Liliac mai-iun 2010 - Ajutati-l pe David (40)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Virginia, asa e complicat cu carnea de vita, se fierbe greu. Nu stiu ce sa-ti recomand, eu si la oala din aia Zepter, si la cuptor tot minim 2 ore o tin. Nu i-am dat inca vita lui Tudor, suntem la pui desi voi lua numai din asta mai natural sau de la tara, incerc sa gasesc pe cineva a ne aduca.

Cu fructele eu i-am mai dat lui Tudor avocado, gutuie la cuptor si pepene galben, in plus. Cu banana eu mai astept, la fel si cu citricele. De mango nu stiu ce sa zic, iar prune nu am mai gasit. Nu stiu ce ar mai fi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Buna,

cu drag va prezint visul la care am inceput sa crosetez si care azi a facut primul pas. Catre voi.




Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

Buna,

cu drag va prezint visul la care am inceput sa crosetez si care azi a facut primul pas. Catre voi.




Ioana & Arturicii'S


felicitari pentru initiativa. e minunat ca vrei sa faci ceva pentru romanii de acolo. daca te pot ajuta cu ceva spune-mi.

mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina si Andreea Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Carla - Felicitari lui Sofi pentru primul dintisor!
Referitor la carne, din cate stiu eu este important pt. copii sa manance carne. Esto o sursa de proteine si de fier care este tolerata de bebei.
Legumele despre care spui tu ca sunt surse de proteine - mazarea, fasolea, lintea etc. - nu prea sunt indicate copiilor la varsta asta intrucat baloneaza. In plus legumele nu au acelasi continut de fier ca si carnea.
Acum eu nu sunt nutritionist si nici doctor, vorbesc si eu din ce am mai auzit. Probabil ca ai intrebat pediatrul la care mergeti atunci cand ai luat decizia de a nu le da carne fetelor pana la 1 an. Daca el a fost de acord, atunci nu vad de ce nu ar fi OK.

Carla - si eu sunt la capatul puterilor si uneori ma uit spre bar si ma bate gandul sa iau o sticla sa o dau pe gat ! Noroc cu alaptatul ca ma face sa ma abtin. Ca altfel nu as mai fi raspuns pt. faptele mele! Hai, curaj ca trece si etapa asta! PS: nu am fost niciodata o mare bautoare de alcool, dar acum asa as beaaaaaa ceva!!!!

Se pare ca maraielile si plansul sunt la ordinea zilei. Si Eva este pusa pe un scandal maxim. Si iarasi a facut putina febra (37,8), am sunat pediatra si mi-a spus sa nu iesim din casa si sa ii dau un supozitor cu paracetamol.

Virgi Eu i-am mai dat Evei, dintre fructele de sezon, gutuie coapta. I-a placut, este foarte aromata. Pediatra mi-a mai spus ca i-as mai putea da mango, ananas si avocado. Astept si eu alte raspunsuri. Sa ma mai inspir si eu.

Meniul zilei
- mar+para+morcov pasate
- supa crema de legume: dovlecel+morov+pastarnac+branza de vaca facuta in casa - toate pasate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biajitaru spune:

Hello si de la noi asa mai pe seara.
Inca se pare ca nu s-au incheiat nici la noi maraielile. Noaptea nu s-a mai trezit dar ziua e de cosmar. Nici sus nici jos nici in brate nici pe spate nu e bine. Poate o sa-i iasa dintii daca nu altceva nu pare a avea: febra nu, diaree nu. Nici de mancat nu mai mananca asa de bine desi ieri a ras 170g piure de fructe.
Simt si eu din ce in ce mai mult ce rau e sa fi singur mai ales intr-un oras ca Buc. Plus ca sotul are multiple evenimente sapt astea si se pare ca nici la Bv nu o sa plecam doar pe 24. O iau raza in curand.

Felicitari pt dintisor.
De ce trebuie fiarta asa de mult carnea de vita? La mine in o ora la cuptor se desface cu furculita.. e un alt motiv?
Frumoasa initiativa culturala
O zi frumoasa si linistita tuturor.

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Carnea de vita se fierbe cam greu. Siu eu cand fierb rasol se face cam in 2-3 ore. Dar mai cumpar si muschi de vita maturat si il fac la gratar si este f fraged. Presupun ca maturat nu este bun pt. copii.
Dar un muschi de manzat oare nu ar fierbe mai usor? Nu am facut niciodata. Dar parca asa mi se pare. Noua pediatra nu ne-a dat inca liber la carne de vita. A spus sa mai asteptam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Ioana felicitari pt. initiativa. Este un lucru foarte frumos pentru promovarea culturii romanesti in Canada. Si o modalitate pentru voi, romanii de acolo de a va simti mai aproape de casa si de a va forma ca o comunitate mai puternica si mai solidara. Daca te putem ajuta intr-un fel, te rog sa ne spui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Salutare fetelor,

intru si eu sa o felicit pe Artu ptr aceasta initiativa. Artu cum putem dona carti? Cum se procedeaza? Eu am cateva dubluri si le-as dona cu drag, mai ales pentru asa o initiativa.

Legat de carnea de vita, eu o cumpar numai din Kaufland si anume pulpa de manzat, gata taiata bucatele. Eu o foerb cam o ora la oala Zepter si iese f f frageda.

Ale mele s-au potolit cu urlatul, dar asa cum v-am mai povestit vineri noapte a fost un cosmar. Lui Iusti ii ies 2 odata. I-am da cu Calgel si a fost mult mai bine. Carla iti doresc rabdare multa.

Ati vazut fetelor cu concediul de maternitate? Se aplica si retroactiv? Eu sunt convinsa ca da.

Eka pe zi ce trece se ridica singura mai bine in fundulet, acasa avem carut unul langa altul si cum ea deja se poate ridicaajunge la sora-sa si ii ia tot ce are de la jucarii pana la biberoane. Iusti mititica nu zice nimic, se uita. Cred ca f curand nu am sa le mai pot tine pe amandoua in carut in casa. Ptr mine carutul era o alternativa buna. Voi incerac tarcul, sa vad daca le pot pune pe amandoua, sau va trebui sa iau 2 diferite. Ne-am facut mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Sorana da-mi si mie te rog situl cu bodyuri. Sunt f bune, eu le stiu, le-am primit cadou, mi le-a luat sorama dela Piciul, dar cand am fost sa cumpar mi s-au parut prea scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Carla, felicitari pentru primul dintisor mazaricesc!

Multumesc pentru sustinere.

Cartile se pot dona in Bucuresti fie direct dl. Mircea fie prin posta.
Ptr oricare din variante vorbim pe PM sau pe mail ca sa nu plictisim aici floricelele.



Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput