Pufi de ian-feb 2010(201) - LMA Petru Catalin!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui xela_07

Tb sa ma apuc sa caut concret avantajele continuarii alaptatului pana la varsta de 2 ani. Daca aveti vre-un link pls aruncati-l si la mine.

Mi-a spus ieri soacra-mea la telefon ca oricum la varsta asta LM e asa mai mult de rasfat si ca oricum isi ia din alimentatie ce-i trebuie lui, ca e mai mult de sete asa ca apa . Nu sunt deloc spontana de felul meu deci nu i-am raspuns nimic dar vreau sa fiu pregatita daca mai se baga in "oalele" mele. In alta ordine de idei e medic pediatru ... n-or fi toti doctorii la fel dar uite un alt motiv sa nu am incredere in ei ...



Eu cred ca cel mai bun motiv este imunitatea si anticorpii pe care ii ia de la tine. Chiar daca are o alimentatie corecta si variata, anticorpii ii ia de la tine.
Si eu cred ca nu mai ia mare lucru din laptele de mama dupa o anume varsta, nu stiu care, poate 1 an, poate mai mult, dar anticorpii sunt priceless.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lillo

Tomaca felicitari puiului ptr cele 10 cuvinte!

Edit: Umiditatea pare ok, asa cum spune la carte. Acum depinde si de cum va simtiti voi bine.



merci

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

www.adoptaunurs.ro


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Eu azi lucrez de acasa - ma rog, momentan forumesc - pt ca aseara am avut o conferinta de la 7 la 7.45 si apoi am lucrat de cand s-a culcat Dani pana la 11.30. Eram rupta cand m-am culcat.
Asa ca azi nu m-am mai dus, bine ca mi-am luat laptopul cu mine ieri...simteam eu ceva .

BEA, nici nu m-am uitat pe link-urile tale cu mancare, eu m-am reapucat de dieta RINA. Pentru ca nu am reusit sa o tin 3 luni, ci doar aproape 2, am dat atunci cam 8 kile jos, dar am mai pus la loc 2. Pentru ca sunt o gurmanda fara leac si poftesc la toate cele, bine macar ca nu mananc dulce....sper sa tin macar o perioada asa, disociat, pana ajung la niste kg decente.
Acum ca am incheiat si cu alaptatul...poate s-or mai duce macar 5 kile....Doamne Ajuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui xela_07

Tb sa ma apuc sa caut concret avantajele continuarii alaptatului pana la varsta de 2 ani. Daca aveti vre-un link pls aruncati-l si la mine.

Mi-a spus ieri soacra-mea la telefon ca oricum la varsta asta LM e asa mai mult de rasfat si ca oricum isi ia din alimentatie ce-i trebuie lui, ca e mai mult de sete asa ca apa . Nu sunt deloc spontana de felul meu deci nu i-am raspuns nimic dar vreau sa fiu pregatita daca mai se baga in "oalele" mele. In alta ordine de idei e medic pediatru ... n-or fi toti doctorii la fel dar uite un alt motiv sa nu am incredere in ei ...



exista pe discovery (sau canal dee genul asta, daca vrei aflu) despre un trib unde femeile inca isi mai alapteaza copiii la 6-7 ani!! Nu ca n-ar manca mancare solida sau ca n-ar avea dinti. Nu, sunt ca toti copiii, dar tot se mai duc, se aseaza singuri si sug ca niste porcusori. Eu nu l-am vazut, dar mi-a povestit sora mea. Beneficiile nu erau cu siguranta alimentare. Acum de ce oamenii aceia care traiesc oarecum ca la inceputuri, simt ca este un avantaj alaptatul, nu stiu sa-ti spun, nici care erau concluziile documentarului, dar sigur este ceva daca inca se mai practica. Poate anticorpi, poate ceva legat de pshihicul copilului ?

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

www.adoptaunurs.ro


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Citat:
citat din mesajul lui xela_07

Tb sa ma apuc sa caut concret avantajele continuarii alaptatului pana la varsta de 2 ani. Daca aveti vre-un link pls aruncati-l si la mine.

Mi-a spus ieri soacra-mea la telefon ca oricum la varsta asta LM e asa mai mult de rasfat si ca oricum isi ia din alimentatie ce-i trebuie lui, ca e mai mult de sete asa ca apa . Nu sunt deloc spontana de felul meu deci nu i-am raspuns nimic dar vreau sa fiu pregatita daca mai se baga in "oalele" mele. In alta ordine de idei e medic pediatru ... n-or fi toti doctorii la fel dar uite un alt motiv sa nu am incredere in ei ...



Eu cred ca cel mai bun motiv este imunitatea si anticorpii pe care ii ia de la tine. Chiar daca are o alimentatie corecta si variata, anticorpii ii ia de la tine.
Si eu cred ca nu mai ia mare lucru din laptele de mama dupa o anume varsta, nu stiu care, poate 1 an, poate mai mult, dar anticorpii sunt priceless.


de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Pai da ai dreptate, nutritional si imunologic nu stiu ce aliment sau lapte e superior laptelui matern dar na ... ce sa mai comentam .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui Lillo

Tomaca felicitari puiului ptr cele 10 cuvinte!

Edit: Umiditatea pare ok, asa cum spune la carte. Acum depinde si de cum va simtiti voi bine.



merci

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

www.adoptaunurs.ro





10 cuvinte!! wow!
Dani inca nu zice...doar tipa, pe tonalitati diferite, depinde cu cine "se cearta", dar are timp....cand o incepe sa vorbeasca....atunci sa te tii....
Tudorel 10 cuvinte!
Noi acum ii zicem lui Dani ca e ..."Dani-8-dinti"!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

NEATZA!!!

cat inca mai e dimineata

Sorina multumim de cafelutza

Dece, dar poti si tu sa dai o cafeluta ...la ce nopti avem...nu cred ca ne strica

Mire ...inca imi rasuna in cap conversatia voastra ...bravo Mara !!!

Ayanna de explicatii...deci de la tine citisem de ADHD, nu de prin reviste ......

Lillo nu ne mai zici nimic de piticii tai ?

Nyny ce mai face David???

Ruxita ....i-au dat dintisorii lui Kay???

Ale1212xa bine ca e puiul mai bine..poate scapati fara AB...

Mamica mandra de odorul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui xela_07

Tb sa ma apuc sa caut concret avantajele continuarii alaptatului pana la varsta de 2 ani. Daca aveti vre-un link pls aruncati-l si la mine.

Mi-a spus ieri soacra-mea la telefon ca oricum la varsta asta LM e asa mai mult de rasfat si ca oricum isi ia din alimentatie ce-i trebuie lui, ca e mai mult de sete asa ca apa . Nu sunt deloc spontana de felul meu deci nu i-am raspuns nimic dar vreau sa fiu pregatita daca mai se baga in "oalele" mele. In alta ordine de idei e medic pediatru ... n-or fi toti doctorii la fel dar uite un alt motiv sa nu am incredere in ei ...



exista pe discovery (sau canal dee genul asta, daca vrei aflu) despre un trib unde femeile inca isi mai alapteaza copiii la 6-7 ani!! Nu ca n-ar manca mancare solida sau ca n-ar avea dinti. Nu, sunt ca toti copiii, dar tot se mai duc, se aseaza singuri si sug ca niste porcusori. Eu nu l-am vazut, dar mi-a povestit sora mea. Beneficiile nu erau cu siguranta alimentare. Acum de ce oamenii aceia care traiesc oarecum ca la inceputuri, simt ca este un avantaj alaptatul, nu stiu sa-ti spun, nici care erau concluziile documentarului, dar sigur este ceva daca inca se mai practica. Poate anticorpi, poate ceva legat de pshihicul copilului ?

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

www.adoptaunurs.ro





Da ... cica nu stiu ce cercetator (ma gandesc la Ayanna acum a aratat ca copii sunt "proiectati" sa fie alaptati intre 2.5 si 7 ani ...
Oricum pare interesant documentarul, daca nu e prea greu sa afli detalii mi-ar place sa-l vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Xela uite aici un site interesant despre alaptare (tot de pe la voi cules la inceputurile alaptarii)...poate gasesti ceva folositor

Mamica mandra de odorul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Eu azi lucrez de acasa - ma rog, momentan forumesc - pt ca aseara am avut o conferinta de la 7 la 7.45 si apoi am lucrat de cand s-a culcat Dani pana la 11.30. Eram rupta cand m-am culcat.
Asa ca azi nu m-am mai dus, bine ca mi-am luat laptopul cu mine ieri...simteam eu ceva .

BEA, nici nu m-am uitat pe link-urile tale cu mancare, eu m-am reapucat de dieta RINA. Pentru ca nu am reusit sa o tin 3 luni, ci doar aproape 2, am dat atunci cam 8 kile jos, dar am mai pus la loc 2. Pentru ca sunt o gurmanda fara leac si poftesc la toate cele, bine macar ca nu mananc dulce....sper sa tin macar o perioada asa, disociat, pana ajung la niste kg decente.
Acum ca am incheiat si cu alaptatul...poate s-or mai duce macar 5 kile....Doamne Ajuta.


de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Recunosc ca nici eu nu m-am uitat ...tot pe motiv de regim ....dar sunt convinsa ca sunt numai bunataturi pe acolo ...si ii multumesc de tratatie

BF ..mult succes cu regimul ...sa dai jos atat cat trebuie/vrei

Mamica mandra de odorul ei

Mergi la inceput