Fluturasi de martie-aprilie 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Strumphy, cand ai timp imi scrii si mie reteta de la aluatul de pizza? Am mai cautat eu pe net, dar cand vine de la cineva care chiar face, am mai mare incredere. As incerca si eu.

Pisuc, multam frumos, m-am mai linistit si eu. M-am gandit sa fac urocultura. Imi spuneti si mie cum se recolteaza pt asta? N-am facut niciodata. Parca auzisem ca se pun mai multe probe de urina? Mai caut pe net...

pt toata lumea!

12+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Alina draga - cumpara de la farmacie recipient steril de urocultura. Dimineata cand faci primul pipi, faci in WC primul jet (adica prima parte sa zicem) dupa care contunui sa faci pipi in acest recipient, pana il umpli macar pe jumatate. Il inchizi etansm avand grija sa nu atingi interiorul lui sau al capacului. Si apoi il duci la laborator.
Unele laboratoare iti cer sa il transferi acolo intr-un fel de eprubeta sterila, altele il preiau ca atare.
Succes!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

roxy enjoy your cartoons si somn usor dupa

scrish, foarte frumoasa mobila, dar dupoa mine zic ca nu se merita atatia bani si cum au spus fetele spun si eu ca si eu cred ca in timp poate tu sau bebe o sa vretui altceva nu sa pastrati asta pana la majorat

anaxena, am avut si eu acceasi problema ieri dimineata ca am si scris, ieri toata ziua am mancat toast sa imi treaca burtica, toast cu aer, toast cu apa, toast cu toast abia pe seara am mancat piure si salata de varza cu pui Insanatosire grabnica

viss, imi pare rau ca nu ai putut sa faci actele alea, dar nu te mai gandi, voi sa fiti sanatosi, tu si bebelushii, asta e cel mai important. cat despre carut da ai noroc ca ti-l da cineva ca unul dublu e o caciula de bani Te pup si ai grija de tine , plus ca acum poti sa stai mai relaxata ca s-a devansat data examenelor

stefy si eu am dureri de spate, acum nu stiu daca de la sarcina sau vechea mea problema, eu am ramas cu o durere continuua de spate dupa o anestezie prost facuta in coloana acum 10 ani pentru operatie . acum mi-e frica de epidurala si tot ceea ce inseamna ac bagat in spate, mi-e sa nu raman doamne fereste paralizata Te pup , capul sus, tot suportam pentru bebelushii nostri dragi, asa-i ?

alina , daca fetele care au mai multa experienta ti-au spus ca e normal ca valorile alea sa fie mai mari in sarcina atunci nu itt mai fa griji, te rog eu mult ca nu e bine pentru bebe.

Apropo de griji eu de cateva zile respir asa mai greu parca as fi urcat scari desi stau in fund pe scaun, iar ieri tensiunea a spus moasa ca imi era normala, dar parca simt ca ma ia cu calduri si imi bate inima tare de parca ar vrea sa iasa din piept, de la ce o fi ?? Cafea nu mai beau, de fumat nu fumez, ce sa fie???




BB on board!!! 17+


strumphy, o fi de la sarcina si eu respir mai greu, obosesc mai repede..sa vezi mai incolo

mami de Vlad 09.04.2009 si 19+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Multumesc pisuc. M-am lamurit. Luni dimineata efectuam

12+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Millie, sa vii in juam de ora la o felie de pizza, berea o aduci tu glumesc , te primesc si fara daca nu ti-am spus pana acum iti spun acum, imi place tare mult numele buburuzei tale Timeea

Pisuc, multumesc dar o sa ma duc Luni aici la spital ca a venit intr-un final si scrisorica cu foile ce trebuie sa ma duc la spital sa mi se ia sange pentru toxo. daca nu veneau hartiile pana luni ma duceam la privat oricum ca nu cred ca e foarte scump. Sa dea Domnul sa am anticoprii aia si sa nu mai imi fac griji in legatura cu asta.

Alina, eu retata asta de aluat o fac de multi ani, deci e verificata, dar o fac la ochi asa nu cu masuratori, daca iti convine asa iti spun ce si cum fac Ahh si nu e aluat de ala crocant ca la pizzele italine, am incercat de cateva ori sa fac si asa si nu mi-a iesit, iese un pic mai pufos, e bun si asta ca mie imi place.


BB on board!!! 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Miki multumesc de raspuns si tie in legatura cu respiratia greoaie , o sa rezistam pentru puiutii nostri , trecem noi si peste asta

Stefya, da ..stiu ca o sa am nevoie sa strang din dinti mult si sa rezist la o nastere naturala 100%, dar zau ca nu mai vreau nici un alt ac in coloana ca imi ajunge cat trag acum dupa prostia facuta acum 10 de un doctor incompetent, mai bine spus neatent , doar pentru ca maica-mea nu a avut atunci sa ii dea bani

Ahh pisuc, eu nici pana acum nu ma jucam cu matzele de cand am aflat ca-s gravi , plus ca eu niciodata nu am schimbat nisipul lor, numai soatza, dar si asa inca mi-e frica pentru ca ele se urcau pe mese si tot asa tot tacamul , dar victorie, de azi inainte au culcusul lor afara intr-un dulap, nu mai doarme nici una in casa , plus ziua eu nu le primesc deloc


BB on board!!! 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Da strumphy. Sa-mi scrii si mie reteta asa cum iti iese tie. Cu ingredientele la ochi ca si asa n-am cantar prin casa. Tot din ocji pun si eu cand fac cate ceva.

12+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Gata, am pus burta la cale , cu 2 felii de pizza , la ora 8 jumate seara dar macar mi-am facut pofta

Deci Alina, aluatul eu il fac asa :
cam 60 ml ulei, (eu pun ulei de masline)
300 ml lapte/apa calduta
un pliculet de drojdie
o lingurita zahar si una de sare
faina cat cuprinde

Intr-un castron pun uleiul si drojdia pe care in prealabil o pun intr-o cana cu sarea si zaharul si laptele caldut sau apa si las sa creasca acolo in cana , atunci cand a crescut frumos in cana pun drojdia in castron peste ulei si amestec , pun faina, putin cate putin sa nu fac aluatul foarte vartos, il framant bine pana se omogenizeaza si daca mi se pare ca am scapat cam multa faina si e cam vartos atunci mai adaog putin lapte sau apa calduta, deci sa nu fie reci. Apoi las aluatul la dospit pana creste frumos si pufos si intind foaie subtire si pun in tava.
Daca iti iese prea mult aluat si nu vrei sa faci foaia mai grosuta, atunci eu ce imi ramane pun la congelator intr-o punguta si am de o alta pizza pentru o alta zi ca se pastreaza bine si nu influenteaza deloc cu nimic ca a stat la congelator, doar il scot din timp sa se dezghete atunci cand vreau si am nevoie.
Cam asa fac eu si sper sa iti iasa si tie aluatul frumos si pufos, ingredientele le alegi tu Eu in seara asta am facut-o cu sunca, salami, ciuperci, porumb si masline verzi si pe deasupra mozarella rasa


BB on board!!! 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

buna dimineata, sa aveti un weekend minunat
noi mergem azi la party pt bebei

mami de Vlad 09.04.2009 si 19+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamira spune:

Neata fetelor!

Noi raspundem mai greu dar citim din umbra Felicitari fetelor care stiu ce culoare are caruciorul si eu abia astept sa aflu. Saptamana viitoare, marti, ajung si eu la gine si sper ca n-o sa fie rusinos si o sa ne arate ce poarta intre picioruse.
Cu greturile am cam rarit-o, doar dimineata vizita WC-ul, insa tot nu pot sa pap de toate. Sa nu vad prajeli si sosuri, dulciuri foarte rar deci traiasca fierturile,painea, laptele si iaurtul Ata ete. E bine si asa decat deloc.
Cu mandrie pot sa zic ca a pus si eu 1 kg peste greutatea de la inceput de sarcina deci viitorul suna promitator.
Am pus si eu o poza cu burtica, e facuta cu tel si nu e asa clara dar promit sa mai fac.
V-am pupat pe toate fara nr.

_
Graviduta fericita cu o minune in burtica 13+

Mergi la inceput