E toamna in bostana cu PEPENASI de 2008 (199)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Violeta, la multi ani! NUmai bucurii si fericire.

Ana, imi permit sa adaug si eu ceva, desi poate ma insel. Spui ca Stefan este anxios din cauza ta. Daca tu ai o fire anxioasa, ai mare dreptate. Mamele anxioase sau depresive au copii cu aceleasi "afectiuni" (nu se transmite genetic, desigur, dar "mediul" ca sa zic asa in care traieste copilul isi pune amprenta mai mult decat am putea crede). FAci foarte bine ca mergetzi la psiholog. El va va putea ajuta pe amandoi.

Anka nu stiu daca te ajuta, dar fricile pe care le aveam cand eram copil le am si acuma. Bine, mult diminuate, dar le am. Imi era frica de moarte/de morti si implicit de intuneric. Ei la fel si acuma. Bine, sunt capabila sa raman singura noaptea in casa, dar am luminile aprinse, si cand merg la culcare si inchid ochii nu-i mai deschid pana dimineatza.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Marina - nu stiu cat de tare ai "incasat-o", dar eu as incerca in locul tau niste ECHINA-Ce, sunt niste plicuri de la plafar cu echinaceea si vitamina C care la noi au facut mereu minuni!
Sigur ca nu ma gandesc serios la asperger, dar e un exemplu de ce poate sa iti (imi) treaca prin minte in momente de criza. Adhd n-are, sunt toba de info despre adhd, am fost si la psiholog, la doi de fapt, amandoi au zis sa ma potolesc, dar eu ma simt corect cu mine insami ca mi-am pus intrebari din timp. In orice caz, la doi ani nu isi da nimeni cu parerea despre un posibil adhd. Eventual dupa 5 ani mai discuti, dupa supraveghere indelungata de catre personal instruit, nu asa, dupa ureche, ca i se pare educatoarei ca batzaie prea mult copilul tau pe scaun...

Vick - eu sper sa ii treaca fricile astea, acum sper ca e influenta povestilor cu Halloween, dar de cateva ori m-am ingrijorat foarte serios noaptea cand a venit langa mine si i-am simtit inima in ce hal de repede batea. De exemplu uneori tresare puternic daca scap ceva, sau daca tip (desi tipa si ea mai ceva ca mine...). adica mai tresare omu' da' pe ea sare camesa de spaima!

Mama nene azi am scris toata ziua (exceptie facand pauzele de scris pe forum ) Pana acum sunt multumita de productia rezultata... Mai am il grand finale.
Dupa aia trec la urmatoarea, ca mai am o lucrare de facut pana marti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

mcoca, eu ca si altii am multe "sechele" din copilarie care ma bantuie. De acolo vin toate, daia si ziceam ca imi este greata sa ma duc la psiholog...

Oricat citesc una alta si oricat incerc sa ma salvez eu pe mine se pare ca nu se prea poate fara ajutor specializat.

In orice caz, eu stiu ca sunt foarte permisiva in general si uneori datorita starilor mele usor depresive devin oponenta si gata conflictul...de aici zapacesc cred copilul. Si desi sunt constienta de treaba asta... nu stiu cum sa o indrept.

In plus, nu stiu cum sa fiu ferma, asociez fermitatea cu furia de aici rezultat = zero.
In fine, o sa fie bine sper, mai ales ca am mai rezolvat si eu din conflictele mele cu parintii mei dar cred ca nu stiu cum sa le "pun de-oparte"

anka, nu stiu daca te ajuta sau nu dar si Stefan a avut o groaza de frici, nu stiu daca iti mai amintesti chiar am scris aici la pepenasi despre beculetele de la frigider care se reflecta in geamul de la bucatarie printre jaluzele si care il speriau atat de tare incat nu vroia sa treaca pe langa geamuri...

Ei bine, fricile au trecut in marea lor majoritate, noi le-am "desconspirat" cu rabdare pe toate, nu stiu daca asta a ajutat sau pur si simplu si le-a rezolvat singur.

Acum, Stefan merge singur la baie, se spala singur pe dinti in baie - singur ma refer ca nu sta nimeni langa usa si nici nu tine usa larg deschisa, chestie care anul trecut nu ar fi fost in stare sa o faca.Pentru noi asta este o mare realizare si muuult curaj


blog
proud




Nu cauta raspunsul prin straini.
Fa o introspectie in tine insuti,
pentru ca adevarul salasluieste in constiinta umana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Hop si io ne primiti?

Anka cu fricile le avem si noi. Soniei ii e frica de intuneric si are cosmare cateodata. I-am pus lampa de noapte in camera, dar refuza sa doarma singura, asa ca am lasat-o sa doarma cu unul dintre noi, in patul mare. O sa se mute ea singura cand o fi vremea...Asta mica incepuse si ea sa se trezeasca noapte si intuneric bezna se speria asa ca si ei i-am pus lampa de noapte si vad ca ea s-a linistit. Are insa momente si nopti cand doarme mult mai bine daca e cu cineva in camera. Asa ca ne mai mutam si pe la ea Sensibila e si Sonia si cam asta am citit despre.

Din multe puncte de vedere, Sonia seamana bine cu Stefan. Adica, venit in casa plangand si refuzat sa se joace cu alti copii daca nu e ea centrul atentiei, sau daca copilul cu care se joaca decide sa mai adauge inca unul la ecuatie. Nu stiu daca asta e sindrom de prim copil sau nu, cert e ca eu am ales sa reactionez prin a-i explica ca nu e ok ceea ce face. In fine, in ultima vreme devenise tare greu de colaborat cu ea asa ca mi-a traznit ideea cu rewards chart. Asa ca avem maxim 4 stele/inimi/flori de castigat pe zi - pe care le poate castiga pentru: purtat frumos cu sor'sa, papat toata cina, dus la somn fara smorcaieli, jucat afara frumos cu copii, strans jucariile de pe jos si pus la loc, ascultat mami si tati. In fine, e destul de usor sa faca 4 pe zi. Daca o ia razna, ii salt o floare. Ei si cum e mandra nene de numa, uraste sa le piarda Muuuult mai usor sa colaborez cu ea! La final de saptamana ii ofer o multitudine de activitati din care EA alege unde mergem. Aplicam metoda de vreo 2 luni si vreau sa spun ca merge.

La fel am facut si acum, ta-su e plecat de 10 zile in US si mai are de stat inca 4. De obicei, am probleme imense cu Sonia cand e plecat. Vrea sa stie cand o sa vina acasa. Unde sta...etc. Asa ca l-am pus pe ta-su sa printeze un calendar cu zilele cand e plecat. Treaba ei e sa bifeze inainte de somn fiecare zi. De asemenea, ei au instalate in masini acolo, neste chestii cu care poti vedea unde exact e masina la un anumit moment dat, prin satelit. Am access la site, daca vrea sa stie unde e ta-su, ii arat. Muuuult mai bine a mers de data asta. Cred ca problema era de fapt lipsa ei de control asupra situatiei. Acuma are oarecum control.

Cu Julia, avem probleme cu paianjenii si orice insecta care zboara. Da' frica nene, daca vede vreuna, incepe sa urle si fuge la mine in brate si tremura din toate alea. Io dau vine pe Lord of the Rings si paianjenul ala urias din film pe care l-a vazut si ea . Acum de exemplu Halloween...Sonia nu vrea nik scary in casa. Toate ornamentele mele zambesc si au fete prietenoase si nu am nici un paienjen prin preajma

No c-am scris o tona

V-am pupat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Si daca tot nu-s pe fuga azi, sa mai scriu una alta despre Julia Are 12 kg!!!!!!! lucru mare pentru ea N-am mai masurat-o in ultima vreme, dar e destul de inaltuta comparativ cu copii de 3 ani din jur Are o imaginatie de raman muta cateodata, de ex. papusile ei au nume (Kelly si Sarah) nu ma intrebati de unde le-a scos ca nu stiu, se duc la scoala ii aranjeaza cate doi si le da lectii , au racheta si zboara in spatiu si vreau sa spun ca daca o intrebi ce face spune clar "we are flying into space mommy" , stie nursery rhymes, desi eu n-am invatat-o nici una pentru ca daca ii cant se supara . Zilele trecute s-a asezat in cosul meu de rufe cu doi maimutoi si canta Row row the boat Vorbeste de toate, ieri de ex. a scapat o jucarie de jos si-a trantit un "oh my goodness" , apoi m-a intrebat unde mergem si mi-a zis ca vrea o banana, i-am zis ca mergem la magazin sa ii luam si-a spus "oh goodie" :)) Pe mine una ma amuza rau raspunsurile ei Numara, dar de la 11 se sare la 16 ...are insa o energie care pe mine una ma depaseste total!! Am mers impreuna cu Sonia ieri la Halloween Walk si dupa 45 min de mers pe jos si vreun km juma, tot a mai avut o ora de alergat prin casa in ea!!!

Mda...gata CRA CRA

Ma duc sa-mi imbrac cupii si sa o tulim pana n-o iau razna hehe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

MADA IRL super articolul, multumesc mult ca l=ai postat! Si Luca al meu clar se incadreaza la highly sensitive children si ma bucur ca mai sunt copilasi care dorm cu parintii, ca nu suntem noi singurii, pentru ca nu stiu la ce varsta se va hotari Luca sa doarma din nou singur in camera lui, dar precis nu curand. MADA, stii ce ma intreb eu? Cum am sa reusesc sa-l invat pe asta micul, pe Alex, sa doarma singur daca il vede pe frate-sau ca doarme cu tati sau cu mami? Oare n-o sa vrea si el? Ca eu as vrea sa il incurajez sa fie independent, daca ii va permite firea, pe de alta parte cred ca voi avea o senzatie asa, de nedreptatire, daca Alex va dormi in camera lui si Luca cu noi. Desi imi rezoneaza si acum in minte ce mi-a spus neuropsihiatrul cu care am fost la Luca: desi noi ca parinti vrem sa ne tratam copiii la fel si sa le dam la fel de mult, nu toti au aceleasi nevoi, unii au nevoi mai mari si mereu ne vor solicita si vor cere mai mult ca altii, asta nu inseamna ca il iubim pe unul mai mult si pe celalalt mai putin... Dar eu parca tot nu reusesc sa stabilesc balanta asta, adica eu mereu cantaresc cat primeste unul si cat primeste altul (ma refer la timp, apropiere etc) si ma doare sufletul cand trebuie sa il neglijez pe unul sau pe celalalt.



Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

na,ziceam si eu....apropo de problema legata de cris,pe care am tot discutat o si in final m am suparat...
pentru ca eu nu sunt de acord ca el e asa din vina mea,in cel mai rau caz i s a accentuat problema,dar cris asa a fost de bebelus...in a treia zi de viata neonatologul i a facut fenobarbital,pt ca plangea de 2 zile fara intrerupere...apoi,refuzul lui de a se alimenta pana la 4 luni,cand am inceput diversificarea...practic n a baut lapte decat in somn...trezitul lui noaptea pana la 2 ani,dar trezit de ala cu urlete de cate o ora...
pana pe la 2 ani nu a existat noapte in care sa nu se trezeasca si sa planga,iar toata noaptea se zbatea ca un peste pe uscat,de ma miram apoi cum de are atata energie ziua...
el nu m a pupat niciodata pana pe la 5 ani...ii era sila...nu doar de mine,de oricine altcineva...stiti cum s a apucat el singur de mancat?
anul trecut,cand mi a spus ca nu suporta sa ma vada in fata lui cand mananca[ii dadeam sa manance],pt ca am o alunita pe fata si i e sila cand o vede...[desi e o alunita super mica si fara par pe ea.
acum,ma pupa uneori,cand il vede pe codrin ca ma pupa si ma vede pe mine ca s in extaz...dar se vede c o face doar de gelozie si in niciun caz din placere,pt ca apoi se sterge pe buze...
si ex din astea s o gramada...cand am fost in spital 3 luni,a refuzat sa vb cu mine la telefon si se comporta ca si cum n as fi existat vreodata in viata lui,desi pana atunci nu se despartise niciodata de mine.
in plus,problemele noastre familiale au inceput de cand s a nascut codrin.codrin de ce nu i asa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

revin sa spun ca il iubesc pe cris la fel de mult ca si pe codrin,numai ca in ult tp tipam f des la el,pt ca nu stim cum sa gestionam situatia.
de ex,la gradinita a refuzat sa participe la activitati.
cand l am intrebat acasa de ce nu vrea sa participe,mi a spus ca a vrut sa fie interesant si sa l priveasca ceilalti copii.
i am spus ca daca l privesc ceilalti copii,nu inseamna ca o fac cu admiratie si i am dat ex cu oamenii strazii la care si el se uita din curiozitate,dar fara sa i admire..
intr o zi a venit cu o guma de sters in buzunar,pe care mi a spus nonsalant ca a furat o de la gradinita.l am certat,i am explicat ca nu e bine sa fure,i am spus ca n o sa se mai joace niciun copil cu el daca mai fura,i am cumparat apoi o guma de sters cu ben10.credeti ca a inteles ceva?pai ieri mi a spus ca s a gandit el sa fure un leu de la gradinita.asta desi are o punga din aia mare de carrefour plina cu animalute din alea,numai lei are vreo 4.dar cica''il ia si pe ala sa l bage in echipa lui de lei'',ca ''nu l vede nimeni,ca l baga repede in buzunar''...
eu cred ca toti copiii se nasc cu anumite gene care le vor influenta mai tarziu comportamentul,gene mostenite de la parinti,de la bunici...
de ex,socrul meu nu suporta ciorapi in picioare,toate bluzele si le taie la gat pt ca i se pare ca l strang,nu suporta pantalonii pe mijloc,si i lasa tot tp in jos..cum se face ca si cris are acelasi comportament?el oricat de frig ar fi intr o casa,primul lucru e sa si dea ciorapii jos,oricat de frig ar fi afara nu suporta nimic bagat in pantaloni,pantalonii si chilotii si i trage cat mai jos ,ca ''il strang la burta'',desi va jur ca i atat de slab incat toti pantalonii s largi de el...toata incaltamintea tb sa fie mai mare cu un nr decat poarta el,ca altfel nu se incalta cu ea...
revin ca am treaba acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Moni cu Julia am mers pe principiul ca e poate vina mea ca Sonia e asa. Daca la Sonia am acceptat ca asa e ea, la Julia de mica si din momentul in care a incetat sa mai adoarma la san, am creat rutina (baita, somn) si am pus-o in patut, am iesit din camera. Desi e la varsta la care observa ca Sonia doarme cu noi, pe Julia daca o pui in pat cu noi e in stare sa se joace pana la extenuare si cum ea e energica...dureaza ceva :)) Asa ca am ales sa continui. Acum sa nu crezi ca Julia e perfecta din punctul asta de vedere...nuuuu, in ultima vreme refuza si ea sa adoarma singura si zice ca vrea in pat cu noi, dar suntem fermi si ne mentinem pe pozitie. Daca o apuca damblalele, stau cu ea si-o tin de manuta pana adoarme, deci in final desi nu ofer aceeasi lungime de timp, ofer cam aceeasi atentie la somnel. Norocul meu e ca Julia adoarme repede Eu una nu o privesc ca pe atentie diferita, ci ca pe un avantaj. Sonia are probleme destul de multe care reies din faptul ca nu e destul de independenta, Julia nu le va avea, datorita si firii ei, dar si datorita faptului ca abordez o alta metoda de crestere cu ea. In acelasi timp, incerc sa rezolv problemele cu Sonia. Sunt increzatoare ca voi ajunge candva la un element comun

Mona- ti-am mai spus si te-ai suparat pe mine...daca vei da vina pe firea lui si vei alege sa nu faci nimic, problemele lui Cris nu se pot decat agrava. Parerea mea. In ultima vreme descopar, pentru ca nici eu nu m-am nascut invatata, ca in toata polologhia asta cu cresterea copiilor, cel mai important punct este sa te adaptezi si sa negociezi situatiile in functie de outcome-ul pe care il vrei tu. Din prima iti spun, tipatul nu merge, eu una cu tipatul, n-am facut decat sa o sperii si mai mult, sa o fac sa se inchida in ea mai mult, sa se incapataneze mai mult, in momentul in care i-am oferit negociere, si un oarecare control, gasim incet incet calea comuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

MADA, si daca o sa va intrebe de ce Sonia poate dormi cu voi si ea nu, ce o sa-i zici? Nu ma intelege gresit, nu te acuz ca o nedreptatesti sau ceva, dar tu ai mai multa experienta si am nevoie de sfaturi de la cineva cu experienta ca sa stiu cum sa procedez cand va fi vremea. Bine, inca nu e cazul pentru ca mai nou Alex se trezeste si din ora in ora si na, e inca mic sa-l mut in camera lui, are abia 5 luni, dar totusi ma gandesc ca mai incolo poate nu va fi asa. Clar au firi foarte diferite, pe Luca atunci cand era mic nu-l interesa nimic, nici jucarii, cam nicio activitate, parca nu era deloc curios, el plangea aproape tot timpul, Alex in schimb e tare curios, vrea sa descopere toate jucariile, apasa deja pe butoane la jucariile muzicale,a inceput sa se tarasca si plange de frustrare cand n-are activitate. Si ma gandesc ca daca va avea o fire mai independenta ar fi bine sa-l incurajez in sensul asta, dar ce sa-i spun daca va mai avea si el toane si ma va intreba de ce Luca doarme cu noi si el nu? Pe de alta parte, eu tot ii repet de pe acum lui Luca ce frumos va fi sa doarma el in camera cu Alex cand va mai creste Alex, cum vor povesti ei si se vor juca inainte de culcare, si sper ca poate asta il va determina sa vrea sa doarma iar la el in camera.

MONA,eu am citit ce ai scris dar sincer ma depaseste complet problema, chiar nu stiu ce sfat as putea sa-ti dau. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un psiholog cu Cris. Sau poate mai intai fara el, sa mergi doar tu si sa-i povestesti despre Cris, sa vezi ce-ti zice. Dar si aici important ar fi sa gasiti un psiholog ca lumea, nu pe oricine, ca nu inseamna ca daca are o diploma neaparat e si bun.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!

Mergi la inceput