Are 6 ani si 105 cm inaltime

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sportul nu poate ajuta la cresterea in inaltime? Baschet, volei...



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Am si eu problema asta cu fetita cea mica, care la 1 an si 9 luni are cam 75-76 cm. O fi prea devreme sa merg la endocrinolog?

ella nu te panica, dar du-i totusi la un control. Si eu zic ca amandoi sunt cam scunzi. Ioana mea are la 6 ani 118 cm si nu cred ca e foarte inalta. E drept, la gradi si la balet e cea mai inalta, dar am prietene ale caror fetite sunt cu cativa cm buni mai inalte ca ea, la aceeasi varsta.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Si noi suntem piticuti....Alex,la 5 ani si 2 luni are cam 1m (ii sunt bune hainutele de 98-104 cm )m,Sara la 2 ani si 5 luni are 84 cm iar Daria la 1 an si 2 luni jumate are 72 cm.Nici noi nu suntem prea uriasi(eu am 162 iar tati 170 cm ).Cu Alex am umblat exact acum un an si i-am facut si analize si o endocrinoloaga de la Eilia Irza mi-a recomandat sa-i fac niste analize la Elias,pt ca in cazul ca ar avea nevoie de hormoni de crestere ei au un protocol cu o firma producatoare si ni-i asigura gratuit .Normal,am cerut si sfatul pediatrului care a inceput sa zambeasca si i-a zis ca si el cunoaste acest protocol intre Elias si firma respectiva..si nu imi recomanda sa fac acolo analizele acelea.A tot sunat dr de la Elias care ne programase pt decembrie,dar norocul meu ca socrella era ff bolnava chiar atunci si nu avea cine sa stea cu el in spital alea 2-3 zile cat durau investigatiile si eu o alaptam pe Daria,asa ca nu am mai mers cu copilul niciunde.Si intr-adevar ca seamana cu mine,care am mers la scoala la 7 ani jumate ca la 6 jumate nu ma primise ca era ghiozdanul mai mare decat mine.Chiar si la 7 ani jumate i-au zis mamei mele sa ma mai tina un an,nu-i e mila de mine sa ma dea asa de mica la scoala
.Si toata adolescenta am fost trestie(in liceu aveam 42-45 de kg)abia dupa nasteri m-am expandat si iata-ma, mare grasa si frumoasa.......
Dar am zis ca tootusi sa nu ne culcam pe o ureche sa zicem ca "se arunca" in neam,si sa le facem niste analize,dar sincera sa fiu,nu stiu unde sa le fac,nu mai am incredere ca rezultatele o sa reflecte realitatea.
Sanatate maxima tuturor,si sa auzim numai de bine

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fi`mea la 6 ani are 128 cm, DAR este cea mai inalta din grupa, restul au intre 1 m si 120 cm, chiar ieri au fost masurati, cantariti.
Poti incepe investigatii, dar vroiam sa-ti zic ca nu e mic in comparatie cu grupa fie`mi


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana csaki

Da, la Parhon si cat mai repede, sa nu mai piarda timpul. Inaltimea tatalui e f. mica, probabil si el a avut probleme care n-au fost tratate in copilarie.
La Parhon la d-na dr. Procopiuc, un medic f. bun dar si un om extraordinar.

Pozele noastre
Poze noi
poze nou-noute


Liliana iti multumesc din nou

Intradevar un om extraordinar doamna doctor,cum rar mai intalnesti.
Au fost dimineata acolo au asteptat foarte mult erau la coada 10 famili cu copii.
concluziile dansei ar fi,copilul trebuie urmarit,la prima vedere arata bine si e dezvoltat normal are 16 kg si 105,7 cm la 6 ani si 8 luni
trebuie urmarita curba de crestere in fiecare an, luna eventual sa fie constanta si sa nu stagneze,a primit analize de sange, analize de urina,parazitologice....toate aceste infectii si paraziti ii afecteaza cresterea..
vor mai reveni la un control peste 6 luni eventual daca se gaseste ceva in urma analizelor prescrise depinde de medicul de familie

Nikol ANTONIA MARIA(06 MAI 2010)
DAVID(15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolett2445


Liliana iti multumesc din nou

Intradevar un om extraordinar doamna doctor,cum rar mai intalnesti.
Au fost dimineata acolo au asteptat foarte mult erau la coada 10 famili cu copii.
concluziile dansei ar fi,copilul trebuie urmarit,la prima vedere arata bine si e dezvoltat normal are 16 kg si 105,7 cm la 6 ani si 8 luni
trebuie urmarita curba de crestere in fiecare an, luna eventual sa fie constanta si sa nu stagneze,a primit analize de sange, analize de urina,parazitologice....toate aceste infectii si paraziti ii afecteaza cresterea..
vor mai reveni la un control peste 6 luni eventual daca se gaseste ceva in urma analizelor prescrise depinde de medicul de familie

Nikol ANTONIA MARIA(06 MAI 2010)
DAVID(15 MAI 2006)


cu multa placere. De asta zic ca mai bine pierzi cateva ore si afli o parere pertinenta decat sa te culci pe-o ureche si mai tarziu sa regreti.
Ma bucur ca e bine copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Am fost astazi la pediatru cu copiii, ca nu mai fusesem de mult...Si sa vedeti...ca masuratorile facute de mine nu erau corecte ...Baietelul are 105 cm, nu 102, iar fata....120 cm, nu 116 . Deci diferenta de 3-4 cm...fata de masuratorea mea. Oricum, tot scunzi sunt...dar nu asa scunzi precum credeam M-am linistit un pic...Am intrebat-o pe dr. daca e cazul sa merg cu ei la endocrinolog...si mi-a zis sa stau linistita, ca se vor inalta ei...Nu e cazul sa umblam la hormoni, ca nu stim ce efect are asta pe termen lung.
Alex@Sara, si mie tot de asta mi-e frica...chiar nu vreau sa fie copiii mei cobai . Nu stii ce efect poate avea asupra lor pe termen lung un tratament cu hormoni...
Nikolett2445, pai atat are si fi-miu...la 5 ani si 3 luni. Si ca inaltime, si ca greutate...M-am mai linistit. Cred ca o sa merg si eu totusi la d-na dr, sa cer o parere...o sa fac si ceva anlize, daca e...dar tratamente cu hormoni nu voi accepta.
Va multumesc mult , m-am mai linistit un pic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

o parte din analize au iesit rele
are giardia,anemie,carenta de fier mare si cam atat deocamdata

Nikol ANTONIA MARIA(06 MAI 2010)
DAVID(15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

si fetita mea e foarte mica de statura. are 3 ani si 5 luni si numai 90 de cm. m-am framantat mult, m-am paranoizat, de crizele de plans nu mai pomenesc, am fost la nu-stiu-cati medici endocrinologi. ultimul la care am fost, prof. dr. mhail coculescu m-a linistit definitiv, sper eu (paranoia la mine e ciclica, deci nu exclud sa ma ia iar disperarile pe tema asta in viitor). dl. profesor m-a asigurat ca nu sufera de nanism hipofizar in urma unei discutii de o ora, in care mi-a explicat pe indelete ce inseamna aceasta boala. mi-a spus ca daca vreau ii pot face o analiza, desi el nu imi recomanda, sa vedem peak-ul de crestere (emiterea de hormom GH in evolutie). dupa multe luni de zbucium am decis sa nu fac nimic. atata vreme cat singura problema este ca va fi mignona, oricum as refuza tratamentul cu hormoni de crestere. are niste reactii adverse foarte urate si oricum, dupa un tratament de ani de zile cu cate 1 injectie/ zi cresterea maxima ar fi de 7 cm. la ce bun?

nu imi doresc neaparat un copil inalt. imi doresc doar un copil sanatos, vesel, armonios dezvoltat emotional. eu am 1.50 m si nu am avut niciodata o problema cu asta. bine, mi-as fi dorit sa fiu mai inalta, dar nu am facut o tragedie ca nu sunt, pentru simplul fapt ca NU este o tragedie. important este sa aiba copilul incredere in el, sa stie sa traiasca frumos si sigur statura nu ii va sta in cale.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana csaki

Apoi se fac analize de sange, acest IGF care iarasi,


Buna Liliana, poti sa-mi dai mai multe detalii daca stii despre IGF, trebuie si noi sa il facem (noi suntem in tabara celalata!)
Se cheama si altfel? Mi-e greu sa cred ca nu il pot face la Medsana care este foarte aproape de noi, dar chiar nu il gasesc pe lista lor. Ma gandesc ca poate se cheama altfel.

Mergi la inceput