Sa ajutam la terapia pentru Ema (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Ema merge bine cu programul ei, in we a fost la bunici pt ca am avut un eveniment in familie si a trebuit sa plasez copiii...
A fost tare fericita la bunici, cuminte si ascultatoare
Petru a stat cu una dintre fetele care lucreaza cu Ema...cumintel si el, nu am treaba...
Cand a venit aseara Ema, direct la frate-su s-a dusI-a cantat nani-nani, l-a pupat pe crestetCe drag imi e de ei!!!
Saptamana viitoare fata mea implineste 9 ani, sarbatorim cu tort in familie ca in fiecare an cu fratele , varul ei, unchi si matusi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

nu pot ca in perioada asta sa nu-mi amintesc de zilele cat am stat in spital asteptamd cu nerabdare sa fac cunostinta cu Ema...nu pot sa uit cat era de PERFECTA cand am cunoscut-o, ce ten alb si buse desenate ca doua petale rosii, ochisorii de un albastru de te pierdeai in ei...miroasea asa de frumos si imi era teasma sa o ating ca sa no deranjez...
Am crezut ca e perfectiunea, ca nu se poate intampla nimic, ca totul va fi asa cum am visat insa visul meu s-a naruit cand Ema avea 3 ani...am avut atunci pe perioada oribila in viata mea... cosmarul meu care nu se mai termina a inceput in mai 2004 cand mama mea a avut un accident vascular...
Am lipsit de la cursul de engleza pt ca avusesem un vis ciudat. Se facea ca intr-o apa mare si murdara era mama si Ema...o voce imi striga: pe cine vrei sa salvezi? de cine te doare inima de mama sau de fiica ta?? m-am aruncat in apa si am salvat-o pe Ema ... M-am trezit si am sunat la mama, tocmai facuse mancare si fusese cu Ema la plimbare, o ora mai tarziu am ajuns si eu si am gasito pe mama in pat si Ema jucandu-se pe jos... Mama imi spunea ca nu simte partea stanga si am vazut cum incepe sa se strambe gura. Am chemat salvarea, i-au luat tesiunea si i-au acordat primul ajutor, isna la spital a intrat in convulsi si apoi in coma ,3 zile mai tarziu s-a stins
Dupa 6 luni tatal meu venea la mine sa sta cateva zile, ii era foarte dor de Ema...pe drum a facut infarct...
Dupa 4 luni m-am dus cu Ema la Bucuresti pt ca devenise ...altfel si am aflat diagnosticul dur AUTISM
Am strigat, am implorat, am cautat raspunsuri... DE CE EU??? Credeam ca o sa clachez, credeam ca nu pot sa merg mai departe, mi se parea prea mult...singura ( tatal ei a renuntat la noi cand Ema avea 9 luni), fara nici un sprijin, debusolata...intr-o lume care s-a schimbat brusc si nu reuseam sa inteleg..
Mi-a trebuit 1 an sa ma descopar, sa ma adun si sa incep sa fac ceva pentru Ema... s-au scurs ani de cand incerc sa o fac pe Ema sa inteleaga lumea...
Unde m-am ratacit? cand s-a produs ruptura? eu sunt de vine? care este cauza? sunt cateva din intrebarile care ma macina zi de zi...
Continui sa sper ca se va gasi un leac, ori o solutie si pt Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetyana spune:

La Multi Ani!!!EMA sa fi fericita si sa ai parte numai de bucurii, mamei tale ii doresc, ca are mare nevoie, sanatate si multa putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

"Draga mea fetita, sa cresti mare si sa fi sanatoasa, sa ne ajute Dumnezeu sa se intample o minune si tu sa reusesti sa intelegi lumea, sa poti sa descoperi in fiecare zi tainele vietii, sa te poti ruga la Dumnezeu pentru binele tau si al femiliei...
In fiecare an spun aceeasi dorinta, vorbesc si ma rog in numele ei.
In aceasta dimineata m-am dus si am sarutat-o pe frunte si i-am spus "La multi ani!" ea mi-a zambit somnoros si m-a pupat pe obraz. Am mers impreunna la fratele ei care gangurea in patut l-am luat in brate am spus "La multi ani!" din partea lui si ea s-a aplecat si l-a pupat pe crestet. Ma bucur enorm cand vad aceste stari ale ei, de liniste si constientizare. Doamne ajuta!"
www.florina-emilia.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

La multi ani, Ema, sa ai cat mai multe realizari,sa intelegi cat mai multe, sa fii sanatoasa, sa ai grija de fratiorul tau, sa fii fericita si sa-ti bucuri parintii

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

LA MULTI ANI, EMA!

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

In bucataria mea

POZE

BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Ema
O viata frumoasa cu multe realizari si bucurii!
La multi ani sanatosi si fericiti fetita scumpa.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

La multi ani Ema multa, multa sanatate.Sa dea Dumnezeu sa ai o viata implinita si sa faci cat mai multe progrese

Mamica de Razvan (24.05.2010)
www.sos-animale.ro" target="_blank">adopta un catelus
poti ajuta si tu
Nu exista un loc mai bun decat AICI. Cand notiunea ta despre ACOLO a devenit un AICI vei obtine imediat un alt ACOLO care, din nou, va arata mai bine decat AICI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

poze cu torul pe care l-am finalizat cu Pit in brate si cu Ema inainte sa plece la centru...s-a mai si prostit dar asta e farmecul unein fete de 9 ani
https://picasaweb.google.com/105809499420747550332/Feb252011ZiuaEmei#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

draga Ema,in aceasta zi speciala,iti doresc ca intr-un viitor apropiat sa fi ca toti ceilalti copii,vorbareata,vesela,zambitoare...iti doresc ceea ce ii doresc si lui Mihaita...sa fi bine...s-o bucuri pe mami...fie ca Dumnezeu sa ne asculte rugaciunile!La Multi Ani,Ema!

Mari,te imbratisez!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...





Mergi la inceput