Ghiocei de Martie-Aprilie***295***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Mireal, am incercat si eu cu jucariile dar nu a tinut. Ce mai tine f bine la noi e amenintarea ca mami se supara pe ea si nu mai vorbeste cu ea.A durat sa inteleaga ce e ala suparat, dar acum e f eficient, deloc nu vrea sa ma supere.

Faza criminala: eu acasa nu pot nici sa ard o palmuta motanului ca e tragedie greaca, deci sigur nu articulez copilul. Dar in faze de motoceala, cind intreb Vrei aia? nu. Vrei cealalta? nu, Vrei....de 100 de ori, o mai intreb Da bataie vrei???. Ei, si acum daca se miorlaie pe linga mine fara sa spuna ce ii trebuie, o intreb Ce vrei? Si ea raspunde Ne vrei (=vreau) bataie!. Zice sotu ca daca neaude careva, ne da la protv si la protectia copilului...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisigri nu pot ca sa te citez dar retin ca ai spus de curind ca, din punctul tau de vedere, TOATA lumea tre' sa stie ca exista niste reguli si ca acestea trebuie respectate.

Eu sint de acord cu tine pentru ca eu sint o persoana care NU SUPORTA regulile, are probleme cu autoritatea si...multe altele
Nu as vrea ca Ian sa ma mosteneasca din acest punct de vedere (din altele da, pentru ca sint mortala! ) dar nu stiu cum sa procedez.

Exemplu: Ian se joaca in bideu; eu nu (prea) sint de acord: stau linga el 10, 15 minute, face baia si pe el varza cu cirnat; eu asist si la sfirsit, il spal, schimb, curat in baie daca apuc/pot de el. Am incercat sa-i explic DE CE nu-i voie. Aparent, nu intelege. Sa-l iau pe sus pentru mine nu e o solutie. Consider ca e si vina mea pentru ca nu trebuia sa-l las din start. Acum exista precedente. Ce intelege coilul daca eu imi schimb pozitia brusc?

Exemplu 2: de scris, l-am lasat de la inceput sa scrie unde vrea el , inclusiv pe televizor pentru ca nu vedeam cum ar putea el sa inteleaga la 1 an de ce pe hirtie/tabla are voie si pe restul nu; maia les ca hirtia e alba, plasma e neagra si se vede muuuuuuult mai bine Sincer, asta cu scrisul PE MINE NU MA DERANJEAZA ABSOLUT DELOC! Dar toata lumea imi spune ca am o problema eu. Ca nu e normal cum procedez. Oricum, acum mi se pare prea tirziu sa schimb foaia la acest capitol.

In fine, la virsta lui, niste reguli bune pentru mine ar suna asa:
-tre' sa mincam de 3 ori pe zi...ceva; adica sa respectam mesele principale
-nu e voie sa batem, nici copiii, nici adultii, nici animalele; Ian "bate" din senin, cind ti-e lumea mai draga si nu sint de acord; deocamdata ii tot explic dar eu explic, eu aud, eu inteleg; si inca ma gindesc cum il voi invata sa reactioneze daca o incaseaza;
-sa astepte 5 minute, exact cum ai spus; uneori, si eu il ignor 2 minute -si mi se pare ok ca si atitudine dar ma enerveaza ca...ma enervez sint toata o imbujorata si o frustrata nebuna in alea 2 minute, ceea ce nu este ok, mai ales ca eu ma enervez EXTREM de greu...cind nu e vorba de Ian
-sa nu mai colectam prostii de pe jos si apoi sa le gustam; nu stiu cum sa fac asta fara sa-l fortez
-si cam atit.

Deci, ma intereseaza cum fac ca aceste reguli sa fie intelese si acceptate; nu impuse; cred ca o sa mor...incercind Eu nu suport sa-mi impuna cineva ceva si de aceea imi e greu/imposibil sa incerc sa-i impun ceva la Ian; aproape ca mi-e jena din cauza asta si la cite acuze imi aud, percep lucrul asta ca pe un handicap.

No, nu stiu daca s-a inteles ceva...
-

Gina lu' Ian

Mi-e dor...

Ian -toamna 2010
Ian - Craciun 2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Pisigri, da, de friganele e vorba.

Daca ii dau laptele dimineata, in afara de niste fructe nu mai maninca ABSOLUT NIMIC pina se trezeste din domnul de dupa amiaza I-as scoate laptele de la somnul de prinz dar nu adoarme fara sticla. De aceea, m-am gindit sa-l scot ala de dimineata cind, sigur e flamind ca-i nemincat de cu seara.

Ideea cu friptura servita drept mezel nu-i rea; dar cum i-o dai? pe piine simpla? cu unt? cu ceva rosii, castraveti?

Gina lu' Ian

Mi-e dor...

Ian -toamna 2010
Ian - Craciun 2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

E criminala!
Si daca tot mi-am propus sa te stresaz iar sint io aia care-ti aduce aminte ca n-ai mai pus poze cu Pisilinca cam de multisor, ca sa folosesc un eufemism...




Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Mireal, am incercat si eu cu jucariile dar nu a tinut. Ce mai tine f bine la noi e amenintarea ca mami se supara pe ea si nu mai vorbeste cu ea.A durat sa inteleaga ce e ala suparat, dar acum e f eficient, deloc nu vrea sa ma supere.

Faza criminala: eu acasa nu pot nici sa ard o palmuta motanului ca e tragedie greaca, deci sigur nu articulez copilul. Dar in faze de motoceala, cind intreb Vrei aia? nu. Vrei cealalta? nu, Vrei....de 100 de ori, o mai intreb Da bataie vrei???. Ei, si acum daca se miorlaie pe linga mine fara sa spuna ce ii trebuie, o intreb Ce vrei? Si ea raspunde Ne vrei (=vreau) bataie!. Zice sotu ca daca neaude careva, ne da la protv si la protectia copilului...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Gina lu' Ian

Mi-e dor...

Ian -toamna 2010
Ian - Craciun 2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Si mai am o curiozitate: Pisilinca ce gagic care? Adica...cu cine te-ai incuscrit?

Gina lu' Ian

Mi-e dor...

Ian -toamna 2010
Ian - Craciun 2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Buna!

La noi e de baza laptele dimineata, nici nu mananca pana nu-l bea si apoi mai ciugoale putin.

Ina: incearca si niste fursecuri, biscuiti, prajiturele, ceva ce merge cu lapte. Eu cu mezelurile nu sunt de acord sub nici o forma, nici noi nu mai mancam, cate minuni am auzit de ele, de la cineva care lucreaza la o fabrica. Eu mai bine ii dau ocazional snitel sau o chifteluta. De Craciun am innebunit cand am mers la nasii lui Sebi si mi-l indopa pe ascuns pe Lucian cu mezeluri

Maslinele fara samburi sunt preferatele copiilor.

Am admirat-o si pe Iza frumusica foc

Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Mireal, am incercat si eu cu jucariile dar nu a tinut. Ce mai tine f bine la noi e amenintarea ca mami se supara pe ea si nu mai vorbeste cu ea.A durat sa inteleaga ce e ala suparat, dar acum e f eficient, deloc nu vrea sa ma supere.Faza criminala: eu acasa nu pot nici sa ard o palmuta motanului ca e tragedie greaca, deci sigur nu articulez copilul. Dar in faze de motoceala, cind intreb Vrei aia? nu. Vrei cealalta? nu, Vrei....de 100 de ori, o mai intreb Da bataie vrei???. Ei, si acum daca se miorlaie pe linga mine fara sa spuna ce ii trebuie, o intreb Ce vrei? Si ea raspunde Ne vrei (=vreau) bataie!. Zice sotu ca daca neaude careva, ne da la protv si la protectia copilului...If you can't say something nice, then don't say nothing at all"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jacksonhttp://pisigri.blogspot.com/Mami de Ilinca (5.03.2009)
Pai si eu am zis ca sunt suparata si nu mai vorbesc cu el, ar nu a priceput.O sa insist cu faza asta poate se prinde pana la urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Fetelor, chiar nu mai vrea nimeni sa ne voteze?
Despre mancare, Inapreda, nu stiu daca ai spus(sa ma ierti daca nu am citit) de analize facute lui Ian. E totul ok? Ma gandeam ca lipsa poftei de mancare poate sa fie si de la giardia. Cum au zis si fetele, e mai sigur un piept de pui afumat (desi cred ca si asta e plin de hormoni), macar nu are tot felul de resturi prin el... eu ii dau lui Razvan dimineata, cam de 3 ori pe saptamana, piept de pui cu cascaval si rosii, mananca de rupe, ii place mult felul asta de mancare...mai fetelor, daca stam sa analizam niciun fel de mancare nu mai e bio 100%, rosiile sunt injectate, carnea cu hormoni, painea cu amelioratori... ce-i de facut? cate putin din toate si cu moderatie, parca asta e dictonul, nu?

RAZVAN IN CONCURS ap.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

1. A fost ssedusa si abandonata de unul dintre feciorii Sashei...

2. Friptura i-o dau goala si rece. Tartine nu serveste, doar piine cu unt. Noi inca avem probleme cu mestecat orice/scuipat carnea etc

3. No, pai daca tu ai nervi si rabdare sa stai linga Ian sa se joace la bideu, nu vad care e problema. Si desigur, existind atitea precedente, e cam aiurea sa fie deodata nu.

4. Desenatul la fel. Daca pe cei care stati in casa aia/care ati dat bani pe plasma nu va deranjeaza, e ok. Va fi complicat in vizite de explicat de ce nu, dar...

5. Si eu ma enervez, de ce crezi ca o intreb daca bataie vrea

6. La gunoaie de pe jos eu am fost rea: nu, ca e murdar si te imbolnavesti.

7. Oricit de frustrant o fi pt copii, eu chiar cred ca sint lucruri care-s mai mult nu decit explicabile. La asta cu imbolnavitul, pun pariu ca putin ii pasa ei...deci in final tot nu e voie ramine de baza cumva...

8. Nu vreau sa creasca crezind ca i se cuvine totul, cred ca la asta se rezuma regulile astea care zic io ca tre sa existe. Nu i se cuvine totul si nu trebuie sa faca lucruri care ii ranesc pe altii. E drept ca ea nu a vrut niciodata sa bata, si in ultima vreme nici nu am mai socializat deloc cu copii... Mai capacea motanul, i-am tot zis ca il doare si ca o sa o zgiriie; motanul a ales mai mereu sa plece cind se ingrosa treaba (Vezi, nu se mai joaca cu tine!), pina de curind cind a scos o gheara discreta; nu i-a facut nici un semn, dar ea a inteles si nu l-a mai caftit..



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

Ina, daca pe tine nu te deranjeaza anumite lucruri,lasa-i pe ceilalti sa vorbeasca.Si eu l-am lasat sa faca multe lucruri si acum normal ca nu ii mai pot interzice, dar cred ca intr-o zi va renunta el sau o sa inteleaga ca a crescut si ca nu mai poate face acele lucruri.Pe mine m-a socat o prietena,cand a fost la noi a ramas uimita cum il las eu pe Theo cu jucariile prin toata casa, ca e obraznic, etc, etc.Baietelul ei a facut un an zilele astea si mi-a spus ca a vazut la cineva, cum a vazut si la mine jucariile imprastiate peste tot si i le-a pus si ea pe jos sa se joace cu ele. Pe baietel nu il lasa nici sa se tarasca pe jos, doar in pat.Aici consider eu ca nu se procedeaza corect.

Mergi la inceput