***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007***(129)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

La multi ani, Ioanelor!! (Ioana13, Doxinu, Ioana Carolina de Arcadia,...nu-mi mai amintesc alte Ioane, imi cer scuze).

Multumim pentru vizionare si complimente !

AlMa, iti urez sa ai un an bun, in care sa se implineasca tot ce ti-ai propus (si cu casa, si bb2 si job). La fel am gandit si eu anul trecut ref. la bb2: sa incep din toamna , mi se pare cea mai potrivita perioada (sa te apuci de copil in toamna, dupa ce s-a domolit vara cu agitatia cu concediile si sa nasti primavara ... mi se pare ideal).

Liviana, da, poate vom face o traditie din a ne imbraca toate fetele din familie la fel de sarbatori (de data asta a fost oarecum intamplator: eram cu 2 bluze in mana si nu ma hotaram si in momentul ala am vazut-o pe Ana, care era deja imbracata si mi s-a parut funny sa fim la fel, mai ales ca ea si cu alte ocazii remarca daca avem aceleasi culori pe noi si zice:"mami, noi ne asortam acum" ).

Ioana , eu sunt convinsa ca o sa vina bb2 si la tine ... poate ca la tine chiar ar fi cazul de uitat de calcule si perioada, si mutat gandul si atentia la altceva, catre un proiect pe care poate l-ai pus in stand by asteptand copilul(gen vreun curs, un hobby nou, un job nou daca e cazul, schimbat prin casa, daca e cazul, sarit cu parasuta ...si daca sunt finante pt genul asta de proiecte). Cred ca fiecare din noi am auzit macar un caz de genul asta: ca in momentul in care s-au concentrat pe altceva, a aparut si bb. Ce simpatic Patrick cu tepii !

Betty, multumesc ! da, si mie mi se pare ca Ana s-a mai inaltat in ultimul timp, dar in acelasi timp mi se pare si mai subtire . Bine ca a reinceput gradinita, ca acolo mananca de rupe (ii sterge educatoarea farfuria cu paine, sa nu ramana urma de sos sau boaba de mazare in farfurie ), poate mai pune ceva carnita pe ea

AlMa pt mine nu era un stres (e adevarat si ca norocul de a iesi din prima luna la ambele, m-a scutit de un eventual stres pe termen lung), dar cred ca si ceva vin inainte (hic ) a contribuit la relaxare si la succes ... ca doar stim toate, ca unele retete prevad si putin vin (dupa ochi ) pt fragezirea fripturii si savoare . Tare aia cu caciula ruseasca la sot . Aaa, dupa burta, asa sper si eu ca bb2 sa fie mai mare...i-am si spus dr-lui ca sper ca de data asta sa fac un copil mai solid. A ridicat o spranceana si a zis:" mda, ca are si cu cine sa semene" . Pana acum f multa lume spunea ca Ana seamana cu taxu. Bb2 cred ca va semana mult cu Ana, sarcinile parca sunt trase la indigo. In plus, la putin timp dupa ce am aflat ca sunt gravida, m-am visat intr-un parc cu 2xAna de mana. In vis ziceam ca sunt gemene.
Edit ca acum am citit mesajul tau de azi: pai si ce daca e zilnic? nu-ti place procesul tehnologic ?

Chiquitita, multumesc ! da, burta e maricica fata de cum era cu Ana in aceeasi perioada (abea se vedea). N-am avut probleme cu sarcina din aua uterului retrovers (imi amintesc ce te-ai chinuit tu din cauza pozitiei uterului), dar cred ca cu nasterile naturale am probleme ... pe Ana am nascut-o f greu, desi a fost mica si de atunci mi s-a recomandat cezariana la bb2.

Mada, imi pare rau ca tot singurei sunteti. Cat mai e pana se intoarce? Sa stii ca si distanta poate fi de ajutor: cand eram mai mica am auzit ca asta a fost reteta la bunica-mea: taica-miu si sor-sa sunt la 5 ani distanta (si pe vremuri copiii se faceau cam unul dupa altul), dar dupa primul, nu mai iesea. Asa ca o batrana i-a spus bunica-mii sa-si trimita barbatul de acasa o perioada. Nu mai stiu unde a fost, cat si ce o fi facut intre timp (oare armata?), dar cand s-a intors, imediat s-a "prins" bb2. Deci....cat mai e pana vine acasa?

Ella, ce-ai avut, mai, cu mine, azi-noapte la 2? ca m-ai sunat..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Ce-i mult strica, hahaha Da, sper sa fie un an bun si lipsit de stres.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Multumesc de urari!!!

LA multi ani Ioanelor!!!

AN@, cred ca imi trimit si eu barbatul de acasa. Poate face el pe undeva un copil sau fac eu cu vreun vecin... Cred ca pe asta se bazeaza trimisul barbatului, pe cromozomii Z Dar clar, ca dragostea e mai dulce dupa o despartire.
Si eu am uter retrovers, dar vezi, tu ai ramas din prima la ambele, eu greu la prima, greu si la a doua! Nu cred ca e o regula cu asta, ci altceva...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

LA MULTI ANI Ioanelor!
An@ mai e mult, dar nu mai am ce face acum. Decat sa sper ca iese repede bebe cand se intoarce.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana13

Multumesc de urari!!!

LA multi ani Ioanelor!!!

AN@, cred ca imi trimit si eu barbatul de acasa. Poate face el pe undeva un copil sau fac eu cu vreun vecin... Cred ca pe asta se bazeaza trimisul barbatului, pe cromozomii Z Dar clar, ca dragostea e mai dulce dupa o despartire.
Si eu am uter retrovers, dar vezi, tu ai ramas din prima la ambele, eu greu la prima, greu si la a doua! Nu cred ca e o regula cu asta, ci altceva...



Ioana, mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)




Am vrut sa spun si eu de posibilitatea cu un tert (cromozom y), dar mi-a fost frica sa nu fie vreuna pudica si s-o iau in freza .

21+ si mami de Ana (22mai2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Fetele care v-ati mutat in ultima perioada, ati apelat la vreo firma de mutari (transport, dezasamblat/reasamblat mobila)? aveti ceva recomandari, idei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui An@

Citat:
citat din mesajul lui Ioana13

Multumesc de urari!!!

LA multi ani Ioanelor!!!

AN@, cred ca imi trimit si eu barbatul de acasa. Poate face el pe undeva un copil sau fac eu cu vreun vecin... Cred ca pe asta se bazeaza trimisul barbatului, pe cromozomii Z Dar clar, ca dragostea e mai dulce dupa o despartire.






Am vrut sa spun si eu de posibilitatea cu un tert (cromozom y), dar mi-a fost frica sa nu fie vreuna pudica si s-o iau in freza .

21+ si mami de Ana (22mai2007)



Hihi, si io m-am gindit la freza mea! Am scapat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

La multi ani! Ioanelor si Ionilor!

Eu fac sondaj:
1. Puteti sa imbracati copilul cu vreti voi?
2. Puteti merge in magazin fara sa va stresati ca urla, trage ...
3. puteti sa ii culcati de amiaza?
4. puteti sa vorbiti la telefon in prezenta lui?
...

Variante de raspuns: de cele mai multe ori da sau nu.

Andreea are la gradinita niste zane, toate cu parul lung si fustite, cand am luat-o miercuri si am intrebat-o ce a facut, a inceput sa-mi insire fetitele cu fustita si fetitele fara, si care are parul mai lung codite sau nu...numai asta au in cap, nu pot sa o imbrac o zi altfel, nici parul sa nu-l mai tai.Acum vrea sa doarma acolo, asa bucuroasa sunt, dar trebuie sa ii caut ceva de dormit sa zic ca e rochita ca nu vrea pijamale, o bluza mai lunga. Dar nu mai mananca mai nimic la gradi, nici acasa mare lucru, cica nu vrea sa creasca mare, azi mi-a tras si un pisu in camera printre carti si jucarii de nu-mi venea sa cred . Ca e prea mica sa se ceara si sa faca la wc. Toate printesele sunt asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

La multi ani fetelor dragi, An nou fericit cu multa bucurie si sanatate va dorim.
la multi ani si Ioanelor de sf Ion.


nu mi-a scris nimeni pe privat ptr intilnirea in timisoara, sa deduc ca nu e nimeni din Timisoara? in afara de cris ma refer, ca de ea stiam, sigur ne vom vedea.

intrebare, stie cineva de unde se pot lua esartfe de portaj? dati-mi pe pm daca se poate.

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Citat:
citat din mesajul lui bettyR

La multi ani! Ioanelor si Ionilor!

Eu fac sondaj:
1. Puteti sa imbracati copilul cu vreti voi?
2. Puteti merge in magazin fara sa va stresati ca urla, trage ...
3. puteti sa ii culcati de amiaza?
4. puteti sa vorbiti la telefon in prezenta lui?
...

Variante de raspuns: de cele mai multe ori da sau nu.

Andreea are la gradinita niste zane, toate cu parul lung si fustite, cand am luat-o miercuri si am intrebat-o ce a facut, a inceput sa-mi insire fetitele cu fustita si fetitele fara, si care are parul mai lung codite sau nu...numai asta au in cap, nu pot sa o imbrac o zi altfel, nici parul sa nu-l mai tai.Acum vrea sa doarma acolo, asa bucuroasa sunt, dar trebuie sa ii caut ceva de dormit sa zic ca e rochita ca nu vrea pijamale, o bluza mai lunga. Dar nu mai mananca mai nimic la gradi, nici acasa mare lucru, cica nu vrea sa creasca mare, azi mi-a tras si un pisu in camera printre carti si jucarii de nu-mi venea sa cred . Ca e prea mica sa se ceara si sa faca la wc. Toate printesele sunt asa?

Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007) si Alexandra(23.06.2009)


:))
Da, toate printesele sunt asa ... si chiar printesa, care n-a vazut cochetarii la muma-sa. Ptr. a mea toate femeile cu par lung (blond e si mai bine) sunt Barbie, vrea doar rochita lunga, lunga, codite (deci ne lasam par lung acum), de ieri seara are unghii rosii (ta-su mi-a spus ca-s nebuna ca-i fac fetei pofte din astea, dar na, daca a cerut frumos :)) si sta si cuminte la spalat de par, doar, doar il las lung.
Si sa raspund si la sondaj:
1. da, dar cu explicatii. De-i rochita nu mai e nevoie de explicatii. (la baiat n-am treaba, doar ca de ocazii imi cere el sa-l imbrac frumos, ii plac camasile :))
2. da - amandoi
3. nu, de mult
4. nu prea - nici cel mare - 6ani - n-a inteles ca nu are voie sa ma intrerupa. I-am explicat de o mie de ori ca doar de arde casa, s-a lovit, s-a lovit sor-sa, atunci da, dar altfel nu. Nu intelege, nu vrea adica. Mai luptam.

Sanatate plantatie!

Mergi la inceput