Iepurasi de martie - aprilie 2010 (89)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Oana si la Piatra Neamt nnge, era si timpul!!! Daria a fost extrem de incintata!

Sanatate, pupicei lui Eric!

Despre rasfat. daria doarme si acum cu noi in pat. e drept ca in timpul saptaminii suntem singure si doarme cu mine si nu vreau sa plece in week-end in camera cealalta sau sa plecam noi ca sa nu o dezorientez. La bucurseti o sa ii amenajez camera ei si daca va dori va dormi acolo.

David e si el din ce in ce mai lipit de mine. Ii place sa ne jucam, daca il dor gingiile ma urmareste si se tinguie ca vrea in brate. Cind e Daria sta numai pe linga ea.

Nafi, sanatate multa prietenului tau. O sa o intreb pe cumnata mea sa vad poate stie ceva.

Noi nu punem meniuri dar in general david maninca un piure de 2 fructe cu biscuiti plasmon sau cu 2 masuri de cereale, la prinz supa crema de legume (vreo 4-5 la numar) cu un borcanel de 80 de grame de carne de pui/curcan , dupa amiaza brinzica cu fructe sau budinca de cereale sau lapte.







-------------------------------
mamica Dariei si a lui David
L'amor che move il sole e l'altre stelle./Amami di piu quando lo merito di meno perche sara  quando ne ho piu bisogno.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Mamici pun un citat din mesajul unei mamici foarte informate de la grupul Dariei. E despre vaccinari.

Citat:
..., vaccinurile sunt controversate si gasesti o multime de teorii, abordari, de la o extrema la cealalalta. Eu de obicei pendulez de la o extrema la alta, citesc si apoi imi formez o parere. De obicei, adevarul e undeva la mijloc.

Poate e o idee sa astepti eventual sa nu fie nici unul racit si intre timp sa citesti cat poti despre vaccinurile care sunt pe schema si ar urma sa le primeasca ..., de la ingrediente, la disclaimere, la doze recomandate din ingredientele respective. Incearca sa stai departe de "povesti personale", ca pot fi ff emotionale si sunt de ambele parti. Adica, vei gasi copii care au avut reactii negative la vaccin si copii care au ramas cu sechele pe viata ca au facut boala inainte sa fie vaccinati. Riscul exista oricum, trebuie sa stabilesti in ce parte ai riscul mai mic si sa mergi pe calea aia. Riscuri vor fi oricum o dai, dar trebuie sa decizi unde sunt mai putine, nu unde nu sunt deloc, ca ala e caz ideal si NU exista, oricat ne-am dori noi ca parinti.

Dar hai sa iti zic ce am facut eu. Adam urma sa primeasca Meningitec, Hiberix si MMR - Priorix (ROR la voi). Am contactat un departament de sanatate la noi, dedicat intrebarilor despre vaccinuri. Am intrebat de mercur, aluminiu si formaldehida (astea mi s-au parut cel mai periculoase) si mi-au spus ca sunt mult sub limitele recomandate. Mercur (thimerosal) nu se mai foloseste la vaccinurile administrate in Australia. DAR, am vrut sa vad cu ochii mei, sa fiu convinsa, asa ca am luat instructiunile, le gasesti pe net. Am cautat ingredientele si m-am lamurit ca nici unul din cele 3 nu au mercur. Unul avea AL si celalalt formaldehida. Am cautat "daily AL intake in 12 months olds" si apoi am comparat cantitatea cu cea din vaccin - a iesit sub limita. Am facut la fel cu formaldehida. MMR eram indoita, nu ma stresau neaparat oreion si rubeola, dar eram mai stresata de rujeola din ceva motiv. Am cantarit posibilele riscuri de reactii si societatea, locul si interactiunea cu oamenii in zona in care traim. Si am decis sa i le fac. Am luat EMLA patches, sunt ca niste bandaje cu anestezic si le-am pus pe ambele brate cu 4h inainte de vaccin. L-am dus si l-a verificat doctorita si apoi a facut vaccinul. Se pare ca anestezicul a functionat, pt ca a plans doar fff putin la ultimul. Nu a avut nici o reactie imediata, doar la 1 sapt dupa a facut 2 zile o stare subfebrila.

Unul din motivele principale care a cantarit in favoarea vaccinurilor a fost faptul ca se intampla sa calatorim si nivelul de ingrijire medicala nu e acelasi peste tot. O boala pe care o faci acasa si trece usor cu tratamentul adecvat, poate sa te puna gramada sau mai rau in deplasare. Aici sunt oameni din toate colturile lumii, mereu vin si pleaca de peste tot si se intra in contact cu o multime de virusi, boli etc.

Cred ca sunt persoane predispuse la anumite boli genetice, cred ca sunt care au o gena problematica si anumite ingrediente din vaccinuri pot declansa boala sau afecta negativ un copil altfel normal. ca urmare, nu cred ca vaccinurile sunt cauza tuturor problemelor de santate care se napustesc in perioada asta asupra copiilor nostri, ci cred ca sunt doar o parte, exista corelatie, dar nu sunt neparat o cauza principala (decat in cazuri speciale. probabil).

Stiu ca a crescut rata diabetului la copii, dar la fel a crescut si rata de ingurgitare a dulciurilor sintetice! Zic asta cand in SUA se prind acum cu mainile de cap ca dupa Halloween fff multi copii au dat in diabet din cauza cantitatii mare de dulciuri ingurgitate in perioada sarbatorilor. Si la fel va fi si dupa Craciun. Ma intreb oare cati parinti din RO vor pune copiilor in ghetute banane si portocale, stafide si alune de Mos Nicolae si de Craciun sub brad??? Cati copiii oare vor primi de la rude si prieteni ciocolati, bomboane, acadele si oare cati vor sarbatori cu prajituri, cozonaci si sucuri acidulate poe care le vor consuma in cantitati mari intr-o perioada relativ scurta... Unde mai adaugi toate take-away, MacDonalds, KFC si similarele...

Stiu ca a crescut mult rata imbolnavirilor auto-imune, dar cred ca, in primul rand, dieta face tot!!! Adica, dieta aduce aport constrant de nutrienti sau de chimicale periculoase, dieta face detoxifiere sau te intoxica! Stiu ca parintii uita mult si des de treaba asta si efectul cumulativ e mareeeee, si cand loveste, loveste greu si de durata si atunci cautam tapi ispasitori si dieta nu e niciodata pe primul plan. De obicei medicamentele, procedurile medicale, anumiti virusi sau alergeni care gasesc un teren propice intr-un organism lipsit de sanatea zilnica.

Nu incerc sa pledez nici pro sau contra, incerc doar sa zic ca trebuie sa te uiti in ograda proprie, sa iei deciziile in fucntie de situatia ta personala. Am ales sa fac vaccinul, dar sunt ff atenta ce mananca ai mei, cum le gatesc si cu ce! Nu ma intereseaza ca sunt considerata extremista in anumite momente, sanatatea copiiilor e cea mai importanta si se pot bucura fff bine de alimente dulci care sa fie si sanatoase - aici nu ma mai repet, ca am mai scris despre asta.

Recent am bagat ABSOLUT TOATE tigaile, oalele si tavile de teflon sau similar (non-stick, adica ORICE care nu e fonta, de care nu aveam sau inox - majoritatea) in gunoi si mi-am luat fonta emailata de la LE Chasseur. Da, stiu, am dat o grooaza de bani (desi daca stau sa ma gandesc a fost cu 50% mai scumpa decat una non-stick "de calitate"), dar in loc de 3 tigai si 1 wok am 1 oala multifunctionala. E o minunatie si mancarea iese absolut fantastica si se spala extrem de usor, in ciuda parerilor generale!


-------------------------------
mamica Dariei si a lui David
L'amor che move il sole e l'altre stelle./Amami di piu quando lo merito di meno perche sara  quando ne ho piu bisogno.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Ziceati de acvariu si umiditate. Noi ne luptam scoatem umiditatea. Am luat deumidificator electric, marca Budget. Isi face f bine treaba, cele cu granule sau burete nu sunt bune.

Despre aparate aerosoli, daca ar fi sa imi cumpar altul as lua care poate fi folosit la orizontala-sa pun in somn lui David si cit mai silentios.

O zi buna va doresc!

-------------------------------
mamica Dariei si a lui David
L'amor che move il sole e l'altre stelle./Amami di piu quando lo merito di meno perche sara  quando ne ho piu bisogno.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Neata fete cucuiete!

Michelle sa traiasca mami tau si sa fie sanatoasa. Cred si eu ca i-au dat lacrimile la cadoul vostru
Nafi doamne ce cumplit!! Din pacate nici eu nu am nici o cunostinta in domeniu si nu te pot ajuta
Oana ce frumos ninge la voi..L-ai pus la geam pe Ericutu sa vada si el zapada???
Stanucelsigur de la dinti face Adelina asa. Eu va ziceam ca de o saptam nu mai stiu cum sa ii intru in voie, si ca noaptea avem si cate 10-15 treziri. Aseara a fost rau rau..pur si simplu a urlat de la 11.30 pana la 1.15. Pe zi in controlasem in gurita si nu se simtea nimic, noroc ca intr-un final pel a 12 si ceva mi-a venit ideea sa il controlez iar: sparsese dintele de sus stanga. I-am dat chamomila si dentinox si intr-un final a adormit suspinand. La 6.45 s-a sculat iar plangand, si cand i-am dat cu gel, am simtit ca ii sparsese si dintele de sus dreapta. Probabil ca asa o sa fie si la voi: o explozie de dintisori.

Kosir si eu iti zic ca fetele au avut dreptate: bebelusii au ritmul lor si degeaba ne stresam noi, ca ei fac ce vor si cand vor. Eu de 2 sapt eram crizata ca Eric nu vrea sa stea in fund, ca statea numai daca simtea ca e ceva sau cineva in spate sa il sprijine. Acum de 2 zile sta f bine in fund (nu se ridica singur, dar sta cand il pun eu), si in plus se ridica si in 4 labe si se balangane asa pe loc; probabil ca in curand o sa o ia si el din loc

Rebiana am vazut si cheliuta voastra

Mami de iepuras Eric Mihai (1 aprilie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Am uitat sa scriu despre meniu, si acus ma alearga Andra cu biciu (glumesc fata draga). Cam toata sapt a fost in stilul asta:

dim :mar+ para+ mandarina mica+ 4 felii de banana + cereale/branzica
pranz: orez cu morcov si ardei + pui / dovleac copt cu ou si cu iaurt (asta e demential..am mancat si eu cot la cot eu Ericutu)
seara: iaurt cu magiun de topoloveni de prune (se cam stramba la primele 2 lingurite dar apoi haleste tot tot)/ Iaurt cu mamaliga si branzica/ iaurt cu cateva felii de banana

Azi am in plan sa fac supa cu galusti si o sa ii iau si lui separat.

A, si intr-o zi i-am facut "taitei de casa" (cumparati)cu pui cu sos de rosii si ardei. A fost prima data cand i-am dat gluten. Cred ca ii mai dau ca asa de mult i-a placut..
Dar o sa astept sa treaca durerea de dinti ca ieri nu a vrut sa manance mai nimic.nici mancare nici laptic (manca cate 2 masuri de lapte)

M-am tot tinut sa va intreb: Eric parca are limba alba. Il mai pot curata cu glicerina boraxata ca atunci cand era mic?

Mami de iepuras Eric Mihai (1 aprilie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

buna dimineata va invit la o ieri mi-a parut foarte rau ca nu am putu intra pe forum sa invit fetele la dar azi dau doua cafele...

la multe lunite sarbatoritilor de aziDaria Marcela


sanzi multumesc pentru urari de bun venit in club, si eu stau foarte tarziu la serial,am stat intr-o noapte pana la ora 02.30 imi place serialul,decat sa vad la TV filme cu batai sange si alte alea prefer sa stau la acest serial...

oana ce frumos ninge la voi,ei,tu acum simti ca vin sarbatorile...frumos

in legatura cu adelina sa stiti ca asa vreau si eu sa stau cu ea in brate mult mult,chiar de sunt obosita...
adelina a dormit mai bine azi-noapte,eu am stat la serial neveste disperate

adelina la premergator are niste melodii,iar adelina apasa din greseala si se speria,eu cand am vazut ca se sperie am inceput sa dansez atunci cand apasa ea pe butoane,iar acum s-a smecherit ca sa zic asa nu se mai sperie dar cand incepe melodia se uita la mine sa incep sa dansez...este atat de fericita,iar mami nu are alta treaba decat sa danseze...este foarte fericita cand dansez,iar la sfarsitul melodiei aplaud...

meniu pun mai rar..eu nu am introdus prea multe alimente
dim: mango cu cereale
pranz:spanac cu ou,si cateva legume(dovlecel,cartof,telina,pastarnac)
seara:iaurt cu cereale s-au mamliguta cu branza dar mamaliguta nu prea ii place si daca nu vrea ii dau iaurt

o zi buna va urez si cu mult spor la toate
mai revin azi, va veni mamaie sa stea cu adelina,sa mai fac si eu treaba prin casa




FILMULETE
POZE

mamica carmen de Adelina 16.04.2010 de adolescent paul 13.09.1993

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

am cautat poze cu codrin, dar nu am agsit noi nici pe webshots nici pe picasa?¿

kossir o fi ella nebuna fata :)))) da nici sa puna bomboane in piureul lui geo n.o cred in stare :))) dar nici eu nu stiam ce.s swetie sau cum le zice

erina am citit pe fuga si stiam ca nu mai contin thimerosal

stanucel, ei la varsta asta abia realizeaza ca sunt aparte de mama, inca nu sunt constienti , apoi deja la varsta asta trec la etapa cand nu au de unde sa stie ca tu cand pleci te mai intorci, dureaza pana se obisnuiesc

eu o tin in brate mult, prea mult pt coloana mea, stii cum strang sosetele lui ivan sau leo sau ale mele? cu silvana in brate, cu crocsii in picioare care.s mai lati de fel, scot un picior din papuc, cu degetele piciorului iau soseta de jos o bag in papuc, bag piciorul in papuc iar si o descarc in alta camera , asa le strang pe toate intr.un loc...si multe altce chestii, doar sa n.o las sa planga

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Nafi - ma duc si eu acum la farmacie, o sa intreb de B2, o cunosc pe farmacista.
Ne auzim mai tarziu.

Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Neata' fetelor!

Va multumesc ptr sprijin. vestea buna e ca am descoperit o cunostinta care se afla la Belgrad si a gasit acolo vitamina b2. Partea mai putin placuta e ca a luat din spital acel streptococ la plamani si asta ii agraveaza starea. Sa speram ca va iesi din coma curand.

Acum fugim la cumparaturi ca iepurasul meu are labutzele cam mari si nu mai incape in ghetutze iar aici a venit frigul.

O zi buna tuturor!

de Riccardo

Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Mai trec si eu sa va salut

Si la noi e zapada de luni si imi aduc aminte cu groaza de iarna trecuta cand am fost efectiv ingropati din noiembrie pana la sfarsitul lui martie. Deja iar pierd in fiecare dimineata 10-15 minute sa dezapezesc masina

Am pomenit-o pe Yaia zilele astea ca tot zicea la radio ca orasul nostru e infratit cu Tampere si ca o sa mearga acolo expozanti din piata de craciun de aici. ca sa vezi ce mica e lumea

Si Stefan e cam marait si nu pre ii intru in voie. Nu are nici el inca nici un dinte, dar gingia de jos e cam umflata si denivelata. daca il dau cu dentinox il calmez pe moment, dar nu imi prea place sa abuzez de asta. Asa ca pont - eu mai folosesc dentinox si la bombonelu meu mai mare cand il doare gatul, mai ales seara ca sa poata adormi si e ff eficient.

Si ma laud ca de vreo saptamana nu se mai trezeste noaptea sa pape Adica se mai trezeste el, dar e satisfacut de suzeta si se culca la loc. Acuma pasu urmator ar fi sa stie sa si-o puna singur. Victor la 8 luni se mufa singur noaptea fara probleme.

Am impresia ca bebeii mai marisori o iau mai greu din loc. Nici Stefan nu se deplaseaza. Ba da... sta in fund si danseaza si asa incet incet o ia din loc. Placerea lui cea mai mare e sa stea in fundic cu multe jucarii in zona si sa se joace. Daca se dezechilibreaza si ajunge pe spate sau pe burta nu mai stie ca sa faca de acolo - si mami vine si il ajuta ca nu suporta nici sa scanceasca scumpicu.

Eu va sfatuiesc sa va faceti pielea groasa si ureche surda la diversi binevoitori cu sfaturi. Si pe mine ma innebuneau mama si soacra o vreme, dar eu am fost f tare pe pozitii si acuma nu mai prea indraznesc. Si daca zic ceva, eu ascult, dar tot cum vreau eu fac

Oare ce fructe as mai putea sa incerc si eu sa ii dau la Stefan? A mancat o vreme mere facute compot, a mancat o para care i-a placut ff mult, dar a avut diaree groaznica de la ea si abia dupa 2 saptamani si-a mai revenit tranzitul, in sensul ca sa fie mai bine digerata mancare. Mananca cu placere avocado cu banana si putin suc de mere. Nu stiu ce sa ii mai dau sa nu am iar probleme. Legumele le papa ff bine si cu placere, si seara cereale cu lapte. Si bineinteles tzitzi la discretie.

Imi da si mie cineva parola sa mai vad poze cu iepurasi

Va pup

Mami Stefan (13.04.2010 si Victor (31.08.2007)

Mergi la inceput