Prietene la bine si la greu - 63

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

luniversatilor ditr-o zi de 14

nu ma lasa alex sa scriu nici doo vorbe, sta calare pe mine continuu
vazut pozuci cu tzutzupidu albastrel, care face greva "foamei" (apei) in continuare. pupam mamica sa nu-si piarda rabdarea

monis, diagnosticul a fost pus atunci cu sindrom bronhoobstructiv, urmeaza ca miercuri sa recoltam sange pt a vedea cum e cu alergiile. de cadou...nu stiu daca ii voi lua ceva anume, motul noi il luam la vara, cand ne-am gandit sa-l cadorisim cu o masina electrica, dar nimic batut in cuie. jucariile preferate ale lui alex sunt mingiile si o masinuta simpla(asta pe langa restul de non-jucarii)

Ralu, Many, Tina, m-am amuzat nitel cu pataniile voastre din baie

Alex a avut azi tot 2 reprize de somn, una de 1 ora si una de 2, acum s-a marait e somn de la ora 9, dar l-am culcat la 9 jumatate, si inca nu s-a trezit

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
poz(n)e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Monis pe Sabina o atrag jucarii de genul www.jucariidejucarii.ro/jucarii-muzicale/busy-basics-peek/" target="_blank">asta sau www.jucariidejucarii.ro/jucarii-muzicale/racheta-sortator/" target="_blank">asta



Anca, mamica fericita de Sabina Ioana (03 nov 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

ROSEOLA! Pazea! Bubosi!

Lyly, ce bine ca te-am prins pe-aici. Stiu ca Alexutzul a avut roseola. I-ai dat ceva "tratament" in perioada aia? Ca noua ne-a spus sa ia Aerius si Vit. C.
In cat timp au disparut bubitele la voi?

Ancutzule, multumesc tare mult de link-uri. Ma bucur ca e roseola si nu rujeola cum am crezut eu.

Multumesc tuturor pt grija si gandurile bune.

Sunt la zi cu cititul, dar nu mai reusesc sa formulez un raspuns coerent acum, ca azi-noapte asa mi-a plans saracutul...de am crezut ca o iau pe campii. Nu am inteles daca il durea ceva sau daca il mancau bubitele?! Sper din suflet la o noapte mai buna acum, ca abia mai tin ochii deschisi.
Ma duc sa ma bag urgentissimo in pat, sa prind macar o ora de somn pana la urmatoarea trezire ca dupa miezul noptii e jale cu frichineala si miorlaiala. SIGUR sunt tare utile cartile date de Monis , dar habar nu am cand o sa am timp sa le rasfoiesc macar.

Intrebam de sucul facut in casa pt copii, pt ca nu avem storcator de fructe si legume, si sotul ma tot bate la cap sa luam unul (habar nu avem de care o fi mai bun ), pt ca pitix mananca fff putine fructe, si sa suplimentam oarecum cu sucurile...
Eu mai taraganez un pic achizitia asta, in primul rand pt ca nu stiu care storcator ar fi mai bun si usor de curatat , si apoi pt ca daca trebuie diluat sucul ff mult cu apa, atunci nu prea isi are inca rostul.
Voi aveti storcatoare? De care? Le dati sucuri la kinderi?

PS: TAre interesante discutiile despre jucarii. Am tot salvat link-uri la greu. Maine sper sa apuc sa ma si uit pe ele.

Ma bag acum la somnic.

NOAPTE BUNA si cu cat mai putine treziri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

si-acu cateva randuri din amintiri:

Ancutzic, hai ca ati rezolvat cu apa, cu gazele, inca putin si gataaaa faci cinste, nu?

Monis, 10???? de cand n-am mai dormit pana la ora aia!!!! a facut si tati intr-o seara aerosoli dar a zis ca-s naspa

Smara, cum e Timi, ati ajuns la dr? roseola/rubeola sau rujeola?

Laura, ma bucur ca s-a rezolvat funduletul drei

Dankutza, felicitari pt castigarea concursului, dar mai ales pentru rezultatele analizelor tinem pumnii ca operatia mamei tale sa decurga bine

Miany, noi avem 6 inti, dar inca nu am inceput ingiena lor rusinica si mie . Pozici de la petrecere?

Raluci, barfeste-l mai des pe Bubu ca sa doarma exemplar
Noriel este si in Auchan Titan

Ramonika, tu cum mai esti? ce mai face cretzulina ta?

Dymomo, vad ca a disparut iara...

I-am dat azi mesaj lui Lavi, dar n-am primit niciun raspuns de la ea...sper sa fie bine

Lumi_R, nu s-o fi intors din tarile calde? si ce bine o fi de Dozz la ora asta...sper sa se descurce bunicii cu micuta Ana

Many, lili, voi ce mai faceti? niste cra-cra-uri si de la voi?





Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
poz(n)e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Smara, nu i-am dat absolut nimic, doar a fost putin mofturel la mancare si am insistat mai mult pe tztz. a trecut repede, in 5 zile nu s-a mai vazut nimic pe el . in timpul asta nu a parut deranjat deloc de bubite. in acelasi timp i-au iesit si 3 dinti
eu nu ii dau suc lui alex, am incercat o data de portocale si l-a refuzat, apoi unul natural cumparat, de mere cu struguri si la fel, a refuzat sa bea asa ceva. sanatate maxima!

EDIT: noi am avut RUBEOLA

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
poz(n)e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Scurt pe 2 ca fug in patic:

Mihnea, Ilinca si Ana!!!

Smara, stai linistita, si Matei a facut luna trecuta tot o roseola, nu se trateaza nimic, decat febra. Si i-a prescris tot un antialergic (Zyrtec) si Vit C...parca atat.

Doris, FELICITARI pt bilant, e tare vorbaret Matteo

Nici noi nu stam evident bine cu somnul...1-maxim 2 reprize de somn pe zi...uneori cumulat 1h sau maxim 3h..niic eu nu mai am nici cand sa-mi trag sufletul

In privinta pataniilor, m-am amuzat f tare, avem nazbatiosi

Somnic pufos!

poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Monis, gand la gand si eu sunt in cautare de cadou ptr David. Oscilez intre www.mytoys.de/Vtech-Baby-Spiel-und-Laufwagen/Vtech-Babyspielzeug/Vtech/KID/de-mt.to.br01.44.05/1584329" target="_blank">asta si www.mytoys.de/Fisher-Price-Lernspass-Tisch/Fisher-Price-ab-6-Monate/Fisher-Price/KID/de-mt.to.br01.13.02/1758891" target="_blank">asta.
Eu de fapt ii caut un laptop..dar ce cred eu ca l-ar atrage pe el (cu cat mai multe butoane cum il prinde pe al meu este cu degetelele in actiune) este recomandat de la 3 ani in sus.

Krelia, ce printes mare si frumos ai

Mitzi, multumesc ca imi impartasesti din sfaturile primite de tine. Sa vedem cum va fi si la noi.
sa iasa cat mai repede si fara dureri dintisorii.

Doris, frumos bilant.



------------------------
Dana, mami fericita de David (2 noiembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana n.

Monis, gand la gand si eu sunt in cautare de cadou ptr David. Oscilez intre www.mytoys.de/Vtech-Baby-Spiel-und-Laufwagen/Vtech-Babyspielzeug/Vtech/KID/de-mt.to.br01.44.05/1584329" target="_blank">asta si www.mytoys.de/Fisher-Price-Lernspass-Tisch/Fisher-Price-ab-6-Monate/Fisher-Price/KID/de-mt.to.br01.13.02/1758891" target="_blank">asta.
Eu de fapt ii caut un laptop..dar ce cred eu ca l-ar atrage pe el (cu cat mai multe butoane cum il prinde pe al meu este cu degetelele in actiune) este recomandat de la 3 ani in sus.


Dana, eu votez masa, pare f interesanta, antepremergatorul probabil il va folosi pana merge bine si dupa aceea nu...ref la un laptop, eu as paria ca nu-i va placea asa tare, si tot la al tau va veni

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
poz(n)e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Citat:
citat din mesajul lui lylyana.ion

Citat:
citat din mesajul lui dana n.

Monis, gand la gand si eu sunt in cautare de cadou ptr David. Oscilez intre www.mytoys.de/Vtech-Baby-Spiel-und-Laufwagen/Vtech-Babyspielzeug/Vtech/KID/de-mt.to.br01.44.05/1584329" target="_blank">asta si www.mytoys.de/Fisher-Price-Lernspass-Tisch/Fisher-Price-ab-6-Monate/Fisher-Price/KID/de-mt.to.br01.13.02/1758891" target="_blank">asta.
Eu de fapt ii caut un laptop..dar ce cred eu ca l-ar atrage pe el (cu cat mai multe butoane cum il prinde pe al meu este cu degetelele in actiune) este recomandat de la 3 ani in sus.


Dana, eu votez masa, pare f interesanta, antepremergatorul probabil il va folosi pana merge bine si dupa aceea nu...ref la un laptop, eu as paria ca nu-i va placea asa tare, si tot la al tau va veni

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
poz(n)e


Tocmai mi-am dat seama ca David are o masina pe care o poate folosi si pe post de antepremergator.
Ai dreptate cu laptopul...cand il prinde pe al meu, scoate limbuta afara si degetelele in actiune.

------------------------
Dana, mami fericita de David (2 noiembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Smara bine ca nu e rujeola...bubitele trec repede, la noi au trecut in 2-3 zile...nici eu nu am tratat-o cu nimic...pup si sanatate

Lyly husbandul zice ca luni mutam toata mobila...doar ca nu stiu cat de repede imi transfera astia abonamentul de tel+cablu+net, sper sa nu stau mult "pe intuneric"
in alta ordine de idei, ce-o fi cu Lavi?

Dana si mie imi place masuta, dar si antepremergatorul e bun, chiar daca o sa invete sa mearga eu zic ca va impinge la el in continuare, plus ca are atatea figurine si butoane si melodii...pam-pam

asa, acu' sa ma cra-cra cesc si eu putin ca nu am facut-o demult

Sabi s-a desprins singurica de mobila, a facut 3 pasi apoi am prins-o din zbor ..cred ca nu mai dureaza mult pana o ia din loc

va pupicesc, noapte buna



Anca, mamica fericita de Sabina Ioana (03 nov 2009)

Mergi la inceput