Chefir

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankcta spune:

Buna dragutelor
Daca mai are cineva de donat cateva granule de kefir as dori si eu
Ma poate ajuta cineva?

Ancuta , in curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankcta spune:

Eu am mai avut Kefir de lapte dar cand m-am mutat socrela l-a dat pe tot.
Eu dadeam foarte mult k ii mergea bine si crestea vazand cu ochii
Puneam si in mancaruri , placinte la tot ce se putea
Acum astept , pt ca am o promisiune

Ancuta , in curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Am dori si eu ciuperca, dar nu sunt in Bucuresti.


Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Buna fetelor!
Ce ma incinta ideea de a avea si eu chefir la copii.
FlyLady daca nu aiprea multe solicitari, sau altcineva..ati putea trimite cu plata ramburs la botosani,va rog mult?din suflet multumiri!
Off topic:
1.am sa aplic sieu faza cu ceapa
2.Adita, felicitari pt cei 5 copilasi si eu care ma mai pling de 3 ca-s mititei si shotioshi! Multa putere si rabdare! Bravo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlyLady74 spune:

Am o propunere:
fetele care au chefir si pot da sa scrie de unde sunt, iar cele care doresc sa dea direct PM la cele care au. Dupa ce primesc, cand vor sa dea posteaza si ele orasul. Asa putem ajunge sa dam cultura de galodium direct in mana, sa nu o mai chinuim 3 zile pe drum
Si incep eu

Ofer gratuit chefir de lapte - Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Si eu am mult kefir...ptr. cine vrea din Germania si Olanda.
aici un pahar de la muller de 500 ml costa 0,88 euro iar eu cu 0,50 euro fac 1 kg.Si in primul rand este incomparabil mai bun cel facut in casa.Deci doritoarele...astept pm...mie mila sa arunc surplusul...si l-am depozitat in borcanele cu un pic de lapte in frigider.So,kefirul meu astepta sa faca mustacioare pe boticurile doamnelor ,domnilor si puiutilor aferenti din GE si NL.pupi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:


Va rog mult sa ma ajutati! Am probleme cu ciuperca kefir!

Am primit-o acum aproximativ 1 luna si am procedat tot timpul cum scrie la carte! Am facut un kefir nemaipomenit de bun (mai subtire, mai gros, mai dulce, mai acrisor ...iesea cum vroiam in functie de perioada de fermentatie).

De cateva zile nu ma mai inteleg cu el iese foarte lipicios, are un mucus care se intinde (mucilaginos).
Vreau sa precizez ca il spal, l-am mutat mai la racoare , sta la aproximativ 20C...nu stiu ce sa-i mai fac, cum sa-l fac sa-si revina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlyLady74 spune:

Poate sunt prea multe conopidute de kefir intr-o cantitate prea mica de lapte?
Cultura isi dubleaza volumul cam la 2 saptamani. Daca s-au facut prea multe ia jumatate din cultura, pune-o separat la frigider intr-un vas (borcan cu capac) cu lapte cat sa acopere conopidutele. Daca vezi ca asta a fost problema si partea ramasa la "produs" isi face bine treaba, poti da ciupercuta din frigider linistita ca e ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxigril79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinutza1979


Caut de ceva timp o cultura de kefir si nu prea am gasit la un pret de bun-simt!
Iar 50-65 lei pe o lingurita nu dau fiindca nu vreau sa incurajez afacerile cu astfel de produse!

Cine imi poate oferi o cultura va ajuta o familie de tineri care cumpara din supermarket cantitati mari de iaurt/kefir/lapte batut care nu se stie cat de sanatoase sunt!
Sunt din Bucuresti zona Drumul Taberei!
multumesc anticipat!





Am de dat cultura de chefir GRATIS.Ma puteti contacta la adresa de mail lalica_1@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

EMA, in Franta nu trimiti ? As dori si eu , insa nu prea gasesc pe nimeni care sa aiba si sa pot intra in contact .

Mergi la inceput