Floricele de Liliac Mai_Iun_2010! Vin Sarbatorile!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

buna la toata lumea
Bine ai venit Sofie_iubi! Vroiam sa te intreb daca a dat roade metoda Ferber?
si noi tot pe picioare leganata adormim si la cele 9500 kg nu mai fac fatza


ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

La multi ani sarbatoritilor si sarbatoritelor zilei !!!

Pe mine m-au bagat in ceata total cu raspunsurile legate de CIC. Pe un site de consultanta mi-au raspuns ba ca pe perioada CIC nu am contributii la fondul de pensii, iar alt nene care e pe HR spune :"Pe perioada cat sunteti in CCC sunteti asigurata si aveti stagii de cotizare la pensii publice si sanatate, contributiile fiind platite de stat." Okkkk, si atunci de ce imi apare zero contributia din septembrie incoace?? Dupa cum se vede sunt 2 pareri.Sun la Allianz, ii intreb si pe ei, raspunsul lor e ca daca sunt in CIC nu mai am cum sa cotizez pt pensie. Oare cum o fi?...inca incerc sa ma destup la cap

ma amuz tare cu fata mea. cand doarme eu imi fac treaba si o supraveghez prin camera montata pe patutul ei. si uneori cand dau sa ma uit, dispare copilul din cadru.cat era mai mica, nu imi faceam probleme, acum ca a inceput sa stea in fundulet si 4 labe, ma tot gandesc sa nu sara din pat. si incep sa rotesc camera stg-dr-stg-dr ca sa imi gasesc copilul ratacit in pat.in final o recuperez. asa si acum, a disparut brusc intr-o secunda, e in partea cealalta a patului sugandu-si tacticoasa doo degetele.
Ma duc la ea sa ii dau papa si sa ne jucam.





Virginia, mamica fericita de Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

OLA,


Victor e bine, nu are mai nimik, aspirat bine , si la nevoie panadol. Bineinteles ca m-a certat ca nu l-amm diversificat mai repede. Si mi-a dat in loc de fier - Vitam, ca zice ca e anemic. In afara de dr de la Timisoara toti mi-au zis ca e anemic. Intr-adevar el are tenul alb, dar asa e de cand l-am nascut. Sunt hotarata sa ii fac analizele luni ca sa ma lamuresc. Acuma nush ce sa fac cu vitaminele... nu mi se pare ca ar avea nevoie...mai ales ca acum la 6 luni incepem si noi sa papam. Ii fac analizele si apoi o sa ma dumiresc.
aaa Si trebuie sa mergem la orl, pt ca la atunci cand l-am nascut l-a taiat sub limbuta si acuma cica nu l-a taiat bine si sa-l mai taie odata....



Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

eu am luat calendarul si pozele lui david de la gradinita, ma bucur ca un copil mic.
www.facebook.com/album.php?aid=25829&id=1702678123&saved#!/photo.php?fbid=1245108263482&set=a.1200619271285.25829.1702678123" target="_blank"> aici una din poze .

ioana, ce e aia taiat sub limbuta? si mai ales, de ce trebuie repetat? sanatate multa lui Andrei .


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

nu stiu care e termenul medical, cica asa se nasc unii bebelusi cu limbuta "legata" si trebuie taiat acolo ca mai apoi sa poata suge mai bine si pentru ca mai tarziu sa nu fie ssssiti sau sa aiba pb la vorbire. Pe Vic l-a taiat ea cand am iesit din spital , nu a plans deloc, a durat mai putin de 20 sec, dar se pare ca nu a taiat bine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana1234

OLA,


Victor e bine, nu are mai nimik, aspirat bine , si la nevoie panadol. Bineinteles ca m-a certat ca nu l-amm diversificat mai repede. Si mi-a dat in loc de fier - Vitam, ca zice ca e anemic. In afara de dr de la Timisoara toti mi-au zis ca e anemic. Intr-adevar el are tenul alb, dar asa e de cand l-am nascut. Sunt hotarata sa ii fac analizele luni ca sa ma lamuresc. Acuma nush ce sa fac cu vitaminele... nu mi se pare ca ar avea nevoie...mai ales ca acum la 6 luni incepem si noi sa papam. Ii fac analizele si apoi o sa ma dumiresc.
aaa Si trebuie sa mergem la orl, pt ca la atunci cand l-am nascut l-a taiat sub limbuta si acuma cica nu l-a taiat bine si sa-l mai taie odata....



Va pup


Cea mai fericita mami de Victor Andrei ( 15.06.2010)


Ioana, parerea mea e sa nu-i dai vitamine fara analize. Eu stiu ca sunt destul de periculoase pt ca pot duce la obezitate infantila si pe mai tarziu. Stiu cazul unei fetite care cand era mica nu lua k lumea in greutate si i-au prescris vitamine, iar acum are vreo 5 ani si e obeza, de nu mai stiu parintii ce sa-i faca. asa ca... analzele sunt sfinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

da astazi am facut 6 luni
doamne ce repede au trecut
multumim pt urari si la multe lunite celorlalti bebei nascuti pe 9
legat de iritatie noi am scapat de ea dupa ce am schimbat pampersu,am trecut pe pufies
cu limbuta si noi avem probleme,unde trebuie sa mergem so taie?

fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010
http://family.webshots.com/album/578091226pChrLJ?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Buna seara,

Legat de steamer & bisphenol, intentia mea a fost sa va avertizez, in cazul in care sunteti interesate de subiect. Mie mi s-a parut destul de periculos. Este drept ca nu poti sa te feresti de toate alea, dar pe mine nu ma lasa inima sa stiu ca ceva nu este OK, sa ma pot feri de acel lucru si totusi sa il folosesc cu buna stiinta (cel putin pt. copil). Fac si eu ce cred ca este mai bine pentru fetita... Sper ca nu am deranjat pe cineva .

Bia eu stiam ca se include in vechime concediul de ingrijire si crestere a copilului. Dar de contribuit, nu cred ca mai contribui.

Gabriela La multi ani! Iti dorim numai bine tie si fetitei tale!

Bilica am vazut ca voi ati calatorit mai mult cu avionul pe distante mari. M-ar interesa si pe mine niste sfaturi, daca ai putea sa-mi dai, ca urmare a experientelor tale. Sotul doreste sa facem un zbor de lunga durata si mie mi-e cam teama . Poti sa-mi trimiti PM, daca tu consideri ca este off topic.

Theo subscriu la chestia cu bepanthenul.

Revin dupa ce o culc pe Eva ca este ora pentru "proceduri" (masaj, gimnastica, baita)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofie-iubi spune:

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

buna la toata lumea
Bine ai venit Sofie_iubi! Vroiam sa te intreb daca a dat roade metoda Ferber?
si noi tot pe picioare leganata adormim si la cele 9500 kg nu mai fac fatza


ALE fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Are mama o fetita frumusica foc, are mama o fetita cat un ghemotoc!!



Draga Aleesicoo,
Noi am incercat trei zile si nu am rezistat pana la capat niciodata, ca plangea ff tare. Dar ne-am gandit ca e prea mica. se recomanda de la 6 luni, asa am citit, in alte parti zic ca de la 5-6 luni. Sofie avea aproape 5 luni si spuneau ca daca nu reusesti sa incerci peste o luna. Eu dupa cele 3 zile am inceput s-o pun in timpul zilei in patut, imi era si de vecini seara :)). Dupa ce ii dadeam sa pape am pus-o cu o jucarie si mai ales dupa prima masa a inceput sa adoarma singurica. Apoi si dupa a treia masa. Intr-o seara am pus-o tot asa dupa masa si a adormit. Acum adoarme cam 4 zile/sapt singurica, dar sa nu fie epuizata de oboseala si dupa baie, masaj si papa, sa-i fie putin somn. Cand nu adoarme singurica, adoarme la san ( ii dau o masa in plus pe la 11-12 noaptea ca sa adoarma. Dar nu am mai leganat-o decat rar in scoica, iar in brate chiar f rar.
Oricum recomand celor care au nervii tari si rabdare si vecini buni :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dienutza

Buna seara,

Legat de steamer & bisphenol, intentia mea a fost sa va avertizez, in cazul in care sunteti interesate de subiect. Mie mi s-a parut destul de periculos. Este drept ca nu poti sa te feresti de toate alea, dar pe mine nu ma lasa inima sa stiu ca ceva nu este OK, sa ma pot feri de acel lucru si totusi sa il folosesc cu buna stiinta (cel putin pt. copil). Fac si eu ce cred ca este mai bine pentru fetita... Sper ca nu am deranjat pe cineva .


Dienutza cum sa superi pe cineva?!
mie imi vine sa-mi dau palme ca nu m-am gandit nici o secunda si am dat 200 de lei, asa aiurea
cand i-am luat biberoane, pe care nu le-am folosit, am cumparat fara bpa, la fel si linguritele si bolul
si acum cand imi imaginez cum se umple legumele de plasticul repsectiv dar mi-e groaza de ce o sa spuna sotul

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010
bebe

Mergi la inceput