Unde ti-ar placea sa petreci Craciunul ?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorreddana spune:

in casa bunicilor, impreuna cu tot familionul, langa soba si bradul impodobit, cu mancaruri traditionale, colinde vechi cantate de bunica si de mama dar si de cei mai mici dintre nepoti; daca ar fi si zapada multa, sa ne putem da cu saniile (ca in copilarie), pentru mine ar fi Craciunul perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuku_boo spune:

Craciunu as vrea sa-l petrec acasa ori la mine ori la ai mei...impreuna cu prietenii foarte buni si maia les cu familia...sa ne simtim bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

Dintotdeauna Craciunul a fost pentru noi sarbatoarea familiei, petrecut traditional la parinti, socrii si nasi. Anul acesta pentru prima oara va fi altfel: nasul nu mai este...iar socrul este printre noi doar fizic Vreau sa dau timpul inapoi, sa regasesc atmosfera calda din jurul meselor imbelsugate de Craciun, animata de prezenta oamenilor dragi din viata noastra




mami de miruna(27.01.1996) si vlad (20.07.2005)

Si Mihaita are nevoie de voi!

Speranta si incredere pentru David



www.dropshots.com/vladis" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka29 spune:

Buna ziua,
Craciunul sau Nasterea Domnului. Aceasta sarbatoare semnifica nasterea, creatia si vesnicia Universului. Fiecare dintre noi, copil sau batran, isi aminteste cu placere sarbatorile de Craciun si momentele speciale pe care le-a trait si le va trai. Copiii il asteapta cu nerabdare pe Mos Craciun in fata caruia recunosc fara teama daca au fost cuminti sau au facut nazbatii. Ei stiu ca Mosul este iertator si le aduce daruri mai ales daca spun o poezie sau canta o colinda.
Fiind o persoana matura sunt emotionata si imi amintesc cu placere de copilarie, de darurile de Craciun pe care le primeam. Cand eram copii nu prea intelegeam de ce Mos Craciun aducea unor copii mai multe daruri, iar altora mai putine. Explicatia venea de obicei din partea parintilor si era foarte simpla: Mos Craciun aduce cadouri mai multe copiilor care au fost foarte cuminti. Acesta este si astazi un argument foarte serios si este o motivatie puternica pentru copii care se straduiesc sa devina mai cuminti, mai harnici si mai ascultatori pentru ca anul viitor sa primeasca mai multe daruri. Pe langa sosirea lui Mos Craciun o alta bucurie este Bradul de Craciun, acest pom venerat, care ramane verde tot anul, ne aduce in case mirosul padurii, este simbolul puritatii si vesniciei. Intreaga familie participa cu veselie la ritualul impodobirii bradului cu globuri multicolore, beteala, dulciuri si beculete colorate. Copiii merg cu colindul din casa in casa, infrunta gerul, zapada, canta cu veselie, cu insufletire chiar daca au nasucurile inghetate si primesc cu bucurie daruri, colaci, nuci, mere etc.
Amintirile sarbatorilor de Craciun din copilarie ma intristeaza uneori pentru ca realizez ca nu pot da timpul inapoi, dar e minunat sa primim in casele noastre cu lacrimi de emotie in ochi pe copiii si nepotii nostri care ne ureaza tot ce e mai frumos si ne incalzesc sufletele cu veselia si tineretea lor.
Craciunul si anul acesta am sa il petrec cu familia mea la tara unde am copilarit ca sa pot simti din nou spiritul Craciunului. Peisajul de iarna este emotionant si feeric: casutele sunt luminate, prin geamuri licaresc lumanari si globuri colorate, iar mesele sunt pline de bunatati traditionale: carnati, sarmale, caltabosi, colaci, cozonaci.

Sarbatori Fericite,

A voastra cititoare,
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anushk spune:

As vrea sa petrec Craciunul in Maramures,in mijlocul obiceiurilor,deoarece la noi s-au cam pierdut pe "drum".....poate din cauza zapezilor sau poate doar de grija cotidiana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mittzzi spune:

Craciunul il petrec in familie si de cand suntem la curte cadrul feeric este asigurat. In fiecare an primim colindatori, mari si mici si merg cu copii mei la colindat. Chiar si aici la cativa km de Bucuresti traditiile se pastreaza si sunt incantata mai ales pentru copii mei care in fiecare asteapta cu nerabdare aceasta sarbatoare.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tdj31 spune:

Anul trecut am petrecut Craciunul la Sinaia.In acest an ne vom odihni acasa,mai ales ca pe 22 Decembrie avem dubla aniversare-9 ani de la casatoria civila si 5 ani ai baietelului,iar prietenii abia asteapta petrecerea cu care i-am obisnuit.Vom pregati un meniu traditional,ca de obicei,vom asculta colinde si il vom astepta pe Mos Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o_moaka spune:

Eu as vrea sa imi petrec Craciunul impreuna cu sotul intr-o cabanuta rustica la munte inconjurata de zapada de cel putin 50 cm.As vrea sa stau in fata unui semineu pe o blanita de urs alba si cu o cana de vin fiert pentru a ma incalzi.Vom fi luminati de instalatia bradutului frumos decorat si ne vom bucura din plin de linistea si de atmosfera Sarbatorilor.Eventual il voi astepta si pe mosul sa il servesc cu un vin fiert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihagrigore spune:

Craciunul il petrec acasa cu familia, in jurul bradului, asteptandu-l pe Mos Craciun si primind colindatori. Nu visez sa merg in nici un loc exotic, pentru ca nicaieri nu-i mai bine ca acasa, mai ales de sarbatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns summertime spune:

tanar tatiC fiind (utilizez contul sotiei..) imi doresc ne petrecem Craciunul alaturi de bebelusha noastra, in apartamentul nostru in fata bradului pe care nu l-am cumparat ..inca!PRIMUL NOSTRU CRACIUN IN TREI!!

-------------------------------------------------
proaspata mamica

Mergi la inceput