Ghiocei de Martie-Aprilie***295***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Dodo, saru' mina de cafea; printesuca Isabella e minunata in gecutza ei roz



iti inchipui ce mandra-i cioara din mine pentru puiutza ei
Annaan



Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

La capitolul lapte nu stiu daca mai bea cineva aproape 2l(cand nu vrea mancare) ca Isabella mea ,dimineata si seara obligatorii min 300ml...apoi isi baga mainile in farfuriile noastre si manca ce-i pe acolo.stie ce-s crenvrustii,pateul,salam...si multe alte prostii indicate dupa 3 ani.Sunt zile cand imi vine sa-i zic mananca orice dar mananca...




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

INA, nu e grav ce ai facut tu.
Si eu imi mau lui Vladimir mezeluri, dar niciodata cu carne tocata (crenwursti, parizer, salam etc).Ii cumpar piept de pui afumat, pastrama din piept de pui, chestii genul asta in care vad "fibra" (injectata si ea de altfel).

Dar maslinele ii plac? Da-i ce-i place lui...ca flamand am inteles ca este...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Masline nu cumpar decit pentru musafiri ca mie nu-mi plac si u mi-a trecut prin cap ca lui i-ar placea Nu MAI stie ce-i place pentru ca in vremuri bune demult apuse ii placea orice, papa sa fie. Acum nu maninca NIMIC, oricit ma dau eu peste cap sa-i gatesc chestii felurite. Ii place si lui pizza congelata de la Plus, cre' ca pe principil "like mother, like son" dar aia io nu o includ la cap. "mincare", nici macar la adulti, darmite la copii. Saptamina trecuta a mincat cu pofta...fasole batuta ; fasolea era pt. Jambo care postea iar pentru noi, necredinciosii, facusem spanac cu oua; a vezut fasolea si nu l-am mai putut opri; desi am tremurat nitel, nu a avut probleme cu burtica.
Si, asa cum v-am spus, mi-am dat seama dimi ca-i place pateul din comert.
De obicei, incerc sa fac mincarea si sa impac toti membrii familiei, deci nu mai gatesc frecvent SPECIAL pentru el dar nici asa nu inregistrez mari succesuri; a, ii mai place ciorba de persisoare pe care o fac foarte des daca am vazut ca-i place; incerc, insa sa o fac varianta ca si gust: o fac ba cu rosii, ba cu bors, ba cu lamiie; si fierb in ea ba un rasol de vita, ba ceva curcan.
No, m-am intins cit o zi de post ca sa va zic ce stiati deja


Va multu' de sugestii; oi vedea ce si cum oi face; acum am pe aragaz ceva mincare de vitel (inca nu stiu cum o "finisez" cu fasole verde sau cu naut) in care voi pune la sfirsit si ceva carnita de pui, in caz ca nu serveste vitel, poate am succes cu puiul
Ce voiam sa va zic e ca par mai stresata decit sint in realitate; inca ma mentin in zona de "relax"; ma streseaza mai tare faptul ca TOATA lumea care ma cunoaste zice ca exagerez ca nu-i dau sa manince DE TOATE CA-I MARE. Credeti ca ar trebui sa-i dau OCAZIONAL (CARE NU INSEAMNA "DE CITE ORI AM OCAZIA" ) "brinzica topita", "sunculita", "salamior" "piinica in out" etc (la noi in oras, hrana pentru copii e diminutivizata ) La gradinitele de la noi, chestiile mai sus enumerate fac parte din meniul de fradi alaturi de deja faimoasele "pateut" si "cremvusti". De pui, bineinteles

Merg sa vad ce-mi face mincarea si revin ca vreau s-o stresez un pic pe Pisigri


Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

INA, nu e grav ce ai facut tu.
Si eu imi mau lui Vladimir mezeluri, dar niciodata cu carne tocata (crenwursti, parizer, salam etc).Ii cumpar piept de pui afumat, pastrama din piept de pui, chestii genul asta in care vad "fibra" (injectata si ea de altfel).

Dar maslinele ii plac? Da-i ce-i place lui...ca flamand am inteles ca este...


Gina lu' Ian

Mi-e dor...

Ian -toamna 2010
Ian - Craciun 2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Daca am promis, musai tre' sa ma tin de cuvint si sa stresez Pisicagri
So: cum ai reusit sa o faci pi Pisilinca sa cunoasca, sa accepte si sa respecte regulile? Cum ai reusit sa manageriezi impotrivirile, plinsul -daca a fost cazul-? Si, nu in ultimul rind, la ce reguli te referi cind e vorba de Pisilinca?
In ceea ce ne priveste, avem un singur fir calauzitor: nu exista reguli, Ian face ce vrea in 99% din cazuri si nu cred ca e ok.
Multu'

Gina lu' Ian

Mi-e dor...

Ian -toamna 2010
Ian - Craciun 2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

2 precizari vreau sa fac:

1. Nu numai Pisicagri e rugata sa ma lumineze ci orice mami care a reusit sa aiba un set de reguli pentru al ei/ai ei odor/i

2. Ian, desi e foarte energic si ghidus, e un copil foarte cuminte si nu am simtit nevoia sa implementez niste reguli; asta e parerea mea; "lumea" zice ca e rasfatat dar eu nu-l vad deloc asa

Gina lu' Ian

Mi-e dor...

Ian -toamna 2010
Ian - Craciun 2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Hihi, Gina, ma simt onorata ca asa m-ai perceput. Nu prea imi amintesc ce reguli am zis ca avem, dar din ce retin:
- muscatul; am mucat inapoi ca sa arat ca e neplacut. Si mi-am luat-o peste ochi pe forum :D
- desenatul. Mereu i-am spus Ada caietul sa desenam, Desenam numai pe caiet etc. Cind o vedeam ca se pregateste sa murdareasca o carte ii spuneam ca o strica si ca nu o poate repara bubu, lucru de care s-a si convins in final.
- urlat/plins ca sa obtina ceva. Aici mai am de lucru, si am aplicat doar pentru anumite cazuri:
a) pt lucruri care sint NU din motive de siguranta: cutie foarfece etc: am studiat impreuna obiectul, face buba, a acceptat usor ca nu e jucarie si ca doar mami umbla cu ele, ba mai si aminteste asta cind ma vede ca le folosesc
b) chestii din care nu se moare, dar la mine sint tot NU si anume joaca la veceu sau in litiera pisicilor. Aici am tot zis ca e murdar si nu punem mina, si putin imi pasa daca i se pune pata pe ele; o iau pe sus si plecam din locul cu pricina punct.
c) plinsete ca ii trebuie ACUM ceva NUMAI de la mine. Cred ca toata lumea cunoaste stilul de istericale. A mea de ex vrea in brate NUMAI cind am de taiat/umblat cu chestii fierbinti etc. Asa ca o tin pe a mea, ca nu aud cind se miorlaie sau plinge "degeaba". Poate gresesc, dar nu mi se mai pare la fel de important sa las sa ia foc casa :D pt ca vrea inbrate in clipaa aia, cum mi se parea cind era mai mica si nu intelegea. Acum am pretentia la 1-2 min de asteptare sa ma spal pe miini etc.

Alte reguli chiar nu imi vin in minte. Am noroc si de uncopil intelegator si rar incapatinat....daca iti vin in minyte situatii punctuale din ce am mai povestit, zi-mi...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Ca tema de week-end eu propun sa vorbim despre tradari, fidelitate, adulter, inselare, iubire, morala, etica, religie, lucruri permise/nepermise (si cine hoatareste granita dintre acestea), virtuosi, remuscari, suferinta, neprihanire sentimentala si...multe altele din aceeasi "familie"

Propun sa nu mai raspundem la niste intrebari fixe; de data asta sa nu existe sabloane; fiecare sa dezvaluie CE si CIT vrea din experienta ei, din ceea ce gindeste sau "simteste". Fiecare isi poate alege singura "un subiect" sau o tema din amalgamul de mai sus. Exemple:
-infidelitatea le este proprie mai mult femeilor decit barbatilor
-dragostea presupune fidelitate sau...nu; poate exista iubirea in afara fidelitatii?
-poti fi fericit inselind? ce este tradarea?
-statisticile arata ca fidelitatea este mai mult o vorba goala, fara acoperire in realitate; infedelitatea e inscrisa oare in gene?; statisticile mint? toti barbatii inseala, numai al meu nu?
-sexologii spun ca atractia sexuala are o viata scurta (2, 3 ani sau 4, ani, nu conteaza) voi ce parere aveti?
-cind apare "dorinta de tradare"?
-iubirea are nevoie de modele?
-daca tradezi spui? sau tii pentru tine? implicatiile "adevarului"
etc. etc.

Deci, ce propun este ca fiecare sa povesteasca ceva legat de aceste subiecte. Sint bine venite exemplele personale sau ale altora, pildele -daca exista- dar si cugetarile, opiniile legate de subiect.

Ce ziceti?
Va bagati?

-

Gina lu' Ian

Mi-e dor...

Ian -toamna 2010
Ian - Craciun 2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

Buna,Dodo, multumim de cafea.Ce bine ii sta Isabellei in roz.Nici Theo nu mai mananca, dimineata de multe ori bea doar laptele, dupa vreo 2 ore mananca cate ceva.Ii plac la nebunie maslinele, ar manca cate un castron intreg daca i-as da.Ii mai place si porumbul si ciorba,cam atat.Referitor la regului as vrea sa stiu si eu, pt ca Theo de ceva vreme nu mai asculta deloc.Si noi l-am lasat sa faca ce vrea, problema e acum ca daca il iau dintr-un loc interzis, se tranteste pe jos, cateodata ma loveste si pe mine sau arunca cu jucarii.Cand arunca cu jucarii i le iau si i le dau peste cateva minute.Pedeapsa cu statul intr-un loc nu functioneaza pt. ca nu sta si in patut am zis ca nu il mai pun pt. ca nu o sa mai vrea sa doarma acolo dupa aceea, sa nu asocieze dormitul cu pedeapsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Cu mincarea interzisa:
Tot in disperare de cauza a mai primit si a mea chestii. E drept, nu pate sau crenwursti pt ca am invatat in facultate ce contin, si sint fix aceleasi resturi in ambele. Eu am optat sa ii dau si muschi de porc; nu ii gatesc asa ceva ca masa de prinz de ex, dar i-am facut la cuptor sa ii dau la micul dejun cite o feliuta pe post de mezel. Si ea vrea chestii gustoase si condimentate din oras, si ii mai scap cite ceva, dar in general ce contine carne, nu paste/tocaturi. Brinza topita nu ii dau si nici nu cred ca ii place din cauza consistentei.
Eu am scos puuiul din alimentatie si l-am inlocuit cu curcan. Trag sperante ca-s crescuti cu mai putini hormoni...
Eu zic sa dai laptele si apoi chestii. La noi a mers fff bine cascaval si cas de vaca ud, din piata.
Da piinita cu out ce-are? Sau zici de friganele?



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput