Ajutor! pentru testicol necoborat

Ajutor! pentru testicol necoborat | Autor: Liliyana

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici, am nevoie de sfaturi din parte voastra cu ce a-ti facut voi in cazul testicolului necoborat, unde, cum a decurs totul si cat a costat.
Baietelul meu are 11 luni, tr sa ma duc cu el sa-l coboare chirurgical, inca nu m-am decis la ce medic, la ce spital si in ce mom sa facem acest lucru. Vreau sa fac treaba asta cat mai repede posibil, dar am nevoie de mai multa informatii de la cei patiti k asta e cea mai utila.

Va multzumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta_M spune:

Multumesc pentru topic. Si eu sunt interesata de aceleasi aspecte ca si tine. Noi vom face operatia la Cluj la spitalul de pediatrie cu D-nul doctor Ordeanu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

Liliyana, cred ca e prematur sa te gandesti la operatie cand baietelul este asa mic. La varsta asta si baiatul meu avea un testicul necoborat, dar pediatrul ne-a spus ca trebuie sa mai asteptam pentru ca poate sa coboare mai tarziu. Asa s-a intamplat, a coborat singur si am scapat de operatie. Intreaba mai multi medici, dar sigur nu se opereaza asa devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Lilyiana, sustin sfatul lui Miha.
Baietelul meu are 4 ani si 4 luni si la ultimul control pediatra nu gasea un out, asa ca am mers la control. Era doar mai neastamparat (sau flotant in termeni medicali) insa mi s-a spus ca e ok. Ceea ce vreau sa-ti spun insa este ca si pediatra si medicul chirurg mi-au zis ca dupa 2 ani se pun abia probleme serioase (din cauza asta am ajuns la control desi eu il vazusem in urma cu 2 zile).
Daca vrei o recomandare, ti-o dau pe cea pe care am primit-o si eu:
- mai intai ecografie (ca doar nu vrei sa operezi copilul in urma unei singure pareri, nesustinuta de nimic) - Dr Stamate (medlife) - dureaza cam o luna pana intri la programare
- apoi control medic chirurg - Dr Spataru (tot Medlife dar poate fi gasit si la Budimex, unde poti f bine sa mergi si la Dr Carstoveanu)
Mai intai verifica bine, adica mai intai de anestezie generala (caci operatia in sine cica nu e complicata, dar anestezie generala la un copilas asa de mic....)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliyana spune:

Noi am fost la Spataru, am fost la Dumitriu de la Gr Alexandrescu si la inca un medic-nu-i retin nemele tot la Alexandrescu, era la cabinet si am intrat.Ambii medici de la Alexandrescu ne-au recomandat operatia si cat mai curand posibil pt ca testicolul este foarte sus si este mai putin dezvoltat, eu din ce m-am documentat tot la aceeasi conclezie am ajuns: tr coborat chirurgical si cat mai curand. Intr-adevar teama mea cea mai mare este anestezia, dar tot din discutia cu medicii am inteles ca anestezia dupa 6 luni implica aceleasi riscuri ca si la 2 ani.
Testicolul fiind in alta parte decat e normal, are parte de temperatura diferita decat e normal pt un testicol(acestea au nevoie de o temperatura mai mica, de aceea se afla in afara corpului) se dizvolta diferit si poate "muri" adica se poate atrofia in cel mai rau caz, iar in cel mai bun caz poate sa "se sterelizaza" si la maturitate sa nu ma produca spermatozoizi, etc. Alta problema ar fi faptul ca rganizmul il poate considera un parazit-fiind ne la locul lui- si-l ataca, iar dupa aia il ataca si pe cel bun.
Sunt intr-adevar medici care recomanda interventia dupa 2 ani dar alegerea mea ca mama, dupa toate informatiile este aceasta de aceea am nevoie de informatii de la mamici patite, care au trecut prin aceasta operatie si care ar putea sa ne explice cum s-a comportat bebe la anestezie, cum a fost recuperarea 9e cam 2 zile de spitalizare si se recupereaza cica repede), etc.

Teoria ca teoria, dar practica ne .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Dr. Toli Patrancus de la "Gr. Alexandrescu".
Noi am facut operatia in 2007, la varsta de 1,4 ani. Cu cat mai repede cu atat mai bine.
Anestezia se face prin inhalo-sedare.
Baietelul meu a fost super ok.

www.dropshots.com/asteryaro7" target="_blank">(PHOTO)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Pe baietelul meu l-am operat la 1 an si 2 luni (pe la varsta de 6 luni facuse un tratament cu Pregnyl, dar fara rezultat). Am luat cea mai buna decizie sa-l operez din 2 puncte de vedere: testiculul era micut si nu se putea dezvolta pt ca nu se afla in mediul lui normal iar un alt aspect important a fost ca operatia nu a avut niciun impact psihologic asupra lui (acum are 3 ani si habar nu are ca a fost vreodata in spital). In schimb, am vazut copilasi trecuti de 2 ani care chiar reactionau urat, erau foarte afectati, plangeau mereu. Noi a doua zi dupa operatie eram in parc si ne dadeam in leagan. Teama mea cea mai mare a fost legata de anestezie, dar a fost totul ok, nu a avut reactii dupa operatie, nu s-a simtit rau.
L-a operat dl dr Basca de la Grigore Alexandrescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasilv spune:

Buna,
Baietelul meu a avut hidrocel si a fost operat la Grigore de dna dr. Topor Laura. Am numai cuvinte de lauda. Incearca si la dansa, vezi cum ti se pare.
Sanatate!

anca, mami de Vladut... 06.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecxa spune:

Si baietelul meu a fost operat cind avea 1 an si 1 luna. L-a consultat dr Basca pe la 8 luni, ne-a zis sa venim dupa ce face 1 an, si atunci a zis ca trebuie operat. A doua zi ne-a externat, totul a decurs foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

si noi l-am operat anul trecut, pe 3 nov 2010, cand el avea 1 an si 10 luni.
a fost f bine, desi era mai bine daca era mai mic, sunt sigura.
Alexutu a fost operat marti dimineata, a durat 45 de minute operatia, timp in care eu incercam sa ma rog, desi nu prea reuseam sa imi tin gandul unde citeam..aveam emotii..Operatia a reusit, doar ca testiculul nu este inca la locul lui, mai trebuie sa coboare singur vreo 2 cm, mi-a explicat drul ca a tras de el la maximum, dar ca sunt niste vase de sange acolo si nu le poti forta ca se rup...Vom merge anual la control, pana la 7 ani, sa urmarim coborarea totala. Cand mi l-au adus de la operatie, abia trezit din anestezie avea un plans...eu nici nu m-am dus, ca ziceam ca nu e el, ca el nu plange asa..ragusise, mititelul..Ajunsi la reanimare mi l-au pus pe picioare, pe perna si asa l-am tinut aproape tot timpul, pana seara si, cum se trezea un pic, il leganam la loc si adormea..mai plangea in somn, dar il leganam usor si adormea la loc..intr-un fel, am avut noroc ca ii placea leganat pe picioare, ca mai era un baietel operat de fimoza, care adormea numai in patul lui, cu ursuletul lui,neleganat.. si a plans foarte tare si foarte mult timp pana sa adoarma, ca ii uitasera si ursul acasa si leganat nu vroia..
Spre seara s-a trezit, a baut apa, a mancat o banana, l-am mai tinut treaz vreo 2 ore ca sa doarma noaptea,dar numai in brate sau la orizontala, in pat, ne-a vizitat tati(singura bucurie din ziua respectiva pt Alexutu, atunci a si ras cu el), a baut lapticul si ne-am culcat...mai mult el, ca eu mai mult l-am pazit..nu a dormit f bine, nici nu ma asteptam, de fapt, in nicio noapte nu a dormit bine, ca doar nici acasa nu doarme...
Miercuri dimineata a fost in picioare, foarte vesel, foarte el, asa cum venise la spital, energic si pus pe joaca si pe cercetare..eu nu prea il lasam,dar medicul mi-a zis sa-l las sa faca ce vrea. Ziua era cel mai vesel, dar noptile plangea..se uda pansamentul de pisu si il ustura... doarme pe burta si se uda f repede...ziua il controlam eu des si nu avea timp sa stea ud ca mergeam cu el la pansat imediat, dar noaptea era o problema, pana cand observam eu..
Vineri am fost acasa. la 10 zile de la operatie i-a scos firele de jos si la 14 pe cele de sus..
Ii multumesc lui Dumnezeu ca am trecut si peste asta si ca a decurs totul bine!
Sa nu uit, la spital am uitat sa-i spun anestezistului ca el are spasmul hohotului de plans si m-a certat. ca trebuia sa stie...asta a fost singurul "incident".
a uitat de operatie, ne mai "certam" cand trebuia sa schimbam pampersul si implicit pansamentul, dar nu plangea ca in spital..
Oricum, e bine ca am facut-o, desi era si mai bine si mai devreme..
Bafta si Doamne ajuta!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliyana spune:

Fetelor, va multumesc pentru raspunsuri, chiar o sa merg la doctorul Basca, si la fata locului vedem daca se infiripa "chimia" cu acest doctor. Eu asa sunt si asa o sa raman :d daca nu se infiripa de la inceput cu cineva - ex doctorul- aceea legatura care te face sa te simti confortabil, binevenit si in siguranta mai bine mai caut.
Micola unde a-ti facut operatia? cu ce doctor?
Ce conditii sunt la spitalul Alexandrescu? Eu am fost doar o data in viatza in spital, atunci cand am nascut , asa ca nu prea stiu care-i treaba.

Mergi la inceput