Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

Carla Maria si Matteo Cristian de carla

Ariana de bubster

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)


LA MULTI ANI SI DE LA NOI GEMENASI FRUMOSI! COMORILE LU MAMI

LA MULTI ANI ARIANA!!


mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

hey delfinariu

am aterizat si noi pe aici, eu stau pe scaun si pazesc delfinasul care doarme in scoica

dimineata am avut program de curatenie, adica tati curat (a fost randul lui saptamana asta), mami bebe...apoi a venit o potentiala viitoare bona sa o vedem si apoi bunicii

doar ca nu am apucat sa mananc nimic pana la 2 si tremuram de foame , scapam totul din mana noroc ca aveam rezerve de laptic la frigider de aseara si de dimineata cand nu a papat tot sa dau la delfinas, sa nu ii dau LP

tot cu mucisori dimineata mai multi, spre seara se raresc, ciudat

si afara a tras niste plansete, urlete de-a dreptul si pana nu i-am zis tatal nostru nu s-a linistit. l=am si dezbracat, ca ne-am gandit ca i-o fi cald si apoi l-am invelit in paturica

cred ca il deoache bunicii sau bona

cris

ce am papat azi? lapte cu muulte cereale (fitness) dimineata, apoi pe la 2 o farfurie cu ciorba...si apoi multe praji un fel de negresa adusa de soacra, foarte gustoasa si acum placinta cu branza facuta de mine

toata lumea doarme in casa numa eu stau ca un huhurez si il pazesc pe andrei nu e legat si mi-e frica sa il las singurel..

hai ca se trezeste , fug

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Buna ziua!!!!!

Ne-am intors si noi pe meterezele forumului
Vineri,imediat cum am ajuns in Iasi am mers la medic.
L-a controlat amanuntit,ne-a interogat si concluzia e urmatoarea:deshidratat usor,scazut si in greutate insa nimic grav.
Se pare ca dintisorii sunt pe pozitia lor de iesire,dar nu din aceasta cauza s-a manifestat in acest hal ci de la o enterocolita provocata de rotavirus,microb ce ar fi posibil sa-l fi contactat din spital.
Toate indiciile duc spre acel loc.

Din pacate,cum eu nu stiam ca de fapt nu facea diaree Paul a scazut in greutate cam cca 300g,eu nu am observat sincer acest lucru,stand cu el clipa de clipa,sotul doar la intoarcere dar din fericire cu ajutorul bunicii nu s-a agravat situatia.Daca nu ii dadea mama ceiut si apa poate se ajungea mai rau.

Tratamentul e urmatorul:ceiut de fenicul,supica de morcovel pt "inchegarea" cacutei,Debritat,Biotics pt problemuta la ficat,Humana Elektrolyt si LM la cerere.

Momentan tot aceleasi verdicte se pastreaza:dintisorii si enterocolita insa luni mergem la analize pt a se clarifica si el.

Semne de infectie digestiva nu are mai deloc,temperatura nu a fost mare si durerile de burtica nu exista,insa nu e musai sa fie toate simptomele pt a avea ceva.

Saptamana viitoare ne vom lamuri cu exactitate.

Dupa rezultate vom merge ori la spitalul privat ori la clinica privata PedLife pt a fi interpretate rezultatele la ficat in primul rand insa si pentru o consultatie amanuntita la stomacel.

Interesant este ca CRP-ul si VSH-ul au valori foarte bune...

Aseara i-am aplicat tratamentul si spre surpinderea noastra in 24h a facut o sg data cacuta,de culoare mustar,cu perlute si consistenta normala.
Mananca normal la san,poate un pic mai mult,dar cred ca recupereaza ,rade,gangureste,pedaleaza si doarme iarasi la fel de mult.

Nu va zic programul ca ma bateti :de la 10.30 la 6 si cate 3-4h pe zi.Sunt foarte multumita.




Bytz si Ovi, parinti fericiti de PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victo

mai copiii vostri stau vreodata (treji) fara sa dea din picioare?

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)




al meu NUUUUUUUUUUUUUU cred ca face km intregi. mai nou acum isi radica ambele picioare si le tranteste de vad cum se misca salteaua patutului. dar asa cu un avaaaaant

noi ne recuperam dupa operatia lui tati..o sa vin la povesti mai des de maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

btz_ovi ma bucur ca nu este ceva mai grav.desi recunosc ca nu stiu cu se mananca rotavirul asta. nu e si un vaccin impotriva?

ale naibii spitale ca nu ma pot abtine. mie mi-e groaza sa-i fac teste amanuntite lui sebastian. ceai de fenicul sa stii ca eu ii dau o data pe zi cam 50 de ml, sau la 2 zile. ca in el bag si vit c. nu are zahar si il hidrateaza si calmeaza. cu vomitatul cum e? cu slabitul nu ai de ce sa te ingrijorezi ca oricum e bine facut. numai sa nu mai slabeasca de acum incolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Eu i-am luat inel gingival, dar nu-i place deloc. In primul rand pt ca nu prea il poate tine in manuta...cred ca i-am luat eu o forma mai ciudata, si apoi cand il bag eu in gura, il pipaie 2 sec si il scoate afara.
Am fost la zoo cu Raul, liniste, aer curat, a dormit piticul meu 3 ore, si cand am ajuns acasa a mancat 190 ml, o premiera.
Btz, ma bucur ca ai vesti bune despre Paul
Lalala, recuperare rapida va doresc

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze
poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_Theo

Ochidut, eu vorbeam despre cereale. Noua ni le-a recomandat ca masa in sine pentru ca bebele meu ia mai greu in greutate. Asa ca daca tot mananca lapte putin, mi-a recomandat sa incep diversificarea. Eu cred ca chiar daca copilul accepta sucul de fructe, asta nu-l ajuta sa ia in greutate. Pe cand cerealele constituie o masa mai bogata in calorii decat lapte simplu. Sau poate ma insel.


Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010
http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo


nuu, asa e cu cerealele; sunt recomandate pt cei care iau mai greu in greutate.
mie mi-a zis 2 masuri maxim la inceput, pt. ca a mea oricum e lacoma la cantitati; deocamdata e bine in greutate dar daca e asa lacoma si i-as da si multe cereale, atunci nu ar fi prea bine.
de asta diversificarea e diferita si in functie de felul copilului, de dezvoltarea lui....erc

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

buna seara delfinariu!!!

La multe lunite Carla si Mateo, Ariana!!!sa cresteti mari si sanatosi

iar vb de mancare mai fetelor
hai sa scriu si eu ce am facut de papa si dupa ce am mancat deci facut sarmalute si cornulete cu rahat, proasoat scoase din cuptor ast sa sar pe ele
si azi am mancat asa: 3 feliute (ca sunt micute) de unt cu gem si o cana cu lapte -micul dejun, mazare cu carne- pranz si mai inainte dar nu ca cina am mancat putina philadelphia cu 2%grasime. dar ast sarmalele sa fiarba si fac ditai pacatul cand vine sotul adica la 23

Lala pt rotavirus se face Rotarix-ul. noi chiar sapt asta facem a doua doza.

Btz ce bine ca totul revine la normal. cu incredere in Dumnezeu va fi mult mai bine

fug la fata


Mami de Andra Maria 02.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanti spune:

Roxana multumesc de raspunsuri

Eu ii dau cam 5-6 masuri in 24 h, incerc de obicei sa ii pun in biberon, am marit la o tetina putin gaura si ii pun la 150ml lapte cam 2 masuri de la laptele NAN, ii dau la lingurita decat at cand nu vrea de la biberon

Nu forta copilul cu diversificarea, am experienta de la primul cand daca manca cateva lingurite, si acum este un slabanog cu toate ca la nastere a avut 4 kg, la 4 ani si 8 luni are decat 16.6 kg dar este sanatos iar dr mi-a zis sa nu il fortez , sper ca al 2 sa fie mai mancacios, de pofticios este se uita la noi mereu cand mancam
Ai idee cand trebuie sa o introducem banana? stiu ca este alergogena si am uitat sa o intreb pe dr si ma mai vad cu ea daca bb este bine la 6 luni la vacin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

Carla Maria si Matteo Cristian de carla

Ariana de bubster

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)


La multi ani si din partea noastra!

Mami fericita si implinita de Radu Gabriel 16.06.2010

Mergi la inceput