Cina rapida

Cina rapida | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Eu seara am 1 ora sa prepar cina (ajung pe la 7 de la servici si cina este la 9). Si in general le fac cam acelasi lucru, paste fierte cu ceva, branza cu ceva. Mi-ar prinde bine ajutor in alegerea meniului si prepararea lui.

Daca mai face cineva ca mine, ce retete rapide se pot face intr-o ora pentru cina?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Piept de pui taiat fasii subtiri si tras la wok, condimentat cu ce vrei tu. Laga poti pune legume tot asa subtire taiate intr-o lingurita de ulei facute la foc iute la fel ca puiul. Asta se face in 20 de minute.

Mancare de fasole pastai de la conserva: calesc o ceapa in apa cu ulei, desfac conserva, apoi adaug cateva linguri de apsta de tomate desfacute in apa si un catel doi de usturoi. Daca vrei si cu carne calesti impreuna cu ceapa. Si asta la fel e pana intr-o ora.

Peste la cuptor cu legume. Eu faceam pangasius ca era gata filetat si curatat dar m-am lasat de el ca am citit vrute si nevrute. Dar si macroul se curata rapid si usor, iar restul ii iau gata curatati. Bagi pestele la cuptor cu putina apa si lamaie plus condimente si intre timp ep aragaz faci un fel de tocana din multa ceapa taiata solzi, ardei gras, poti pune si ciuperci, si sos de rosii sau rosii din conserva. Sarat, condimentat dupa gust si gata.



www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Blogul grasei
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

1.cumpar lipie arabeasca si am preparat sos pesto in congelator(busuioc, crema focsani home made, usturoi) pe care-l pun peste placinte si le las in cuptor 5 minute maxim. Un pahar de kefir de casa si cina-i gata :-)(asta este un fel de focacia)
2.balmos - am in congelator jintuiala si cu malai se face balmosul in 5 minute:-) peste el pun sana sau kefir
3. paine prajita frecata cu usturoi si avocado + 1 pahar de kefir
4. supa crema de legume cu un pumn de crutoane
5. salata asortata cu putina branza rasa
6. ton cu porumb, lamaie
7. spaghete cu sos pesto
8. merlucius la gratar si un mujdei enorm + o salata asortata


devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Eu incep prin a-ti recomanda sa faci o investitie ...in oala sub presiune.Asa orice vei pune in ea va fi gata mult mai repede.
Daca vrei exemple mai concrete
-Salata de vinete de la congelator ori de la borcan,salata orientala.
-Ficat de pui cu cartofi.
-Paneuri,chiftele cu orez.
-Tocanita de cartofi cu carnati
-Mamaliguta cu smantana sau omleta
-Salata de icre
-Pate de ficat de pui facut in casa.
-Mancare de mazare cu carne.
-Ciulama de ciuperci conservate si mamaliga.

Si ti-as mai recomanda o oala de tuci.Mancarea nu se va mai prinde repede de peretii vasului,iar tu vei putea face si altceva in timp ce mancarea fierbe!

Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ciuperci umplute la cuptor
cartofi si/sau carne de pui/porc la punga magica, in cuptor - marele avantaj : ai de spalat doar vasele in care mancati, cu punga magica nu se face deloc mizerie/fum in bucatarie, nu ai de curatat cuptorul sau tava in care prepari
mancare de mazare sau fasole verde (cumparate gata congelate), e gata rapid, mai ales daca nu pui si carne
supa-crema cu crutoane
orez prefiert cu legume, la tigaie
omleta simpla sau cu diverse adaosuri : marar, ceapa verde, ciuperci, carnaciori sau bacon
macaroane cu branza si oua, la cuptor
si ardeii umpluti se fac relativ rapid la cuptor, daca vei cumpara carnea direct tocata
in interex se gasesc conserve de fasole alba fiarta marca "top budget", e nemaipomenita la gust, poti face fasole cu ciolan afumat sau ciorba de fasole, e gata foarte rapid
peste la cuptor (file sau trunchi; in marile hipermarketuri poti solicita gratuit serviciul de curatare solzi si eviscerare peste, daca ai nevoie), pe pat de felii de lamaie
cartofi + carne de pui, la cuptor, in tava

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Deus, pls, cum e crema focsani home made?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Simona,sunt atatea mancaruri pe care le poti face,nu s-au saturat ai tai de macaroane cu ceva si branza cu ceva?
Pe langa ce te-au sfatuit fetele,poti face o multime de preparate din peste daca va place:
file de cod,pangasius sau ce vrei tu cu sos de rosii si masline
pastrav a la venitiene cu sos de usturoi si-o mamaliguta
crap la cuptor pe pat de legume
Sau o supa de rosii cu galuste,taitei,orez,fidea
chiftelute de pui sau porc(pregatesti carnea din ziua trecuta si seara doar le prepari),cu un piure si o salata langa
sau iti cumperi niste lipii,tragi in tigaie piept de pui,ciuperci,faci o salata de varza si umplii lipiile cu cele mai sus,alaturi de maioneza sau mustar

Succes!



De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Mai, si eu cred ca s-au saturat
Multumesc mult pentru idei! Bucatareasa sa fiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui _giulianna_

Deus, pls, cum e crema focsani home made?

Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)



pentru noi o face o matusa si eu doar pun pachetelele in congelator:-)) si pe cea de la magazin o poti pune la fel si are un gust divin iarna cand desfaci cate un pachet, ai senzatia ca esti in luna mai:-)
se framanta casul proaspat din cate stiu eu, este similar cu procesul prin care faci branza burduf doar ca asta este mai fina si mai gustoasa

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCiornei spune:

pentru seara sunt bune legumele (dovlecel, vinete, cartofi, ciuperci) la gratar cu putina branza rasa deasupra. sunt mancaruri usoare pentru stomac si rapide.

http://retetadelicioasa.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

vroiam si eu sa atrag atentia, seara cel mai indicate sunt mancarurile usoare, legume in special. personal n-as opta ptr carne la ore tarzii.


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David


_M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput