Bebe de 4 luni nu stie sa adoarma singurel

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

io recunosc ca n-am rabdarea lui denizel
asa ca va rog sa puneti un baner MARE pe aici pe undeva sa vada toata natiunea

Bebelusii isi schimba ritualurile de somn/mancare/plans pana la varsta de un an!


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David


_M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Mai Denizel...asa crezi? Chiar crezi ceea ce zici??? Sedez copilul cu plante medicinale??? Alerteaza draga protectia copilului, chiar te rog, iti dau si adresa.

Pe bune, daca 30 ml de ceai de tei pe zi e considerat sedativ..atunci...pe bune am inteles ca esti din Bucuresti si voi de regula va credeti peste toti ceilalti dar nici chiar asa...te rog sa mai vb cu un pediatru, sa mai citesti o carte...Chiar nu-mi vine sa cred ca am putut citi asa ceva...




Oana_lex, nu eu am deschis discutia despre ceaiul de tei. Tu ai deschis-o!
De ce ai deschis-o?
Fiindca ai recomandat ceaiul de tei unui bebe care plange si nu poate sa adoarma.
Deci, l-ai recomandat pentru ca bebe sa adoarma, stiind din experienta ta!!! ca ceaiul de tei are efect sedativ.
Daca bebe adoarme de la ceaiul de tei, inseamna ca bebe a fost sedat.


Florile de tei sunt plante medicinale.
Plantele medicinale sunt medicamente care cresc in copaci.

Medicamentele folosesc oamenilor bolnavi.

Un bebe care plange nu este un om bolnav!!!
Un bebe care plange este un omulet care are niste nevoi fundamentale nesatisfacute.
Un bebe care plange nu are nevoie de tranchilizante.
Nevoile nesatisfacute nu se rezolva cu ceai de tei.
Daca nu ma crezi, bea un kil de ceai de tei atunci cand ai o nevoie .


Citat:
.te rog sa mai vb cu un pediatru, sa mai citesti o carte



Asta fuse buna :).

Denizel, sincer



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

un sal de purtat bebeii ai incercat?
eu il recomand calduros.

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo



Vik, LOOL, nu ma pot abtine, stii tu:))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Haha Sabina, asa e:)Si inca ce rau imi pare ca nu l-am luat inca de la primul bebe:)La inceput nu am fost asa data pe spate de necesitatea lui, plus ca asta mica nu era nici ea incintata la inceput, si cum is circotasa de fel, uite asa ne trebui ceva vreme sa intelegm ce-i cu salul.Bun accesoriu!Dar sa stii, ca inca de cind vorbeam noi la subiectul ala, a fost o faza cind am fost cu ea la vaccin si nu s-a linistit decit acolo! Chiar scrisesm la vremea respectiva. Si chiar de atunci am zis, ehei stai asa ca m-am prins.Pe urma , au iesit dintii, alte vaccinuri, mai un mucisor cu nas infundat si uite asa am devenit, salul, mezina si eu, f buni prieteni!Da, si se bucura cind ma vede ca-l iau si incep innodarea:))Si chiar ma gindeam la discutiile alea.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Sa inteleg ca tu Denizel n-ai baut in copilarie ceai de tei???? m-as mira...Al meu bb nu adormea dupa ce ii dadeam ceai de tei...daca tu ai vazut vreun copil care sforaie dupa 30 ml ceai de tei baut pe parcursul unei zile..(ca niciodata n-am zis ca a baut tot odata),,atunci sa-mi zici si mie..dar normal ca tu iei numai ce iti convine din mesajul meu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Oana, eu nu-s din Bucuresti, ca doamnele astea care se cred peste ceilalti .
Nu un pediatru, ci doi, plus un neonatalog, mi-au spus acelasi lucru: niciun fel de ceai pana dincolo de 1 an, si daca tot trebuie hidratat - apa chioara (nu prea era plata, aveam un filtru, o mai fierbeam si apoi o raceam).
Asa ca fiul meu nu cred a baut ceai de cinci ori pana la 14 ani (si asta in ultimii ani, pe la munte iarna). E bine sanatos, n-a ramas cu sechele din lipsa frunzelor fierte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Mediajust, asa se vorbeste! Tonul face muzica..ok..sunt de acord k poate am gresit..mia culpa..dar mama cate vorbe grele s-au zis..de parca si luasem palnia sa torn copilului Alecsei ceaiul pe gat..ok..nu e bine sa dai copilului ceai de tei..dar asta nu inseamna ca il sedezi..sa fim seriosi..daca poti adormi un copil administrandu-i 30 ml o data, nu zic pe parcursul unei zile asa cum am zis ca am facut si eu..atunci ..nu-s ce sa mai zic..zic atat..e rautate multa...Ce era daca toata lumea posta mesaj ca al tau??? Dar de ce sa vorbesti frumos...???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Oana, nu trebuie sa-ti faci tia culpa , ca doar suntem aici sa invatam unele de la altele.
Eu am intervenit pentru ca m-a uimit titlul (cum adica - "nu stie"?), dar si in speranta ca experienta mea de mama fara ceainic ajuta.

Altfel - mi-e ciuda ca nu-mi mai amintesc atatea amanunte despre primul an, sa combat si eu pe aici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alecsa_V

Dragi mamici, ma confrunt in ultimele 2-3 saptamani cu o problema pe care sunt convinsa ca eu i-am creat-o baietelului meu de 4 luni: nu stie sa adoarma singur astfel ca oricat de obosit ar fi, nimic din ce faceam pana acum pt a-l adormi nu mai functioneaza - nici leganatul, nici pusul la san (mai rau incepe sa planga, cu tipete si urlete), nici plimbatul afara in carut (unde dormea inainte vreo 2-3 ore la plimbare din momentul in care il imbracam cu hainutele de iesit afara). Momentan am noroc cu sotul meu care il adoarme - il ia in brate dupa ce se osteneste de plans la mine in brate si il leagana dupa metoda "invarteste si-ameteste" cum o numeste el si cu care eu nu prea sunt acord pentru ca am impresia ca poate provoca greturi si varsaturi ...functioneaza, in sensul ca dupa vreo 5 minute bebe adoarme, dar doarme f. putin (maxim 30 de min fata de 1h30-2h cat dormea pana de curand).
Stiu ca e posibil sa fie mai mofturos pt ca s-ar putea sa-i iasa dintii...am observat ca ma mai musca de san uneori, baga tot ce prinde in gurita pt a roade si mai plange noaptea in somn. Daca ar fi de la asta insa cred ca ar avea anumite momente cand nu ar putea sa adoarma, nu? Mai ales seara - citeam undeva ca dintisorii ar creste mai mult in perioadele de odihna, mai cu seama noaptea.
Bebe insa nu a avut de cand s-a nascut un mod anume de a adormi, un mod constant, care sa functioneze indiferent de ce alte variabile situationale ar mai exista. A dormit la mine pe piept de cand l-am adus acasa si pana pe la 1 luna (ma durea operatia cand ma dadeam jos din pat si eram epuizata asa ca asta mi s-a parut la vremea respectiva cea mai buna solutie sa ma odihnesc si eu un pic), de patut nici nu se pune problema: sta in el ca sa se joace, sa-l schimb, dar daca indraznesc sa il pun in patut dupa ce a adormit la mine in brate, se trezeste instantaneu, oricat de incet l-as lasa jos (sau repede, am incercat cam toate variantele)si se pune pe urlat - nu plans, si nu exagerez, urla pana se invineteste si vomita chiar daca il iau in brate (ii este greu probabil sa se calmeze).
El este deja f. greu, la 4 luni are 9kg (a avut 4.8 kg la nastere); in curand nu o sa-l mai pot tine in brate si sa-i dau si san in acelasi timp cum vrea el. Stiu ca e cam tarziu si deja s-a obisnuit cu bratele, cu leganatul, ca l-am privat de oportunitatea de a-si forma singur deprinderea de a adormi, dar imi doresc sa-l pot invata cum sa se odihneasca linistit.
Asa ca daca aveti experiente de succes cu modalitati prin care i-ati dezvatat pe bebeii vostri de obiceiurile proaste de dormit sau daca ati trecut printr-o situatie similara, va rog sa imi dati si mie un sfat...eventual unul care sa nu contina metode traumatizante gen metoda Ferber care nu ar functiona la bebele meu si probabil nu ar reusi decat sa-i creeze o anxietatea de separare.
Multumesc din inima! PS: scuzati mesajul prea lung, dar am vrut sa ma si descarc un pic

Alecsa, mamica lui Sebica


1) nu i-ai "creat" tu nicio problema, fiindca baietelul nu are nicio problema; tu ai facut foarte bine pana acum ca nu l-ai lasat sa planga. Metoda sotului tau nici mie nu-mi prea place de cand am citit de "shaken baby sindrom"
2) faptul ca spui ca urla si daca incerci sa-l pui la san ma duce cu gandul ca ar putea trece prin "greva suptului" care apare de obicei pe la varsta asta; si fata mea a avut o scurta perioada exact la 4 luni, urla daca incercam sa-i ofer sanul, pana la urma sugea dar dupa multe zbateri si urlete, era foarte frustrant. Dar sa nu cumva sa te descurajezi in a alapta;
3) tot la 4 luni poate incepe sa-i iasa dintii; a mea la 4 luni jumate a avut primul incisiv. Deci ia in considerare si varianta asta si intelege-l;
4) nu l-ai privat de nicio oportunitate de a adormi singur, nici sa nu-ti treaca prin cap sa ai mustrari de constiinta pe tema asta!! In general bebelusii nu pot adormi singuri iar dintre copiii alaptati nu-mi amintesc sa fi auzit de vreunul care sa adoarma singur, decat sporadic. Fiica mea are 1 an si 8 luni si adoarme la san atat la pranz cat si seara; la pranz daca nu-s acasa se intampla sa adoarma singura, dupa multe foieli, dar seara...cred ca pot numara pe degetele de la maini de cate ori a a adormit singura de cand s-a nascut.
5) cred ca tot ce poti sa faci e sa incerci sa te relaxezi, sa nu te mai stresezi si sa te adaptezi dupa programul copilului, sa nu incerci sa-l culci cu forta la ce ora ti se pare tie "regulamentara" ci sa urmaresti cand da semne de oboseala, caci e clar ca si-a schimbat rutina. A mea fata intr-un an si 8 luni si-a schimbat-o...de n ori. Tot la 3-4 saptamani, cand ma obisnuiesc si eu cu un program, are grija sa-l schimbe, sa fie mai palpitant, sa nu ne plictiseasca rutina .
6) bebe alaptat NU are nevoie de niciun ceai si nici de apa. De apa au nevoie abia dupa diversificare. A mea a baut prima data apa la 8 luni.
7) in concluzie eu zic ca nu are bebelusul nicio problema, trebuie rabdare si lasat copilul in ritmul lui, au si ei personalitate, oricat de mici sunt (si al tau e maaare, a mea nici la 1 an n-a avut 9 kile...4 kile 800 la nastere, wow!)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Serus!
...of, offf...citesc si eu ce sfaturi ti s-au dat...da de gasesc si eu ceva ca sa doarma piciul meu.
La noi e asa...maine facem 9 luni, dar pana acum baietelul meu nu a adormit singur decat poate de maxim 3 ori!!!
Am incercat toate variantele expuse aici, am facut acelasi ritual, am incercat aceeasi ora de somn, am incercat cu noi in pat, am incercat singur, am incercat cate si mai cate...concluzia...nu ma mai stresez...Cand il vad obosit il iau eu si il pun la adormit. Depinde acum de situatie, dar de obicei il pun in pat si stau cu mana pe el, ca sa ma simta acolo. Si pot lua mana doar cand a adormit bustean. Si somnul asta bustean dureaza doar cateva ore, adica 2-3, apoi iar trezirea. Prima data trezirile erau cica de foame, apoi de dinti....apoi io nu mai stiu...
In cele din urma m-am resemnat, astept sa se insoare, ca atunci si-a dori el sa poata sta noaptea treaz cu nevasta-sa.

Eu am ajuns la concluzia ca fiecare copil e diferit si daca ai incercat diferite metode si nu merge, nu mai are rost sa insisti.

A, si Alessa e bine sanatos, mananca bine, creste bine, e foarte vesel, e plimbaret. Sarcina a fost una foarte linistita, adica stat acasa in risc maternal, toata ziua in pat. Deci, nu mai aveam stres de la servici si nici efort nu faceam.

Eu am vb si cu pediatra si mi-a spus si ea ca asta e ritmul lui, atata timp cat in rest e totul ok, nu avem ce face.

Sper din inima ca macar voi sa gasiti varianta ideala


de printisor Alessandro - 15.04.2010
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=5" target="_blank">Sunt CHIC! lal.jpg

Mergi la inceput