Iepurasi Martie-Aprilie 2010 (73)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ami_84 spune:

Castelana - multumesc! Sa-i fie de bine papicile care i le dai lui Cezar.

Oana - felicitari! Cred ca s-a vb Eric cu Irina... Ciulama: fierb carnita de pui, separat un morcov si o buc de telina. Cand sunt gata, le blenduiesc impreuna doar cu zeama de la legume, si adaug o buc mica de unt si o lingurita de faina de orez. Si un pic de verdeata, frunze de patrunjel azi. Mai dau un pic pe foc, sa se lege. Separat fac un cir (asa zisa mamaliga), il rastorn in castronel si deasupra pun ciulamaua. Azi e tura doi, i-am mai facut zilele trecute si a papat bine.



Irina (8 martie 2010)


"O conversatie buna este ca un balansoir: fiecare urca si coboara la rindul lui!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui castelanaC

fetele eu am pierdut discutia, asta cu musafirii...
mie imi plac, dat mult de tot
ce-mi place sa ma agit, sa gatesc si sa fac tot felul de nebunii de mancare, aranjamente
daca s-ar putea sa fie casa plina...
uf cand o sa mutam.....
vreau la casa mea.... sa chem fetele dimineata la cafele si gustarele

castelana mami fericita



Ne primesti in vizita?


Irina (8 martie 2010)


"O conversatie buna este ca un balansoir: fiecare urca si coboara la rindul lui!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elba spune:

Buna dimineatza!

Castelana multumim de info.Foarte utile.
Spune-mi te rog ce fel de sos ai pregatit cu avocado pt voi?

mamica lui Filip(30.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui elba

Buna dimineatza!

Castelana multumim de info.Foarte utile.
Spune-mi te rog ce fel de sos ai pregatit cu avocado pt voi?

mamica lui Filip(30.04.2010)


retetele folosite frecvent sunt:
A. sos de avocado
2 avocado, o lg suc lamaie, 1 lg ceapa tocata ( tinuta in prealabil in otet) 1/2 catel usturoi, 1/2 ardei iute, 160 ml iaurt de baut, 4-5 fire patrunjel, 2 lg ulei, sare si piper
se mixeaza pana devine pasta omogena

eu folosesc pasta asta ca aperitiv la bauturi.
pun pe un platou rotund mare un castron cu sos in mijloc si de jur imprejur bastonase de telina, morcov, castravete, chipsuri de cartofi sau din malai.


B. avocado cu somon afumat
2 avocado
200gr somon afumat ( este deja confectionat taiat felii fine)
un fir ceapa verde ( sau o ceapa rosie mica)
1/2 catel usturoi
0 lg maioneza
1-2 lg lamaie
marar cateva fire
sare piper
se face pasta din toate si se amesteca la sfarsit cu somonul taiat fasii
se fac tartine
se pastreaza pentru decor fire de marar si somon

pofta buna

eu am scris care-mi erau proportiile, in functie ca cat am la dispozitie fac si cateva tartine pentru noi.
atentia trebuie la lamaie, se pune putin si dupa gust se mai adauga.

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui ami_84

Citat:
citat din mesajul lui castelanaC

fetele eu am pierdut discutia, asta cu musafirii...
mie imi plac, dat mult de tot
ce-mi place sa ma agit, sa gatesc si sa fac tot felul de nebunii de mancare, aranjamente
daca s-ar putea sa fie casa plina...
uf cand o sa mutam.....
vreau la casa mea.... sa chem fetele dimineata la cafele si gustarele

castelana mami fericita



Ne primesti in vizita?


Irina (8 martie 2010)


"O conversatie buna este ca un balansoir: fiecare urca si coboara la rindul lui!"


da da da
numai sa-mi spuneti ce nu va place sa nu va servesc chiar cu ceva ce nu va prieste!

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni_h spune:

Buna ziua dragelor,

multumesc tuturor celor ce mi-ati urat de bine . Astazi sunt un pic mai bine, am inceput tratamentul. Dar sunt tare necajita Din cauza medicatiei nu mai pot sa-mi alaptez copilul Si, odata intrerup alaptatul, nu mai pot sa reiau peste 10 zile si trebuie sa o invat cu biberonul. Noaptea trecuta a plans mititica , nu vroia sa accepte biberonul. In plus nu o accepta nici pe mama mea in preajma ei. O respingea cand o lua in brate, ma vroia pe mine. Ma doare sufletul ca trebuie sa o dezvat de tzitzi si sa o tin departe , dar asta-i situatia, n-am incotro Offfff, hai ca iar m-am vaicarit.
Va pupacesc de la distanta, si mercic inca o data pt urarile de bine de sanatate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Hello

Andra - sosul il fac din usturoi copt, samantana sau sana si un avocado.
Usturoiul se ia o capatana de usturoi , se taie capetele de sus, de unde cresc frunzele, se pune intr-o chestie ca o ceasca de lut cu capat pt copt usturoiul la cuptor, se pune putin ulei peste si se da la cupot impreuna cu friptura. Eu il las cam o ora.
Pt ca nu stiu in ce cutie e vasul pt copt usturoiul l-am pus in tava cu firptura. Am lasat cateii intregi, in coaja, altfel se ard. Doar i-am zbrobit putin cu latul la cutit.
Dupa ce s-a copt usturoiul am cojit cateii i-am pasat, am pus un avocado copt tot pasat si smantana.
Daca iti place mai poti sa pui marar tocat marunt sau castraveti murati, sau cruzi.

Castelana- ce am ras de asemanarea semintelor de papaya cu cacarezele, si eu care le asemanam cu caviarul
Foarte interesanta reteta de avocado cu somon, trebuie incercata

Jeny - multa sanatate . Nu stiu nimic depre astm dar nu suna prea bine.

Roxana- tot te doare stomacul ?

Kossir- multa sanatate lui Mihai. sper ca acolo sunt medici competenti nu ca cei din Emirate.

Fug sa fac niste ciuperci pane.

Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

Buna dimi,

Castelana, multumim frumos pentru info despre fructe. Eu mananc tare mult ananas si mango. As vrea si eu retete de sosuri cu avocado

I-am facut gandacului loc de joaca pe jos, ma duc sa incarc poze. Azi s-a pus din fund in patru labe si dadea asa din fundulet, doamne ce scumpa e. O iubeste mama ei de nu mai poate.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


LA MULTE LUNITE SI ANISORI, sarbatoritilor de azi: Ianis Stefan, Isabella Katy si Riccardo!



ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianka1 spune:

Buna ziua si de la noi,

Dupa cateva zile de absenta, motivata de conexiunea slaba a internetului, intram si noi sa va salutam. Am vazut multe poze frumoase:
Eric la cumparaturi, Geo - o jucarie intre alte jucarii, Codrin cu tati, Silvana cu gecuta ei cea noua, Maya in cada cu ratustele ei ... toti sunt niste frumosi.
Am citi de progresele fiecarui iepuras si nu imi vine sa cred cat de mari s-au facut.

Jeni multa sanatate . tie si Sarei- o frumusete

Castelana esti o comoara la casa omului. Mi-ai fost de un real folos. Iar retele cu avocado par delicioase. Abia astept sa le incerc..

Am azut ca suntem din ce in ce mai multe fete care avem program de noapte foarte incarcat. Cate un la fiecare. O sa trecem si peste asta.

meniu bebe azi:
dimineata: avocado cu piersica
pranz: piure de legume(morcov, cartof, dovlecel, ardei, telina, pastarnac, patrunjel, rosie) cu carnita de pui
seara: iaurt cu branzica si cereale

Ma duc la bb ca s-a trezit.Revin




.

Mergi la inceput