Ingineri fosti, viitori...(35)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tuinea

Azi de la 10 am o intalnire cu cineva de la Leeds. Sa vedem ce o sa iasa.



Cristina si Roxy (2.10.2004)


Cum a fost intalnirea?

Elena Isabela, mamica lui Razvan - Gabriel - 01.08.07 si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cristina, dac RO nu te vrea, si ai un loc bun afara, care e problema? Sotul tau s-a mai obisnuit? Parca scriai odata, ca nu prea ii convine afara...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Neata, fetelor!
Aveti vreuna dintre voi pile la astia cu vremea? Vreau si eu sa dea cineva termostatul mai pe la un +5 grd C macar, ca ma dispera gerul asta!
Eu ma cam lupt cu o depresie, ma gandesc ca o vreme mai frumoasa m-ar ajuta sa imi mai revin. Drept urmare am un randament care tinde spre zero in ceea ce priveste orice fel de activitate si, in mod particular, munca. Da' tb sa ma mobilizez, ca nu-i de bine sa o tin asa.
Cristina, cum a mers intalnirea? Eu am inceput sa ma cam satur de englezoi...au unii niste aere si niste idei si, mai ales, o lene epocala...Si astia de pe la tine au obsesia despicatului firului in patru? Ai mei atata le "gandesc" ca pana la urma trec deadlinurile si nu mai fac nimic!!!!!!!! Este incredibil.
Va pup, vine weekendul asa ca va doresc o zi de vineri cat mai putin stresanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Urasc si eu vremea asta.
Ieri am cazut in plina strada pot sa zic ca am dat cu fundul de asfalt ii injuram pe oamenii care stau la rand dupa ajutoare de incalzire, dar oare de ce nu-i pune primaria in schimb sa dea jos gheata de pe trotuar??? Macar sa faca ceva pentru banii aia Nu stiu daca am si vanataie, oricum suprafata lovita e prea mare, si ma doare muschiul de numa-numa Noaptea n-am dormit decat pe o parte.
Iepu, chiar n-ai nici o idee antidepresiva? Ia-l de mana pe omu'Iepu si fugiti un pic in lume in weeekend!

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Gabi, deduc ca oricum nu ti-a sarit nimeni in ajutor....Mda. Te-a mai lasat durerea? Azi am fost la facultate de dimineata si pot spune ca in curte (care este foarte mare) era un strat gros si lucios de gheata...pe care nimeni nu s-a gandit sa il anihileze. M-am cam enervat sa vad atata neglijenta, mie locul ala mi-e foarte drag si iau personal anumite lucruri care vad ca nu sunt asa cum ar trebui sa fie.
Da' tu o solutie anti-depresiva mai ieftina nu ai? Am aplicat o tentativa de shopping (aplicatii locale) care a fost nereusita si apoi o sesiune de bowling, aceasta cu mai mult succes. Ah...si o "doza de nepot" ieri dimineata care a fost de departe cea mai eficienta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata!
Mii de scuze ca nu am mai intrat sa vad ce faceti dar totul s-a ametit si m-a luat prin invaluire asa ca una bucata eu super obosita.
Intalnirea a decurs bine. Nu stiu cat de mult avem de castigat dar se pare ca va iesi ceva.
Duminica am fost la York ca luni aveam eu o prezentare acolo asa ca am profitat un picut sa si vedem ceva. Frumos dar nu impresionant.
Ancuta si aici ca si la tine. Nimeni nu este nicodata in timp, munca pe unii ca la nebuni si altii mai de vara. Cat despre temperaturi aici este bine deci da o fuga in Anglia. Gheata pe jos nu ai sa vezi ca de asta consuma ca fraierii tot stocul de sare, cloruri si alte chestii pentru ca daca zice unul la teleu ca se fac 0 rade a doua zi calci ca pe sticla sparta asa e sarea.
Gabi te mai doare? Si eu de aceeasi parere ca si tine. da-le domnule ceva de munca nu le da bani ca stau acasa dar asta este Romania si nu mai stiu cine zicea ca asta ne ocupa tot timpul. Cat despre sot nu s-a obisnuit. Merge in martie acasa. Decizia lor. Eu ramana aici ca nu vad ce as putea sa fac acolo in afara de a sta degeaba sau de a munci pe nimic.

Va pupic fetelor si sa aveti o zi super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Cristina, cum adica nu s-a obisnuit? El stie ce mai e pe la noi in tara?
Ca incepe sa devina din ce in ce mai greu sa suporti prostia guvernantilor si hotararile lor care ne afecteaz ain mod direct...
Chiar nu a gasit nimic d elucru care sa ii ocupe mintea si timpul?
Nu vreau sa fiu rea...dar ma gandesc ca pentru ca cat te-ai chinuit tu acolo sa iti faci un rost, merita sa incerce si el mai mult.

Elena Isabela, mamica lui Razvan - Gabriel - 01.08.07 si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Si o duce si pe Roxy acasa? Sau ea e in RO? sau ramane cu tine?
Si aici in RO ce vrea sa faca? Va lucra pe bani de nimic si asteapta banutii de la tine? Si viata voastra de familie? Chiar nu-i pasa?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna fetelor!
Elena, Gabi si eu mi-am pus intrebarile astea si cum nu sunt direct in capul lui nu stiu ce este acolo. Aici reusisem sa-i iau si tratament mult redus de la NHS deci mergea totul bine si dintr-un salariu. Idea este ca in ianuarie am dus-o pe Roxana acasa ca sa faca grupa pregatitoare macar semestul doi acolo. El se va intoarce la slujba lui de la Consiliul Judetean unde banutii stiti voi cum sunt - extra-super-putini. Eu am zis nu vreti nu-i bai(nu ca nu imi pasa dar nu pot sa-i fortez) dar nici eu nu va mai sponsorizez ca inainte -200£ pe luna asta este tot ce am sa le dau. Vreti sa traiti in Romania - trebuie sa traiti romaneste spun eu.
Eu nu am cum sa ma intorc in tara. Acolo nu este nimic decent pentru mine. Universiatea unde am lucrat mi-a oferit sa stau pe postul de preparator cu doua doctorate. Nu ma cramponez de titluri - departe de mine gandul asta - dar finacial ma deranjeaza.
Cat despre familie...ce sa spun: sa nu treaca nimeni prin ce trec eu. Am facut un copil sa se bucure altii de el. Sotul meu zice ca a sustine dar asta eu nu o vad asa deci in consecinta tac si inghit si imi vad de ale mele cat pot de bine.

In fine azi ma duc sa semnez pentru un apartament in Bradford. Nu vreau sa stau cu nimeni. Macar asta pot sa-mi ofer -intimitate. Este tare frumusel si este chiar in buricul targului cum s-ar spune.

Va pupic fetelor si sa aveti o zi super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cristina, de ce n-o iei pe Roxy cu tine? Ea nu vrea?Cred ca totusi ar avea mai multe sanse, decat acasa... Trebuie sa-ti fia foarte greu, cariera contra familie, sa iei o decizie...
Am impresia (poate gresesc) ca sotul tau crede ca la CJ are un post asigurat pana la pensie, e poate un om de baza acolo, si aceasta ii da un sentiment de siguranta pe care nu o mai are acolo unde esti tu acum. Acasa are si familie banuiesc, de care se rupe greu. Probabil n-are curaj sa se rupa din acest anturaj
Roxy ce-si doreste? sa fie cu tine sau acasa in RO? Poate ai gasi o gradinita si o bona sau o solutie s-o ai langa tine...


p.s. mi-a trecut durerea de la cazatura, sa zicem 80%:) inca ma mai doare un pic, dar e ok.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput