Strumfi de iulie-august 2007 (200)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Vivela pai cum sa nu, normal ca vreau sa va cunosc, o intalnire cu Srumfaria ar fi superbeton, eventual sa gasim un loc de joaca ceva. Iti dai seama ce lupte s-ar incinge acolo?

Crusta aia se face normal prin flambare. Eu personal nu stiu cum sa o faci altfel. Adica iti trebuie o butelcuta din aia cu gaz care are flacara sa arda zaharul de deasupra. Daca nu ma gandesc sa mai presari nitel zahar pe deasupra la sfarsit, sa bagi la cuptor cateva minute sa se topeasca zaharul si apoi sa lasi la rece sa faca crusta. Asta zic asa, ca sa-mi dau cu parerea doar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna dimineata ... la amiaza

Vivela, m-ai scos din barlog cu crema de zahar ars
nu inteleg ce vrei sa spui cu crusta de zahar caramelizat ... adica sa ramana crusta crocanta? eu fac destul de des dar niciodata nu mi-a ramas crocanta ... eu tapetez o oala cu zahar ars apoi torn compozitia de ou cu lapte si zahar si dau la cuptor ... o nebunie

edit ca am gasit ceva, cica ii zice creme brule (puneti voi accentele )

Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007)
_
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Hei...venim si noi la strumfareala!

si mie, uneori, crusta de deasupra de la crema de zahar ars imi iese crocanta.Uneori. nu ma intrebati de ce, cum, ca nu stiu
Da, coryzalia sunt super...bine ca mi-ai adus aminte de ele.....

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2
Am produse la bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

helolou...hop si eu. am avut si azi o zi, de n-ar mai fi fost! abia astept sa plec acasa......
sa va zic ceva haios:aseara soatza il giugiulea e andrei si cica: pot sa te mananc? la care asta micu ne-a dat o replica de ne-a lasat masca: NU, nu poti, mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!

va pup , zbor acasa, mi-a dat sefa liber de zbor.....

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

vivela,mie nu-mi iese never ever crusta deasupra la crema decat daca fac cum zice luna si daca n-ai arzator trebuie s-o scoti aporoape sa fie rumena presarat zahar si apoi bagata in cuptor dar cu foc sus nu jos...mai poate intr-un fel,s-o arzi
mychy,prevad ca andrei va fii vegetarian sau vegan..ce-o mai fi si aia?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

salut fetele! v-am citit, eu ma lupt in continuare cu masina de facut paine. Intru mai tarziu sa va spun ce am facut. Bag iar o portie la facut si apoi ma apuc de o turta dulce pt fete sau ceva biscuiti de casa inca nu m-am hotarat.
Vai, nu mai vorbiti de crema caramel ca io de cand am diabetul asta as manca si zahar cubic si inainte nu pofteam la nimic dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

neatza. vrea cineva cafea? dulce si aburinda, cu putin lapte? ce liniste p-aci.......
georgiana, ce face mihnea? tu?
kariris, nush ce faci tu cu masina aia de paine, dar sefa mea are una si e extrem de multumita! poate are ea ceva?sau tu nu esti o brutareasa buna?
vivela, tu cum mai esti? david e tot la bunici?
luna, cred ca abia astepti sa te muti la noul job.....si sa stii ca mi-a placut bancul cu soacra..... imi era dedicat?
eu azi sper sa fiu mai linistita si sa imi vad si de treburile pe DC , ca nu se poate domne sa ma alerge astia toata ziua si sa n-am timp de forumeala......

d'ale lui Andrei:"mancarea care vorbeste nu se mananca!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

mneatza,

kari, sa stii ca si eu o perioada am dus ceva "lupte" cu masina de paine. de ceva vreme am abandonat-o, dar cred ca voi revenii cat de curand la ea.sa imi achizitionez faina integrala, tarate si ma apuc de treaba, pana atunci...citesc sfaturi ptr o paine ideala.

azi noapte Luca a cazut din pat...are patul lui, 90/140...am auzit doar "am cazut" si el era in fund si radea in somn.....de dimineatza il intreb: iti aduci aminte ca ai cazut din pat?
Da? Nu stiu..ca ma gandeam la Doamna si la Adelina (colega si pasiunea lui!!)

Fug la cafea.Revin.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2
Am produse la bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Neata!
N-am mai scris demult, dar v-am mai citit.

Nma, sa stapaniti sanatosi casuta!
Carla, bine ati revenit! Mi-au placut f mult pozele. Cred ca e super fain la Disneyland!
Kariris, multa sanatate sotului, cum mai este? Imi pare rau pt lovitura de la deget. Fetele sunt bine? Cred ca e buna ideea cu artele martiale, daca tot sunt "batause" cum zici tu, atunci sa fie intr-un cadru organizat!
Musso, multa sanatate!
Luna, si mie mi-ar face placere sa va vad in februarie cand veniti! Super ca vii cu amandoi! Parintii tai locuiesc in Bucuresti? Ca daca da, te mai ajuta ei cu copiii, nu? Ca sa se risipeasca temerile sotului tau. Mai ales ca din cate povestesti ai o mama super, f apropiata de copii, moderna in gandire, ceea ce e mare lucru
Vivela, mi-a placut si mie blogul tau, si poza aia de familie e super, si Damian, ce bine seamana cu David mic... Apropo, mi-am aduc aminte de "vaca lola", cantecelul ala pt copii pe care ni l-ai dat tuturor ce furori a facut! Am dat de el zilele astea intamplator in calculator!
Auzi, coryzalia ce sunt, homeopate? unde se gasesc si la ce sunt bune?
Mychy, cand pleci? Imi pplace mult Andrei, din ce povestetsi tu despre el! Baiat mare, ce sa mai!
Vroiam sa te intreb ceva, ca estide prin zona.. Prin Vatra Dornei cunosti vreo pensiune cu preturi cat de cat ok? Ne gandeam sa mergem cateva zile in preajma revelionului pe acolo, fiind o zona frumoasa!
Initial ne gandisem sa plecam afara, dar amanam momentul pt febrarie cand facem 4 ani de casatorie... Ne gandeam ca nu va mai fi nebunie pe drumuri, vama etc, si cu 2 copii mici ar fi cam greu...
Karli, ce mai face Adeluta?

Despre noi: pot sa spun ca am depasit plansul de la gradinita, saptamana asta nu a plans deloc! E f mandra de asta, ca nu mai plange, spune la toata lumea. Mi-a zis ca nu-i mai e teama ca nu o mai iau. SI educatoarele mi-au zis ca se descurca f bine, ca ii place, participa la activitati, e incantata... Asa o percep si eu, ca e incantata de ceea ce face, vine acasa si povesteste mult, si cu imbracatul, f multe a inceput sa le faca singura, fara ajutor... Ii place sa se gospodareasca singura, e mandra ca are ghiozdan, isi cauta prin el... Asa per ansamblu mi se pare ca de cand a inceput gradinita, parca e mai mare putin
A invatat o gramada de poezii, fac diverse "lucrari": modelat plastilina, diverse chestii din hartie (adica facut bilute mici din hartie colorata si aranjate pe o frunza), pe care ni le afiseaza in afara clasi sa le vedem si noi... Saptamana asta au avut ca tema fructele de toamna, si am trimis-o cu o plasa de fructe + un CD cu poze. Fac engleza si dans ca optionale, ii plac si astea, imi arata prin casa diverse dansuri...

Ana Maria creste si ea, se apropie cu pasi repezi de 2 ani, a crescut si ea, invata o gramada (de toate si bune si rele) de la Andreea. Se bucura cand o vede ca vine acasa, sare pe ea... Peste zi uneori i se face dor de ea, ma intreaba unde e Ati... Pe urma cnad vine, o tot striga prin casa, sta cuminte daca Ati ii arata/explica ceva, daca ii mai povesteste de prin carti. Dar si cand se cearta, tipa amandoua, care mai de care... Dupa ce se linistesc, iar se cauta una pe alta...
Vorbeste din ce in ce mai mult, fata de Andreea am observat ca de la inceput a spus cuvintele aproape corect, adica nu prea a avut variante "pocite"...

Va pupam si ne mai auzim!
"Succesuri" pe toate plaurile!


Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

mychy, multam' de cafea..asa te vreau...mama' lor...sa te lase pe Dc

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Concurs Cilpe de vara lul-1 si lul-2
Am produse la bazar umanitar

Mergi la inceput