Bobocei sept-oct 2008, la 2 ani (314)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Lumi, Diana si eu m-am gandit intai sa-i dau fierul si cand il termin calciul..pediatra mi-a zis asa: nu in acelasi timp adica..seara si dimi calciul si fierul la pranz- cica merge
Deci am intrebat-o ca nu dadeam de capul meu asa...oricum si mie mi-se pare prea mult..o sa-i dau fierul acum..cand il termin calciul..chiar daca ea mi-a zis asa.

Nico curaj mamico..mai e un pic

Babytza multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

Buna!

Eu azi sunt acasa cu copilul, l-am luat azi de la gradi ca a vomitat de 2 ori Culmea e ca de atunci e bine-mersi, nu da semne ca l-ar deranja ceva, nu stiu ce sa spun...
De dimineata a regurgitat putin ca a dat sa tuseasca si se ineca cu muci, insa la gradi cica nu a tusit, a vomitat direct
Sper sa nu ii fi placut mancarea si atat
Nu mai spun ca saptamana asta trebuia sa il las teoretic la gradi la program lung, ca mama e interbata pentur recuperarile periodice si al meu sot a plecat in dimineata asta pana vineri. Si ca totul sa fie perfect eu maine dimineata chiar trebuie sa merg la munca, noroc ca soacra a percutat repede si s-a urcat deja in microbuz spre Bucuresti.
Partea nasoala e ca o sa ma parte de 2 seri cu soacra Sper sa trecem usor peste ele

Lumi in mod clar trezirile sunt legate de faptul ca ai reinceput munca. Mihnea se trezeste noaptea de fiecare data cand am cateva zile incarcate si ajung tarziu acasa. Faptul ca cer lapte insa, cred ca e legat de modul in care ei adorm, din ce am mai citit. Ei se trezesc peste noapte, isi confirma ca esti langa ei, dupa care apeleaza la cea mai rapida metoda de a adormi. La mIhnea cel putin asa este. El a avut o perioada de o saptamana, recent, in care se trezea la 1, venea la noi in pat, bea un bibe si pe la 5 mai cerea un bibe de lapte. Am incercat cand a venit in pat la noi sa ii dau apa si sa il adorm in brate, insa a adormit destul de agitat pana la 5 cand a cerut lapte
Asa ca eu ii dau lapte in aceste perioade si asta e, dar de obicei il tine maxim 1 saptamana dupa care se intoarce la somnul neintrerupt

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Cristina daca le dai in acelasi timp chiar daca dimineata si seara Fe il cam dai degeaba ca se elimina.E bine cand ii dai Fe sa ii dai si suc de portocale de ex.Fe se absoarbe fff bine in prezenta vit C.Eu stiam ca e ok sa faci pauza intre trat de minim 10 zile.Dar sa stii ca am mai auzit dr care ziceau ca daca Ca il iei dimineata si Fe seara nu e nici o problema.Ca medic insa ar trebui sa stie ca nu se absoarbe un elem in organism atat de repede

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Eu am ajuns la concluzia ca atatia doctori..atatea pareri..cam greu sa gasesti pe cineva de care sa fii multumit pe deplin.
Stiam ca fierul se absoarbe mai bine cu vit. C.Chiar am luat portocale sa-i fac un biberon de suc de fructe pe zi.
Noua ne-a iesit anemie cand am facut indigestia aia..ca altfel nu-mi explic. Radu mananca f bine..in fiecare zi carne de pui, vita..peste nu mai zic..imi cere si dimineata.Plus ca e alaptat.
Oricum o sa-i fac cura asta de fier..daca asa ne-a iesit la analize...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui baby_boy

Lumi, Diana si eu m-am gandit intai sa-i dau fierul si cand il termin calciul..pediatra mi-a zis asa: nu in acelasi timp adica..seara si dimi calciul si fierul la pranz- cica merge
Deci am intrebat-o ca nu dadeam de capul meu asa...oricum si mie mi-se pare prea mult..o sa-i dau fierul acum..cand il termin calciul..chiar daca ea mi-a zis asa.



da, am mai auzit si eu varianta asta, dimineata Ca si seara Fe, insa nu stiu daca timpul de absorbtie e suficient.
eu de luna viitoare le voi da Fe, adica a 2-a luna in care le dau si Ca, dar le dau 10 zile pe luna Ca, si 20 de zile Fe, incepand cu ziua a 11-a.

dya, daca e obisnuinta, am pus-o, ca sa zic asa, pentru ca nu vreau sub nicio forma sa-i las sa planga. si culmea e ca ei se trezesc (plangand) chiar daca dormim impreuna, deci clar ii supara pe ei ceva...

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Paula-Laura multa sanatate lui Mihnea!!

Atentie sa nu faca si diaree..ca la noi asa a inceput..intai a vomitat de 2 ori..apoi s-a stricat la stomacel..nici acum nu stiu de la ce a fost...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

paula, merci mult de raspuns. la noi dureaza cam de multisor perioada asta, vedem, mai asteptam, ce sa facem...

sanatate multa lui Mihnea si bafta cu soacra!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monyca.C spune:

Nikolici te inteleg perfect si eu am trecut prin momente asemanatoare.. acum depinde si de Karinuta cum o va primi..Eva se uita curioasa la el si spunea incet bibi bibi bibi dandu-l sa-l pupe...am avut emotii mari cu ea..mi se rupea sufletul cand o vedeam ca pleaca acasa cu tati si eu ramaneam cu baiatul, as fi vrut sa ma rup in doua, o jumatate sa plece cu ea...adormeam cu gandul la ea in spital..ai sa vezi ca totul va reveni la normal cand vei ajunge acasa si le vei avea pe amandoua langa tine..numai ale tale, nimic nu se schimba, poate doar se amplifica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Paula sanatate piciului, sa ii treaca repede. De fapt sa nu repede, ci de tot , instant Poate nu i-a priit papica de acolo sau a mancat cu pofta. Si lasa, ca 2 zile trec repede

Nerantula te pup si abia astept sa ne povestesti cum e cu doi puiuti mici

Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monyca.C spune:

Baby_boy f frumoase pozele, s evede ca picii s-au distrat de minune cu atatea jucarii prin preajma..si Radu e un scump..

Babytza eu nu pot vedea filmuletul...:( nu se incarca..

Paula multa sanatate puiului !
Refacere rapida..offf greu e cand ai puiul bolnavior, nu-ti arde de nimic...

eu m-am asezat putin pe canapea dupa incercari esuate de a o culca pe Eva..nu mai stiu ce sa-i fac...nu vrea si pace sa doarma..Nicolas doarme deja a doua tura pe ziua de azi dupa ce a papat piureut de legume si putina titi dupa..

fug ca a cazut Eva...


Mergi la inceput