Iepurasi Martie-Aprilie 2010 (73)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

castelana acum ca spui, daca stau sa ma gandesc, e intr.adevar cam aspru ananasul, de blenduit niciodata n.am facut.o, crezi ca ar irita la fel?

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui ami_84

Mi-am amintit sa ma laud un pic.. aseara Irina s-a ridicat singura in fund!! Cra-cra...

Roxana - dovlecelul l-am fiert si apoi l-am blenduit cu jumatate de avocado si un strop de ulei. I-a placut foarte tare, A! Si vezi ca avocado se oxideaza repede, ar fi de preferat sa il blenduiesti fix inainte sa ii dai.



Irina (8 martie 2010)


"O conversatie buna este ca un balansoir: fiecare urca si coboara la rindul lui!"


bravo pentru asa un progres!!!!

Si eu ieri am facut dovleac:
dovleac+cartof dulce+ dovlecel ( mi s=a parut ca va iesi prea pastos si de asta l-am pus)
apoi la sfarsit inainte de a manca i-am pus avocado si o llg de ulei, a mancat bine de tot!

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

castelana ami, aveam de gand sa dau azi aguacate cu fructe, dar m.ati facut sa ma razgandesc , am sa.l dau cu legume, cum spuneti voi

gaby, ioanact, miria...cu musafirii am eu ceva personal, dar cui ii place, banuiesc ca e foarte bine si placut , cum zice si alina, ele se cunosc, sotii sunt colegi , au lucruri in comun na ce sa zic...
eu sunt mai de fel salbatica

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Azi cioara mea face precum cioara lui Ami. SI noi ne-am ridicat in fundic singurei.



Oana, mami de minune mica, Eric Nicholas(21.02.2010)


Multumim Doamne pentru minunea data si ajuta-ne sa fim sanatosi!



Cand cineva acolo SUS te iubeste...

Un vot va rog:http://alimentara.libertatea.ro/OanaI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Ramy77 si Oana ( te-am votat ca in fiecare zi dealtfel!)
merci, eu de fapt nici nu stiu cum sunt cele de acasa, sunt multe varietati de fructe ( ca si la noi la mere si pere...)
dar aici am invatat ca-si pot schimba gustul daca folosesti un mic truc.
nici eu poate nu le mancam daca nu ajungeam pe aici, eu de ex mere mananc din america, pere din corea sau japonia, struguri din sud-africa si costa mult ( asa cum costa acasa fructele astea exotice) si nu au gustul cunoscut nici pe departe.
Dar mi se face dor ( a se intelege pofta imbraca-n doruri) si mai cumpar.
va pup si important este sa se alterneze alimentele
eu nu cumparam nimic cu kg-mele, luam de ex: 2 mango, un papaya mic, un sfert de pepene rosu, un ananas si asa am cateva zile fructe , nu ma plictisesc de gust si nici nu ajung sa se strice.
am grija ca la fructe sa nu bag de ex combinatie de doua acide, ma gandesc si la stomacelul lui


castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui dayanara

castelana acum ca spui, daca stau sa ma gandesc, e intr.adevar cam aspru ananasul, de blenduit niciodata n.am facut.o, crezi ca ar irita la fel?

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE



Da ananasul ( eu as manca in cantati industriale) lasa limba iritata dupa, ai aceeasi senzatie ca atunci cand gasti ceva fiebinte, asa-ti ramane limba.
Nu cred ca-i asa bine acum asa mici...
Zgaraie si micutele particule de la coaja, are ca niste gaurele.
In primul rand fructul trebuie sa fie fff copt
mai dulci si aromate sunt funt fructele mai rotunde, celelalte mai lunguiete au cotorul mai mare si fructul cam lemnos, nu asa suculos.
Aici daca nu stii poti intreba: vreau sa-l mananc maine si-ti da unul bun pentru maine, etc.
fructul trebuie sa aiba frunzulitete ultime usor de smuls, cand tragi de elel trebuie sa miroasa a fruct ( evident ananas)
apoi se curata ca pe mar si apoi in spirala ca sa iei toate gaurelele acelea altfet petreci o zi sa-l sculptezi enervandu-te.
se indeparteaza si cotorul.

Proprietati ananas: bogat in vit C, are proprietatea de a dizolva cheagurile ( recomandat in tromboze), face proteinele usor de digerat, amelioreaza durerile digestive.

scuze daca stiai cum se curata!

nu stiam ca slabeste, de maine il bag si-n ciorba!

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui dayanara

castelana ami, aveam de gand sa dau azi aguacate cu fructe, dar m.ati facut sa ma razgandesc , am sa.l dau cu legume, cum spuneti voi

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE



eu i-am dat ieri avocado:
dimineata cu mango si pruna
la pranz cu dovleac, dovlecel, cartof dulce

ce mi-a ramas din avocado am combinat pentru noi un sos rece de uns pe paine cu somon afumat


castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna!
Gabyhilla asta nu e nimic. Ei au in fiecare zi musafiri.. ieri, de ex. venise si nasii Mariei de botez (una din perechi).. Iar baietii (afara de sot) au stat m mult de 3 noaptea . Ma trezise Justina , ca facuse febra . La bunica era f cald in casa si-am lasat-o in maneca scurta , iar usa s-a tot deschis si de-aici febra.
Deci, ma mir si eu cum de rezista Oana.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Dayanara, la graficele de introducere ale fructelor spune la ananas ca irita stocul si e foarte acid.
cica dupa un an se poate!

castelana mami fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

fetele eu am pierdut discutia, asta cu musafirii...
mie imi plac, dat mult de tot
ce-mi place sa ma agit, sa gatesc si sa fac tot felul de nebunii de mancare, aranjamente
daca s-ar putea sa fie casa plina...
uf cand o sa mutam.....
vreau la casa mea.... sa chem fetele dimineata la cafele si gustarele

castelana mami fericita

Mergi la inceput