Cum ar trebui sa reactionez?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Un_cabotin, daca este asa cum spui tu, atunci iti strang mana. Doamne ajuta sa fie bine cu tine si sotia ta, pana la sfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Multumesc mult, Zina!

Va multumesc tuturor, Doamnelor si Domnisoarelor!

Sper ca intr-o buna zi sa pot spune ca nu mai sunt

Un cabotin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora77 spune:

Un_Cabotin , iti multumesc mult ca ai avut rabdare sa citesti si sa ma sfatuiesti , pt ca ai fost intr-o situatie aproape asemanatoare.
Daca amanta e mai frumoasa , da...este , este o femeie frumoasa si din cate am auzit despre ea, de la prietenul sotului meu care stie de relatia lor si pe care l-am "incoltit " sa zic asa este f citita ; a avut o casnicie nefericita in care fostul sot bea f mult si asta le-a destramat casnicia; tocmai ca am vazut-o si am simtit ca este mai mult decat mine , tocmai asta ma face sa cred ca lupta mea este in zadar, chiar daca ea e deja satula de promisiunile lui , el tot nu o lasa; ea mi-a aratat pt ca am insistat sa imi spuna tot o lista cu mesaje de la sotul meu in care el spune ca ea este iubirea vietii lui si ca nu poate trai fara ea , ca fiecare gand a lui este pentru ea. Ca atunci cand ea l-a intrebat de ce inseala barbatii , adica de ce ma inseala el pe mine , a declarat ca barbatii cauta , o cauta pe aceea . Nu stiam nimic din toate astea , eu credeam ca el a terminat cu ea . Ea mi-a parut o femeie f trista si chiar vrea ca sotul meu sa o lase in pace chiar daca il iubeste pentru ca nu mai suporta dualitatea asta (este exprimarea ei) . El nu face vad nimic , vine acasa , se ocupa de copii , vorbim strictul necesar . Sunt disperata de suferinta , el asteapta sa fac eu ceva iar eu nu pot renunta pt ca sper sa ii treaca si sa ma vada din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Teodora,
Insista atunci pe partea asta, care-mi pare mai vulnerabila, piseaz-o pe amanta.
Telefoane, plansete, rugaminti, amenintari ca mergi la ea la servici, tot, fara rusine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Teodora, eu nu as face lucruri de care sa imi fie rusine...
Gandeste-te ca va trebui sa traiesti cu tine insati, cu sau fara el.
Ai grija de tine, linisteste-te.
Cheia nu e la amanta :)

Eu am divortat, mi se intoarce stomacul pe dos la gandul sa imi negociez barbatul cu amanta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

teodora,

imi pare nespus de rau pt ceea ce traiesti si simti!
nu te mai lasa rapusa de sentimentul inferioritatii tale in fata amantei.
nu uita un aspect, cat de frumoasa si citita era, tot a avut un sot care n-a dat doi bani pe ea, betiv si cine stie, poate si violent.

frumusetea este efemera, iar faptul ca o femeie e sau nu citita, nu este motivul pt care un barbat moare dupa ea. sunt doar factori adjuvanti.

nu ti pierde increderea in tine. tu acum gandesti asa si te vezi pe tine intr=o lumina mai proasta, pt ca el te ignora si te inseala.

faptul ca el nu te mai apreciaza si o apreciaza pe ea, nu inseamna ca tu esti urata si proasta si ea e musai mai buna ca tine!

au trecut deja 10 luni.
parerea mea sincer si ce as face eu, eu as abandona orice lupta. nu e o lupta demna, nu e lupta ta. e lupta lui. relatia lui. amantlacul lui, problema lui. NU a ta!

lasa-l in pace atata tot!

eu nu m-as milogi pt sex cu el.
nu m-as milogi pt atentie. pt apreciere.
sincer, eu as iesi cu alt barbat. mi-as face prieteni noi, printre care sa nu -l includ pe el.
mi-as face o viata separata de a lui, pt a-l sterge incet incet din amintirea mea afectiva.
asta cu el in ksa. dc ar mai binevoi sa vina.
mi-as schimba look-ul, prietenii, viata si nu l-as mai lasa nici moarta sa treaca de linia aia.
si eu, sigur, dar in mod sigur, as iesi cu alt barbat. pe fata pt el. unul tanar si frumos si destept si cu bani.:) dc nu, oricare altul este bun!!!! i-as baga cuiul in inima. crede-ma. merge la fix.

mult mai ok dekt milogeala la amanta. incearca sa faci tu jocurile nu sa astepti de la altii sa le faca pt tine. ai putere de decizie>

_

Babyblue va pupa pe toti!!
7+
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Teodora,

Crezi ca merita intr-adevar sa mai lupti ptr. sotul tau, ptr. familia voastra?
Tu-l cunosti cel mai bine, stii cum a fost viata voastra inainte de amanta.
Il vei putea ierta, veti mai putea fi fericiti vreodata impreuna?
Sotia mea si-a pus aceste intrebari si de aceea a luptat ptr. mine, ptr. familia noastra.
Daca ai indoieli, urmeaza sfatul lui Babyblue si divorteaza.
Daca insa vrei sa lupti...

Amanta imi pare sincera si destul de desteapta ca sa inteleaga ce urmeaza dupa divort, dupa mutatul impreuna cu "sotul" tau.
Cred ca i s-a cam dus cheful de sex-ul salbatic de la inceput si intelege ca nu-si poate cladi o noua viata prin distrugerea unei familii.

Stai de vorba cu ea, explica-i ca, inainte de acest episod, erati toti fericiti impreuna. Sotul tau i-a zis probabil ca a trait ca intr-o cusca cu tine, iar acum se simte fericit si liber cu ea...
Explica-i femeii ca nu e asa.

Mergi cu copii la ea acasa.
E mama, si va simti profund lovitura asta.
Sun-o mai tot timpul, roaga pe cineva foarte apropiat (parinte, socru, soacra) sa vorbeasca cu ea.
Pe masura ce ea va fi tot mai "hartuita", la randul ei il va tracasa/hartui pe sotul tau.
Nici chef de facut dragoste n-o sa mai aiba, asa ca sotul tau va simti net diferenta dintre caminul vostru si cuibul amantei.

Acasa il vei astepta cu copii, plina de dragoste. Trista, calma, inteleapta, gata sa-i ierti dupa un timp ratacirea.

La amanta sunt mereu discutii, chiar scandal...
Ea, amanta,nu mai vrea sa vada si sa auda pe sotia si rudele lui, cu atat mai putin pe copii lui... Vrea sa termine relatia asta!
Isi va da seama (probabil deja stie clar asta) ca a gresit, ca a fost frumoasa emotia de inceput, s-a simtit iarasi dorita, iubita etc. dar acum gata, se afunda tot mai mult intr-o poveste groaznica. Nici macar de sex nu-i mai arde, fii sigura.
Distruge o familie! Ea stie ce inseamna un divort, un sot nenorocit. Nu mai vrea asa ceva.

Repet, eu iti povestesc aici totul din perspectiva vietii mele. Nu pot sti daca lucrurile sunt intr-adevar asa.
Poate sotul tau va divorta si amanta este intr-adevar dragostea vietii lui.
Poate si amanta minte, si-l iubeste si ea ca o nebuna, e gata sa-l ia de barbat.
Totusi imi vine greu sa cred ca nu va fi miscata la vederea copiilor vostri, la toate telefoanele si intalnirile voastre...

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Teodora, trebuie sa privesti lucrurile in perspectiva.
Nu cred ca e o idee buna sa te duci cu copiii la amanta. Poate amanta va fi impresionata, dar poti sa fii sigura ca si copiii, vor trai cu experienta asta pana la adanci batranetii, fara sa o inteleaga deplin si fara sa se simta comfortabil sa ceara explicatii.
Cel mai bine e sa nu implici copiii in nebunia asta. Mult mai bine ar fi daca nu te-ai implica nici tu.
Nu mai discuta cu amanta, nu mai discuta despre amanta, nu ii mai acorda importanta, las-o sa simta ca e fara importanta, ca fericirea ta nu depinde de ea.

Gandeste-te care ar fi viata ta daca ti-ai obtine barbatul datorita generozitatii amantei. Cum te-ai simti? Cum s-ar simti el? Tu te-ai simti de rahat iar el un sacrificat, care a renuntat la dragostea vietii lui pentru tine, o va pune pe ea pe un piedestal, iar cu tine va sterge pe jos.

Mai bine fa ce e corect, decat ce e mai usor. In situatia ta pare mai usor sa apelezi la amanta, dar nu e bine.

Eu nici cu un alt barbat nu as iesi, cu atat mai putin sa ii fac lui in ciuda. E foarte riscant pentru toata lumea. Asteapta sa te linistesti si sa se mai limpezeasca apele.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Un_cabotin spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandra

Mult mai bine ar fi daca nu te-ai implica nici tu.

[...] Tu te-ai simti de rahat iar el un sacrificat, care a renuntat la dragostea vietii lui pentru tine, o va pune pe ea pe un piedestal, iar cu tine va sterge pe jos.

In situatia ta pare mai usor sa apelezi la amanta, dar nu e bine.

Casandra, am citat cateva fraze din raspunsul tau, categorice, fara nicio indoiala, nu sfaturi - ci sentintze...
Pai cum sa nu "se implice" Teodora, daca-l iubeste pe sot, daca-l vrea inapoi?!
Ce inseamna sa "nu se implice"?

Cand esti inselat/inselata si iti vrei sotul/familia inapoi cu orice pret, lasi la o parte consideratiile morale de ce e bine si ce nu e bine, si lupti prin toate mijloacele.

Cam asta am lasat-o pe Teodora sa inteleaga.
Daca e hotarata 100% ca-si vrea sotul, sa lupte, indiferent de metode.
Daca nu, adio! si ne mai vedem la vizitele bi-lunare ptr. copii.

In ceea ce priveste mersul cu copii la amanta:
Am spus Teodorei sa "Protejeze copii, in primul rand!"
A merge cu ei la amanta, de fapt poate fi si o intalnire pe un teritoriu neutru, la o cafea, in parc/Mall etc., nu inseamna ca de fata cu copii trebuie sa discute/sara la bataie cu amanta.
Poate fi o scurta discutie "tehnica", calma, civilizata, discutia cu pricina fiind un pretext ptr. ca amanta sa vada "pe viu" copii.
Una e sa te gandesti, la modul abstract, ca barbatul aceala are copii/familie, si alta e sa-i vezi in realitate.
Amanta asta are nevoie de cateva shocuri dure ptr. a se rupe de sotul Teodorei.
Cam asta sugeram eu.

Doar Teodora poate alege calea pe care merge:
Divort rapid sau lupta ptr. familie.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandra

Eu am divortat, mi se intoarce stomacul pe dos la gandul sa imi negociez barbatul cu amanta.


A spune te iubesc înseamna a spune nu vei muri

Ca bine zici Casandra ! Intreba cineva aici cam ce ,,planuri" are sotia lui Un_cabotin cu el.Daca il va ierta vreodata (este posibil)sigur nu va uita niciodata. Si eu m-am luptat ca si sotia lui , nu-mi facusem un plan anume doar ca vroiam sa-mi pastrez familia compusa din copil si parinti, nu doar sot si sotie.Dar pe langa alte ,,probleme" a reaparut vechea tentatie iertata si atunci mi-am dat seama ca nu se mai poate face nimic pentru ca imi era deja indiferent.
Deci, stimabile domn Un_cabotin, daca vei deveni indiferent pentru sotia ta atunci sa stii ca ai pierdut-o definitiv ! Sau poate ma insel eu?!

Mergi la inceput