Humana AR

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB

Pana sa trec copilul pe lapte AR dormeam noaptea langa el. De cand am inceput sa i-l administrez a dormit singurel la el in patut. Ridicati patutul din partea in care copilul doarme cu capul pt a evita accidente neplacute

Mamica unui buburuz


nu stiu ai vostri, dar al meu aluneca in jos, astfel incat tot timpul il gaseam la orizontal..avea un stil de dormit(era la 45 de rgade ridicata saltea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadespa spune:

dragi mamici,
am si eu o veste buna, mi-e si teama sa nu cobesc daca o numesc veste buna... suntem deja la a treia cutie de humana ar si micuta mea nu mai "scoate" aproape deloc lapticul. doar cand se agita ca nu sta 5 minute fara sa se intinda sau se se zbenguie. si atunci nu mai scoate in jet cum scotea inainte, doar putin in coltul guritei. si nu stiu daca e sau nu de la lapte dar nu mai e nici constipata. poate e pura coincidenta (i-am dat si probiotice) dar chiar simt ca laptele ajuta.
va multumesc celor care ati scris despre "solutia" asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadespa spune:

dragi mamici, am o noua intrebare: in momentul in care ati inceput diversificarea - si aici ma refer maidegraba la cereale- cum ati procedat cu laptele in combinatie cu cerealele? adica laptele se ingroasa destul de mult si ma gandesc ca in combinatie cu cerealele se ingroasa si mai mult. stiu ca exista tetina speciala pt. cereale, dar este suficienta? nu as vrea sa-i schimb laptele ar pe unul normal.
multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

La reflux este recomandata mancarea cat mai solida. Eu nu i-am dat cereale in bibe, ci la lingurita. Asa le faci suficient de solide si eviti si obiceiurile alimentare nesanatoase. Am inceput pe la patru luni diversificarea (abia asteptam), dar cerealele au fost ultimele introduse, pe la sase luni.
Am folosit Novalac, care este o formula apropiata de gustul laptelui normal, nu este dulce. Au si cereale f bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

ma bucur ca am gasit aceasta discutie!!!

si noi suntem utilizatori de lapte AR,si mai exact Humana AR,si credeam ca nu am cu cine discuta aceasta problema.

la noi ,alaptat la san ,la 2-3 ore dupa masa regurgita si pe nas si pe gura si se speria ca nu putea respira.

am utilizat Humana AR si am vazut imbunatatiri,creste bine,mananca bine,mai ales ca nu era o forma asa grava de reflux ,dar suficienta cat sa te sperie.

nu stiu sincer care formula e mai buna,novalac sau humana,am ales humana pt ca e mai usor de procurat,este un site pe net cu preturi bune(,nu dau aici numele ),si l-au livrat in 24 ore si nu exista riscul sa raman fara,pe cand pe cel de la novalac chiar nu stiam de unde sa-l procur......

pe fetele care folosesc humana,atentie formula AR ,este de 2 feluri,ingrosat cu pectina de banane,si poate ca acela constipa,si cel ingrosat cu faina de roscove care nu constipa..........

si inca ceva,baietelul meu e mult mai agitat noaptea,aspect de care nu am scapat cu humana,probabil nu are a face cu acidul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Eu cred ca da, pt ca sta mai mult la orizontala si sucul gastric urca pe esofag. De aceea se recomanda inclinarea patutului (nu pus ceva sub cap). In afara exista niste pernute speciale foarte ok, de care am aflat un pic cam tarziu. Poate poti sa faci rost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Am folosit Humana AR cu faina de roscove de la 1 luna si jumatate pana la 5-6 luni. A fost ok, nu a mai avut reflux (probabil a fost o forma usoara). Dar, obligatoriu, am inaltat patul la cap si il tineam 30 minute dupa ceas, dupa ce-si manca biberonul. Era greu mai ales noaptea (odata am atipit cu el pe umar), dar n-am renuntat. Ca sa se aseze bine laptele si sa-si faca efectul faina de roscove. Plus debridad in lapte parca 5 ml/ zi pentru varsta aceea.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

am respectat si aceste reguli,doarme numai pe plan inclinat,il tinem si vertical sa eructeze,adoarme linistit vreo 3-4 ore,cam de la orele 21 pana pe la 1 noaptea dupa care incepe asa o agitatie in patut,da din maini,plange,se intoarce,se zvarcoleste,si cu siguranta nu e de foame pt ca si dupa ce e hranit face la fel....daca reuseste sa adoarma,apare acest episod din ora in ora pana in zori....

m-am gandit ca poate e mai greu sa adoarma si asa face pana reintra in starea de somn...

acum are 3 luni,de colici am scapat pe la 7 saptamani,si in rest e un copil extrem de vesel si zambaret,numai ca noptile sunt un cosmar....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadespa spune:

Revein pe forum cu o intrebare pentru mamicile cu bebei mai mari - pana la cate luni le-ati dat humana AR. noi acum am inceput diversificarea cu supita clara dar peste 3 zile o sa trecem la pasat ca vad ca supita o scoate afara. imi amintesc cu groaza de inceputuri cand eram disperata de cum tisnea si pe gurita si pe nasuc si nu-mi vine sa cred ca e de bine acum de cand cu laptele asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

I-am dat pana la 10 luni, apoi i-am dat Humana 3 si dupa 1 an am continuat cu Humana Junior.

Mergi la inceput