Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(53)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Atassa spune:

Eu parasesc grupul cu gemelare..se pare ca a ramas un singur sac gestational cu vezicula ombilicala asa cum trebuie si din celalalt s-au vazut doar usoare urme. Bine ca a iesit molara din discutie. Asa a fost sa fie. M-am cam grabit cu ecografiile:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

FELICITARI pentru bebe luptator, Atassa! este o minune asteptata si cred ca esti fericita, eu iti doresc sarcina usoara! sa ne mai aduci vesti despre tine!

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramo1981
buna viitoare mamaci cu mai multi copilasi
am si eu o intrebare urgenta si sper ca ma puteti ajuta careva
in urma unei insemniarii artificiale (pt ca ne-am dorit mult un bebe si nu a mers altfel) am ramas insarcinata si avem acum 3 embrioni
din pacate sunt un pic cam multi si dr ne-a recomandat o embrioreductie, am incercat sa o facem in ungaria dar acolo nu ne accepta
ati apelat careva la o astfel de procedura?
stiti careva unde se poate face?
eu am 9 saptamani de sarcina si pana la saptamana 12 trebuie sa ne hotaram ce facem
ms mult


Acum 2 ani scriam mesajul de aici (a treia postare) pentru o mamica de la aceeasi odisee. Cazul ei a fost chiar iesit din tipare caci a pus doi embrioni si unul s-a divizat in trei si asa cum se asteptau diviziunea nu era perfecta, cei trei embrioni erau legati intre ei. La capatul celor 9 luni de sarcina a dat nastere unui baietel invingator, cuminte, frumos si destept.
Poate te ajuta informatiile din mesaj. Colega a facut embrioreductia la Viena.
Sunt foarte multe aspecte si poate cel mai important este ca tu ai doar tripleti nu qvadrupleti. Fiecare caz este unic.
Multa putere sa iei decizia cea mai buna

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo1981 spune:

Pt Monas: mersi mult de informatii, din fericire eu sunt din Timisoara si intr-adevar aici este policlinica dr Budau care este specializat in embrioreductie
am reusi sa obtin aceste informatii de la dr meu din Timisoara, si am fost deja la prima consultatie si am stabilit deja termenul pentru urmatoare consultatie cand vom lua o decizie
Oricum e ceva mai bine sa fac acasa interventia decat sa umblam prin strainatete in perioada aceasta, mai ales ca am inteles ca dupa interventie trebuie sa fac repaus la pat 4-5 zile si ulterior imi sunt interzise 2 saptamani deplasarile
mie doctorul chiar mi-a inspirat incredere si reputatie lui e f buna
las postarea si pt viitoare mamici care poate vor avea nevoie de aceasta interventie, desi nu le doresc la nicicare
la noi motivul nu este deloc financiar ci este medical, toti doctorii atat cel din szeged cat si cei din Romania (si am fost la vreo 3) ne-au recomandat sa reducem nr de embrioni pentru a asigura o dezvoltare ok a copilasilor si a evita o nastere prematura care la noi in tara e f riscanta
mersi oricum de informatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Buna seara, Ladies!

revin pe forum cu o intrebare legata de celulele stem.

exista posibilitatea sa optez pentru prelevare de celule stem doar din cordonul ombilical al unei singure fetite si sa le stocam ca pe asigurare pentru amandoua fetite?
sa se poata folosi, cu acelasi efect scontat, celule de la o fetita la cealalta.

as vrea sa platim un singur pachet si sa asiguram insa cei ~18 ani ambele fetite.

ce ziceti? ati mai auzit?

Multumesc frumos si o saptamana cat mai usoara,
Adrina + 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Adi daca fetitele sunt in aceeasi placenta este suficienta o singura recoltare, daca sunt in placente diferite nu mai au aceleasi caracteristici si trebuiesc 2 kit-uri.

fericita!! 37+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

La Multi Ani, Anastasia si Radu!

La Multi Ani, Alexia-Ioana si Daria-Maria!

La Multi Ani, Delia Maria si Nicole Daria!


Sa cresteti mari, sa fiti sanatosi, sa aveti parte de noroc in viata si sa aduceti numai bucurie parintilor!

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Ramo1981:va doresc numai bine si sa ne tii la curent cum a decurs totul. Sper sa nu te deranjeze faptul ca-ti cer asa ceva. Multa sanatate va doresc.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui yarrina

Adi daca fetitele sunt in aceeasi placenta este suficienta o singura recoltare, daca sunt in placente diferite nu mai au aceleasi caracteristici si trebuiesc 2 kit-uri.

fericita!! 37+ si

da..dar steam health unirea..a facut o promotie in acest sens.



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

ce fel de promotie?

adica reducere pt gemeni (cumperi 2 kituri si platesti 1 sau 1 + 1/2) sau Stem health Unirea are o tehnica noua si e suficient sa cumperi un kit si e de ajuns pentru ambii gemeni?

multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri,

Adishor + 28

Mergi la inceput