Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***266***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Wow, cat ati scris in astea 2 zile cat am kiulit eu! Am de recuperat nu gluma! Mai ales ca aud ca s-a discutat despre gradinite si ma intereseaza subiectul, am plecat la cautaaaaaat!

De 2 nopti Adela doarme la ea in camera, nu a avut nimic impotriva... bine, nu parasesc incinta pana nu adoarme, dar ma asteptam la proteste mai mari. Kiar in ziua aia ar fi trebuit sa dau examenul de specialitate, daca nu ma autosuspendam

De cand i-am montat inaltatorul ala pentru kiuveta, a devenit dependenta de spalatul pe dinti, cum prinde usa deskisa la baie, cum tzushti la spalat pe dinti. Ieri a gasit-o Costin in kiuveta.





Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Salutare!

Si eu am patit la fel ca Bianca, cu paginile scrise de voi, parca nu se mai terminau , ce fete vorbarete ati fost


Eu si Luc, am inceput sa tusim, Sebi vad ca e bine, a scapat deocamdata. Nu tusim tare si ne-au mai trecut mucisorii, in rest nu avem alte simptome, nu luam decat un sirop de tuse din mai multe plante si bem la fel suculete de citrice, sper sa ne treaca pana la urma, sa vad cum e Lucian pana maine, daca se agraveaza sa mergem la doctor.

Am vazut ca s-a disputat iar problema mersului la gradi, eu inteleg fetele cel mai bine, prin ce trec prima perioada, e grea tare acomodarea si de obicei cand mai trece putin si incep sa se obisnuiesca, intervine imbolnavirea. Cand l-am dat pe Sebi la cresa la 1 an si 3 luni, a fost tare greu, ca nici conditiile nu erau extraordinare si intampinam diferite probleme, de la atitudinea ingrijitoarelor, pana la neschimbatul pampersului la timp, am avut noroc, ca el mititelu s-a acomodat binisor, nu a facut crize, de care povesteati voi, iar eu apoi mergeam la munca, eram in primul an in invatamant si care a fost si ultimul(din cauza salariului) si la liceu si am trecut si eu printr-o perioada de acomodare si imi mai distrageam atentia de la copilul lasat la cresa singurel.



Eu nu am fost decat un an la gradi de la 5 ani jum la 6 jum, mama lucra doar in timpul sezonului estival si atunci ma lasa pe te miri unde,la sora ei, la bunici la tara, unde nu stateam prea mult, ca plangeam dupa mama rau de tot, cu fratele meu, ca e cu 10 ani mai mare ca mine si ma mai lua mama rareori la munca la ea, acolo era fericirea dupa lume, ca puteam sa colind peste tot si sa fac plaja. Fetelor stau si ma gandesc, eu m-am descurcat de mica singura, la 8 ani ma duceam cu troleibuzul la mama la munca si acolo stateam tot singura prin tot hotelul, mama avea incredere in mine si acum se cunoaste ca am fost crescuta asa, ca si eu la randul meu ii las cat de cat libertate lui Sebi, nu chiar cum am avut eu, ca nu mai sunt vremurile de atunci, cand parca erau mai putine primejdii ca acum.



Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Felicitam copiii, care sunt la primul kk la olita si uram la cat mai multe

Noi facem de ceva timp kk la olita, am incercat in vara asta,sa reusim si cu pisu, dar n-a iesit nimic. Trebuia sa-l pun pe olita din 10 in 10 minute, facea f des, si zicea dar mai mult dupa ce facea, asa ca am sistat operatiunea pentru vara urmatoare. Nu va zic ca de cate ori ieseam putin in curte afara, in semn de protest facea pisu, chiar daca doar ce facu-se cu cateva minute inainte


Multa sanatate puiutilor bolnaviori si mamelor accidentate

Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Hola tufete

Multa sanatate ghioceilor raciti si multi pupici mamicilor, sa aiba nervii tari!

Vazui ca vb de gradi si de alternative. Noi sintem ingradinitite de cel mai mult timp, cred, si mie imi pare un lucru foarte bun. E bine si pt copil, ca vede si altceva, se adapteaza la situatii noi, e bine si pt noi, ca sa avem timp sa ne tragem sufletul si apoi sa fim mai disponibile si cu voie buna cind ne "revedem" cu BB.
Nu am nici o problema cu faptul ca persoanele care se ocupa de dragoana in lipsa mea sint oameni care fac asta pt bani, e jobul lor si, pt ca ii platesc, ii si pot trage la raspundere pentru ceea ce fac. Daca ar fi tanti marioara de la etaju doi, neplatita si nestresata de faptul ca isi pierde jobul daca nu merge bine relatia cu copilul pe care il are in grija, as fi mai stresata. Si in caz de probleme nu as avea nici un mijloc de presiune, pt ca "investitia" persoanei e minima.
In rest, io tot in schimbul 3, trezita adineauri, dragoana e la nanny, ma duc sa o iau pe la 5. De multe ori cind merg sa o iau, miriie ca nu vrea sa plece, mai avea ceva de jucat, o chestie de facut, nu era gata sa vina acasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ce-ati mai scris pana m-am culturalizat eu! A fost super, dupa cate-o treaba de-asta imi dau seama ce nashpa sunt cand pic si eu in capcana generalizarii si pun etichete ca vaaai, generatiile de azi, sunt inculte si batute-n cap si net inferioare noua blabla. Ba uite ca sunt copii minunati in fiecare generatie.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

si, ca sa va inveselesc, ia uitati aici ce frumos stau copiii, la nanny, in rind, pe olita

http://picasaweb.google.fr/anca.bouny/Kitzun17Luni#5530463993367580882

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Tufete, acum lansez o intrebare, daca vrea cineva sa ma lamureasca as fi recunoscatoare. De cel putin un an de zile tot citesc de aici de "aerosoli", aerosoli in sus, aerosoli in jos, aparat de aerosoli...ce-s aia?!! Stiu ca ati tot explicat dar treceam fara sa retin ca nu ma prea interesa, dar amu nu mai pot de curiozitate: cum arata un aparat de-ala? Cum functioneaza? Ce-i aerosolu'? La ce ajuta?
Are cineva rabdare sa-mi faca un rezumat?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Chatonel!!!! Tu cand tot spuneai "nanny" eu ma gandeam la bona, nu la gradinitza!!! As in (stupid) "super nanny"!!! Se poate sa ma duci in halul asta in eroare?!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

Am vazut-o pe Izia, ce fel stateau toti la olita.Sunt cu Theo in brate si a remarcat si el ochii, tot imi arata si zicea ceva mai neclar, dar vroia sa zica ochi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Chatonel!!!! Tu cand tot spuneai "nanny" eu ma gandeam la bona, nu la gradinitza!!! As in (stupid) "super nanny"!!! Se poate sa ma duci in halul asta in eroare?!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata


hahaha, pai nu esti departe
este de fapt o nanny, care face parte dintr-o gradi; sa explic: aici, pt ca majoritatea femeilor lucreaza dupa nastere (si concediul de mater e de 10 saptamini) sint foarte multe cereri in cresa/gradi si la nanny. Asa ca, pt a mari numarul de locuri fara sa investeasca masiv si in cladiri, primaria Toulouse-ului a recrutat multe nanny, le-a pus intr-o structura "virtuala" si ele lucreaza acasa la ele, dar au dotarile de la primarie (carucior, scaun de masa, jucarii) si au si directoare/pediatra etc in structura, care vin sa viziteze cind si cind (si inopinat). Cind si cind au intilniri la gradi, cu copiii, ca sa socializeze
Eu platesc primariei si primaria plateste pe nanny. Nanny are voie sa aiba mai multi copii, in functie de numarul de "agremente" pe care il cere, in functie de domiciliul ei, in general au doua/trei agremente. Nu am vazut pe nimeni cu unul, nici cu patru. Cind nanny e la cursuri (pt ca primaria plateste cel putin o saptamina de cursuri anual, ceva gen reciclare cum e la noi la profi) sau cind e in vacanta, mi se da o alta nanny inlocuitor la nanny "oficiala". Astea io le numesc nanny de ocazie
Poza pe care am pus-o e facuta la nanny de ocazie pe care a avut-o in luna august, cind oficiala era in vacanta.
Sper ca acum am mai lamrit putin statutul de nanny care face parte din gradi.

Mergi la inceput