Bobocei sept-oct 2008, la 2 ani (319)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Hello fetelor

Claudia nu am de ce sa ma supar, orice sfat e bine venit Asa ma si gandeam sa fac,m-am interesat de cand am nascut fata si stiam ca regula de aur este ca fiecare parinte sa ii vorbeasca copilului in limba lui. Acum , la noi e putin diferit , amandoi fiind romani.Insa tinand cont ca eu oricum nu vorbesc inca limba si mult timp nu o voi vorbi corect,nici nu ma gandesc sa ii vorbesc in suedeza. O sa las asta pe seama sotului.In casa se vorbeste romana si se vom vorbi mult timp de acum inainte asa.

Atmosfera in casa este mai calda de vreo doua zile, s-au mai lnistit apele si este tare bine Maine lasam la pranz puiul mic cu socrela si iesim in oras. Vizitam si noi cateva magazine in liniste si pace , fara soricelul urlator dupa noi

Piciul a inceput sa pape foarte bine, e drept ca bagam multa regie, dar important este ca mananca. Avem si alimente noi in meniu , ceea ce ma bucura teribil !!!! Ieri a descoperit castravetele, azi strugurii Si a inceput sa pape combinat,adica pui cu cartofi si castraveti ,ceea ce pana acum nu a mai facut.

Angy imi pare rau de costumatia ta , macar v-ati distrat la party ?

Puuuup toate mamicile si boboceii si ma bag la un film cu mandra



Babytza si puiiValentina David
www.youtube.com/watch?v=NAF7KnfmI6s" target="_blank">Mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Claudia, multumim de aprecieri si ai tai copii sint foarte reusiti . Stiu cum e cu vorbirea, in general in CA toti copiii imigranti nenascuti aici sint considerati ESL (English as a Second Languange). Este o intreaga teorie, dar din experienta mea la catedra pot spune ca acesti copii sint foarte motivati sa recupereze teren si de multe ori ajung inaintea nativilor tocmai din dorinta de a reusi. Germana este clar o limba mult mai dificila decat engleza/franceza, si la fel e si cazul suedezei. In cazul copiilor nostri, eu sint convinsa ca cei mici ai nostri au un avantaj fantastic datorita fratelui/sorei mai mari, cum e si cazul lui David. Tu imi intaresti convingerea prin ceea ce spui cu Stefan. Bineinteles ca speech development n-are legatura cu inteligenta, e vorba doar cand se simte copilul confortabil sa-si dea drumul la vorba. Chris vorbeste mult, tocmai datorita Yasminei, dar si pt. ca e genul sociabil si vrea sa interactioneze cu copiii de la daycare. Culmea e ca asteptarile noastre nu au fost atat de mari la inceput cu el, tocmai crezand ca el fiind baiat nu va excela in vorbire, si poate si de asta am ramas placut surprinsi. Momentan are un fix sa ne multumeasca atat mie cat si lui taica-su. Orice obiect i-am da in manuta, urmeaza standardul ” Thank you mommy and daddy “. Dar cum spuneai si tu fiecare copil e unic, si se dezvolta in ritmul propriu.

Babytza, s-aveti spor la shopping si las-o pe soacra sa se converseze cu David in suedeza .

Angy, ce mai conteaza outfittul daca ati avut fun ?

Ankussa, tu ce mai zici?

Azi am gatit o reteta cu avocado. Intrebare: voi mai aveti patuturile copiilor de cand erau mici ? Noi da si ne cam gandim sa schimbam patul lui Chris, ca nu-l folosim. Si din comoditate, parca n-am vrea ceva intermediar, ma gandesc sa trecem déjà la un www.ashleyfurniturehomestore.com/catalog/product.aspx?group=&category=&id=B151B5&ref=product-t" target="_blank">dormitor de adolescent. Imi place mai mult conceptul, nu neaparat calitatea.

Fug spre pat

Cristina

Yasmine et Chris Anthony

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Neatza,

Babytza, Khristin ne-am distrat la culme chiar daca se uitau la mine mai asa...nu-i bai, imi pare bine ca s-au distrat fetele si cu ocazia asdta am cunoscut-o si pe CD si familia lor tare frumoasa, desi nu am apucat sa vorbim cum trebuie

de Crina(12.10.2008) "pinsesa lui mama"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

'Neatza!

Babytza, daca o sa mearga la gradinita o sa invete suedeza mai repede decat iti inchipui tu. Lucia doar de la cresa a invatat germana (noi vorbim romaneste in casa) si pot sa-ti spun ca vorbeste mai bine decat romaneste, in germana construieste deja fraze cu propozitie principala si propozitie subordonata in timp ce in romana face propozitii de maxim 5-6 cuvinte.
Khristin, noi am trecut-o pe Lucia in pat normal de la 1 ani si 5 luni insa cu protectie la margine ca sa nu cada. La Stefana m facut trecerea cand avea un an si 8 luni, tot cu protectie.
Angy, eu le pun in cutii pe caprarii si scriu biletele cu ce e in fiecare ca altfel nu le mai tin nici eu seama, nu mai stiu ce au si ce nu. Asa ca luam cutiile si ne jucam pe rand cu ele si in felul asta nu se plictisesc. E greu cu inventarul jucariilor in ziua de azi. Pe vremea noastra...

Noi am avut ieri zi de ordine si curatenie. Lucia a www.youtube.com/watch?v=V0OJkjoC0S0" target="_blank">ajutat si ea cum a aputut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Florina; Miruna;Alexandra; Ramo; Roxana Felicitarile mele pentru ziua de astazi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

si din partea mea primiti felicitari, le meritati din plin




de Crina(12.10.2008) "pinsesa lui mama"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolici

Florina; Miruna;Alexandra; Ramo; Roxana Felicitarile mele pentru ziua de astazi!!!

Mamica de doua fetite Karina Alessia {14.10.2008} si Kendra Arianna {03.11.2010}




Subscriu!!!



Mami de roscatzel Matei Gabriel 24.08.2008 si 31+ Theodor Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolici

Florina; Miruna;Alexandra; Ramo; Roxana Felicitarile mele pentru ziua de astazi!!!

Mamica de doua fetite Karina Alessia {14.10.2008} si Kendra Arianna {03.11.2010}




Bravo mamici. M-am simtit tare mandra de voi .




Harri Alexandru (10.09.2008)

Aici sunt eu, Harri, la motz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monyca.C spune:

Felicitari fetelor si din partea mea...ati fost minunate !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Multumim de felicitari!!!

Nu am facut de fapt nimic special doar ne-am hranit copii, e drept in grup ca si cum i-am fi scos cu gasca la terasa.
Mie mi-a facut mare placere sa revad cateva din mamicile de aici, sa cunosc altele si sa vad mame si copii veseli. M-a ingrozit inversunarea unora si lipsa de profesionalism a altora. Sunt de parere ca daca vrem pentru copii nostri o tara mai civilizata trebuie sa incepem noi, parintii lor cu pasi mici sa ne implicam si sa ne sustinem cauza.

Mergi la inceput