Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

ana_o pai gaseste repede colacu nr doi pt ca creste David si nu mai incape in cada cu colacu:)) Succes!

Eu sunt cam bolnava..am muci si ma doare gatu pe dreapta.Am avut o noapte rea, nu ca latrau Puficele ci ca ma racaia pe mine pe gat. Imi venea sa ma aspir si eu cu batista of the babe.Fetele au si ele muci da le aspir cu batista bebelusului.

Maine merg si eu la dr la controlul de 6s (care sunt mai degraba doua luni trecute), sa vedem sper sa fiu ok, si sa nu uit sa o intrreb de contraceptie. Tare m-ar tenta injectia aia. Citeam ca una din voi parca o face? Cat costa oare? Si e la fel de eficienta ca pilulele?

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Elfica, ii mai am, ca n-am cui sa-i dau. Da un semn cd vii la pediatru, dar cu ceva timp inainte, chiar dc nu stii exact ora, dar sa fiu eu atenta la Pm, nu ca data trecuta. La Medlife nu mai ajung, ca noi avem abonament la euroclinic.

Ana, ai dreptate cu, caldura. Si Patrick e tare agitat dc ii e cald.
Nu stiu ce a avut azi,dar a tot vomitat in cantitati f mari. Saptamana trecuta a luat f putin in greutate, cam 100g. De la 2 luni a luat un kg, deci per luna imi iese bine, ca de abia duminica face 3 luni, deci sper ca depaseste un kg/luna.
Deja am hainute 3-6l pt el, ca nu prea ii mai vin cele de 3l decat de la Mothercare, ca alea sunt mari.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Sugubina, eu stiam ca dc alaptezi, nu poti face injectia aia.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MSymo spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

ana_o pai gaseste repede colacu nr doi pt ca creste David si nu mai incape in cada cu colacu:)) Succes!

Eu sunt cam bolnava..am muci si ma doare gatu pe dreapta.Am avut o noapte rea, nu ca latrau Puficele ci ca ma racaia pe mine pe gat. Imi venea sa ma aspir si eu cu batista of the babe.Fetele au si ele muci da le aspir cu batista bebelusului.

Maine merg si eu la dr la controlul de 6s (care sunt mai degraba doua luni trecute), sa vedem sper sa fiu ok, si sa nu uit sa o intrreb de contraceptie. Tare m-ar tenta injectia aia. Citeam ca una din voi parca o face? Cat costa oare? Si e la fel de eficienta ca pilulele?

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna


Si eu am fost sapt trecuta la eco transvaginala la doctoras, toate bune, uter ok, operatia in regula. Am intrebat si eu de injectia aia si raspunsul a fost cat se poate de logic: multi hormoni, facuti in doza unica.....pt 3 luni! El mi-a recomandat sterilet dupa 6 luni (dar nu suport eu ideea de corp strain) sau ceva nou in Romania (fata de alte state UE sau SUA) un inel vaginal care se tine 3 saptamani pe luna - NuvaRing (50 lei). Citeste despre el pe google si eventual cere si parerea medicului tau.
Puficele sunt pufoaseeeeeeee!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syl spune:

Buna fetelor,

Invatati-ma si pe mine ce sa fac. Bebele meu are basicute si piele fiarta inghinal la pliuri. Nu-l mai sterg cu servetele umede decat noaptea iar ziua il spal si il dau cu pudra. I-am dat cu bephanten dar am obs ca crema tine pielea inmuiata practic si pare ca fiert acolo. Nu cred ca il ustura ca nu plange cand il ating. Eu de la spital asa l-am luat dar la gat si la subrat, acolo am rezolvat, dar la fundulet pt ca sta cu pampers tot timpul nu se vindeca deloc. Nu mai stiu cu ce sa-i dau sau cu ce sa-l spal, mi se pare ca e mai rau in fiecare zi.

Si noi avem probleme mari cu colicii. Nimic nu da roade, ma gandesc sa iau debridatul ala, tre sa sun pediatra sa intreb daca avem voie?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

fete, raportez ca sugubina a pus poze cu bebeii mei pe album. puteti sa ii vedeti!

frate, dar nu trec si colicile astea odata si odata?abia astept!

Adi, mami de chimen si anason

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Multumim pentru capitol, sa fie numai vesti bune!
Ana, nu l-am facut eu.:) A fost o coincidenta ca ultimul mesaj de dincolo a fost al meu. Poate Heidy?
Am si eu suport de-ala de baita, f util. Bun si urmatorul, ca un scaunel circular. Eu faceam dus impreuna cu Maria, nu suporta sa stea fara mami nici un minut.
Corina, multumesc, ma uit. Cele de la Hoppediz de pe greenbaby sunt f lungi. Asta al meu e luat si pt sot, care are 2m, pe mine atarna cam rau, am doar 1,70. In plus, e si de iarna, deci si mai greu.:) Cu toate astea, a fost extra-folosit, cand l-am luat eu nu se gaseau in Ro, nicio sansa sa mai luam unul...

_
dna Ceainic, cu Maria - 3 nov 2007 si Sara - 8 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Voi in ce inveliti bebeii?

Unde gasesc dresuri groase pt bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

face cineva botez la ramada? daca da, care sunt preturile?

Adi, mami de chimen si anason

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Buna seara.
Mai primiti o ursuleata in club?
V-am citit la odisee dar nu aveam timp de scris cu serviciu pana seara tarziu si cu un baiat de 3 ani acasa (baiatul mamei= dlGoe).
Eu am acum si o fetita CLAUDIA-ELENA nascuta pe 16.11.2010 l aora 9.37 la spPanaot Sarbu la dr.Ion Ionut (un om exceptional).Fetita s-a nascut cu 3kg si 51 cm am ajuns acasa la 2.8kg si la 1 luna avea 4.2 kg si 54 cm.O alaptez exclusiv (nu ii dau apa iar ceai de colici a baut fix de 3 ori).
Mananca la 4 ore ziua si noaptea doarme cate 6 ore.A fost si racita ca nu se putea altfel ( o iubeste frate sau cu foc)cand am fost toti raciti dar i-am pus doar Colargol in nas si 5 zile i-am dat Ambroxol cate 1 pic/3 ori.Botezul pe 5 martie..invitatii nostrii nu tin post
Sa nu creada celelate mamici ca cel mare nu e gelos.Ba e foc de gelos dar se razbuna pe noi vorbindu-ne urat sau cerand la toaleta sau mancare exact cand ma indrept spre camera fetei sa o schimb si sa o alaptez.

Cam atat despre noi.Daca ne primiti mai venim cu vesti, pareri,idei...daca nu oricum eu va citesc si sunt cu gandul la voi si la puiutii vostrii.
O seara si o noapte linistite.


Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Asa s-a nascut Victor

Mergi la inceput