Are 6 ani si 105 cm inaltime

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaT

Buna Liliana, poti sa-mi dai mai multe detalii daca stii despre IGF, trebuie si noi sa il facem (noi suntem in tabara celalata!)
Se cheama si altfel? Mi-e greu sa cred ca nu il pot face la Medsana care este foarte aproape de noi, dar chiar nu il gasesc pe lista lor. Ma gandesc ca poate se cheama altfel.

am fetita de 10 ani!

si :)


Cristina, nu stiu sa se cheme altfel, IGF1, poate mai bine intrebi la ei, nu cred sa nu-l faca, noi prima data l-am facut la Medicover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Addinel, ma bucur ca te-ai linistit insa imi permit sa-ti spun ca nu e ok. sa lansezi afirmatii fara suport.
In primul rand, nu orice copil cu crestere mai lenta sufera de nanism. Apoi, hormonul de crestere nu e cutia cu vitamine, sa se dea asa, tuturor, ca oricum n-are ce sa faca rau, cu alte cuvinte nu toti copiii care intra in cabinetului endocrinologului(si poate fac si investigatii) pleaca de acolo cu reteta pt. hormon de crestere. Odata pt. ca tratamentul e f. scump(costa in jur de 1000USD/luna si creste odata cu doza) si-apoi pt. ca daca organismul secreta hormon in limite normale(adica analizele alea de care vorbeam mai sus sunt bune) dar copilul nu este programat genetic sa fie f. inalt nu-l ajuta cu nimic. Cativa cm poate castiga prin sport. Ori, strict in cazul tau, tu avand 1,50m(poate nici sotul nu e foarte inalt) cu siguranta fetita ta nu va avea 1,80.
In fine, nu stiu care sunt informatiile tale despre nanismul hipofizar insa mi se pare incorect sa afirmi ca tratamentul are reactii adverse f. urate si ca nici cresterea nu e big deal, asa ca n-are sens sa-l faci. Poti sa pui ceva link-uri cu studii care sa sustina ce afirmi?
Nu mi-o lua in nume de rau, insa nu cred ca e cazul sa sperii si mai tare mamici care citesc pe-aici si sunt deja destul de ingrijorate.
Si da, ca mamica de fetita, accepti altfel ca fetita ta n-o sa fie inalta, ok. 1,50m, migniona, de-aia exista exista tocuri pe lumea asta, nu e o nenorocire. Nu cred insa ca vreo mamica de baiat isi va spune, ok. o sa aiba 1,40-1,50m si-o sa arate mereu ca un baietas, asta e, daca, repet, e intradevar o problema care ar avea solutie.


Citat:
citat din mesajul lui addinel

si fetita mea e foarte mica de statura. are 3 ani si 5 luni si numai 90 de cm. m-am framantat mult, m-am paranoizat, de crizele de plans nu mai pomenesc, am fost la nu-stiu-cati medici endocrinologi. ultimul la care am fost, prof. dr. mhail coculescu m-a linistit definitiv, sper eu (paranoia la mine e ciclica, deci nu exclud sa ma ia iar disperarile pe tema asta in viitor). dl. profesor m-a asigurat ca nu sufera de nanism hipofizar in urma unei discutii de o ora, in care mi-a explicat pe indelete ce inseamna aceasta boala. mi-a spus ca daca vreau ii pot face o analiza, desi el nu imi recomanda, sa vedem peak-ul de crestere (emiterea de hormom GH in evolutie). dupa multe luni de zbucium am decis sa nu fac nimic. atata vreme cat singura problema este ca va fi mignona, oricum as refuza tratamentul cu hormoni de crestere. are niste reactii adverse foarte urate si oricum, dupa un tratament de ani de zile cu cate 1 injectie/ zi cresterea maxima ar fi de 7 cm. la ce bun?

nu imi doresc neaparat un copil inalt. imi doresc doar un copil sanatos, vesel, armonios dezvoltat emotional. eu am 1.50 m si nu am avut niciodata o problema cu asta. bine, mi-as fi dorit sa fiu mai inalta, dar nu am facut o tragedie ca nu sunt, pentru simplul fapt ca NU este o tragedie. important este sa aiba copilul incredere in el, sa stie sa traiasca frumos si sigur statura nu ii va sta in cale.

pupici

mama lu' maria

randuri pentru maria


Mergi la inceput