Dovlecei veseli de sept-oct 2009 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Cris, Jur!. Eu pana acum cateva zile nu puneam gura pe dovlecel, adica dovleac portocaliu, pana sa-l nasc pe fii-miu nu am pus gura nici pe dovlecel, sub nicio forma, daca il gaseam in ciorbe/mancaruri il scoteam afara. Acum cateva zile cand am vazut reteta, si avand dovleac in casa de la soacramea, am taiat o bucatica si am muscat din ea... m-am indragostit instantaneu.Nu as fi crezut in viata mea ca dovleacul crud poate sa fie atat de bun. Si iti spun, au fost un deliciu pastele alea. DE cand am gasit reteta nu mi-am putut lua gandul de la ea. Sosul este ceva de vis. NUmai ca trebuie sa cauti rosii uscate sau uscate in ulei. Se gasesc cam greu. EU am pus 3 rosii, 2 ardei capia, 4 catei usturoi, oregano, bucusioc, chili,7-8 bucati de rosii uscate in ulei, 4 linguri ulei de masline. Iti spun, il mananci cu lingura. MI-a iesit mai bine de borcan din acela de 800 cum le zicea pe vremuri. Eu am si plecat de la ideea ca trebuie sa fie delicio, si a fost. Iti garantez eu ca nu iti vor mai trebui spaghete dupa ce incerci reteta asta.

AM bagat si desert inghetata de banane de care ai facut si tu dar mie nu prea mi-a placut, a fost cam amara, i-am pus putin miere dar parca tot nu...

Monica de Zgatie
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

AM uitat sa spun ca eu am facut fasii si de dovleac portocaliu si de dovlecel. Nu am aparat din ala de facut spaghete si am facut "tagliatelle" cu acel cutit de decojit legumele.

Hai ca am facut si poze, le descarc sa vezi

Monica de Zgatie
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Monica, cu atata pasiune ai povestit, ca m-ai convins!
Saptamana asta nu imi fac ca trebuie sa tin regimul ala cu anumite alimente stricte, dar saptamana viitoare promit sa incerc si eu.
Si inghetata aia de banane eu o faceam cu toping de ciocolata topita pe deasupra, si cu migdale prajite. Ce credeai, ca o mananc asa, chioara? (cioco cu 85% cacao)

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Neata in zi de sårbatoare!!

La multi ani de ziua onomastica tuturor ce poarta numele de mihai, Mihaele, Gabi, Gabriela!Si Mihaita bineinteles!

Si noi azi avem de sårbatorit in caså,facem 3 ani de la casatorie.Si eu sunt o mihaela, dar ff putini o stiu..sotul nici habar nu avea ca azi e ziua lui de nume.

Asa ca trag si eu prelata de pe bufetul suedez aprind luminile si va invit la maså.



Iuliana, mami de cretulin Bruculin(14.08) si 23+ cu cu fundita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Sal!

La multi ani sarbatoritilor de astazi: Mihaita de moni_iulia, de techilla, de liliac, Gabriel de manga, miha74, kawa, iulika, sot iulika, sot fragutza si poate ca mai sunt si nu stiu eu.

Multi ani impreuna iulika si bubu!

Cristina, tu esti la cura de ingrasare, asa-i?
Eu nu pot sa fac nicioreteta de pe floridecires ca ma scoate automat cum intru.

andra iulia.

Moni_iulia, ce vesti ne mai dai despre trandafiras?

Techila, sa stii ca noi inca mai asteptam retetele la tortul ala cu gutui si la budinca de ciuperci.

mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Fereste-te de rau si fa bine, cauta pacea si o urmeaza pe ea.(Psalmul 33:13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Subsemnatul Costache, declar ca stiam ca dra Iulika este supradenumita si Mihaela, din sursa sigura, si anume de la domnu' cu cuplaju
Pupe nenea fata frumoasa! Bine c-ai deschis suedezu ca am o foame de lup!
Cristina..glumesti, nu?


mami de de 1 an Nihil Sine Deo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Din pacate Katerryna n-a mai dat niciun semn si vad ca nici pe mess n-a mai intrat.Ma gandesc ca or fi plecate iar din tara.N-am vrut sa trimit mesajul inainte s-o sun, dar nu raspunde. Dau de stire imediat ce aflu ceva.



Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita(18 oct)
Romania- The land of choice




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui happy_uka

Subsemnatul Costache, declar ca stiam ca dra Iulika este supradenumita si Mihaela, din sursa sigura, si anume de la domnu' cu cuplaju
Pupe nenea fata frumoasa! Bine c-ai deschis suedezu ca am o foame de lup!
Cristina..glumesti, nu?


mami de de 1 an Nihil Sine Deo


Iote cine isi aduce aminte.Si pun pariu ca domn Costache zis si cuplaju' nici macar nu stie ca ma cheama si Iuliana.
Coincidenta sau nu dar pe domnul meu fost cuplaj il chema Costicå, cred ca il cheama si acum asa.
Da mami pofteste la suedez aici ca e de toate..

Iuliana, mami de cretulin Bruculin(14.08) si 23+ cu cu fundita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aricelul spune:



LA MULTI ANI SARBATORITILOR de azi M & G !!!

multa sanatate si cat mai multe bucurii.



_

Maria (28.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui moni_iulia

Din pacate Katerryna n-a mai dat niciun semn si vad ca nici pe mess n-a mai intrat.Ma gandesc ca or fi plecate iar din tara.N-am vrut sa trimit mesajul inainte s-o sun, dar nu raspunde. Dau de stire imediat ce aflu ceva.



Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita(18 oct)
Romania- The land of choice







eu am mai vazut-o online zile trecute si i-am scris dar nu am primit nici un raspuns.Tare as vrea så mai stiu cateceva de trandafirasul cel frumos.

Iuliana, mami de cretulin Bruculin(14.08) si 23+ cu cu fundita

Mergi la inceput