Copilasi de Iulie - August 2004 * 63

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Corinai nici nu stii ce te asteapta!Ei bine nu se gasesc..decat pe net ,eu in Cta nu am gasit:(
Ema vad ca ma ignori ..te-am deranjat cu ceva?? Stiu ca tu te pricepeai la design interior..
Adela pana la urma au fost mancarimi?
Lia, ma intrebai de regim de constipatie..de cate ori pe zi are scaun? Cum arata? In afara de miere, pere, prune uscate si smochine..plus multe alimente cu fibre..nu prea exista altceva..Debridat o perioada mai lunga ai incercat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Salutari si de pe frontul de est...eu am inceput anul in forta tare la munca, uneori e un lux sa respir, asa ca va rog sa imi scuzati absentele.
Astazi am reusit totusi sa vad copii frumosi, sa citesc super-reteta de Nutella, sa aflu ca Olivia e in cautare de obiecte sanitare sau ca Danutz scrie...

Mitzu, Matei a facut varicela la 3 saptamani dupa fetita care dormea langa patul lui la gradi, timp in care nu a avut nici un simptom, iar eu am stat zi si noapte langa el si nu am facut...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Robi take it easy! ..io nu mai caut,azi ne-am decis si ne-au facut la Dedeman si reducere..in plus fata de ceea ce era deja la unele..deci am facut-o si pe asta..am dotat trei bai ...100 de milioane ..,3 cabine de dus (din care un si cu radio) toate cu hidromasaj, cada de colt cu hidromasaj, 3 mobiliere de baie cu baterii cu tot..fara bateria de la cada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Olivia, cu scarpinatul a fost foarte ok, eu de asta ma temeam cel mai tare, dar rar s-a plans ca il mananca si si mai rar s-a scarpinat. Si intr-adevar acum spre final parca se scarpina si mai putin. Senzatia mea e ca s-a scarpinat la inceput, pana i-au aparut pustulele.
Dea-abia astept sa vad rezultatul final la baile voastre.

Robi, spor la trebi, dar mai menajeaza-te si tu ata cat se poate.

Slaba miscare azi pe aici...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Olivia,doamne fereste sa te ingnor.Dar nu m-ai intrebat nimic!Daca pot sa te ajut cu idei,cu cea mai mare placere.Nu sunt de profesie,dar ce-am facut pina acum a fost bine primit,ultimul living a fost...oliv...ca daca tot nu mi-am facut eu livingul culoarea asta atat de speciala,am facut-o la altii...si au fost incantati(initial am crezut ca ma dau pe usa afara dupa figurile socate).Am citit de ceva alb cu negru...e de discutat ce fel de alb cu negru.In primul rand nu vine bine o camera tapetata in culori contrastante complet.sa explic...Combinatia alb negru este deosebit de frumoasa in felul asta...un perete principal dar nu cel cu fereastra sau cel opus ferestrei cu tapet alb negru motiv foarte mare(niste margarete mari negre pe fond alb sau invers,un exemplu doar)iar ceilalti trei pereti albi.Dusumeaua foarte inchisa daca nu neagra,biroul alb sau negru,doua lampi de podea cu abajururi opuse culorii peretelui..deci daca peretele e alb,abajururi mari negre,un covor alb peste dusumeaua inchisa.inchide ochii si imagineaza-ti.Sau in loc de flori alt model dar mare...nu chestii micute in imprimeu.am sa caut poate gasesc ceva sa-ti arat...azi maine cand am timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Deci exact asa vreau si eu un perete un tapet care pe mijloc are flori mari negre si restul peretilor albi...parchetul insa nu este f inchis dar nici f deschis..
In casa la parter fac tavanele albe si peretii vreau o cafea cu lapte mai inchisa..nu stiu cum sa explic cu plinta alba (partea de joslinga podea) si tot alb cornisa (adica pe partea de sus a tavanului)...dar nu stiu de unde sa cumpar plinta asta alba (mie mi-a zis arhitecta de ea)...insa nu stiu daca merge cu usi maro (nu f inchis)..
Adela la bai..in 2 dintre ele nu este faianta deloc este ca si o camera doar vopsea lavabila(http://www.dedeman.ro/ro/-baza-cu-sert-chiuv-cons--7063-cinzia/C-37-150-6583/produs.html asta am luat)..in ce-a de-a treia din pacate a trebuit sa pun ca am cada pe colt..Ma bucur ca a trecut..stiti contactul de la care a luat ? daca da, ai putea face un calcul ca sa afli raspunsul..la gradi sau nu..

edit: scuze de offtopic..si daca mai scriu de casa cele pe care nu le intereseaza subiectul.. ignor me!..zau ca nu ma supar..in afara de Ema ..am vazut ce-a iesit din manutele ei!

edit la edit:)) Ema camera cu alb si negru se vrea birou..la Luca albastru (mai inchis un perete )..si tavan as vrea sa chem pe cineva sa-l picteze ...ca un cer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Am inteles cu biroul.daca e birou merge si pijama..adica tapetul in dungi alb cu negru...e doar ideea de agresiv...la final cu mobilierul si restul arata oau!dar dungile late cam de 15cm!
Cafeaua aia cu lapte...sa caut poze cu unul din holurile mele...cred ca e culoarea de care spui...eu am pus usi crem dar merg si maro ptr. ca deschde plinta aceea alba(crem ar fi iar bine).Camera lui Luca...nu zic ca nu-i fain tavanul...insa Luca creste si nu o sa-i mai placa...camera de baiat mic o sa spuna.Deci un tavan fals din rigips..poti sa-l rotunjesti pe margini...ca un disc mare...si puse spoturi mici mici..in rigipsul pe care-l poti face...albastru...iar tavanul propriuzis alb...discul ala sa nu fie exact cat plafonul..dar nici mic...adica sa se vada si ceva din plafon alb.De facut nu e greu deloc...si pe urma poti sa-i schimbi culoarea...poate cand mai creste va vrea o camera rosu-negru-alb...si atunci merge plafonul rosu spre exemplu...sau ma rog alte variante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Stai ca am dat in boale...deci camera lui Luca...plafonul cum spuneam...si peretii asa...trei albastri...o culoare neutra..iar unul ...imparti peretele in patru...la jumatate lungimii si respectiv a latimii.Ai sa ai patru drptunghiuri simetrice pe perete.fiecare o faci in alta nuanta..spui zugravului sa puna la fiecare dreptunghi cate un pic de alb...progresiv..dar sa fie sesizabila diferenta...adica nu doi stropi.Sau la primul dreptungi un pahar de negru,pe urma cate unul albso...1 dreptungi e culoare din restul camerei plus un pahar de negru.Urmatorul dreptunghi adauga 1 pahar de alb...urmatorul inca un pahar de alb si ultimul inca unul de alb.optic iese superb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Pereteele al 4-lea de care spui este cel pe care o sa vina patul inalt cat camera ...deci nu pot face ce spui tu ca fac..degeaba nu se va vedea. Eu ii pastrez camera lui de la Ikea este prea nou si inca 5 ani o sa-i placa sigur! In plus tava nul nu este drept..este orizontal combinat cu oblic plus ca o grinda pe centru..daca reusesc sa gasesc o poza din care sa-ti dai seama de ceva ..revin

gasit:http://picasaweb.google.com/alex.badoiu/20101202Casa?authkey=Gv1sRgCPfvkbrcvc2Fcw#slideshow/5546498056454062386

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:

Lia, ma intrebai de regim de constipatie..de cate ori pe zi are scaun? Cum arata? In afara de miere, pere, prune uscate si smochine..plus multe alimente cu fibre..nu prea exista altceva..Debridat o perioada mai lunga ai incercat?


merci Olivia de intrebare, Dea are scaun cam la 2-3 zile, si atunci numai unul pe zi, rar are scaun zilnic, aspectul e fie de bobite individuale, destul de tari, fie bobite conglomerat si atunci se chinuie pana face pt ca fiind "conglomerat" e gros, nu e neted....off...greut

prune uscate si smochine nu mananca nicidecum. tot ce am reusit a fost sa o conving sa bea activia cu fibre (din acela inalt iaurt de baut) dimineata pe stomacul gol, cu o lingurita de miere amestecat, si apoi o lingurita de ulei de dovleac, apa plata, pauza vreo jumate de ora-o ora si abia apoi micul dejun. Nu e genul mancacios, insa are zilnic 3 mese regulate la care insa nu rupe masa mancand, nu ma pot vaita cine stie ce, pt ca ea asa e de cand s-a nascut, deci m-am obisnuit cu portiile ei de vrabie. Printre mese mai ia uneori niste prostii, gen pufuleti, gogosi, clatite, napolitane, biscuiti cu lapte, lapte, iaurt, nu mult cantitativ (ex.o napolitana, un biscuite, un paharel de 150 ml lapte, o clatita, jumate de gogoasa mica, 2 pumni de pufuleti, un pumn de-al ei de seminte de dovleac/floarea soarelui decojite, un cubulet de halva simpla etc.)...Vara mananca printre mese cate o caisa, para, capsuna, o cescuta de cubulete de pepene verde, o cescuta de boabe de struguri...
La ea nu am vazut decat cred o singura data sau de doua ori in viata ei kk din ala de consistenta normala. In rest bobite ca de iepuri sau caprite

ma duc sa va citesc ca n-am apucat de vineri sa mai citesc, si de ieri am o durere de cap de imi vine sa

Mergi la inceput