In cautarea sufletului pereche

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Da Mirela, ai inteles bine, sunt divortata si imi cresc singura copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Buna. La orice virsta e dificil sa iti gasesti partenerul "ideal" iar faptul ca cei buni sint luati a cheai adevarat. Nu uitati ca sint mai multe femei pe lumea asta decit barbati.
verisoara mea a trecut prin asa ceva, la 35 deja se hoatrise sa faca insamintare in vitro convinsa ca e prea "picky' ca sa gaseasca pe cineva. Atunci a pus profil mai mult ca sa aiba cu cine iesi pe un site matrimonial si al doilea i ntilnit a fost sotul ei. bine nu a fost o poveste cu fluturi sau mai stiu eu ce si mai mult el a placut-o pe ea decit ea pe el dar cert este ca decizia ei a fost mai mult cu ratiunea decit cu inima si casnicia a fost f. reusita, copiii au urmat la timp f. scurt etc...

Acum eu sint divortata si mi-am cunoscut prietenul la cursuri de dans... Statistic vorbin activind pe tot felul de site-uri si isind cu prieteni ai ocazia sa intilnesti multi oameni. Bun daca cu tipul ala ai vorbit 5 ore si aia nu e chimie nu stiu ce sa zic... Imi aminteste de filmul acela, am uitat cum se cheama in care un american petrece o zi cu o frantuzoaica intilnita in tren si vorbesc si vorbesc, coboara din tren si se plimba, seara fac dragoste in parc ... apoi isi dau intilnire in viena dupa nu stiu cite luni... asa si eu cu prietenul am vorbit si vorbit si era f. placut impreuna, insa nu mi-a picat fata cind l-am vazut prima oara si in primele luni mi-am zis ca e temporar etc... Uite ca sint 9 ani de-atunci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_heart spune:

Redai...sunt in aceeasi situatie...anul asta implinesc 24 de ani,am o minune de fetita de 3 ani si sunt divortata...dar eu sunt optimista...daca e ceva pt mine o sa vina la momentul potrivit...
Si sa stii ca nu toti barbatii fug de o femeie care are un copil,eu personal am avut o relatie cu un timp care imi adora fetita si ea pe el,relatia nu a mers din cu totul alte motive...
Traieste viata,traieste clipa alaturi de copilul tau,fa orice te face fericita si daca e ceva pt.tine o sa vina cand te astepti mai putin...

"Viata este precum o melodie frumoasa, numai versurile sunt o incurcatura" (Hans Christian Anderson)
"Pentru orice realizare, primul pas este curajul"– Johan Wolfgang von Goethe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pink_heart

Redai...sunt in aceeasi situatie...anul asta implinesc 24 de ani,am o minune de fetita de 3 ani si sunt divortata...dar eu sunt optimista...daca e ceva pt mine o sa vina la momentul potrivit...
Si sa stii ca nu toti barbatii fug de o femeie care are un copil,eu personal am avut o relatie cu un timp care imi adora fetita si ea pe el,relatia nu a mers din cu totul alte motive...
Traieste viata,traieste clipa alaturi de copilul tau,fa orice te face fericita si daca e ceva pt.tine o sa vina cand te astepti mai putin...

"Viata este precum o melodie frumoasa, numai versurile sunt o incurcatura" (Hans Christian Anderson)
"Pentru orice realizare, primul pas este curajul"– Johan Wolfgang von Goethe


Imi pare rau pentru tine ca esti divortata ,cu un copil, esti atat de tanara!!! Dar nu-i nimic, te felicit ca esti optimista , iti va folosi aceasta sa-ti cresti copilul cum nu se poate mai bine.

Sa fii sanatoasa , sa te bucuri de fetita in fiecare zi , sa fiti fericite amandoua , sa va ocoleasca problemele !

Bravo pink heart !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella



verisoara mea a trecut prin asa ceva, la 35 deja se hoatrise sa faca insamintare in vitro convinsa ca e prea "picky' ca sa gaseasca pe cineva. Atunci a pus profil mai mult ca sa aiba cu cine iesi pe un site matrimonial si al doilea i ntilnit a fost sotul ei. bine nu a fost o poveste cu fluturi sau mai stiu eu ce si mai mult el a placut-o pe ea decit ea pe el dar cert este ca decizia ei a fost mai mult cu ratiunea decit cu inima si casnicia a fost f. reusita, copiii au urmat la timp f. scurt etc...




Sincer, de asta mi-e teama mie, ca o sa aleg cu capul pana la urma si nu cu inima. Ai fi ok si asa, dar mi-ar fi ciuda, pt ca toata viata am visat la dragostea aia maaaare. Citesc uneori pe aici de fete cum povestesc ca si-au intalnim sufletele pereche, si cum se iubesc ca in prima zi, si ma gandesc ca sunt tare norocoase...

Vom vedea ce-o iesi si la mine. Sunt inca ok vreo 2 ani de zile, dar dupa 32 incolo chiar o sa ma apuce panica ca n-am sa gasesc pe cineva. Sunt ok singura la momentul de fata, dar doar momentan. Ma gandeam ca m-as duce la vara undeva in concediu,dar cu cine sa ma duc ca toate prietenele mele se duc cu iubitii lor... Sunt multe lucruri pe care nu le poti face daca nu ai ''pereche''.

Dar daca il gasesc promit ca intru sa va update...

Si sper sa intru dupa aia si la toate subiectele alea gen ''burtici'', ''scutecele'' sau cum s-or mai chema . Cre ca v-ati dat seama la ce ma refer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniela23
Ma gandeam ca m-as duce la vara undeva in concediu,dar cu cine sa ma duc ca toate prietenele mele se duc cu iubitii lor... Sunt multe lucruri pe care nu le poti face daca nu ai ''pereche''.


Cunosc sentimentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Nu vreau sa te "sperii" dar sa stii ca am colege de liceu si facultate care la 40+ ani nu au fost niciodata maritate si nici nu au copii. Culmea e ca au fost si sint frumoase foc. Una e maritata cu munca, are succes in afaceri si nu are timp de viata de familie, alta e intr-o relatie cu nabadai de ani de zile - cred ca barbatul era sau mai e insurat sau ceva de genul asta iar o a treia cred a fost mereu pe contratimp: pe cine a placut ea nu a placut-o pe ea si tot asa. Trebuie si un dram de noroc in toate astea :)
cit despre iesit singura stiu cum e, insa exista solutii. Gaseste prietene in aceeasi situatie si iesi/mergi in concediu cu ele.
oricum i nteleg "pagul" 30 ani. E descris f. bine de Balzac in romanul "Femeia la 30 ani". oricum pragurile urmatoare sint si mai rele "40", '50" etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella
oricum i nteleg "pagul" 30 ani. E descris f. bine de Balzac in romanul "Femeia la 30 ani". oricum pragurile urmatoare sint si mai rele "40", '50" etc...


nu stiam de cartea asta. O sa o cumpar sa o citesc. Mersi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana27

mirela0521, e bine cand nu visam cu ochii deschisi si ramanem cu picioarele pe pamant dar tu esti chiar pesimista. Nu cred ca de asta are nevoie autoarea subiectului si cu atat mai putin redai.

Dar uite, asa raspund si eu la subiect si o rog pe aniela23 sa se bucure de viata single. Mai ales ca nu e in ro si nu e presiunea societatii..."he,he are 30 de ani si e singura".

nu am vrut sa supar sau sa descurajez pe nimeni povestind din experienta cunoastintelor mele. departe de mine gandul asta!!!!
banuiesc ca atunci cand ai un copil la doar 24-26 de ani, ai alta speranta si incredere ca o sa o sa fie bine, ca o sa iti gasesti un partener si un tata pt copil.
insa nu toate au norocul asta. mai ales atunci cand ai sarit de 35 ani si esti singur cuc de mai bine de 3 ani cum sunt cunostintele mele. sa te multumesti cu aventuri si sa bulversezi un copil printr-o astfel de viata/rel cred ca nu e chiar ideal...
in fine, este experienta lor pe care eu am simtit sa o impartasesc aici in acel moment. nu am vrut sa fac dusuri cu apa rece nimanui. imi cer scuze daca cineva s-a simtit lezat de cele ce am scris.

Eu, Rares si Rebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Barbatii care dau bir cu fugitii cind e vorba de o mamica divortata ar tb respinsi din start. Sint persoane mici sufleteste.
Acum vreo 10 ani aveam un amic italian (la a doua generatie) care imi facuse capul verde ca nu-si gaseste nevasta. Pin la urma si-a gasit-o. Da' voia omul sa fie italianca get beget si sa accepte sa locuiasca in SuA. Evident a gasit in Palermo unde e saracie si ... mafie. Nici o italianca din nord n-a acceptat sa vina in sua.
deci fata draga mai incearca, vezi mai exista si barbati disperati, nu numai femei disperate :)

Mergi la inceput