FIV Europa(37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melisa28 spune:

Multumesc balanta_tm , asa am sa fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Balanta, evident ca i-am intrebat pe cei de la Wunsch de ce cred ei ca nu s-a implantat nici un embrion iar ei mi-au raspuns ca "le pare f. rau ca nu am ramas insarcinata, dar , din fericire mai sunt 4 embrioni congelati si imi trimit energie pozitiva, optimism si timp de refacere si noroc sa raman insarcinata cat de curand"!
in ianuarie vom merge la ski in Austria si ma gandesc sa ma opresc pe la clinica si sa discut face to face cu ei; vad ca pe internet nu prea au chef de discutii.
Intr-adevar si eu ma gandesc la acel polip si la faptul ca histeroscopia nu a fost facuta in faza luteala. in plus mi-a mai bagat si ginecologul din Baia Mare un cui: mie intotdeauna la eco mi se vede lihid in spatiul retrouterin, ultima data a fost in cantitate mare. el mi-a spus sa-mi fac o laparoscopie sa vad de unde provine( lparoscopia e singura investigatie pe care n-am facut-o). Le-am spus si celor de la Wunsch de lichid dar nu s-au agiatat prea tare din cauza lui- mi-au spus ca poate e de la ovulatie- dar eu nu ovulez! in fine , eu cred ca problema mea e la calitatea embrionilor: se stie ca pacientele cu Pcos fac o caruta de ovocite dar sunt de slaba calitate si rezulta embrioni slabi... anul trecut am reusit sa raman insarcinata cu un embrion de 10 celule ( din pacate sarcina s-a oprit in evolutie in sapt 6), culmea dupa o stimulare de 3 zile cu Menopur si nimic altceva!( ar fi trebuit sa fac inseminare). ulterior, la FIV-URI, facute asa cum trebuie - cu inhibare si stimulare doar cu fsh, am obtinut embrioni de cacao: 4,5 celule in Ungaria, 5,6 celule in Austria. sincer, nu prea am incredere nici in embrionii ramasi la congelator... sper sa revin la sentimente mai bune fata de ei, dragutii, asa nu e bine...dar deocamdata nu reusesc.
oricum de alte analize si investigatii nu mai am chef acum, m-am saturat de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

balanta, adijo, anais le-am scris un mail cat un roman, eu de obicei le scriu pe reply , deci pot vedea ce s-a intamplat anterior. I-am cerut sa imi dea o doza clara de Euthyrox, i-am explicat toate frustrarile mele si chiar i-am zis ca am senzatia ca dureaza forever pana o sa ajungem sa facem inca o incercare de FIV si ca ma ingrijoreaza ciclul asta de 45 de zile, impredictibilitatea lui si senzatia tampita ca nu stiu DACA luna asta imi va mai veni sau nu vreo menstruatie. Azi nu am luat nici un Euthyrox, pentru ca nu stiu cat sa iau. Si ma gandesc asa ca omul prost. Eu nu am hipotiroidism, am tiroida normala. Daca acum am impins TSH la 0,25 de ce trebuie sa continui sa iau Euthyrox in orice concentratie ar fi el? Nu e mai bine sa nu iau deloc si incet incet tiroida mea sa isi revina catre valori mai mari in 3-4 saptamani, pana imi vine urmatorul ciclu, poate ar fi taman pe la valoarea 1, dar pe cale naturala, nu indusa de medicamente. Oare are vreun sens ce zic eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

adijo, daca poti avea o discutie fata in fata cu ei, e mult mai bine asa decat pe mail.
Daca as fi intr-o sitiatie similara cu a ta, unde histeroscopia a fost cu semnul intrebarii, in mod cert as face histeroscopie inainte de FET (indiferent ce mi-ar spune cei de la Wunsch).
sispisi, daca TSHul tau a crescut, chiar si in conditii de stres maxim la 5.6, probabil ca ai o tiroida mai sensibila.
Din cate am inteles, tiroida este mai lenesa in perioadele reci; de aceea ma gandesc ca poate nu ar fi o idee buna sa intrerupi tratamentul iarna - cel putin mie asa mi-a zis proful [stiu ca nu iti place "numele lui" , dar eu am mare incredere in el], sa nu cumva sa renunt acum la L-thyroxine, chiar daca acum am TSH bun.
A propos, tu iei Euthyrox cu minim 1/2 ora inainte de masa de dimineata? Ca stiu ca asa trebuie luat ca sa isi faca efectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

balantaiau Euthyroxul si uneori nici nu mai mananc cu orele dupa aia. Numai cand e sotul meu acasa astept numai 30 de minute pana sa mananc. Ca dovada ca TSH-ul meu a ajuns de la 5,6 in 6 saptamani la 0,25.
Si mi-e teama ca daca voi continua sa iau, chiar si de 50 de micrograme o sa se duca si mai jos. Nu stiu, astept iar un raspuns de la Wunsch, poate maine....Trebuie sa invat sa traiesc fiecare zi pe rand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanamares spune:

Sisipisi,imi pare rau!
Eu am fost azi la Kreuz.Sunt multumita de Dr. Andreea. Lucrurile stau cam asa: spermatozoizi sunt destui,analizele mele sunt bune,deci,teoretic,nu exista motive sa nu concepem. Dar totusi de chinuim de 1 an si jumatate,am facut 2 IA si nimic! Mi-a dat 3 posibile motive:
1) se poate sa fie trompele infundate,iar de aceea fac maine dimineata,la ei,HSG.
2) cu ceva ani in urma am facut un ERAD (rezectie de col din cauza unei rani pe col) si stratul nou care s-a format in locul celui cauterizat se poate sa nu recunoasca spermatozoizii iar sistemul imunitar sa ii distruga. Pentru asta trebuie facuta o analiza,nu mai stiu cum se numeste,dar se face asa:in ziua ovulatie se face o biopsie a colului si,la microscop,se pun spermatozoizi in jurul ei.Daca ceea ce secreta pielea de pe col ii distruge,acestia se vad la microscop ca si cum ar incepe sa tremure.
3) se poate ca peretele ovulului meu sa fie impenetrabil si spermatozoizii sa nu poate patrunde inauntru,ceea ce ar insemna Fiv.
El nu ne-a recomandat inca Fiv,decat daca vrem noi.Dupa HSG voi discuta din nou cu el ca sa stabilim ce facem mai departe.
In fapt nu avem nimic,dar uite ca nu putem face copii.Cat de frustrant poate fi asta?
Aaaa si inca ceva:am vb cu sotul meu si am stabilit ca nu mai e cazul sa mai mergem la Wunsch.Consideram ca atat aici cat si in tara ni s-a spus acelasi lucru,suntem foarte incantati de discutia cu dr Andreas Obruca. si vom merge pe mana lui. Voi suna la Wunsch sa anunt ca nu mai putem ajunge.Mi-e rusine ca fac asta in ultimul moment,dar prefer sa merg maine sa fac HSG decat sa mai pierd o zi si sa imi spuna acelasi lucru.
Sper ca maine sa nu fie dureroasa interventia.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

oana, oare biopsia aia de col ce a propus-o Prof Obruca (pe care, a propos, l-am cunoscut si eu), nu este prea invaziva pt colul tau care a trecut deja printr-un ERAD?
Eco ti-a facut?
La cei de la Wunsch cred ca este suficient si daca le scrii un mail pe adresa de office si anulezi intalnirea de maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanamares spune:

Tie cum ti s-a parut Dr.Andreeas?
Biopsia nu mi-a propus-o.Doar mi-a zis toate posibilitatile de descopirire a cauzei de infertilitate si,oricum,nu as face-o!Daca dupa HSG nu se3 intampla nimic,atunci trecem direct la fiv.Nu cred ca are rost sa ma chinui de pomana cu toate asea.Mi-a zis si eol ca,daca imi face biopsia si se constata ca asta ar fi cauza,rezsolvarea e tot fiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Mi-a placut de Obruca, a parut foarte serios si implicat, dar normal ca i-am gasit si doua minusuri :
- m-a dezamagit un pic ca nu mi-a facut eco
- cand am ajuns acasa, am realizat ca schema de tratament contine de fapt doar medicamente din compania farmaceutica pe care o reprezinta - as fi preferat sa fie nepartinitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melisa28 spune:

Oana, ma bucur f mult pt decizia pe care ai luat-o, sunt sigura ca o sa fii multumita de clinica.
Mult , dar mult noroc maine !!!

Mergi la inceput