In cautarea sufletului pereche

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Buna Aniela,

Iti raspund aici, pentru celalalt subiect vad ca este inchis.
Exact ceea ce-ti spuneam se intampla...ai intrat in cercul vicios.
Aniela, iesi din fixatia asta.
Eu am gasit pe cineva, insa nu este relatia perfecta. Nu-mi doresc sa ma marit, chiar de loc !Eu indragosteala, iubirea aia nebuna am trait-o, dar asa cum se intampla in viata reala, aceste iubiri in general nu se concretizeaza pentru ele consuma partenerii la foc rapid. Insa am bucuria ca am trait-o.
Fetele spuneau foarte bine: cate mariaje construite pe chimie si iubire absoluta cunosti ? Nu te astepta sa intalnesti omul perfect cu care visezi sa faci familie. Mai spunea bine cineva: cei buni sunt luati deja..
Detaseaza-te de "criza" asta pentru ca altfel viata trece pe langa tine.
Uite, eu in locul tau as face asa (acum regret ca nu am facut-o cat timp nu aveam copil dar umblat capiata dupa sufletul pereche)- m-as duce in excursii sa vad tot ce este de vazut ! m-as duce la SPA-uri chiar si in Romania, sa ma relaxez ! m-as duce la saloane sa ma improspatez..sunt lucruri la care vei visa daca vei avea familie cu obligatii si responsabilitati.
Tu visezi la partea romantica insa te asigura ca daca ai un barbat alaturi: poti sa nu ai somn noaptea pentru ca sforaie, poti sa-i porti de grija pentru ca in general ei sunt dependenti de persoana feminina, poti sa-i daruiesti totul si sa uiti de tine..poti deveni nefericita. Asa ca:
Te rog eu frumos, ia-ti din viata ce e frumos, nu un barbat te face fericita ! Crede-ma !
Si inca ceva: sa sti ca nimeni nu este perfect si daca un barbat are cateva calitati importante pentru tine si defecte cu care poti trai, atunci acela este cel potrivit tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Aniela, te inteleg foarte bine, dar cred ca ai intrat singura intr-un cerc vicios. Stii reclama aia cu ,,fetele simt cand esti disperat?". Incearca sa te relaxezi putin .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Ce surpriza placuta sa gasesc raspunsuri aici :).

Eu de fapt nu ma grabesc sa ma casatoresc si sa fac copii ACUM, dar faptul ca nu reusesc sa gasesc pe nimeni ma face sa ma tem ca vor trece anii si o sa fie prea tarziu sa fac copii.
Daca as avea certitudinea ca o sa il gasesc pe print la 34 de ani as sta linistita si m-as distra frumos in urmatorii 3 ani. Dar teama ca nu o sa il gasesc in urmatorii 3 ani, asa cum nu l-am gasit nici un ultimii 3 ani, ma face sa devin, asa cum spuneti voi - "disperata". Chiar daca mi-as gasi acum perechea nu as face copii pana pe la 34-35 ani pt ca as vrea sa imi traiesc un pic viata alaturi de el pana sa apara copiii. Deci tot ce vreau acum este sa gasesc dragoste reciproca si destula compatibilitate sa ne putem vedea împreuna in viitor. Mi-este enorm de dor sa iubesc si sa fiu iubita

Spuneam intr-un mesaj anterior ca a-ti gasi perechea "it's a numbers' game" si ca aveam de gând sa intru pe un site de matrimoniale si sa ma întâlnesc cu 100 barbati ca poate sansele de a gasi pe cineva sunt de 1/100 :)))). Ei, am intalnit 14 pana acum. Mi-a facut bine sa vad ca si barbatii (cel putin cei pe care i-am intalnit) au aceeasi dilema. Si ei vor din tot sufletul sa gaseasca pe cineva. Unul dintre ei mi-a spus " m-as insura si maine daca as gasi persoana potrivita". Dar uite ca nu ne-am potrivim deloc, nici eu cu ei, nici ei cu altele si tot asa :))).

Am fost putin tristuta saptamana trecuta pentru ca mi-a placut f f mult ultimul tip pe care l-am intalnit pe site. Chiar era genul de barbat pe care mi l-as fi dorit ca partener. Plus ca eram incredibil de atrasa de el. Din pacate el nu a simtit la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu te sfatuiesc sa perseverezi, sa cauti in continuare pe acele siteuri, mi se pare practic. Este o vorba: "Cine cauta gaseste!" Daca 14 n-a fost numarul norocos, altul cu siguranta va fi. In rest, nu se stie de unde sare iepurele, poti cunoaste pe cineva la o petrecere, in concediu, chiar la serviciu (un coleg nou) sau, pur si simplu, cand iesi la plimbare .
Dupa ce m-am despartit de prietenul din studentie, mi-am dorit sa cunosc pe cineva, dar repede. Nu ma-ntrebati de ce . Nu am intrat pe siteuri de intalniri, in schimb am intrat pe un program de chat (mIRC) si, guess what, al doilea tip cu care am vorbit a fost nimeni altul decat viitorul si actualul meu sot.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Ma gandeam pu#539;in mai devreme, uitandu-ma la o reclama cu jocurile olimpice, la cat de repede trece timpul. Acum vreo 4-5 ani am aflat ca jocurile olimpice din 2012 vor fi in Londra si ma gândeam atunci ca vaaaai, ce mult mai am de asteptat, cine stie unde o sa fiu pana in 2012 (maritata si cu 2 copii, logic :)))Si uite ca a trecut timpul atat de repede :(. Chiar ca e scurta viata... Frumoasa dar tare scurta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Aniela, nu dispera. Mai bine cu pretentii decat cu X copii si sa descoperi dupa aceea ca ai facut o alegere nu gresita, ci dezastruoasa...vezi alte povesti de pe aici.

Eu am gasit perechea la 36 de ani, am facut copil la 40 si e foarte bine si asa. Ba chiar mai bine, deoarece consider c-am mai multe graunte in cap, ca sa zic asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

aniela, in afara de site-urile de matrimoniale/dating, nu ai incercat si altceva, astfel incat sa socializezi ? nu stiu, un curs de dans, de actorie, o activitate de voluntariat, sa mergi la o sala de sport/yoga/aerobic/fitness/inot. ce iti place sa faci, ai o pasiune, un hobby ? ma gandesc ca daca te limitezi doar la site-uri si pub-uri, sansele de a-l gasi pe barbatul ideal sunt destul de mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:


Am zis sa mai intru si sa mai scriu ceva la subiect pentru ca altfel iar il pierd. Nu am nimic interesant de raportat in afara de cateva întâlniri placuta (niciodata mai mult de 2-3 cu aceeasi persoana). Statisticile:
- am fost pe site-ul de matrimoniale de aproape 9 luni si m-am intalnit cu vreo 25 persoane (e incredibil ce mult tineret e pe site-urile astea, cateva sute in jurul vârstei mele doar in Londra)

La finalul lunii o sa ies de pe site pentru ca urmeaza o perioada de 3 luni in care o sa fiu f ocupata. Probabil o a astept pana la primavara pana o sa intru din nou, iarna e prea frig si întuneric sa ies din casa :))

Luna viitoare împlinesc 31 ani a#537;a ca mai am ceva timp :). Va pup si va mai tin la curent;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Aniela, nu te ingrijora...lucrurile bune din viata se intampla atunci cand te astepti mai putin.
Pentru fiecare e pus ceva deoparte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniela23
Luna viitoare împlinesc 31 ani asa ca mai am ceva timp :). Va pup si va mai tin la curent;

La multi ani, sa fii sanatoasa si sa fii iubita de cine vrei tu!

Mergi la inceput