Liliac mai-iun 2010 - Ajutati-l pe David (40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata fetele
Nana a trimis pe mai-ul comun situatia financiara de la contul in care se strang banutii pentru david.
Din pacate ea nu poate sa intre pe forum,este plecata si ii merge net-ul prost.
Eu bucataresc si nu pot sa va citesc
Editez ca imi uitasem scrisul
Carla,felicitari pentru "iepurice",sa folositi cu placere bumbo-ul



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)
Nu cartile cresc oameni,ci mamele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Cristina, mersi!

Am citit si capitolul din urma... Oare eu sunt singura mamica de aici care a decis ca e mai sanatos sa nu le dea carne fetelor pana pe la 1 an macar?

Eu sunt mare mancatoare de carne, dar mereu am avut impresia ca stilul de viata ovo-lacto-vegetarian e mai sanatos...

In plus, in ultimii ani am citit de nenumarate ori ca proteinele din carne, desi importante, pot fi substituite cu alte alimente... Iar dupa documentarele si informatiile despre cum se cred animalele acum, zau daca-mi mai vien sa pun la gura copiilor asa ceva...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Albumul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Multumesc de idei cu avocado . Dam maine sau poimaine ca azi am inaugurat ardeiul. I-a placut mult, ce bine!
Felicitari, Carla, pt dintisorii lui Sofi! Nu te stresa pt sedinta foto, o sa vina si toane mai bune. Cat despre carne, si eu sunt de acord sa nu ne indopam cu carne. Dar eu una o sa-i dau carnita pentru ca fierul se asimileaza cel mai bine din carne sau din medicamente. Din legume sau fructe, oricat de bogate ar fi ele, nu se asimileaza decat sub 10%. M-am tot informat pentru ca sarcina mi-a mancat foarte mult fier si, pe langa fiole de fier, era musai sa bag carne (mai ales rosie) ca sa nu lesin.


Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)
Nicolas in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Neata la pranz !

Sunt pe aici dar ma seaca niste maraieli, urlete, plansete..care dureaza de o ora jumate si inca continua
Unii ma 'fericesc' ca stau acasa si cica am timp.
Am timp o lae (scuze).
Un biberon am apucat sa spal de azi-dim.
Acus vine A. de la gradi si trebuie sa ma pironesc in pat cu ea 2h ca altfel nu vrea sa doarma ...si asa se face ora 9 seara

Am draci.
Multi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Salutare mamici si bebici !

Cris, mersi ca faci pe mesagera

Carla, cu felicitari pentru dintisori la Sofi; la Nati doar deocamdata. Ai facut transfer? Ca inca nu se vad banutii ca la cash. Io ii dau fetei carnita, si asa e anemica; macar sa o ajut cum pot sa asimileze si din alimentatie. Si eu m-am gandit la o sedinta foto profi, dar astept sa o prind pe iubirice in toane bune; si tot astept... Spes sa ne vedem saptamana viitoare !

Incerc sa postez, sa vad daca ma lasa singura liniuta de semnal

ps: suntem la tara

povestea stelutei de mare
Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
www.sos-animale.ro/?x=show&sel=11" target="_blank">poti ajuta si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Dati-mi si mie parola de la mailul comun... Eu sunt....
La mine toate conturile de net au aceeasi parola, toate cardurile + telegoanele au acelasi pin... de ani si ani.
Nu reusesc nicicum sa tin minte parole si aici ma incurc de tot intre atatea conturi de poze, de mail...

Laura, am avut un deja-voux citind despre starea ta de spirit...
Eu sunt in toiul curateniei generale, sora-mea sta cu fetele care urla, ma gandeam serios sa trecem pe tequilla, doua-trei shoturi poate ne-ar pune pe picioare!

Multumim pentru felicitari!

Nana, din Millenium, prin e-banking am transferat dimineata. N-am apucat sa ies sa-ti pun din Transilvania, desi aici in Cluj avem la orice colt de strada o agentie... Vii la Cluj?! Va asteptam in vizita!



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Albumul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

NANA, am pus si eu banuti pt. David.

Fetelor, imi dati si mie parola de la contul comun? Ca n-o mai am, si sa n-o mai stresez pe Nana pe aici daca nu=i merge netul, daca mai pune situatia contului pot vedea direct acolo daca au intrat banii.

LAURA, asa bine te inteleg, si eu am avut azi o cadere nervoasa, tot din cauza ca ma simt coplesita, nici treaba mare nu pot face fara macar unul din copii sa ma insoteasca Dar deh, stam acasa pe banii statului, huzurim, nu??

Felicitari pentru noii iepurasi si pentru realizarile floricelelor, scuze ca n-am timp sa nominalizez!

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura

Neata la pranz !

Sunt pe aici dar ma seaca niste maraieli, urlete, plansete..care dureaza de o ora jumate si inca continua
Unii ma 'fericesc' ca stau acasa si cica am timp.
Am timp o lae (scuze).
Un biberon am apucat sa spal de azi-dim.
Acus vine A. de la gradi si trebuie sa ma pironesc in pat cu ea 2h ca altfel nu vrea sa doarma ...si asa se face ora 9 seara

Am draci.
Multi.


*************************
Blogul meu culinar

Mami de Amy : 29.08.2006
Mami de Mihnea : 29.04.2010


te pupam sa-ti treaca. si eu sunt in aceeasi situatie. am reusit sa spal vasele, am pus o ciorbita la foc si am calcat 3 hainute din maldaruuuuul care ma asteapta pe canapea. am resusit performanta sa tai cartofii cu ea in brate, ca jos nu mai sta decat maraind...dar am iesit afara si acum doarme mandruta. si Cris e la gradi, acasa nu doarme dupa amiaza si seara e foarte obosita si face...

mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina si Andreea Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Buna fetelor!
Noi avem zile cu maraieli, zile bune, banuiesc dintii, insa nimic pana acum.. oricum,nu e nimic constant in manifestari.
Ieri a fost prima zi cand a articulat niste silabe de benul "bubu" sau "baba". a fost ziua cu litera B!
Eu am spalat perdeaua de la o camera, din sufragerie am spalat-o saptamana trecuta.Apoi schimbat patul, bagat asternutul la spalat, facut mazare, spalat calorifere, aspirat salteaua de la pat. acum m-am potolit ca a adormit fata si fac cat mai putin zgomot. Mai am de continuat cu spalatul perdelelor in inca 2 camere, apoi calcat rufe(incepe sa se faca maldar), plus joaca cu Ioana ca azi nu a servit. Nu am iesit nici afara ca a inceput sa ploua torential.Bine ca nu ne-a mai prins ca saptamana trecuta, sa ne faca ciuciulete.

Am o intrebare: am inceput sa ii dau Ioanei carne de curcan(piept) in mancarea de la pranz. am luat si o bucatica mica de vita pe care am portionat-o si bagat la conge. Insa: cat se fierbe vita ca sa i-o bag in supita? citisem undeva ca 2-3 ore. Pai 2-3 ore sa fierb 2-3 cuburi de vita???? mi se pare muuult. Pot sa le mai pun la oala de presiune, insa tot mi se pare funny sa montez ditai oala pt 2 cuburi de carne de vita. Ca am zis sa o las mai moale cu puiul...o sa imi mai dea mama si piept de gaina, luat din piata din zona ei, ca la mine nu gasesc.

Ce alte fructe i-as mai putea da dimineata fetei? ca de doua-trei saptamani numai mar+para+branza de vaci mananca dimineata. I-as mai alterna meniul...ce-o fi potrivit?

Virginia, mamica fericita de Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Salutare fete dragi!

Cris, Sebi deja merge de-a buselea, se ridica! Noi suntem departe de tot.Super tare faza oricum!

Corina, sa ne pui neaparat poze cu Mariuta ta! Si, please, imi mai poti da o data datele de contact ale fotografului si sa-mi spui si cat te-a costat, ca tare m-ar tenta sa fac si eu o sedinta foto pt baieti. Tin minte ca au iesit super pozele facute de tine cu ei, nu?

Carla, iepurasului Sofi, o asteptam si pe Nati.
Si Tudor se pregateste de dintele nr 2. Azi-noapte chiar ma mir cum de a reusit sa doarma in patutul lui, si nu in al nostru, pacat ca s-a trezit Matei la 6, altfel as fi batut recordul la somn

Apropo de carne, am gasit azi la un magazin cu produse bio de langa casa piept de pui fericit de la Agricola, cu 39 lei kilu. Mi s-a parut scump tare, cica e pui crescut natural, ca la tara. O fi chiar bun?

Sper sa ajung si eu zilele astea sa pun banuti pt David, am o banca Transilvania in zona.

Meniul nostru de azi:

mar + para + avocado crude si blenduite
piure de carof dulce + dovlecel + piept de pui aburite

Mancat tot tot! Cu mare pofta. Mai nou a inceput sa manance si Matei din piureul de fructe al lui Tudor.
Matei care e intr-o etapa razboinica. Toata ziua numai asa ne zice: te pocesc de tot (replica din desene auzita), te arunc in bazin, iti dau o farfurie in cap, te impusc, iti dau una sa te saturi etc, etc..Doamne, nu stiu de unde le scoate, dar de cand cu homeopatele astea a iesit ce-i mai rau din el. E drept ca eu ma prapadesc de ras, isi ia si o fata din aia dura de mori.



Mergi la inceput