*Cozonacei iubiti de nov-dec 2008 (127)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Nebunica imi pare rau pentru pierderea voastra...
Anca eu ii dau deja de 2 luni din cutie si s-a consumat un pic mai mult de un sfert..spre jumatate asa...deci cred ca tine vreo 3-4 luni o cutie...eu in prima luna i-am dat un sfert de lingurita si abia in a 2 luna cate jumatate de lingurita...asa ne-a recomandat noua pediatrul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Nebunica imi pare rau de asa pierdere!Multa sanatate! Un pupic dulce pentru scumpul de Victor!

poze-Luca la 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Nebunica imi pare rau pt pierderea voastra!

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:


Noi am avut ieri in program operatiunea "scos bradul". Dupa ce o saptamana ne-am rugat de ea sa-l demontam si se lasa cu lacrimi, ieri ne-am hotarat s-o ducem la bunici si sa rezolvam problema in lipsa. Am avut emotii, imi era ca se lasa cu crize. N-a fost asa, desi se vede ca sufera, mereu zice "badutu mieu" si n-avem voie sa punem nimic in locul in care a stat el. Sau se aseaza ea acolo si mangaie covorul.

Multumesc pentru raspunsurile despre canini, se pare ca Thea e singura pe aici cu ei lipsa.

Nebunica, imi pare rau. Sa ai parte anul acesta numai de lucruri bune si sa vina si bebe mult dorit.
Monicus, multumim de intrebare, printesita progreseaza si ea, nu asa spectaculos, dar e in limite normale. Acum are ca pasiune calculatorul , deja manuieste mouse-ul cu destula indemanare, isi selecteaza singura melodiile din youtube, dupa poze. Nu-mi convine ca sta prea mult cu nasul in el, il mai ascundem, dar si cand il prinde ... e jale.
Ralukutzza, pai dupa cum spui tu, ii dai o cantitate infima. Ce lingurita folosesti? Dar, daca zici ca are efect si asa inseamna ca merita investitia.
Ramo, sanatate mamei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Amalia, ati scapat de gips? Ce mai face puiutul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Aleinad multumesc de intrebare! Inca il are. Maine mergem cu el pe seara la control, scos gips si o noua radiografie. Daca totul arata ok, nu-l mai pune la loc. Eu asa sper, pentru ca nurofen nu-i mai dam de peste 1 saptamana jumate si deja isi foloseste manuta, cu varful degetelor care ies pe afara de sub gips, semn ca nu-l doare nimic. Oricum se fac deja 2 saptamani jumate de cand il are. Pfff, ce zboara timpul!

Ce mila mi-a fost de galusca ta mica cand am citit de brad! Dragii de ei, se ataseaza de cate o chestie si greu ii convingi sa renunte. Noi mai avem inca bradul...ca eu ma lupt cu cel mai mare din familie sa-l scoatem...respectiv sotul din dotare. Crede-ma e mai usor de convins Teodora!

Citat:
citat din mesajul lui aleinad.g

Amalia, ati scapat de gips? Ce mai face puiutul?

Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)


poze-Luca la 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Aleinad.g folosesc o lingurita standard ca aceea de cafea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Nebunica, multa sanatate si un nou cu cat mai multe bucurii.

Ralucutza, ma tenteaza si pe mine acest colostrum foarte mult, desi, cum spuneam, medicul mi-a zis la un moment dat ca nu-mi recomanda.Ma gandesc insa ca-l voi da din nou la gradinita si ca va fi mai mult bolnav, pe de alta parte imi este frica sa nu ii fortez organismul, sa nu-l obisnuiesc cu aceasta imunizare artificiala si apoi sa cada prada oricarei boli, aricat de mic, doar pt ca nu a mai primit ”vaccinul”.Ma gandesc ca nu este ceva natural, este tot un produs chimicos, si ca ar putea pana la urma sa-i faca rau.Probabil sa spun mari tampenii, dar cam asa gandesca cum. Sunt curioasa cine are de gand sa dea copiilor colostrum.Eu sunt cand da, cand nu.Nu pot sa ma hotarasc si nu-mi sta in fire.

Mirtha, giney, azi am fost cu piticul la Noriel si i-am luat o galetusa mica cu plastilina si forme.De cum a ajuns acasa l-am pus la masa si 25-30 de minute, pana l-am bagat la somn, s-a jucat foarte frumos.Nu a avut nici o secunda intentia sa duca la gura, asa ca mamaie s-a linistit.I-am explicat ca asa ii poate umple copilului 20-30 de minute pe zi.Se joaca cu placere si plastilina miroase foarte frumos si nu se lipeste si nici nu se usuca, iar formele sunt foarte frumoase.Cand l-am pus la somn a trebuit sa-i dau cateva forme in patut, ca altfel nu voia sa faca nani.

Voiam sa mai zic ceva, dar neuronul meu e cam turtit.Va pup si sa aveti o sera frumoasa.


www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=609325" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:



Va multumesc mult pentru cuvintele frumoase, m-a ajutat mult sa vorbesc si sa primesc sfaturile celor dragi, acum sunt bine si astept cu nerabdare urmatoarele liniute rosii

Cu plastilina Victor se joaca de ceva luni bune, facem forme diverse sau doar bilute, liniute sau doar intindem pasta, ii place mult, iar la gradinita ii place mult sa picteze, asa ca i-am luat vopsea pentru pictat cu degetele si se mozoleste tot dar e foaaaarte fericit, mai ales ca facem expozitie cu toate capodoperele lui

Cu plastilina ne jucam doar la masuta, pentru pictat punem un cearceaf pe jos, ne inarmam cu hartie ca sa mai stergem manutele din cand in cand, nu prea suporta sa stea murdar, una-doua alearga la baie ca sa se spele pe manute..totul e sa le impuneti regulile de la inceput, despre plastilina i-am spus de la inceput sa nu bage in gurita, ca nu e papa, acum isi mai aminteste din cand in cand si spune singur "patiina nu e papa" si e asa scump cum zice el serios si eu trebuie sa-l aprob si sa-l laud ca stie si nu e nevoie sa repete mami tot timpul

Am pus cateva poze cu ultimele creatii

Sfarsit de weekend linistit va doresc!



fericita de Victor Nicolas (15.11.2008)

Nasterea cozonacelului nostru iubit



[font=Comic Sans MS][green] “Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Nebunica,
Ralukutza, in ce ii dai colostrul? Il pui in lapte? Am cumparat si eu si vreau sa incep sa-i dau de maine, dar pe el scrie ca se administreaza in mancare...nu scrie nimic de lapte.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput