Fluturasi de martie-aprilie 2011 (116)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish

cami, nici nu vreau sa ma gandesc ca o sa mi se imbolnaveasca bebe....cel putin pana nu stapanesc eu clar cum sta treaba cu baia, somnul, mancatul...doamne ajuta sa fie totul in regula cu bebeii nostrii cat mai mult timp!!

ce ma emotionez cand va citesc pe voi care deja aveti data a nasterii doamne nu imi vine sa cred, parca mai ieri scriam primul mesaj aici si uite ca mai avem atat de putin si apar primii fluturasi!

vroiam si eu sa va intreb daca aveti umidificator in camera lui bebe, daca e chiar necesar si daca da, ce specificatii tehnice ar trebui sa aiba...ca sunt un pic in pom cu partea asta!

s 27, Luca Alexandru, de abia astept sa te tin in brate!


scrish, inainte de umidificator trebuie sa afli cum e in camera aerul, uscat sau umde..pt asta iti trebuie un higrometru sau un termometru care are inclus si higrometru..cauta pe net sau gasesti si in farmacii..numai dupa ce masori umiditatea din camera poti sa stii daca ai nevoie de umidificator sau din contra, de dezumidificator

si felicitari pt prima reusita

mami de Vlad 09.04.2009 si s32 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

mandreeac: gata, am activat

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

buna fetelor. cum ziceam mi-am lasat ieri sotul s aplece pe la 18 la un prieten la jocuri pe calc.si eu m-am apucat ptr prima data in sarcina asta, sa fac 2 feluri d emancare in aceeasi zi- ciorbica si mancarica cu pipote, bune ptr anemia measi, cu tot cu curatat , taiat, mi-a luat de la 17.30 la 20.30..am bagat si o masina de rufe, iar la ora 1 noaptea m-au apucat niste dureri de burta..erau in regiunea inferioara, ca la ciclu - nu prea am avut la ciclu dureri, decat dupa chiuretaj.., dar mult mai ascutite, un pic iradiau si in spate.
m-am cam panicat, nu aveam nospa in casa, am pus un uscosin.nu stiam dc sa stau la pat, sau sa ma ridic sa fac geanta de spitalau fost contractii? ca habar n-am..mi-au trecut destul de greu, adica dupa 1 ora, nu cedasera de tot, parca aveam o banda plina de mici cutite in jurul soldului..ma gandeam ca nu sunt epilata, n-am bani pusi separat in plicuri..si barbatul plecat hai-hui
azi am fost in cora, sa iau chiloti de unica folosinta, tampoane absorbante, saltea bebe, si hotarat e ultimul drum in magazine.maine chiar imi calc rufele si fac geanta.m-am speriat rau..ca nu cedau..poate dc aveam nospa , era alta situatie..

28 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:


viss, nu sta fara nospa in casa..iar contractiile de nastere nu sunt doar dureri, sunt contractii dureroase care cesc progresiv pana ajung la o frecventa de 5 min..atunci trebuie sa pleci spre spital..eu zic ca au fost de la efort

mami de Vlad 09.04.2009 si s32 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

fete dragi, mie d-na dr mi-a prescris un no-spa /zi oricum, iar daca am contractii ceva sa mai iau pana la maxim 3 pe zi. eu am contractii minore zic eu, in partea de jos a burtii, nedureroase, cam la cateva zile o data. insa trec repede , si mai mult dimineata.

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

mandreeac tot asa simt si eu cateodata, ca imi taie respiratia. ziua poti dormi? macar ziua sa te odihnesti.

S-a intamplat minunea mult asteptata33+

AMR 6 sapt!!!


Da ziua mai reusesc sa dorm cate o ora, macar atat ca altfel eram terminata.

Andreea B. cu o minune in burtica. Multumim Doamne ca esti bun cu noi si ajuta-ne sa fim sanatosi 32 Rares Andrei

AMR 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

mandreeac: gata, am activat

26+


Am trimis pm. si multumesc pentru promptitudine.

Andreea B. cu o minune in burtica. Multumim Doamne ca esti bun cu noi si ajuta-ne sa fim sanatosi 32 Rares Andrei

AMR 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

mandreeac, imi pare rau ca nu te odihnesti bine :( la mine problema nu e de insomnie, ci ori ma trezesc vecinii, ori ma trezesc cu dureri la muschii de la burta ca stau prea mult intr-o pozitie

despre contractii nu stiu ce sa zic, eu cred ca am avut o singura data si unele dureroase rau...in rest poate am avut dar nu mi-am dat seama

eu ce simt in ultima vreme incomod e ca oricum as sta, am impresia ca il strivesc, cine stie cum o fi asezat...

miki sigur e uscat aerul la mine in casa, chiar e o problema...tb sa cercetez cum e cu umidificatorul

s 27, Luca Alexandru, de abia astept sa te tin in brate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish

mandreeac, imi pare rau ca nu te odihnesti bine :( la mine problema nu e de insomnie, ci ori ma trezesc vecinii, ori ma trezesc cu dureri la muschii de la burta ca stau prea mult intr-o pozitie

despre contractii nu stiu ce sa zic, eu cred ca am avut o singura data si unele dureroase rau...in rest poate am avut dar nu mi-am dat seama

eu ce simt in ultima vreme incomod e ca oricum as sta, am impresia ca il strivesc, cine stie cum o fi asezat...

miki sigur e uscat aerul la mine in casa, chiar e o problema...tb sa cercetez cum e cu umidificatorul

s 27, Luca Alexandru, de abia astept sa te tin in brate!


eu am avut o mare surpriza ca si eu eram convinsa ca e uscat aerul in camera la vlad cand stateam in buc in apartament..si de unde, era umiditatea peste 60-70..ceea ce e mult...de asta ziceam ca mai bine te convingi cu un aparat..daca n-ai luat inca termometru pt camera lui bb poti lua unul mia performant cu higrometru inclus..

mami de Vlad 09.04.2009 si s32 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

mandreeac: nu ai pt ce; am raspuns
cu insomniile ma cam lupt si eu. ma bag in pat f devreme, ca sa cap de problemele cu aciditatea si salivatiile mele, iar pe la 4 dimineata ma trezesc. ma uit la tv si apoi mai adorm tocmai cand tb sa plec la serv. si sunt zombie toata ziua. ideal ar fi sa ma culc tarziu..insa nu prea pot.
cand vad cate disuctati despre umiditate, temperatura etc etc...ma ia durerea de cap pt ca-mi dau seama ca noi suntem niste viitori parinti cam inconstienti . noroc ca citesc la voi si trec si eu pe lista ce si cum.

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Scrish eu nu am contractii dureroase, ci din acelea care pregatesc uterul pentru nastere Braxton Hicks, insa ce stiu e ca daca le las si sunt prea multe duc la scurtarea colului, ceea ce nu e recomandat.

Si eu ma trezesc uneori speriata, ca stau intr-o parte si am senzatia ca nu stau bine. Offfff, abia astept sa imi tin puiul in brate ca sa scap de aceste nelamuriri ca ma omoara.

Andreea B. cu o minune in burtica. Multumim Doamne ca esti bun cu noi si ajuta-ne sa fim sanatosi 32 Rares Andrei

AMR 8 saptamani

Mergi la inceput