Humana AR

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Se pare ca si ea a facut esofagita,e pe ranitidina.Voi in ce forma ati folosit ranitidina,ca aici nu se gaseste sirop?!Cand ai stiut ca s-a vindecat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

A fost problema cu tratamentul, pentru ca nu se importa in Romania ranitidina sirop si nici motilium. Am fost sfatuiti sa pisam pastilele pentru adulti si sa facem solutie cu ser fiziologic , in dozele prescrise, si sa dam cu lingurita sau cu siringa pe la coltul gurii. Le-a refuzat, le scuipa pentru ca erau amare si neplacute.Atunci ne-a venit ideea sa le amestecam cu Grippe Water care e dulce (poate ai folosit pentru colici,daca nu iti explic ce este)si numai asa am reusit sa-i dam medicatia.
I-am mai dat si Maalox suspensie.
Cum te prinzi ca-i merge bine? Treptat, in 2-3 saptamani, a inceput sa manance , sa nu se mai agite in timpul mesei, sa nu mai urle.Se vedea ca-i merge bine, s-a mai linistit cu plansul,manca bine si linistita. La fel, treptat, daca a primit Humana AR si Gaviscon Infant, a inceput sa regurgiteze mai putin si mai rar pe parcursul zilei si atunci automat nu mai avea nici motiv sa-i fie intretinute arsurile.Totul a cerut rabdare si timp.
Ranitidina a luat 6 saptamani.
La 5 luni cand am inceput diversificarea am protejat-o digestiv ,i-am dat mar copt, si restul fructelor si legumelor facute fierte sau preparate la abur , dupa caz.
Am evitat alimentele acide, acum la aproape 7 luni (mai sunt 10 zile pana atunci), inca nu a primit citrice si iaurt.Asteptam pana ne permite doctorul pentru astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadespa spune:

Citat:
citat din mesajul lui delsim

Eu folosesc , fetita mea sufera si ea de reflux .
I-a placut foarte mult de la inceput, in general stiu ca Humana e bine tolerat de copii.O sa vezi ca de fapt nu difera prin gust de Humana normala, e mai dens, mai fainos decat un lapte obisnuit, ca asta e si ideea ....sa fie mai gros ca sa nu poata fi dat afara cu aceeasi usurinta ca un lapte "normal"
Intreaba-ma ce vrei ...nu stiu ce sa-ti mai spun

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadespa spune:

Citat:
citat din mesajul lui delsim

Eu folosesc , fetita mea sufera si ea de reflux .
I-a placut foarte mult de la inceput, in general stiu ca Humana e bine tolerat de copii.O sa vezi ca de fapt nu difera prin gust de Humana normala, e mai dens, mai fainos decat un lapte obisnuit, ca asta e si ideea ....sa fie mai gros ca sa nu poata fi dat afara cu aceeasi usurinta ca un lapte "normal"
Intreaba-ma ce vrei ...nu stiu ce sa-ti mai spun

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer


Delia, vad ca mesajul e din 2010 dar sper sa reusesti sa-mi raspunzi :)
Spune-mi , cand i-ai dat lapte AR pur si simplu nu a mai "scos" sau i-a mai venit putin pe gat inapoi? Eu aseara am inceput sa ii dau humana ar dar trecem de la nan cu cate o masura sa nu o doara burtica daca i-l schim brusc. azi noapte nu mi-a mai scos decat o singura data lapticul si doar putin pe gurita nu si pe nasuc cum facea inainte. doar ca inca vad ca-i mai vine inapoi si-l inghite, nu-l mai scoate.sper sa se rezolve cand ii voi da doar humana. sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadespa spune:

Buna,
Vad ca si fetitei tale ii venea inapoi lapticul dupa ce i-ai dat humana chiar daca nu il mai scoate afara. situatia asta a durat mult, adica asa o sa-i vina mereu sau o sa-i treaca la un moment dat? fetitei tale cand i-a trecut?
multumesc!

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

si noi am baut humanar ar. a fost foarte bun. mai dadea afara...nu se poate stopa acest reflux decat dupa diversificare. dar a luat in greutate. eu i-am dat debridat. dupa 4-5 luni am inceput cu cereale fara gluten si pe la 6 luni ii luam humana normal si il ingrosam cu cereale de orez. de fapt asta e ideea. sa fie laptele mai gros ca sa ramana in stomac..cat mai mult din el ;). noua doctorita ne-a zis ca pe la 9 luni o sa fie bine. nu am crezut-o, dar asa a fost. fara alte medicamente decat debridat.
trebuie sa ai nervi de otel...eu il schimbam fara numar..si cand ma gandeam ca trebuie sa il hranesc deja incepeam sa ma stersez ..aveam peste 100 de bavetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Si noi am avut aceeasi problema, dar pt ca gaseam Humana AR mult mai greu si foarte scump (pret de farmacie si nu de hypermarket) am trecut pe Novalac AR. Ne-a priit. Diferenta de lapte s-a vazut imediat, de la regurgitare in jet la cateva grame de lapte in coltul gurii... Am continuat cu acest lapte pana la 6 luni jumate cand am trecut pe Humana simplu. L-a acceptat fara sa mi-l verse semn ca problemutza s-a rezolvat. Apa si ceaiul mai mi le dadea afara, laptele nu. De pe la 8 luni pot spune ca nu am mai avut probleme cu lichidele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadespa spune:

Deci inteleg ca de scos tot va mai scoate. oricum am observat o mica diferenta in sensul c nu mai "tasneste" ca inainte. sper totusi sa fie si mai bine si sa nu-i mai stea in gat. sincer varsta de 4 luni cand se incepe diversificarea cel mai devreme mi se pare atat de departe...si deja nu-mi mai fac sperante ca o voi culca in patut, mi-e prea frica sa nu se inece noaptea :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinadespa

Deci inteleg ca de scos tot va mai scoate. oricum am observat o mica diferenta in sensul c nu mai "tasneste" ca inainte. sper totusi sa fie si mai bine si sa nu-i mai stea in gat. sincer varsta de 4 luni cand se incepe diversificarea cel mai devreme mi se pare atat de departe...si deja nu-mi mai fac sperante ca o voi culca in patut, mi-e prea frica sa nu se inece noaptea :(



exact din cauza asta sebi a dormit langa mine noaptea..de frica ca dadea afara si pe nas si pe gura...incerca sa pozitionezi copilul intr-o parte, pe o perna mai inalta(dar tare sa nu fie risc de sufocare). unii doctori recomanda chiar dormitul pe burta..al meu nu a vruto sa vezi ca o sa treaca si o sa fie bine. cunosc deznadejdea si disperarea. curaj!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Pana sa trec copilul pe lapte AR dormeam noaptea langa el. De cand am inceput sa i-l administrez a dormit singurel la el in patut. Ridicati patutul din partea in care copilul doarme cu capul pt a evita accidente neplacute

Mergi la inceput