21 de ani de la Revolutie. Pentru ce??

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Eu as zice ca astia care considera ca traiesc mai rau acum sa reanalizeze putin. Cand faceti comparatia, comparati cam ce cumparati cu salariul pe timpul comunismului si ce cumparati acum, nu ce ati vrea sa cumparati... mergeti la un magazin si cumparati exact ceea ce cumparati pe timpul comunismului nu chestii aparute datorita schimbarii. Sa vedeti ca or sa va ramana si bani din salariu. Eu cred ca cei care zic ca o duceau mai bine pe timpul comunismului se gandesc ca atunci vecinul avea aceeasi dacie ca el si nu il deranja.. acum se uita ca unii vecini mai conduc si alte masini.. sper ca se intelege esenta ca de fapt nu e vorba de masini... isi doreste mai mult si de aici vine nemultumirea, ca isi doreste dar asteapta sa i se dea, nu cauta calea prin care ar putea avea... nu degeaba a aparut " ograda vecinului" in folclorul romanesc.
Din punctul meu de vedere cine scrie pe acest forum o duce de 100 de ori mai bine decat in timpul comunismului... asta inseamna ca are acces la internet, informatie, educatie. deci nu avem de fapt ce compara. comunismul nu ar fi produs asa ceva. Cand cineva imi zice ca o duce mai rau l-as intreba cateva chestii.. ai internet, mobil, masina cu care te plimbi in fiecare weekend? renunta la ele, si discutam iar daca o duci mai rau sau mai bine.. daca inca o duci mai rau mai gasim chestii pe care multi le ignora acum si le iau ca si cand li se cuvine. te punem sa faci economie de la 7 la 9 seara la curent, avem destule pe lista...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Edip
Din punctul meu de vedere cine scrie pe acest forum o duce de 100 de ori mai bine decat in timpul comunismului... asta inseamna ca are acces la internet, informatie, educatie. deci nu avem de fapt ce compara. comunismul nu ar fi produs asa ceva. Cand cineva imi zice ca o duce mai rau l-as intreba cateva chestii.. ai internet, mobil, masina cu care te plimbi in fiecare weekend? renunta la ele, si discutam iar daca o duci mai rau sau mai bine.. daca inca o duci mai rau mai gasim chestii pe care multi le ignora acum si le iau ca si cand li se cuvine. te punem sa faci economie de la 7 la 9 seara la curent, avem destule pe lista...

Una la mana. Internetul si mobilul s-au impus ca mijloace de comunicare in masa dupa 1989.
Doi la mana. In China internetul si mobilul sunt foarte extinse.

Altele sunt deficientele cu adevarat grave ale comunismului, nu astea. Este suficienta o criza energetica globala (care, intre noi fie vorba, nu este departe) pentru ca si in lumea libera sa reapara cozile, ratiile la alimente, curentul taiat, apa cu program.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Edip
Cand faceti comparatia, comparati cam ce cumparati cu salariul pe timpul comunismului si ce cumparati acum, nu ce ati vrea sa cumparati... mergeti la un magazin si cumparati exact ceea ce cumparati pe timpul comunismului nu chestii aparute datorita schimbarii. Sa vedeti ca or sa va ramana si bani din salariu.



La prima vedere, m-am gandit ca ai dreptate.
Apoi, mi-am dat seama de o chestie: ce bani sa ramana din salariu? Pai, majoritatea plateste intai intretinerea (casa, lumina, telefon, tv), uneori chiria, apoi impozite, doctori (stiai ca nu mai sunt cabinete stomatologice "de stat", adica cele unde casa de sanatate sa deconteze, mai precis exista, dar cu suma alocata s-ar face...doua proteze pe an!!!?) si alte chestii, ca nu are sens sa fac enumerari...
Ce bani crezi tu ca mai raman pentru "marile" cumparaturi?
Poate ca cei de pe forum o duc de 100 de ori mai bine...desi este foarte relativa notiunea de "mai bine"...dar sunt foooarte multi care n-au nevoie de internet, n-au masina sa se plimbe in we. A, au telefon. Asta da...

Eu zic ca, daca e sa faci calcule cu "puterea de cumparare", fa calculul complet...si vezi ce are nevoie omul in general, nu numai de la magazin.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Edip
Din punctul meu de vedere cine scrie pe acest forum o duce de 100 de ori mai bine decat in timpul comunismului... asta inseamna ca are acces la internet, informatie, educatie. deci nu avem de fapt ce compara. comunismul nu ar fi produs asa ceva. Cand cineva imi zice ca o duce mai rau l-as intreba cateva chestii.. ai internet, mobil, masina cu care te plimbi in fiecare weekend? renunta la ele, si discutam iar daca o duci mai rau sau mai bine.. daca inca o duci mai rau mai gasim chestii pe care multi le ignora acum si le iau ca si cand li se cuvine. te punem sa faci economie de la 7 la 9 seara la curent, avem destule pe lista...

Una la mana. Internetul si mobilul s-au impus ca mijloace de comunicare in masa dupa 1989.
Doi la mana. In China internetul si mobilul sunt foarte extinse.

Altele sunt deficientele cu adevarat grave ale comunismului, nu astea. Este suficienta o criza energetica globala (care, intre noi fie vorba, nu este departe) pentru ca si in lumea libera sa reapara cozile, ratiile la alimente, curentul taiat, apa cu program.


de acord ca s-au impus ca mijloace de comunicare dupa 89 dar daca peste tot am fi avut acel comunism dupa acre unii plang nu am fi beneficiat de ele. in china e un comunism diferit de cel ce era in tarile europei de est inainte de 89.. si ai in china o gramada de restrictii deci pentru mine e 0 ca au access la anumite informatii doar. Si nu am zis ca astea sunt sau au fost problemele comunismului.. m-am referit strict la cum au dus-o unii atunci sau acum.
Criza energetica nu cred ca va fi prea curand.. .eu zic ca la ora actuala e una morala si faptul ca a cam disparut capitalismul din vest.. asta e marea problema.. Din pacate nu mai exista capitalism adevarat pentru ca s-a vrut extins in unele parti ale lumii unde nu va putea fi implementat in veci. Putem dezvolta daca vrei ca sunt curios si de alte pareri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Edip
Cand faceti comparatia, comparati cam ce cumparati cu salariul pe timpul comunismului si ce cumparati acum, nu ce ati vrea sa cumparati... mergeti la un magazin si cumparati exact ceea ce cumparati pe timpul comunismului nu chestii aparute datorita schimbarii. Sa vedeti ca or sa va ramana si bani din salariu.



La prima vedere, m-am gandit ca ai dreptate.
Apoi, mi-am dat seama de o chestie: ce bani sa ramana din salariu? Pai, majoritatea plateste intai intretinerea (casa, lumina, telefon, tv), uneori chiria, apoi impozite, doctori (stiai ca nu mai sunt cabinete stomatologice "de stat", adica cele unde casa de sanatate sa deconteze, mai precis exista, dar cu suma alocata s-ar face...doua proteze pe an!!!?) si alte chestii, ca nu are sens sa fac enumerari...
Ce bani crezi tu ca mai raman pentru "marile" cumparaturi?
Poate ca cei de pe forum o duc de 100 de ori mai bine...desi este foarte relativa notiunea de "mai bine"...dar sunt foooarte multi care n-au nevoie de internet, n-au masina sa se plimbe in we. A, au telefon. Asta da...

Eu zic ca, daca e sa faci calcule cu "puterea de cumparare", fa calculul complet...si vezi ce are nevoie omul in general, nu numai de la magazin.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


poate ca ai si tu dreptatea ta dar eu din ce am vazut nu e chiar asa. apropos.. TV-ul se poate taia si pui o antena pe bloc ca pe timpul "bulgarilor" :). cand vorbesti de "intretinere" enumerand cateva din cheltuieli trebuie sa faci si paralela... cate canale TV, ce telefoane ( asta e culmea cel care s-a ieftinit cel mai mult comparativ cu timpurile vechi unde plateati de rupeai lainterurbane), cumva TV-ul e unul color sau chiar plasma comparativ cu timpul trecut? Pe exemplul asta iei fiecare punct si apoi poti face comparatia.

cu stomatologul stiu... romanii daca nu stiai consuma cea mai putina pasta de dinti din europa... la stomatolog ar trebui sa se mearga mai rar. acum nu oi vrea sa platim dintii la toti nespalatii... 2 proteze pe an? enorm... f. multi bani aruncati. eu as deconta numai curatat, plombe micute si orice e major sa isi plateasca fiecare... sistemul medical cred ca il solicita pe om mai mult prin spagi decat prin o taxa acolo de niste analize.. nu aia e problema zic eu.. problema e cand te rup doctorii la o operatie, nastere etc...

In plus acum sunt o gramada de proprietari comparativ cu comunismul... asta pentru mine inseamna buna stare:) serios... in capitalism cine nu isi permite sta cu chirie, iar in ro raportul proprietar-chirias e zdrobitor in favoarea primului.

De acord cu ce zici tu la sfarsit... dar cum definesti tu strictul necesar si ce intra pe lista asta? Ca sa putem compara cu adevarat... excludem mobilele:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

edip era vorba de 2 proteze pe an/ dentist nu per pacient. ca per pacient ar fi bine. si multi care au azi proteza au pt ca pe timpul comunismului mergeau la policlinica de stat unde solutia la orice problema era scosul dintilor.

eu nu am prins mult comunism, eram in clasa a 3a, mancare aveam ca in piata se gaseau legume, de la tarani cumparam oua, era o tanti care ne aducea smantana, la lapte nu stateam la coada ca era o chestie faina ca ti se aducea laptele acasa, cu abonament, lasai seara sticla jos la parter cu un carton legat cu sarma pe care scria nr apartamentului si dimineata o luai cu lapte. nu prea erau fructe exotice sau cascaval daca nu aveai pile prin comert. nu era nimic la tv decat rar, dar asa eram toata ziua in curtea blocului la joaca.
dar unchiul meu a fost dus la canal la munca fortata din cauza ca era preot greco catolic, noi nu aveam voie sa spunem nimic de religie, asta se discuta pe furis in casa.
era mare problema cand mergea careva la doctor, ca trebuia sa faci rost de cartuse de kent si de cafea, marfuri rare pe atunci.

dar, ca sa-i raspund la edip, din salariul mamei mele, profesor in primul an de munca, am stat amandoua la hotel in mamaia 20 de zile, am cumparat tot ce se putea cumpara, m-am dat in parcul ala de copii de cate ori am vrut pe tot ce se putea, in fiecare zi primeam alta galetusa cu lopatele ca cea de ieri nu mai era, ma rog, tot ce se poate, si la sfarsit tot mai erau bani. sa mergem cu taxi din mamaia in constanta. si toti anii aia nu am auzit niciodata ca nu sunt bani, doar ca nu este la magazin ce vreau eu. sau ca ce vreau eu nu se cumpara ca e urat/de proasta calitate - asta de la bunica (era la magazinul universal o rochita roz cu sortulet alb cu soricei pe el - cica era urata. noroc ca mi-a luat altele, care evident ii placeau doar ei. de bunica zic)

mama de Carol (29.12.2008) si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

am crezut ca pe pacient nu pe doctor... ma rog, sustin inca teoria cu igiena stomatologica... si ai dreptate... stomatologii din Ro sunt dezastru.. si nu numai cei de pe timpul comunismului.. si acum... or mai fi cativa mai buni dar in rest iti spun ca e mare diferenta fata de cei din vest.

din salariu de profesor debutant in USA in unele orase abia iti platesti chiria si ai ce manca.. de unde atatea vise de hawaii... comunismul platea aiurea pe toti care aveau o facultate aveau din start salarii mai mari... una din marile greseli, care acum ii face pe unii sa creada ca si meritau un salariu mai mare decat altii... sa nu uitam ce dispret e in Ro fata de unul care nu are facultate sau fata de munca in general, plus cultul care a dus ca toata tara aia sa aibe cate 10 diplome.... inutil bineinteles ca asta nu au inteles unii.. ca nu hartiile iti o aduc o viata mai buna.. ti-o aduc de fapt dar in anumite conditii nu cele de facultati particulare in Ro....

inca odata pentru cine stie sa citeasca... salariul il primesti in functie de valoarea muncii pe care o faci... il negociezi singur in majoritatea domeniilor (daca nu lucrezi in armata sau nu mai stiu eu ce alt domeniu de genul asta) in functie de cat te tine cureaua si nu are nici o legatura cu ce vrei tu sa iti permiti din acel salariu ci cu ceea ce faci ca sa il ceri-iei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

dentisti buni sunt foarte multi, de asta si vin straini sa isi faca dintii aici. pt ei e ieftin, pt noi e scump. dar sunt multi buni, chiar si in orase mici ca al meu. numai ca la 1 milion lei vechi plomba... inteleg (cat de cat) de ce unii nu se trateaza si prefera sa ramana fara dinti in gura. tot atata parca costa si un detartraj.

eu dadeam doar un exemplu, ca dintr-un salar pe vremea aceea si unul din ziua noastra nu iti permiti aceleasi lucruri. ca tu asa ai pretins. acuma degeaba o dai cotita ca-s vise de hawaii.

mama de Carol (29.12.2008) si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

dentisti buni sunt foarte multi, de asta si vin straini sa isi faca dintii aici. pt ei e ieftin, pt noi e scump. dar sunt multi buni, chiar si in orase mici ca al meu. numai ca la 1 milion lei vechi plomba... inteleg (cat de cat) de ce unii nu se trateaza si prefera sa ramana fara dinti in gura. tot atata parca costa si un detartraj.

eu dadeam doar un exemplu, ca dintr-un salar pe vremea aceea si unul din ziua noastra nu iti permiti aceleasi lucruri. ca tu asa ai pretins. acuma degeaba o dai cotita ca-s vise de hawaii.

mama de Carol (29.12.2008) si 9+


hawaii este acelasi lucru pentru american ca si mamaia pentru roman... eu nu ma refer punctual ca ceapa era mai ieftina atunci sau acum.. eu ma refer la costul global. plus ca si acum poti sta 20 de zile la mare din salariu de profesor... acum te duci la bulgari 20 de zile:)

la cati dentisti din USA sau Canada te-ai tratat de stii si tu atat de bine?

chestia asta cu dentisti buni si ieftini in ro e mit...sunt f. prosti si nu isi faca treaba cu raspundere...in ro vin parlitii sa isi faca dinti.. si tare imi e ca te referi la romani plecati prin vest nu la altcineva...un om normal din vest nu ar calca pe acolo, in plus un om normal are asigurari care acopera destul.. eu platesc cam 5% la lucrari mari si restul e inclus in asigurari.. bine am atat eu cat si sotia asigurari...

Mai e o chestie... uita-te la dantura americanilor sau canadienilor si compara cu a europenilor... vezi vreo diferenta? eu cand am venit aici am zis ca astia au toti dintii pusi ca preau erau perfecti. de ce oare ca si aici e scump? 1 milion raportat la 13,5M salariu net e mai ieftin decat $400 raportat la un salariu net de vreo $2800... nu ti se pare? am comparat preturi la plombe vs. venit asa ca idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

raporteaza 1 mil la un salariu de 670 net, chiar daca e salariul minim, majoritatea romanilor atata au. ca nu ne raportam la membrii DC care au macar calculator si net.

plus ca aici nu exista asigurare pt partea de stomatologie, nici macar privata.

si nu, nu sunt doar romani plecati. se practica turismul stomatologic la greu, exista chiar pachete speciale cu cazare si tot.

si nu e un mit, asta ti-o zic ca om care merge de cateva ori pe an la dentist. prin anii 90 era cam aiurea ce-i drept, mai ales materialele erau proaste, acuma se simte foarte tare diferenta de calitate, la servicii, materiale si conditiile din cabinete.



mama de Carol (29.12.2008) si 9+

Mergi la inceput