Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(53)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

petrean: as vrea sa intreba daca minunile blonde au fost in burtica in aceeasi placenta sau separat. intreb pentru ca sunt curioasa daca la bebicii mei care au fiecare saculetul lui, ar fi posibil sa semene in asa mare masura. sunt niste frumuseti ai tai ( cu par de aur:) )

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Monas..eu am avut gemeni bivitelini.(ai mei toti 3, arata de parca ar fi tripleti). Am o prietena cu gemeni univitelini..care nu seamana deloc..deci sincer,nu stiu ce sa mai cred.Mersi de compliment. Si noi parintii suntem blonzi amandoi



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975

ce fel de promotie?

adica reducere pt gemeni (cumperi 2 kituri si platesti 1 sau 1 + 1/2) sau Stem health Unirea are o tehnica noua si e suficient sa cumperi un kit si e de ajuns pentru ambii gemeni?

multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri,

Adishor + 28

o reducere..pt gemeniibivitelini..adik sa nu platestio 2*cat e o trusa..ci ceva mai ieftin. Stiu ca eu am discutat recent cu cineva de la ei..(pe vremea mea nu era reducere..si nu mi-am permis 80 mil) Sper sa nici nu fie nevoie vreodata..ca mai fac un copil:))))



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

petrean: am vazut cat seamana toti trei:)). merci mult pentru raspuns, pana acum credeam ca nu vor semana deloc insa de acum ma voi astepta la orice:)

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Eu am recoltat celule stem cu Biogenis si am platit 1+1/2 pentru cele 2 kituri. Nu stiu daca mai au reducerea acuma, dar in decembrie 2009 cand am nascut eu nu parea a fi o promotie, ci un fapt de la sine inteles.

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Salutare mamici si viitoare mamici. Va invitam la o bucatica de ceva dulce (sa vedem ce cumpara tati) si la un pahar de suc pentru ca noi astazi am facut 8 luni. Ioan are si el 2 dintisori, fix la 1 luna de Mina. Crestem si suntem tot mai energici.
Postasem mesaj ieri pe undeva, pe la alt subiect, din cauza pc-ului. L-am formatat dar tot urat face, e depasit moral. Poate mosul vine cu unul mai bun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.Nico.S spune:

Buna fetele.Cum V-ati descurcat cu alaptatu.Eu le dau deja la 1 luna 2 biberoene de lapte praf pe langa laptele muls de la san pentru ca nu se satura,parca nu am suficient,Voi cum a=ti facut? are ceva daca le dau 2 mese de lapte praf pe zi?La san nu prea trag si nu am ce sa fac..vreau sfaturi pleasssss!!Si noapte ai vostri erau asa de agitati ,ai mei stau cate 3-4 ore treji si plang nu non stop evident dar totusi...pffff greu tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Helloooooo
Nu am mai intrat pe la voi de cand eram
Ehhheeee ce de timp liber aveam atunci ...

Legat de recoltare stem : am facut cu Cord Blood center si am platit prelucrarea pt 2 dar transportul doar o data.
Parca tarifele erau ceva de genul :
- prelucrare = 2000 lei
- transport = 1200 lei,
deci pt. un bebe platesti 3200, iar pt 2 bebei 5200 , deci nu a fost chiar dublu ( a fost cu 1200 lei mai putin).

Oricum la gemeni e mai nasol cu recoltatul, noua dupa prelucrare ne-a iesit un pic cam putintel (40 kg la Alexandru si 55 kg la Alexandra), dar decat deloc sunt multumita, am prietena cu gemene careia i-a zis dr ca nu a putut recolta nimic ca erau prea subtiri cordoanele ombilicale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Eu tot cu cord blood am recoltat,dar,pentru ca mucosii au fost micuti si mai aveam si restrictie de crestere la fetita,rezultatul a fost mult sub asteptari. Pt Eva nu s-a putut recolta,iar lui Dragos parca pana pe la 14 kg ii corespunde cantitatea recoltata,voi verifica intr-o zi



Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Multumesc tuturor pentru detalii!

Zilele acestea i-am si abordat pe cei de la Stem Sure, Stem health Unirea si Cord Blood, strang oferte.

Intr-adevar, trebuie 2 kituri pentru 2 gemeni:
- Stem Sure ~1250 euro + stocare 70 euro anual per kit, stocare in Danemarca
- Stem Unirea ~ 1250 euro (mi-au facut discount cand au aflat ca voi naste la Medlife, ca nu cumva sa prefer Stem Sure) + 75 euro stocare anual pt amandoi copii, dar 'frigiderele' sunt in Bucuresti
- Cord Blood, stocare in Bucuresti, inca nu am oferta finala

E putin riscant cu materialul genetic stocat in Bucuresti, totul este la nivelul de profesionalism de pe la noi, nu avem legi stricte privind materialul genetic, e criza, clinica poate da faliment.
Cei de la Stem Unirea m-au asigurat ca au back-up in caz ca se intampla ceva si se inchide afacerea - trimit unitatile la un partener in Grecia! Deci nu sunt siguri nici ei ca va merge 100%

In fine, voi vedea, voi analiza.

pentru cele interesate: am gasit patut de gemeni care se transforma apoi in 2 patuturi separate, se fac pe comanda la Pitesti si costa 630 ron + transport. Am vorbit cu ei si mi-au confirmat ca sunt mai multe posibilitati de transformare, pe langa bancuta si patuturi:
http://www.abcpitesti.ro/23-articole.copii-64-2.in1.pat.pentru.gemeni+banca.art.nr.1017.html

O seara frumoasa,
Adishor

Mergi la inceput