Floricele de liliac Mai_Iun !Vin Sarbatorile(43)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Artu, hai ca asa departe nu m-am mai gandit....cu semnatura.
Noua ne place teatrul oricum, barbati-miu a vrut sa dea la Teatru, a facut 1 an pregatire cu Eusebiu Stefanescu apoi nush de ce s-a sucit si a ajuns student la Constructii...dar teatrul a ramas marea lui pasiune, in facultate am tocit salile de spectacol..apoi ne-am lenevit

Asa ca abia astept sa-mi primesc diploma

Lumy bine ai venit printre noi

Sorana abia astept sa vad si pozele tale. Ale Corinei mi-au placut mult. Sa stii ca daca fotograful e priceput iti face poze belea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Servus.

Virginia, Mary, Laura, Monica, Vivela, Bia, Sorana, Dienutza,
Sofie, Aly, Ioana1234, Corinasmile, Mira, Carla, Anouk, Crissy, Cris, Tatyana

daca am scris cu emotie anuntul despre Marele Maestru Mircea Albulescu,
reactiile voastre m-au coplesit.


Rocsy, multumim pt crosetatul capitolului.

Mary, a luat 2 guri de ceai si ala f slab. Nu cred ca i-a facut rau.
Eu insa beau f mult ceai verde

Monica, da, in Bucuresti se colecteaza. Da-mi de veste pe PM cand vrei si iti dau toate detaliile.
Am programat plecarea containerului ptr sfarsitul lui ianuarie.

Dienutza, ptr 3 ani iti recomand Lego Duplo. E cel cu cuburi mai mari. Ptr cele mici nu are rabdare inca insa sunt superbe si Duplo. Au si trenuri si masini si ferme.

Ioana1234, tinem pumnii sa iasa bine analizele

Nana, bun revenit acasa!
Am incercat azi sa trimit bani dar era un comision... Mai caut acum solutii.

Corina, imi pare rau de necazul de la vaccin. Bine ca ati scapat fara febra.
Tinem pumnii ptr autodiversificare. Sabina a prins azi cutia cu pizza si a insfacat o felie. Pana sa o vedem noi deja muscase din ea....

Mira, Sabina mananca in continuare mult de la mine. Ea practic are 2 mese diversificate in rest lapte la liber. Si, am la lapte...
Stai linistita ca nici pediatra si nici asistenta nu prea au inteles ce facem noi cu autodiversificarea. Insa le-am explicat eu ca sa stie.
Mie mi s-a blocat calculatorul cand am deschis linkul cu rochita

Sorana, de-abia astept sa savurez pozele
Sabina bea apa din...pahar. Am trecut fara interes pe la canuta cu cioc si pai. Bea super fain. Ii tin eu paharul, ia cate o gurita, inghite, apoi tot asa. Insa nu am un obicei in a-i da apa.

Tatyana si eu i-am dat de la 7 luni pruna Sabinei. Insa sa fie f bine coapta si fara coaja desigur.
La banana nu mi-a trecut prin cap sa elimin vreo samanta .

Lumy, Mara, Maia, bun venit!


Sabina, aceasta bebebusa super purtata in sling, de ziceau unii si altii "se invata asa", ghici ce face? A inceput sa tipe daca o iau in brate!!!!
Vrea pe jos! Si cum nu se pricepe sa mearga de-a busilea, inainteaza cu viteza, in picioare si cu directii clare, tinuta de una/doua maini.

Sa stea jos??? La masa, somn, cand ia la testat vreun glob (noroc ca-s toate de plastic) sau telefonul. In rest, sa te tii!

Dilema, e mai bine sa invete mersul desculta sau cu ghetute?
Eu, instinctiv, sunt pro piciorul gol insa poate stiti voi ceva ce nu stiu eu...



Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dienutza

Sorana eu i-am luat Evei iaurt Andechser bio de vaca 3,8% grasime. Cica ar contine si bifidum si acidophilus (care nu stiu ce este). Mie mi se pare cam acrisor pentru gustul meu, dar ei i-a placut. L-am gasit mai ieftin la cora, parca 2,5 lei / buc.

Diana, mamica Evei (18.05.2010)



Sorana, eu tot iaurt Andechser le dau fetelor, de 1,8% grasime. Le place enorm (Nati e in stare sa manance si 400 gr odata, plus fructe si branzica alaturi), insa la alte marci au facut mofturi...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Albumul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Buna dimineata! Cafea si ceai pentru toata lumea !

Nana, ne-am bucurat si noi, tare, sa ne cunoastem! Adelina e o scumpa! Mie si acum imi pare rau ca mazarichile au fost atat de smiorcaite si agitate, insa vad ca e o perioada de care nu scapam prea usor...

Am vrut sa postez aici o poza cu ele trei, dar vad ca nu exista optiune de a atasa fotografii... Poate pui tu pe webshots, ca eu chiar nu am vreme acum...

Lumy, bine-ai venit!

Ioana, felicitari pentru noile realizari cu biblioteca... Sunt asa mandra de tine, imi vine sa povestesc tuturor (si chiar povestesc!) de initiativa voastra!

E ora 8 si deja sunt satula de treaba , de o ora deretic in baie si am si un pilaf de ardei si ciuperci in cuptor...

A trebuit sa ma trezesc inaintea fetelor sa fac ceva treaba, pentru ca apoi nu mai am nicio sansa... Nu mai razbesc cu ele, Sofia parca e in priza, incontinuu se agita si tipa, nu pot face nimic de ea, cum incerc s-o las din brate cum face un circ de se aude in tot cartietul (rezultat al celor 3 saptamani cat am avut "ajutor" de acasa si s-au obisnuit sa fie mereu cineva cu ele, la dispozitia lor exclusiva )... Si, spre deosebire de "mamele obisnuite", care pot spune ca e natural sa-ti tii copilul la piept indiferent cat are nevoie, eu mai am o fetita ce sta pe covor toata ziua si se uita lung la mine, asteptandu-si randul la dragoste si atentie... mi se rupe sufletul cand o vad cum ma urmareste cu privirea peste tot, cu buzele in jos dar fara a spune nimic, sau se joaca singurica, cu capul in piept... Fac eforturi disperate sa n-o dezavantajez, jumatate din zi sutn cu amandoua in brate... Sunt terminata cu nervii, cu spatele nu mai spun...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Albumul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biajitaru spune:

Neata,

Carla multumim de cafeluta.Te cred eu is capie doar cu Alex care are niste zile mai razboinice: cu trezit noaptea si maraieli. Mergem si noi in patru labe dar ... cu spatele.Incercam sa invatam si cum e cu fata.Macar azi nu s-a mai trezit de la 4 doar la 6.

Tatyana si al meu isi baga mainile in gurita pana la cot. Tre sa fiu atenta ca altfel scoate tot. A avut o perioada in care a mancat f. putin dar i-a trecut. Cred ca au fazele lor ca altceva nu avea.
Lumy bine ai venit.

La banane nici eu nu am scos semintele zau de mi-a trecut prin cap. Prune i-am dat de la Plasmon in borcanel ca astea de acu nu le vad cu ochi buni. Nici nu mi se par foarte coapte. Am incercat sa iau si mango dar f greu gasesc sa fie copt. La avocado e mai usor dar cu mango am batai de cap. Nici mere autohtone nu prea mai gasesc.
Iaurt a mancat de la Humana ca l-am primit la o promotie si i-a placut. O sa incerc si eu cu sfecla sa vad ce parere are.

Si Alex merge tinut de manute dar mi-e sa nu se forteze prea mult. Offf copiii astia nu mai au rabdare.
Abia astept sa ajung si eu la Bv pe 23 sa mai respir si eu un pic. Ce coafor ce aranjat ca nu l-am mai vazut de 6 luni..
Cred si eu ca aratam ca niste umbre. Cand naiba sa te mai tii si de astea? Daca stam acas nu inseamna ca avem timp cu carul.
Pup si o zi frumoasa.

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Buna dimineata si de la noi!

Multumim de primire!
Si eu tot ca o umbra-s, ma consider gri .
Dar cand e Mara calma (mai rar ce-i drept, ea e scandalagioaca sefa), e agitata Maia (care e mult mai cumintca).
Ma solicita f mult, si desi stau cu maicva-mea, mai rau ma incurca decat sa ma ajute , si le agita si mai tare.

Intrebare: care dati la bebei Vitalact?

Revin, ma duc sa le pregatesc de papa, deja Mara face scandal la mine in brate.


binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

la cafea si eu, stau un pic pana ajung la 11 la dentist. la 14,30 ma duc la serbare la gradi...sa vedem ce-o iesi, nu-mi fac sperante ca o sa fie mare lucru (din punctul de vedere al lui david, ca asa, serbarea, a fost muncita).

ieri am facut si vaccinul de 6 luni, damian a ras, apoi a scancit doar putin, cand a scos asistenta acul, i-a trecut in 5 secunde. n-a avut reactii de niciun fel, nici febra, nici agitatie, nici somnolenta (din pacate ). o fi fost de la homeopate (Tuja 15ch), habar n-am. am scapat, gata, pana la 1 an nu ne mai intepam.

iritatia de pe poponetz s-a retras, m-a enervat ca n-am putut sa-l tratez si pt asta tot homeopat, am preferat sa ii dau bulinele anti-vaccin decat cele pt iritatii.

Sorana, picii au gusturi pt iaurt, unii prefera mai dulce, altii mai acru, testeaza si tu...(eu ii dadeam de oricare din comert, evitam danone ca mie nu-mi place).
abia astept sa va vad pozele .

Artu, si eu stiu ca e bine sa invete sa mearga cu piciorul gol. simte mai bine suprafata pe care merge, se poate echilibra mai usor, se intaresc muschii corect... david a invatat sa mearga descult inclusiv prin parc , e drept ca era vara atunci .


va pup, sa aveti o zi frumoasa .




Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna dimineata si de la noi!
Am mai citit, dar nu m-am simtit destul de desteapta sa zic ceva.
In primul rand felicitari (chiar si cu intarziere) pentru Ioana (Arturicii)! Este extraordinar ceea ce faci si ai toata admiratia mea, mai ales ca esti si mamica nu de unu', nu de doi, ci de trei puiuti! Sa-ti dea Dumnezeu putere sa continui ceea ce ai inceput.
Mira, nici noi nu stim cate mese de lapte sunt in zi! Si nici nu ma strofoc sa aflu. Adoarme numai la san, iar cand este extrem de agitat de la dinti tot la san se linisteste. A propos, i-au iesit in sfarsit cei doi dintisori de sus! Rasuflam nitel usurati pana la urmatorii.
Taty_ana, probabil de la constipatie maraie pitica ta. Daca para nu functioneaza, eu as incerca si cu pruna. La noi functioneaza si verdeturile (dovlecel, frunze de telina, brocoli). Iar in caz de forta majora, am bagat si un supozitor (cred ca am folosit de 2-3 ori pana acum, dar chiar l-au ajutat).
Dienuta, nici Nicolas nu bea apa. Am incercat in tot felul de canite (vreo 3-4 feluri). Nimic! Se joaca cu ele. Atata timp cat bea san dupa masa, nu are nevoie de apa. Se hidrateaza de acolo.
Ioana (artu), si eu sunt pro piciorutul gol la mers, dar se pare ca unii zic sa aiba pantofior cu talpa tare ca sa nu mearga pe varfuri. Oricum pana sa se urneasca Nicolas ne prinde vara, deci.. labutele goale!
Vivela, bine ca ati scapat de vaccin! ai un pitic curajos!

Noi am patit-o rau de tot cu conopida: a urlat mai alaltaieri ca toate animalele pana sa adoarma. Asa ca o las balta cu conopida pentru moment.
Si i-am dat ieri un sfert de galbenus de ou. Habar n-am daca e prea devreme, dar a fost totul ok pana acum. Noi avem gainile noastre, deci ouale sunt 100% bio sau organice sau cum s-o zice
Pupam toate fetele si toti piticotii!

Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)
Nicolas in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumy_Clt

Buna dimineata si de la noi!

Multumim de primire!
Si eu tot ca o umbra-s, ma consider gri .
Dar cand e Mara calma (mai rar ce-i drept, ea e scandalagioaca sefa), e agitata Maia (care e mult mai cumintca).
Ma solicita f mult, si desi stau cu maicva-mea, mai rau ma incurca decat sa ma ajute , si le agita si mai tare.

Intrebare: care dati la bebei Vitalact?

Revin, ma duc sa le pregatesc de papa, deja Mara face scandal la mine in brate.


binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia


Eu le dau fetelor Vitalact, de la 7 luni, cand am renuntat la Topfer... N-am sesizat nicio diferenta in a-l primi, iar la cantar tot in acelasi ritm cresc... Voiai sa stii ceva anume despre el?



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Albumul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Citat:
citat din mesajul lui Lumy_Clt

Buna dimineata si de la noi!

Multumim de primire!
Si eu tot ca o umbra-s, ma consider gri .
Dar cand e Mara calma (mai rar ce-i drept, ea e scandalagioaca sefa), e agitata Maia (care e mult mai cumintca).
Ma solicita f mult, si desi stau cu maicva-mea, mai rau ma incurca decat sa ma ajute , si le agita si mai tare.

Intrebare: care dati la bebei Vitalact?

Revin, ma duc sa le pregatesc de papa, deja Mara face scandal la mine in brate.


binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia


Eu le dau fetelor Vitalact, de la 7 luni, cand am renuntat la Topfer... N-am sesizat nicio diferenta in a-l primi, iar la cantar tot in acelasi ritm cresc... Voiai sa stii ceva anume despre el?



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Albumul mazarichilor


Noi bem Nan, Vitalactul nu le-a fost pe plac.
Asa ca avem lapte de oferit, daca te intereseaza sau pe oricine altcineva. Noi il tinem degeaba.





binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput