iesitul afara la gradinita

iesitul afara la gradinita | Autor: bal_mascat

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am si eu o mare intrebare la voi: sunt scosi copii afara in timpul zilei atunci cand stau la gradinita?

Fetita mea de 3 ani si jumatate este la o gradinita particulara la care se scot foarte rar copii afara. am tot incercat sa discut cu directoarea care este si ea contra scos copii afara pana la primavara, dar se pare ca nici parintii nu sunt prea deschisi spre acest lucru.
asa ca va intreb si pe voi. cum se procedeaza la gradinita voastra? voi ce parere aveti? e mai bine sa ii tinem toatta ziua inchisi in gradinita ca sa ii ferim de raceli sau mai bien ii lasam la aer curat ca sa ii calim?
as vrea sa stiu mai ales parrerea celor care au copii la program lung si seara incepe sa fie destul de urat sa tii copii afara

Multumesc


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,
si fetita mea e la gradi particulara, la program scurt, a inceput pe 13 sept
nu sunt scosi afara, la joaca, pentru ca nici nu au timp in cele 3-4 ore cat stau la gradi
iti dai seama cat dureaza sa imbraci atatia copii, sa-i tii pe hol pe toti pana este imbracat ultimul, mai rau transpira si racesc mai usor; pe urma alta munca cu dezbracatul, spalatul pe maini, cand sa mai faca si activitatile din orar ?!?
plus ca, avand transportul asigurat, unele mamici nici nu-si imbraca foarte gros copilasii, ca pentru iesit/stat pe afara, in gradinita este cald, din masina ajung direct in gradi si apoi in clasa
in timpul verii, da, sunt scosi afara pentru ca e foarte simplu, doar isi schimba incaltarile

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Daca nu ploua sau nu bate vant rece sau nu este ger, copiii trebuie sa se joace afara minim o jumatate de ora. Cu atat mai mult cu cat la o gradinita particulara nu se pune problema personalului pentru a imbraca/dezbraca copiii. Cu tot cu operatiunea asta activitatea se incadreaza perfect intr-o ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eusunteuasa spune:

Si noi am fost la gradi particulara timp de 2 ani. Copiii erau scosi afara fooooooooarte rar si doar atunci cand era cald.
Nici la gradinita de stat unde e acm nu ii scoate afara.
Discutand cu mamici, am observat ca indiferent de sistem(stat/privat)copiii nu sunt scosi afara pt ca nici parintii nu prea sunt incantati de idee, ceea ce mi se pare cea mai mare greseala.
DAR...sa nu intru in polemici.
Acm nazdravanul meu e la program scurt,dupa ce il iau de la gradi stau cu el afara cel putin 1h, in functie de vreme (chiar si azi am stat cu el afara 1h)si dupa ce se trezeste, il mai scot afara in jur de ora17-17.30
Imi spunea un dr ca de-asta acum parintii dau imediat pastile copiilor ca afara nu ii lasa suficient, cu fructele nu ii bat la cap suficient sa le manance si prefera sa le dea zilnic dulciuri etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi suntem la program scurt. Iesim in fiecare seara noi, iar fi`mea mai iese si cu bona - zilnic.
Eu, in situatia noastra, nu vad niciun rost sa iasa afara in timpul celor 4 ore de gradi.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

A mea e la o gradnita de stat cu program prelungit la grupa mare si incepand de la grupa mica i-au scos frecvent afara ba dimineata, ba dupa ce se trezeau la amiaza pana veneau parintii dupa ei,dar in general numai toamna-primavara-vara cand era soare-cald-placut afara.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Daca nu ploua sau nu bate vant rece sau nu este ger, copiii trebuie sa se joace afara minim o jumatate de ora. Cu atat mai mult cu cat la o gradinita particulara nu se pune problema personalului pentru a imbraca/dezbraca copiii. Cu tot cu operatiunea asta activitatea se incadreaza perfect intr-o ora.


la gradinita unde e fetita mea, chiar daca sunt putini copilasi in grupa, tot nu e personal suficient, sau ma rog, nu e suficient in varianta in care copiii trebuie imbracati si scosi afara.
fiecare grupa are o educatoare, exista o asistenta medicala si o d-na care face curat - atat
gradinita e destul de mica, ce-i drept, are si loc de joaca amenajat in curte, insa in perioada aceasta nu-i scot pe copilasi afara in prima parte a zilei pentru ca efectiv nu au timpul necesar
copiii sosesc la gradi incepand cu ora 8, masa de dimineata incepe pe la ora 9 si se termina pe la 9:45-10:00, mananca pe serii
apoi au 2 tipuri de activitati in fiecare zi, cum ar fi limba engleza + aikido sau alte combinatii de activitati (am orarul acasa, dar nu l-am studiat cu atentie)
apoi, la ora 12 cei care sunt la program scurt se pregatesc de plecat acasa, cei care sunt la program normal mananca - tot in serii, apoi se culca.

plus ca in fiecare zi musai sa fie macar 2 copii in fiecare grupa (mica si mijlocie) care plang dupa mama, inca nu s-au acomodat, si dureaza destul de mult pana reuseste educatoarea sa-i linisteasca.

fiind cald in clasa, copiii nu sunt imbracati corespunzator si pentru iesit pe afara, chiar ne-a spus directoarea ca nu este nevoie de exemplu sa punem dresuri pe sub pantalonii copilasilor sau sa le dam maieu/pulover/vestuta, pentru ca le este prea cald si le vine greu si la toaleta, e nevoie sa fie ajutati cu lasat si ridicat chilotei+dres+pantalon

deci, daca nici nu au timp, personal suficient si nici copiii nu sunt imbracati corespunzator pentru iesit pe afara, ce rost are sa ne batem capul si sa cerem sa fie scosi afara in perioada aceasta ?

fetita mea e scoasa la plimbare dupa orele de gradi, cand e vremea placuta sta cam o ora si jumatate in parculet sau se plimba cu bunicii, prin cartier. daca mai suntem si noi, parintii, in stare si vremea e placuta, mai iesim cu ea la o mica plimbare sau joaca si dupa-amiaza, dupa ora 18.

cand e foarte frig, ploua/ninge viscolit, bate vantul, oricum nu iesea pe afara, fie ca era acasa sau la gradi...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Vorbesc din experienta de parinte cu copil la gradi la program lung.

Copii sunt scosi afara zilnic in afara de zilele in care ploua. Asa este normal si sanatos. Desigur, daca parintele solicita in mod expres ca intr-o anumita zi copilul sa nu iasa afara se poate, dar e o exceptie.

Iarna e o bucurie pentru toti sa se joace in zapada, mi s-ar parea o cruzime sa nu ii scoata afara. Iarna trecuta nu au "ratat" decat zilele alea incredibil de geroase cand se dadeau atentionari si la TV. In rest, la minus cateva grade sau daca ninge nici nu se pune problema sa nu iasa afara.

Iar despre ideea ca nu au timp la o gradi particulara (la o gradi de stat cu peste 30 de copii in grupa mai au scuze) sa ii imbrace/dezbrace mi se pare aberanta.
La o gradi particulara ar trebui sa fie maxim vreo 12 copii in grupa prezenti efectiv si o educatoare + o ingrijitoare pentru copii mici.

La ai nostri trebuie sa le ducem toamna/primavara cizme de cauciuc pentru ca ies chiar daca mai sunt balti sau putin noroi in curte, iarna un costum de schi pe care-l iau repede peste hainele de interior iar vara sepcute si crema de plaja (ni se solicita prin e-mail in caz ca uitam).
Iar in permanenta unul sau doua randuri de haine de interior in caz ca transpira sau se uda.

Asa ca se poate daca se vrea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marutzu spune:

eu cred ca la unele gradi educatoarele si ingrijitoarele nu mai vor sa imbrace copilasii sa i dezbrace etc...si o baga pe aia ca e frig bla bla...sa nu raceasca copilutul etc iar unii parinti chiar cred

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui marutzu

eu cred ca la unele gradi educatoarele si ingrijitoarele nu mai vor sa imbrace copilasii sa i dezbrace etc...si o baga pe aia ca e frig bla bla...sa nu raceasca copilutul etc iar unii parinti chiar cred


Un exercitiu de imaginatie pentru tine :

- grupa mica de 26 de copii de 3 ani, prima data in colectivitate care nu prea se imbraca/dezbraca singuri, de schimbat pantofii de interior cu cei de exterior nici gand mai ales daca sunt cu sireturi.
- o educatoare
- o ingrijitoare la 3 grupe!

Sa le cred sau nu ca le e greu sa ii scoata zilnic afara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marutzu spune:

ba da.....asta ziceam fara nici un fel de misto fata de gradi de stat. bateam apropos la cele particulare ... scz daca s a inteles gresit

Mergi la inceput