21 de ani de la Revolutie. Pentru ce??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marinush spune:

vai, ruxandra nu am cuvinte
Nu stiu ce sa zic, nu-mi place politica, nu ma pricep. Doar imi doresc o lume mai buna, nu neaparat mai bogata, mai cu conditii...Sa nu uitam ca suntem oameni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

In fine...nu fac reclama comunismului...dar cand aud care au fost tragediile traite de unii in comunism ma gandesc ca intr-adevar e ceva in neregula cu 'noi'.



La asta ma tot gandesc si eu, la alt subiect am incercat sa ma lamuresc, dar n-am putut. Chit ca am trait destul in vremea aia, dar n-am murit la cozi, nici de frig (la bloc, nu la "vila"), nici de intuneric si nici de pofta de banane.
Daca astea-s tragedii, ce naiba sa zica aia de prin temnitele adevaratului comunism? Ca sunt suparati de doar doua ore de program TV? Sau ca nu erau becuri in cimitirele unde le zac oasele zdrobite?
Este categoric ceva in neregula...


Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Este categoric ceva in neregula...




este, intr-adevar. nu de alta, da' am recitit primul post, si nu gasesc cuvantul "tragedie". voi cum l-ati gasit? tot ce vad eu e "nu e de bine". sau voi considerati ca e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Este categoric ceva in neregula...




este, intr-adevar. nu de alta, da' am recitit primul post, si nu gasesc cuvantul "tragedie". voi cum l-ati gasit? tot ce vad eu e "nu e de bine". sau voi considerati ca e?


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





Nici acum multe lucruri nu sunt de bine. Dar si astea de acum si cele de atunci sunt efectiv dificultati la care ne adaptam. Mi se pare absurd sa deschizi un subiect despre comunism si sa evoci cozile, bananele invelite in ziar, desteapta-te romane 'la mama in geanta, pe un bilet rupt si ingalbenit' (:))))))). Zau...adica inteleg ca ar trebui sa avem o lacrima in coltul ochiului pentru toate astea. Cam asta e tonul care se percepe si totusi as putea cel mult sa zambesc. Nu e rusine daca nu ai avut de suferit in comunism. Uite eu (familia mea) n-am avut si nu cunosc personal pe nimeni care sa fi avut. Neplaceri au fost in viata de zi cu zi, neplaceri sunt si acum, viata nu e usoara. Asta nu inseamna ca nu sunt constienta de ororile comunismului. De exemplu acei copii din filmuletul postat de ruxandra. Condamnarea aceor copii la moarte era o chestie de viziune politica sau pur si simplu de ignoranta si neomenie oarecum specifice acelori vremuri in toata lumea? Peste tot in lumea asta generatiile trecute printr-un razboi sunt caracterizate de un nivel redus de empatie, peste tot in lumea asta acceptarea celor bolnavi sau diferiti a trebuit educata, peste tot au existat prejudecati. Eu nu neg atrocitatile comunismului, insa ma tem ca acele atrocitati au in spate mentalitati de care inca nu am scapat. Eu nu am convingerea si siguranta ca nu exista in continuare copii tratati inuman in institutii sau in familiile proprii. De fapt nu identific factorul care ar fi putut duce la schimbari de fond...nu exista o preocupare in societate pentru aceste aspecte. Acum avem banane, avem si politica la televizor sa ne ajunga si probabil daca am avea si foarte multi bani am considera problemele noastre rezolvate. Caci in constiinta populara astea au fost problemele comunismului ce se cereau rezolvate...mancarea, caldura in case si televizorul. Argumentele cu care a fost deschis acest subiect reprezinta un rezumat destul de fidel a ceea ce a inteles romanul din comunism.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cum adica pt. ce? pentru ca sa il aleaga lumea pe Basescu, mai tin minte topicurile in care pana si cei plecati din tara se bateau cu pumnul in piept ca e bun basescu si ei au dreptul si-l aleaga pentru familiile lor, nu ii aleg pe "comunistii" din alte partide.
Btw, v-au multumit cei din tara?

Nu e mai bine acum pt. ca nu se alege bine, ca se fura, ca e corputie, ca banii sunt, dar nu ii manageriaza nimeni bine, ca sunt oameni needucati, ca cine fura o gaina face inchisoare si cine fura miliarde nu face, ca cine calca un om pe trotuar se plimba linistit cu salupa pe Bega...

***Fur is for petting**


www.adoptiicaini.ro si www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com si http://re-shop.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Am ramas uimita ca 81% din populatie sustine ca traia mai bine in comunism.
Din punctul meu de vedere o duc mai bine decat in cele mai indrazente vise din copilaria mea. Am incercat sa mai uit in jur , sa vad cum o duc ceilalti. Nu ma refer la cei din mediul urban, unde sansele de a castiga o paine sunt mai mari. La tara, intr-un sat necajit, de deal, multi au plecat in strainatate. Unii si-au luat casa acolo si nu vor se se mai intoarca. Trimit bani acasa, asa ca parintii lor au acum toaleta in casa, au bani pt medicamente. Altii au ramas acasa fiind prea batrani sau lenesi. Am niste vecini, someri amandoi. Pe vremuri lucrau la Targoviste, aveau acolo apartament, insa l-au vandut si s-au mutat la tara. Banii i-au papat, servici nu si-au luat, ca era prea greu (nu pt ca nu au gasit- au lucrat in cateva locuri insa pe diverse motive au abandonat). Desi am nevoie de cineva care sa ma ajute la tara, nu ma pot bizui pe ei, pt ca fac treaba de mantuiala. Prefer sa o fac eu.
Cred ca asta este profilul robot al celor care se simteau bine pe vremea pe vremea comunismului: se faceau ca munceau, aveau un amarat de salariu, un apartament fara caldura, primeau gaini de la tara si viata era minunata. Partea proasta era, pe vremea aceea, ca oricat incercai sa muncesti , tot acolo ajungeai- nu puteai sa iti depasesti conditia. Tot in frig stateai, tot se intrerupea lumina, tot alergai dupa mancare. Desigur, daca erai om obisnuit, nu nomenclaturist, nu securist si nici lucrator in alimentatie sau doctor.
Probabil ca pensionarii o duc realmente greu, insa nu cred ca reprezinta 80% din populatia intervievata. Nu stiu cum s-a facut acest sondaj de opinie de a gasit toti lenesii nostalgici din tara.

E adevarat ca suntem mai stresati, poate ca din cauza ca nu am fost obisnuiti cu stilul asta de viata- in care muncesti mai mult, uneori peste program, trebuie sa alegi, esti relativ nesigur de locul de munca. Nu cred ca suntem mai bolnavi, cred ca suferim consecintele unei copilarii anormale- cati dintre noi aveau tot timpul fructe proaspete si mai ales proteine- carene, branza, oua? Frigul si igrasia din apartamentele ceausiste si-au pus amprenta pe sanatatea noastra- probabil suntem purtatori ai unor boli cronice care se agraveaza cu inaintarea in varsta. Hepatitele cronice pe care le descoperim acum sunt consecinta mizeriei in care traiam atunci.
Cred ca a fost inevitabil ca gunoaiele sa se ridice la suprafata- existau si inainte mitocani insa se fereau sa iasa la lumina, aveau cercurile lor restranse.

Voua nu vi se intampla sa stati pt o clipa si sa priviti in jur si sa va intrebati cate din lucrurile care ne inconjoara ar fi existat daca mai dura porcaria de comunism?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui lia popescu

Am ramas uimita ca 81% din populatie sustine ca traia mai bine in comunism.
Din punctul meu de vedere o duc mai bine decat in cele mai indrazente vise din copilaria mea.



Ei bine, tu faci parte din ceilalti 19%.
Care-i uimirea?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Care-i uimirea?



care-i problema, nu are voie cineva sa se uimeasca la un procent atat de mare daca tie ti se pare normal si/sau asteptat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Care-i uimirea?



care-i problema, nu are voie cineva sa se uimeasca la un procent atat de mare daca tie ti se pare normal si/sau asteptat?






Are voie, cum sa nu aibe...intrebam, doar, de ce e uimita.
Raspunzi tu in locul ei, sau doar n-aveai ce face si te-ai gandit sa scrii ceva?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui lia popescu

Am ramas uimita ca 81% din populatie sustine ca traia mai bine in comunism.
Din punctul meu de vedere o duc mai bine decat in cele mai indrazente vise din copilaria mea.



Ei bine, tu faci parte din ceilalti 19%.
Care-i uimirea?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde




Sondajul spunea ca procentul respectiv considera ca "nu au suferit" de pe urma comunismului" nu ca "era mai bine".

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput