In cautarea sufletului pereche

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pink_heart spune:

Dahri tare mult imi place ca esti asa optimista si visatoare...
Sunt multe carti care spun ca daca esti visator si optimist,nu numai ca nu te costa nimic,dar si primesti ceea ce iti doresti...
Sigur o sa vina o vreme cand o sa povestim aici ca ne-am gasit marea iubire si suntem implinite si fericite...

"Viata este precum o melodie frumoasa, numai versurile sunt o incurcatura" (Hans Christian Anderson)
"Pentru orice realizare, primul pas este curajul"– Johan Wolfgang von Goethe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dahriana

Cunosc si eu cazul mamelor si bunicilor obsedate ca : " Alegi pana culegi . Si ca , pe pamantul asta , toti barbatii buni sunt luati devreme . Iar daca nu te grabesti sa-l alegi pe cel potrivit , o sa ti-l ia alta de sub nas ,ca femeile stiu in general isi cunosc interesele si eu raman de carutza cu ce ramane de la altele. "



Cate povesti din astea am auzit si eu...ioi.

Citat:
citat din mesajul lui Dahriana

Ei bine, eu nu am incetat sa sper ca , persoana potrivita mie , exista undeva si e libera si va fi libera atunci cand va fi momentul ca noi 2 sa ne cunoastem . Ca va fi ca o foc de artificii intalnirea noastra , ca nu se va compara relatia noastra cu nici o alta din trecut. Va fi un foc ( nu de paie ) , intretinut fara efort , de la sine.

Daca ma insel si visez cu ochii deschisi , nu stiu inca . Dar visele nu costa bani



Imi place gandirea ta pozitiva, imi place ca visezi, imi place ca esti optimista.

Eu zic asa: "Pentru fiecare persoana e ceva pus deoparte, mai devreme sau mai tarziu."
Si de va fi tarziu sau prea tarziu, putem fi fericite
ca am apucat cateva clipe de bucurie.
Asta e crezul meu.




"Daca nu ai fost niciodata cutremurat pana in adancurile sufletului de o floare deschisa in primavara, poate ca sufletul tau nu va cunoaste nicicand inflorirea." (Audra Foveo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ah...si mi-am adus aminte de-o vorba de-a mamei:

"Trebuie mai intai sa-ti doresti ceva ca sa ti se implineasca".
Mare dreptate are.

Dar eu completez asa, zambind:
"Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se implineasca".


"Daca nu ai fost niciodata cutremurat pana in adancurile sufletului de o floare deschisa in primavara, poate ca sufletul tau nu va cunoaste nicicand inflorirea." (Audra Foveo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_heart spune:

Mda tocmai m-am despartit astazi de prietenul meu...ce predica mi-a tinut mama...si cate zile o sa mai imi tina ...
Astept si eu linistita sa apara ce e al meu si pus de o parte si o las pe ea sa comenteze pe margini......asta daca nu o iau pe campii pana atunci...

"Viata este precum o melodie frumoasa, numai versurile sunt o incurcatura" (Hans Christian Anderson)
"Pentru orice realizare, primul pas este curajul"– Johan Wolfgang von Goethe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

O dedicatie pentru cei ce viziteaza acest topic:




"Daca nu ai fost niciodata cutremurat pana in adancurile sufletului de o floare deschisa in primavara, poate ca sufletul tau nu va cunoaste nicicand inflorirea." (Audra Foveo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Aniela.... ma regasesc in tot ce scrii, diferenta e ca am 26 de ani, si sunt divortata.

As fi curioasa ce sfaturi dati undei femei singure care isi cauta perechea, dar au un pui. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

Citat:
citat din mesajul lui redai

Aniela.... ma regasesc in tot ce scrii, diferenta e ca am 26 de ani, si sunt divortata.

As fi curioasa ce sfaturi dati undei femei singure care isi cauta perechea, dar au un pui. :)

esti divortata si ai un copil pe care il cresti singura? cam asta am inteles din ce ai scris.
daca da, din pacate este destul de greu sa iti refaci viata. barbatii sunt dispusi sa primeasca o femeie divortata fara prea mari probleme/comentarii, insa cand este vorba si de un copil la mijloc cam dau bir cu fugitii!

Eu, Rares si Rebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

personal cunosc 2 cazuri de femei care isi cresc singure copilul si nu si-au gasit nici un partener stabil de ff mult timp.
una din ele este vaduva, sotul i-a murit in acceident de masina cand inca nu se nascuse copilul si in prezent fetita are 6 ani si nu are un tata si nici nu a avut vre-o data pe cineva care sa ocupe macar temporar acest rol.
a doua este divortata de cand avea baietelul ei 5-6 ani si in prezent "pustiul" este un adolescent de clasa a 7-8 si a avut o singura "tentativa" de a-i face un tata acum vre-o 3-4 ani, rel care a tinut aproape 2 ani, insa nu s-a finalizat pozitiv din pacate. iar de atunci tot singura este.

Eu, Rares si Rebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana27 spune:

mirela0521, e bine cand nu visam cu ochii deschisi si ramanem cu picioarele pe pamant dar tu esti chiar pesimista. Nu cred ca de asta are nevoie autoarea subiectului si cu atat mai putin redai.

Dar uite, asa raspund si eu la subiect si o rog pe aniela23 sa se bucure de viata single. Mai ales ca nu e in ro si nu e presiunea societatii..."he,he are 30 de ani si e singura". De ceva vreme a aparut aici o carte cu titlul, ceva de genul, "iubeste-te pe tine si nu conteaza cu cine esti casatorit" N-am citit cartea dar titlul mi-a dat de gandit. La momentul respectiv eram intr-o casatorie catastrofa. Acum sunt in aceeasi casatorie pe care o vad nici mai buna dar nici mai rea ca altele. Dar imi dau seama ca fericirea mea sta in mine, nu in partenerul meu. Stai tu linistita ca o casatorie nu-ti ofera drumul spre fericire. Nici atunci cand ti se pare ca ai gasit partenerul perfect. Eu sunt sigura ca o sa-ti gasesti jumatatea dar te rog, cand va fi si va fi, mai da o tura pe aici sau citeste-ti postarea ca sunt sigura ca o sa te intrebi " oare ce nu imi convenea la viata single?" Te pup. Nu te cunosc personal dar cunosc ce simti ca am simtit si eu candva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu cred in chemistry si in sufletul pereche.
m-am cunoscut cu sotul cand aveam 28 ani si el 36. mie nici prin cap nu-mi trecea sa ma gindesc la o relatie la acel moment, iar el era deja satul de cautari si renuntase de mult timp.
ne-am vazut si pot sa spun ca a fost ceva reciproc ca ne-am placut de la prima clipa.
el e un tip f pretentios si o piine daca cumpara o intoarce pe toate partile...dar imi spunea ca in clipa in care m-a vazut prima data m-ar fi cerut in casatorie in aceeasi seara...dar i-a fost frica ca il cred nebun. nu-si poate explica sentimentul
eu, l-am placut de la prima vedere...desi era departe de tiparul cum ma gindeam ca o sa fie sotul meu....

acum suntem casatoriti de 11 ani, avem un baietel de 7 ani...si pot sa-ti spun ca e sufletul meu pereche.am trecut prin foarte multe greutati in toti acesti ani, dar dragostea si increderea in Dumnezeu ne-a tinut uniti si ne-a intarit relatia.
acum pot sa-ti spun ne iubim ca in prima zi,ne respectam si avem o viata minunata impreuna.
Tot ce credeam ca nu poate exista in realitate, eu traiesc.
Am sotul, prietenul si iubitul care l-am dorit intotdeauna.
Ii multumesc lui Dumnezeu pentru sotul care mi l-a dat si incerc pe fiecare zi sa fiu o sotie buna.

Dumnezeu are un plan si cu tine.Roaga-te la El sa fi pe drumul cel bun. Nu-ti pierde increderea si cand va veni timpul fi doar pregatita.






michelle

Mergi la inceput