FIV sau inseminare cu donatoare/donator (33)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicuta32 spune:

Nu,Crystyna, din pacate nu am reusit,am facut o singura inseminare,pe ciclu natural, a doua am incercat s-o facem cu stimulare ovariana in prealabil,dar raspunsul la stimulare n-a fost ok,atunci ne-am oprit si n-am mai incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

buna fetelor. vad ca aici s-a lasat o linite totala. toata lumea a fugit de aici? ce mai faceti?
noua anul acesta ne-a mers mai bine, ne-a dat sansa sa fim parinti, avem o fetita de 3 ani si 3 luni pe care suntem in curs de a o adopta. la anul daca ne ajuta Dumnezeu vrem sa mai incercam si un fiv si poate vom reusi sa avem si un bebelus.
va pupacesc pe toate si anul care vine sa va aduca multa sanatate si implinirea tuturor dorintelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

felicitari diana pentru decizie . cred ca asta este si calea noastra .

fetele speram ca sunt gravidutze toate , de aceea este liniste .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicuta32 spune:

La multi ani! Va doresc tuturor un An Nou bun,cu impliniri si sanatate!
Chiar daca intru mai rar acum, ma gandesc la voi,astazi m-a apucat asa un "dor" de vremurile de altadata...
Diana, ma bucur pentru voi, te si iti doresc din suflet sa-ti fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea31 spune:

Am ramasa o cutie intreaga de injectii Menopur, este in termen si am pastrat-o in conditii optime.Daca intereseaza pe cineva sa ma anuntati...Multumesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela2005 spune:

Am o intrebare: mi-a decedat copilul de cancer, daca apelez la FIV - riscul de a mosteni boli de pe linie materna ramane, doar linia paterna se evita? :)
Lamuriti-ma si pe mine, va rog ... o cunostinta mi-a sugerat FIV, in cazul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Angela imi pare rau de pierderea suferita, e cumplit.
Crezi ca asta a fost cauza, ereditara ? Pe ce linie materna sau paterna ?
FIV-ul presupune fertilizarea ovocitelor recoltate de la femeie cu sperma partenerului si embrionii obtinuti transferati in uterul femeii. Copilul are acelasi caracteristici si aceeasi mostenire genetica ca si unul conceput natural de acel cuplu.
Daca vreti sa faceti FIV pt a evita genele uneia din parti puteti apela la donator pt a inlocui acea parte - adica donatoare de ovocite (pt linia materna) sau donator de sperma (pt linia paterna). In aceste cazuri, copilul mosteneste genetic 50% de la parintele care a participat la fertilizare si 50% de la donator. Nu stiu daca am fost suficient de explicita.
Daca tu esti OK, poti ramane insarcinata natural, si e nevoie doar de donator de sperma, poti sa incerci inseminarea artificiala cu donator, fiind mult mai ieftina decat o procedura FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela2005 spune:

Multumesc pt raspuns, ai fost f explicita. Problema cred ca este la mine, mostenirea genetica, eu nu-mi cunosc tatal si ma gandesc ca pe linie paterna cine stie ce boli au fost, in plus eu am o boala autoimuna (vitiligo) si ma gandesc daca nu cumva i-am transmis o imunitate scazuta si pe fondul acesta s-au dezvoltat celulele maligne :(

Daca eu sunt prolema, cum as putea evita mostenirea mea genetica, sa nu o transmit copilului?
Sotul are astenoteratospermie .. nu stiu daca asta a avut vreo influenta, am inteles de la medici ca se ramane mai greu gravida, dar odata ramasa nu sunt probleme, cel care se prinde este cel bun ... As vrea sa adopt dar familia sotului si el nu sunt de acord :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

chiar daca ai vitiligo , asta nu presupune nimic din partea ta ca defect de mostenit . si eu am in familie acest defect , dar stai linistita . eu spun sa nu-ti mai faci atatea probleme si sa faceti un copil al vostru indiferent de ceea ce gandesti acum . probabil te gandesti ca mostenirea din partea tatalui a fost de vina .

ce fel de cancer a avut ? ati fost la un genetician ? adica aveti nevoie de cineva avizat care sa va linisteasca . imi pare tare rau de pierderea ta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

rodicuta32 ce mai faci? cum mai esti? ce planuri aveti pe acest an?

Angela2005 regret ca ai trecut prin asemenea tragedie, dar indiferent de ce s-a intamplat priveste inainte. Daca sufleteste te simti mai confortabil adoptand un micut/a o poti facefara ezitare. Nu lua ijn calcul ce zic socrii, prietenii, colegii sau cine stie cine...nimeni nu este in pielea ta si casa ta sa iti creasca copilasul sau sa iti aline durerea din suflet. Legat de vitiligo, cunosc pe cineva f apropiat care are vitiligo si are 3 copii frumosi si sanatosi. Tragedia micutului tau nu cred sa fi avut o cauza genetica. In primul rand da-ti timp sa te linistesti, apoi daca tu si sotul tau vreti sa adoptati mergeti pe aceasta cale si o sa vezi cum pana la urma vei avea si bebelusul tau mult dorit sanatos.
Multa putere sa mergi mai departe.

Noi anul acesta speram sa mergem la un nou FIV si asteptam sa o luam acasa pe buburuza noastra rasfatata luna viitoare.
va pupacesc pe toate si va doresc numai bine.

Mergi la inceput