Fluturasi de martie-aprilie 2011 (93)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

pup burtici!

ma scuzati ca intru buzna peste voi, am o rugaminte la voi



avem nevoie de doua gravidutze pentru Antena3 azi dupa amiaza, pt a discuta despre decizia finala vis a vis de indemnizatia mamelor
(e drept ca ultima varianta este multumitoare pentru majoritatea celor implicate)

doua gravidutze!!!! pls PM cu datele tel vostru


As MAME sustine in continuare toate mamele sa stiti, si stiu ca mai sunt mame defavorizate cu aceste 'impachetari' ale masurilor de azi.

asa incat, cine doreste sa faca actiune in instanta o sa vorbim cum si in ce fel se poate realiza asta, cf protocolului pe care-l avem cu PC strict pe tema asta

s-au oferit sa puna la dispozitie masina pentru transport!!!

PS: multumim celor care au ales sa ia atituine in acest demers si sa nu stea deoparte!!



Alinuk mama de Andu mik si Teo voinik

www.youtube.com/watch?v=spKBKGd6vro" target="_blank">Un vis implinit!



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Sunt asa de intoarsa pe dos...Si soacra-mea isi da si ea cu parerea (de parca a intrebat-o cineva...)sa stau acasa..dar nu ne ajuta cu nimic...Nici moral,nici material.Sper sa ma lumineze Doamne,Doamne sa iau decizia corecta!!!

20+
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

lalely , pai nu-ti da sfaturi pretioase pe alea nu le pui...

mami de de 7 ani si ingeras si 23+cu
69/11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinut@ spune:

Neatza burtici,


Laley eu mi-am facut calcule si aleg varianta 1. O sa mai imi pun niste bani deoparte si daca e mai stau cateva luni peste un an. Deci daca iti ies 2500 ron min eu zic clar sa alegi prima varianta. Si eventual iti strangi ceva deoparte in cazul in care o sa mai stai cateva luni peste un an.


Scrish si eu iau maximul si de departe ma ajuta varianta1. Si eu as putea lucra de acasa..ca fac soft..dar fiind banca nu's de acord... Daca as opta pt varianta2 as lua: 1200*24 luni= 28800. Oricum scrish tu esti extrem de dezavantajata la ce venit ai avut si cat le-ai cotizat..Si eu sunt dezavantajata dar nu atat de tare ca tine. Si sunt convinsa ca putine femei au avut venitul tau deci nu era mare gaura in buget..Dar asta e Romania ti se ia cu 2 maini si ti se da cu una.
Daca optez pentru varianta1 iau 3400*12 luni = 40800 RON.
Deci aleg unu si imi pun bani deoparte in cazul in care nu o sa am cu cine sa-l las pe bebe la un an. Chiar nu cred ca mai e cineva suparat acum.


------------------------------------------------------------------------------------------
27+ cu Edutu mic si zglobiu - Eduard Gabriel

Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

'neata fetele!

poftiti la o cafelutza in ultima zi de toamna . Sunt f curioasa daca maine chiar ninge in Bucuresti

Vroiam sa va pun putin in tema cu cic-ul asta. Cererea pt intrare in cic se poate depune abia dupa ce a expirat concediul prenatal, iar "procesarea" ei dureaza in medie cam 2 luni. Problema in toata treaba asta este ca acele 2 luni nu vom primi nici un fel de bani, e adevarat ca apoi se dau banutii retroactiv, dar acele luni (poate s-a mai scurtat perioada...) veniturile noastre vor fi zero
Daca puteti sa va puneti niste banuti de-o parte af fi ideal, mai ales pentru rate... Noi am ramas restanti data trecuta si acum vrem sa strangem niste banuti si sa-i tinem pt atunci..cam tarziu ne-am trezit..dar asta e...

Azi merg in vizita la mami

pupici!!!

Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian Andrei-29.12.2008 si acum 29+ cuCatalina Ioana

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/190dd3/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

fetelor sa inteleg ca sunteti toate multumite de decizia pt indemnizatii!?

Alinuk mama de Andu mik si Teo voinik

www.youtube.com/watch?v=spKBKGd6vro" target="_blank">Un vis implinit!



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

alinuk, eu sunt multumita

Majoritatea fetelor inca nu au intrat. Probabil o sa-ti raspunda cand intra pe forum .

Povestea nasterii

Mada, mami fericita de Cristian Andrei-29.12.2008 si acum 29+ cuCatalina Ioana

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

http://preg.fertilityfriend.com/pregticker/190dd3/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinut@ spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

fetelor sa inteleg ca sunteti toate multumite de decizia pt indemnizatii!?

Alinuk mama de Andu mik si Teo voinik

www.youtube.com/watch?v=spKBKGd6vro" target="_blank">Un vis implinit!



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................


Nu e chestia neaparat de multumire..dar pt tv trebuie sa iti stapanesti emotiile ceea ce eu una nu pot....ca as avea eu ce sa le zic..

------------------------------------------------------------------------------------------
27+ cu Edutu mic si zglobiu - Eduard Gabriel

Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

buna dimineata!

dorinut@ asa e...n-am ce sa fac, practic mie mi-au redus la jumatate banii pe care trebuia sa ii iau, asta e, ma bucur ca pentru majoritate totul pare sa fie bine.

ce ma revolta pe mine e urmatorul lucru: ne-au aruncat praf in ochi ca se reduc si perioada si banii, au lalait-o asa intr-un mare stil pentru ca apoi sa vina cu solutia salvatoare ca ne dau de ales, si acum lumea e fericita. ceea ce scapa insa e faptul ca ne-au legat de maini si de picioare si ca la urma urmei, ne-au redus efectiv la jumatate banii la care prin lege aveam dreptul. evident ca dupa atatea discutii cate au fost, mamicile isi spun ca din doua rele mult mai bine asa....dar scapam ce e mai important.

as vrea si eu sa stiu cu cati bani la buget o sa ramana dupa ce cheltuie suma alocata modificarii si implementarii noii legi, daca chiar conteaza, pentru ca stiu de pe acum ca nu. iar ca presedintele tarii in care traim sa apara la tvr spunand ca romania a devenit o tara de mame si bebelusi mi se pare strigator la cer. cat mai are de gand sa jigneasca poporul?

lalely, si eu as alege varianta 1 daca iei mai multi bani, macar iti permiti sa pui cate putin deoparte...si intr-un an se aduna cat sa mai acoperi una alta

s 23, Luca Alexandru, de abia astept sa te tin in brate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinut@ spune:

Scrish asta vorbeam cu sotul aseara. Basescu nu avea voie sa se bage, el e presedinte, nu face parte din guvern. Dar in fata lui vad ca nu misca nimeni, mai ales BOC!!! Mai dadea exemplu ca sotia lui a stat 3 luni acasa. Pai bine nene tu ce vrei sa nu mai evoluam sa tindem la mai bine..ne raportam tot la chestii nasoale din trecut? Efectiv ma enerveaza acest om!!!
Legat de economie, cica abia in 2012-2013 vor simti efectiv economia, care e cat un praf de sare pe o felie cu unt. Oricum dupa parerea mea nu au schimbat cu nimic legea, adica nu au castigat nimic. Femeile cu salarii mare si job-uri bune oricum se intorceau mai devreme la munca..asa ca mai bine lasa cum era. Ca sa nu mai zic ca nu au lasat exact 85% din salariu fara plafonare. Problema e ca ei nu privesc indemnizatia ca un drept in functie de cotizatia fiecaruia, ei vad ca pe un ajutor social..Uff in ce lume traim..


EDIT: CEL MAI IMPORTANT BEBICII NOSTRI SA FIE SANATOSI!!! Restul nu mai conteaza.

------------------------------------------------------------------------------------------
27+ cu Edutu mic si zglobiu - Eduard Gabriel

Ana-Maria

Mergi la inceput