Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Denisa, fa o coprocultura, pt linistea ta. Nu stiu unde am auzit, sau am citit acum de curand ca nu se considera constipatie daca e caca apos, chiar daca nu face mai mult zile, se considera constipat daca face tare... sper ca bine mi-am amintit...

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro

Denisa, fa o coprocultura, pt linistea ta. Nu stiu unde am auzit, sau am citit acum de curand ca nu se considera constipatie daca e caca apos, chiar daca nu face mai mult zile, se considera constipat daca face tare... sper ca bine mi-am amintit...


bine ti-ai amintit, asa e, CRISTINA!!

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Sa innebunesc, nu alta. L-am lasat pe Raul dormind, pe mijlocul patului mare. Acum 10 min ma duc sa verific ce face. El era bagat cu capul intre pat si calorifer, cu picioarele in sus, aproape, si sugea perdeaua.. Ca sa ajunga in pozitia aia, a tb sa se rastoarne pe burta, apoi iar pe spate si din nou pe burta, fara nici un zgomot.De abia m-am oprit din tremurat.

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010

poze luna 5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Eu acum pap o ditamai prajitura

Offf Paula bine ca nu a fost mai grav...de acum tb sa fim f.atente la cum ii punem...eu o baricadez cu pilota si perne...fac asta de cand a cazut

Rody ce fain sta Isa in scaunel

Denisa asa facea si Antonia...la 3/4 zile cu supozitor si era de consistenta normala...am renuntat sa/i mai pun si am inceput cu suculet...acum face singura la 2 zile dar destul de tare...pt linistea ta fa/i coprocultura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Ce spaimaaaaaaaaaaa, Paula... da miscaret mai e Raul... al meu e mai lenes la capitolul asta... maxim de pe burta pe spate, o data pe luna...

Rodi, esti norocoasa... ii place Isei in scaun, ii place noua papica, doarme bine, ai laptic garla... se vede ca esti mami relaxata... asa voi fi si eu la al doilea...

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

fetele azi a facut mateo kk cu supozitor,dupa 3 zile,si culmea e apos,nici vorba sa fie tare!!!dar atunci cum de e constipat si se chinuie atata!!!iar parturile si kk miros fff urat!ce poate sa aiba?



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana


Si noi patim la fel de 2 saptamani, Felix a facut dupa 5 zile.
Pediatra mi-a spus asa:
- un copil alaptat exclusiv poate ajunge la 10 zile fara kaka.
- un copil hranit cu formula poate iesi si o singura data pe saptamana
- un copil hranit mixt depinde de proportia de formula versus lapte matern.
- mi-a zis sa nu ma stresez atat timp cat iese moale, doar daca iese ca piatra de tare atunci abia sa o sun, inseamna ca ceva nu functioneaza la sistemul digestiv si trebuie schimbat.
- daca este iritat, are temperatura (constipatia poate da temperatura, eu n-am stiu asta pana acum)
- ca remedii am primit urmatoarele sfaturi:
- schimbat formula, evitat cele imbogatite cu fier.
- 15 ml apa amestecat cu 15 l suc de prune natural, fara zahar si dat de doua ori pe zi.
- 20ml apa cu o lingurita de cafea cu zahar brun, dizolvat si dat in doua reprize, sa nu se amestece remediile, ori mergem pe suc de prune ori pe zahar brun.
- mult masaj la burtica in sensul acelor de ceasornic si cu piciorusele mersul pe bicicleta.
- in europa se mai da apa Hepar cu magneziu sau ampule cu suc de prune concentrat, aici eu nu gasesc asa ceva din pacate.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

La Multi Ani Andreelor si Andreilor

La noi e sarbatoare mare azi

Eladeea draga mea cred ca se fac 3 ani de cand ne "cunoastem" virtual, sper intr-o zi sa ne cunoastem in "viata reala"
La Multi Ani si-un pupic dulce de la ratoi.

Noi am ca lipsit de pe forum, motivat ce-i drept. A venit cumnata de la Vegas ca sa-si cunoasca nepotii, a stat cu noi o saptamana timp in care am fost plecati zi de zi.

Sambata avem botezul, am niste emotii cat casa, sper sa iasa totul bine, am sa pun niste poze sa va cer parerea in legatura cu rochia ca nu ma decid, le gasiti la delfinasi .

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

PAULA, cred ca ai tras o spaima!!!

si eu o pun intre perne si pernite, paturici facute sul, orice la marginea patului, desi Isa nu mi se rasuceste, nu pare prea interesata inca...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Cristina, al meu seamana cu tata-so. Adica e muntean, desi eu l-am vrut asa mai ardelean, mai molcut...Toata ziua da din gura si se misca ca o zvarluga. O sa-mi scoata o gramada de peri albi.
Dragaica, sunt tare asemanatoare rochiile. Cu amandoua iti sta bine. Daca ar fi sa aleg intre cele 2, cred ca o prefer pe cea simpla, cu decolteul patrat, fara broderie. Ce-ti fac voiniceii?

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010

poze luna 5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Dragaica, sunt tare asemanatoare rochiile. Cu amandoua iti sta bine. Daca ar fi sa aleg intre cele 2, cred ca o prefer pe cea simpla, cu decolteul patrat, fara broderie.


si eu zic asa

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput