Bobocei sept-oct 2008, la 2 ani (314)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Salutare!

Am reusit sa urc niste poze in webshots si le-am trimis pe mailul comun de yahoo. Incerc sa-mi fac niste timp sa va si povestesc cate ceva ...


aaa, am zarit ceva de dimineata, in fuga: Ange, ce testai?
Mussettepink, sarcina usoara si felicitari!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:


Am venit si noi dupa o dimineata petrecuta in botanica...cat o mai tine vremea cu noi..ca am inteles ca deseara se pun ploile:(
Sa raspund si eu la cateva intrebari.
Noi luam Vigantollenten 1000in fiecare zi.
Am luat Ostecare calciu in primavara..acum o sa incepem iar 5 ml de 2 ori pe zi.
Cand ii dau Osteocare nu mai ia Vigantolleten.
Azi am inceput si cura de fier Haussman sirop- cate 2.5 ml inainte de masa pranz.
Oscillo nu i-am dat si nu-i dau. Nu luam nimic de imunitate.

Babytza uite aici pozele

Klemmi ati petrecut nu gluma..vrem poze

Lumi nu stiu ce sa zic cu trezitul noptile..si Radu a avut enspe mii de treziri azi-noapte..insa el e alaptat si alta e chestia..a supt intr-una....oricum banuiesc si eu maselele...sper sa treaca repede si la voi si la noi

Feli ce-mi place cand ne povestesti de Vlad...e mareeee figura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

baby_boy, xor, multumesc! poate chiar e de la masele, caci avem si balutze din belsug...

baby_boy, am citit azi un articol despre administrarea vitaminelor, mai mult pentru mine, ca iau ceva ptr pofta mea de mancare ce lipseste cu desavarsire. in fine, si acolo spunea ca nu se administreaza Ca si Fe in acelasi timp, nu am gasit insa explicatia. poate mai intrebi o data pediatrul...


nerantula, eu nu pot vedea pozele. sunt parolate? nu le gasesc nici pe webshots, desi ar trebui sa fie...

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Fetelor, eu cred ca din cauza ca ati plecat la serviciu fac asa copiii. Sigur. Asa ca n-are rost sa mai cautati ca n-au nimic. Doar ca simt lipsa voastra ceva mai mult si se alinta.Unii pot chiar sa inceapa sa faca pe ei, desi sunt fara scutec de mult. E un fel de protest al lor.Se vor adapta si o sa fie ok.
Lumi, eu nu cred ca se trezesc de foame hunii. Se trezesc pt alint.Normal ca daca le dai papa-ce copil refuza biberonul! Cred ca nu-i mare tragedie ca beau atata lapte daca mananca normal in timpul zilei;dar trezitul asta des ii afecteaza. Ca nu li se odihneste creierasul daca nu prind macar 4 ore de somn neintrerupt.Nu le mai da lapte decat cel mult o data in timpul noptii (ideal ar fi deloc);daca se trezesc incearca sa-i linistesti altfel: putina apa, mangaiat, alintat, stat cu ei in pat,etc.Altfel risti sa se obisnuiasca asa si nici ei nu se odihnesc cum trebuie, iar voi o sa fiti doua dezastre ziua. Chiar daca faci cateva nopti albe pana se obisnuiesc; macar nu dormi o sapt si rezolvi treaba decat sa nu dormi cu lunile.

La Multi Ani sarbatoritilor!!!Sa cresteti mari, pui mici!!!!!

Inapoi la munca!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

O zi minunata fetelor!

Eu de ceva zile traiesc cu ochii deschisi, momentul cand le voi face cunostiinta la surioare si ma credeti ori ba ma apuca bazaitul de emotie instant.Ieri conduceam cu K1 in spate ca am fost la docor impreuna si pt ca am prins trafic am mai bazait asa putin si la volan, uitand ma in retrovizoare la ea si mititica ca m-a simtit imediat, imi zicea "mami mami , mami?"Cred ca o sa mor si o sa inviu cand va intra K1 la K2,Sper sa si pot imortaliza momentul unic in viata...ah iara m-a luat plansul.
Surioara Kendra i-a cumparat Karinutei, o papusa bebe putin coapta care are si coditze si este si fistichiu imbracata, cadou ce i-l va darui micutza K2 lu K1 la spital...ah mi s-a zbarlit pielea pe mine.
Iar eu de ceva zile m-am preocupat sa i gasesc cadou de ziua ei pe Alba ca Zapada si i sfarsit am gasit ceva , o Alba care mai si canta, de abia astept momentul de maine cand se va trezi sa i le daruim.Asta seara vom orna casa cu multe baloane in timp ce va dormi ea si maine vom vedea reactiile.
Nu facem ceva in mod special acasa, dar vom merge maine la teatru de papusi si la un loc de joaca, apoi ii vom canta acasa La multi ani in fata tortului care este of course Alba ca Zapada.

ps. am vrut sa ma imbrac eu in alba ca zapada si mi-am dat seama ca Alba ca Zapada nu este gravida.

cu K2 in 37s si mamica de K1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

lala, si eu banuiesc asta, pentru ca nu se mai dau plecati din patul nostru si pentru ca doar eu ii pot linisti noaptea. isi iau biberonul si se aseaza in bratele mele, doar asa vor sa-l bea...
la prima trezire le dau ceai, sigur nu le e foame, si de cele mai multe ori, il accepta. in rest, nu vor si pace iar eu nu vreau sa-i las sa planga niciun pic, nicio saptamana, nici mai mult, nici mai putin, doar in ideea ca mai apoi va fi ok. si-mi place sa-i alint si n-am o problema in a dormi cu ei, atata doar ca, trezindu-se asa de des, nici ei nu se odihnesc cum ar trebui. mai asteptam, vedem, poate in timp va fi mai bine, insa n-am cum sa-i linistesc altfel, fara bibele ala/alea....

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

niko, esti mortala! mai sa-mi dea si mie lacrimile si ma vede tot biroul.
abia astept sa ne spui si noua impresiile.

curaj mamico, totul va fi bine!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Salutica fetelor

Niko ma gandesc non stop la tine zilele astea Abia astept eu sa nasti printesa mica M-am emotionat si eu la randurile tale

La multi ani Mario & Radu !!! Sa cresteti mari puisori !!!!

Cristina ma bag acum la poze
Edit : ce tort frumos a avut , cred ca si bun pe masura Si ce de copilasi invitati !!!! Nice party

kllemi super distractie pe voi la petrecere !!!!

Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

La topogan :)



Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Monyca eu care am avut mari probleme cu constipatia cu Deiu dupa 2 zile in care nu facea a 3-a zi luam masuri altfel avea dureri mari de burtica.Am avut si acum vreo 2 sapt probleme din nou de la noul LP i-am dat sirop si ceai de musetel si vad ca s-a reglat de vreo 4 zile face zilnic.
Baby_boy si eu stiu ca nu se da Ca si Fe in acelasi timp.Explicatia o am in cap de pe vremea cand eram studenta la medicina Ca impiedica absorbtia Fe.De aceea e bine si in alimentatie sa nu se manance in acelasi timp alimente bogate in Ca si in Fe.E bine sa intrebi si dr si sa ii spui si tu ca nu e ok impreuna daca el insista.
Apropo de Fe eu nu i-am dat niciodata lui Deiu nu are probleme cu Fe la analizele din iulie era la limita superioara desi nu mananca carne...
Lumi cu trezitul noaptea nu stiu ce sa zic.Cred ca ar fi deja varsta sa doarma noaptea snur daca nu ii supara ceva.Eu cu Deiu am avut acum 3-4 luni o perioada in care se trezea si de 4-5 ori pe noapte, a durat vreo 2 luni dar a fost din cauza ultimelor masele.Acum nu mai are probleme se culca la 22,30 si se mai trezeste la 8-8,30 dimineata.In timpul verii semai trezea sa ceara apa acum nu se trezeste deloc doarme ok.Laptele mult care il beau poate fi si semn de paraziti dar nu cred ca e cazul la voi ca tu ziceai ca ei demult beau mult lapte noaptea.Eu zic ca se trezesc asa ca e obisnuinta si e legata de lapte cred.Plus ca ei asa sunt obisnuiti sa doarma cu multe treziri.Ar fi super sa reusesti sa ii faci sa se obisnuiasca sa doarma toata noaptea banuiesc ca daca nu le dai lapte nu merge, e greu tare la varsta asta sa scapi de o obisnuinta.Eu cu somnu am fost mai ferma cu Deiu si asta din cauza ca eu sunt rea de somn daca nu dorm nu te poti intelege cu mine.El de mic a dormit ok in afara de perioada cu dintii, nu stiu ce m-as fi facut sa se trezesca de atatea ori.In concluzie eu zic ca nu e nimic grav ci e doar obsinuinta.Tinem pumnii sa scapati de ea!!


Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput