Fluturasi de martie-aprilie 2011 (113)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

ina, da m-am luptat si eu cu mentalitatea asta...m-a luptat cu ain lui barbata-miu si cu el.. pana a facut maria un an sa nu-i dau lapte de vaca...ca noi asa i-am crescut... cel amitare a fost cand imi tinea lectii si cumnata-mea care avea 20 de ani pe vremea aia si i-am spus ca da asa se crsteau copii , dar si mureau un procent mare din ei pana la un an... si de la replica asta.. au tacut..iar cand fata mi-a crescut bunicalui barbata-miu care chiar crescuse 4 frati , pe soacra-mea si pe barabata-miu si pe cumnata-mea mi-a zis... "bv maica, ca te-ai ambitionat si ai ferit-o si i-ai dat ce ai zis tu ca e bine ca uite ce sanatoasa e la burtica" ( fica-mea cand taie porcul papa sorici gol toata ziua si n-are nimic...)
dorinutz@ sa te ti tare, draga mea, sa fi puternica ca vei avea de luptat...si eu m-am certat la cutite cu maica-mea pe caciulitza... si pe baie, ca facea sauna in camera...
Apropo voi n-ati intalnit faze de genul " dc ii faci asa multe poze ( eco) la copil.. nu e periculos... pe vremea mea nu semai faceau atatea....



mami de de 7 ani si ingeras si 27+cu
69/11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

ina copii alaptati cu lapte praf incep diversificarea abia la 4 luni
iar cei exclusiv la san abia la 6 luni
deci lasa pe socrela
nu comenta
lasa sa zica ce vrea
tu vei face cum vrei
si mie imi dadeau n sfaturi
pt ca antonia nu e un copil mancacios nici acum
ea nu a vrut suc de fructe sau fructe
absolut deloc pana la 1 an
laptele praf l-a acceptat dupa 3 luni date cu seringa
iar acum nu se mai desparte de el
fiecare copil e diferit
dar intr-adevar evoluam
si deci tre sa tinem cont de sfaturile actuale
nu de borsurile celor de acu 50 de ani
ca atunci saracii nu aveau altceva ce sa ne dea

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 27+ PETRA ADRIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinut@ spune:

Ailed daaaaa, ambele mamici imi zic sa nu ma mai duc la eco asa des ca-l afecteazaa pe bebe . Da eu le las in pace iti dai seama, pica nu le port pentru ca stiu ca asta e mentalitatea din vremurile lor.

Apropo de caciulita, cand a nascut sora mea in Italia mama s-a dus la ea la spital si i-a pus bebelinei caciulita in cap, si au sarit asistentele ca sa-i ia caciulita. Pe urma ca sa infase fata bine sa nu ramana cracanata, la care asistenta:' da la noi nu se infasa si italienii nu's cracanati' .
Ce mai rad cu sor'mea pe tema asta .

Cert e ca o iubesc pe mama de mor si sunt convinsa ca o sa ma cert pe multe teme legate de bebe cu ea, dar ea e mama si uita..mai rau e sa ma cert cu socrela

------------------------------------------------------------------------------------------
31+ cu Edutu mic si zglobiu - Eduard Gabriel
Doamne Doamne te rugam sa-l tii pe bebe in burtica la mami pana la termen


AMR - 8 saptamani!


Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

cami, pup, antonia ta parca e maria mea... nici ea nu a vrut fructe, nici acum nu se prea omoara, mancacioasa nu e..papa doar cat ii trebuie.. o intrebi vrei ciocolata si ea raspunde"nu, multumesc" de imi vine sa mor... ii zic mananca mama, acum cat poti... ca ia sa fi adult si o stai sa te gandesti " cat ma ingras din asta..?" , de slabuta e slabuta, dar sanatoasa Multumumesc lui Dumnezeu, pana la trei ani nu i-am dat antibiotice si a racit in ianuarie si cam atat anul trecut...
lapte praf a luat cand am intarcat-o( la 7 luni ca tb sa fac un tratament) milumil i-a placut...si nu a iesit pufoasa...conform a ce zice lumea...

mami de de 7 ani si ingeras si 27+cu
69/11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

dorinutz , eu la faza cu infasatul le-am spus ca pe mine m-au pus sa semnez la maternitate o foaie ca nu o infas si daca fac asta si copilul face dizplazie de sold e vina mea... ceea ce adevarat.. asa era la municipal atunci..asa ca am scapat , nu fara comentarii evident , dar fica-mea are niste picioare de manechin , asa ca nu comenteaza... oricum mama ce o sa stea cu mine o luna maxim asa ca pana ajung eu acasa bb e mare...

mami de de 7 ani si ingeras si 27+cu
69/11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

maine schimb semnatura.....

mami de de 7 ani si ingeras si 27+cu
69/11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Mie imi e de altceva....

Poate chiar va trebui sa las peste vreo unul-doi ani copilul pe acolo vreo doua sapt..poate mai mult. Ca nu pun eu baza pe cresele lui mamzel Udrea. Si poate naiba stie mi se schimba managerul intr-un an si nu pot lucra de acasa.

Cum sa ma bazez eu pe o femeie care militeaza pro-bors cu fasole la 3 luni, intarcat la 2 si baut apa din fantana?

(fantanile din judetul ala sunt pline de nitrati. au murit si s-au imbolnavit pe capete...degeaba)

Sincera sa fiu pe mine nu ma linisteste cu nimic argumentul "am X copii, uite-i, sunt mari, au trait". Poate n-au trait, poate au supravietuit

In orice caz, alea 2 luni de dupa nastere am sa ....inventez un pediatru. Sau poate chiar o sa am presupun. Si de cate ori vine careva cu o propunere mai desucheata, gen hai sa-l tragem de galci", zic "medicul a interzis asta".

Sincer sper sa nu explodez pe acolo. Eu par foarte calma si ma tot lauda de altfel biata femeie "ce linistita si cuminte e nora mea"....asta pentru ca fierb cu capacul pus.


30 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Miki, Ailed, multzam fetele. AM gasit deja 2 site-uri misto, maine am sa le dau un tel sa vedem cam cit ne costa si care-i treaba. Peste tot pe net unde caut nu gasesc situatia de la mine,a dica e atipic, doar un perete compact, 2 cu ferestre mari de tot si unul e practic un hol deschis...se trece spre terasa prin el...
Dar treuie sa gasim solutii!

Simona, mami de baieti David, Matei si 32 s Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

ce ma mai amuz de ideile mamelor si soacrelor

cat sunt micuti f multi copii sunt cracanati. cristi era ff cracanat cat era mic, si am zis ca asa va ramane pt ca si sotul meu e cracanat, dar de pe la 1 an si cateva luni i s-au indreptat f frumos piciorusele.

roxy, acum 2 ani mameloanele de la nuk le-am luat din farmacie. Acum parca le-as incerca si pe cele de la Avent daca le lauda fetele. Am fost multumita de toate produsele avent.

cami, Cristi e mai bine, multumesc. Tuseste mai putin, dar inca are destui mucisori. azi a vennit mama si l-a luat pentru 2 zile, pt ca maine ma duc la eco si nu aveam cu cine sa-l las. A plceat cu el pe la pranz, a dormit in masina iar cand s-a trezit a inceput sa planga dupa mine. S-a linistit cat de cat abia dupa 1 ora si jumatate. pana atunci nu i-a lasat pe ai mei nici sa-l dezbrace. Mi s-a rupt sufletul cand mi-a povestit mama

yasmi, eram aproape sigura ca indoielile astea vin de la mami a ta, te rog sa nu te superi . Este copilul tau si tu sti cel mai bine ce e bine pentru el. Daca doctorul nu a spus nimic, de ce ar spune altii? Ia sa vezi ca si bebelina mea are la fel, chiar daca eu speram sa aiba 2000 gr.

miki, te inteleg cu rabdarea, ca nici eu nu prea mai am. Sper sa imi revin dupa ce nasc. pe tine nu te ajuta nimeni nici in prim ele sapt? Eu vreau sa-l las pe Cristi la mama 2 sapt dupa nastere, sa ma obisnuiesc cu programul bebelinei. Cat despre somn din pacate nu cred ca te pot ajuta. Pe Cristi l-am obisnuit sa adorma singur de pe la 8 luni, l-am lasat la el in patut, acum nu as mai putea ca se da jos si vine dupa mine. In prima seara a plans 25 de min apoi a adormit, urmatoarele seri 15-10-5-5, apoi a adormit fara sa planga. Oricum in fiecare seara de plans ,mergeam si-l linisteam din 5 in 5 minute, apoi ieseam din nou. Pana a inteles ca eu sunt acolo, dar ca tb sa doarma singur.

scrish, eu am comandat pt Cristi acum 2 ani niste costumase de la amazonul din state si mi s-au parut a fi marimni normale.

..nici azi nu am baut cafea si iar am dormit toata ziua...

Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian Andrei-29.12.2008 si acum 33+ cuCatalina Ioana

AMR 6 sapt

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/190dd3/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

ailed, ina, m-ati facut sa rad cu lacrimi pai in cazul asta pe baiatul meu il fac fripturist de mic, ce naiba, il trec pe ceafa de porc, carnati si cartofi prajiti cand face o luna. si ca tort ii dau un papanas si o gura de whiskey digestiv :))))

s 27, Luca Alexandru, de abia astept sa te tin in brate!

Mergi la inceput